Manekin w peniuarze. Moda w II RP

2022-03-09
2022-03-09
9788381914222
literatura polska moda

Krawiectwo i moda jest moją wielką pasją, dlatego chętnie sięgam po literaturę faktu na temat mody. Myślę, że dwudziestolecie międzywojenne jest szczególnie ciekawym okresem, jeśli chodzi o kwestie mody polskiej. Autorka bardzo ciekawie opisuje, jak w czasach niedoborów Polacy dbali o swój wygląd.

Autorka ma lekkie pióro z nutką humoru – reportaż czyta się tak, jakbyśmy przyszli na ploteczki do sąsiadki. Niestety całość jest trochę chaotyczna i nieuporządkowania, łatwo się pogubić w wydarzeniach, nazwiskach i faktach. Nie można też odmówić autorce talentu do barwnych opisów. W przypadku książki trakującej o modzie to ogromna zaleta. Pełno w niej opisów pięknych strojów i pokazów mody. Czytelnik ma wrażenie, jakby sam znajdował się w centrum wydarzeń.

Pozycja traktuje też w dużej mierze o wyzwaniach dziennikarstwa w międzywojennej Polsce. W pewnym momencie autorka mocno odbiegła od tematyki mody, a skupiła się właśnie na ówczesnym dziennikarstwie. Reportaż podejmuje temat mody w bardzo szerokim zakresie. Przeczytamy tu między innymi o historii polskiego jedwabiu, pierwszej prasie kobiecej, czy też działalności polskich kosmetyczek.

Myślę, że warto zajrzeć do tej pozycji. Polecam zwłaszcza dla miłośników mody.

Autorka ma lekkie pióro z nutką humoru – reportaż czyta się tak, jakbyśmy...

Chyba najbardziej w tej książce ujęła mnie okładka, uwielbiam taki styl. Dodatkowo fakt, że książkę wydało Wydawnictwo Czarne podniosło moje oczekiwania względem tej pozycji. Niestety, nie była tak dobra w moim odczuciu jak na to liczyłam. Owszem, były ciekawsze rozdziały, ale całość wydawała mi się bardzo chaotyczna i poodklejana od siebie nawzajem.

Bardzo nierzetelna, nieciekawa, wiele tematów omówionych byle jak. To pierwszy raz, gdy ogromnie zawiodłam się na Czarnym.

Duże rozczarowanie - i nie wiem, czy częściowo nie odpowiada za nie samo wydawnictwo.
Słusznie czy nie, Czarne kojarzy mi się z wysokiej klasy reportażami, więc nawet jeśli szata graficzna "Manekina..." sugeruje książkę innego typu, skojarzenie jest. Spodziewam się więc dobrze zrobionej historii, wielowymiarowych bohaterów i wrażliwości autora przejawiającej się w tym, jak podchodzi do problemów opisywanych ludzi.
No i nie.

"Manekina..." otwiera taka sobie historia szwaczki, Teresy - trudno powiedzieć, na ile typowa, na ile historyczna i w jakim stopniu związana z historią mody w dwudziestoleciu, bo szwaczek takich jak Teresa dalej już nie spotkamy.
Jest za to trochę historii: polskich domów handlowych, polskich "domów mody", mechanizmów rynkowych decydujących o tym, co się nosiło i dlaczego na ogół były to najnowsze wzory paryskie. Musi być więc i Herse, i bracia Jabłońscy, jest troszkę o modelkach (tytułowych manekinach),o prasie modnej pani i o Balach Mody, mamy wreszcie kilka słów o eksperymentalnej stacji jedwabniczej w Milanówku.

Ale gdzie w tym wszystkim jest miejsce na reportaż? Niech będzie, że nie da się napisać reportażu z przeszłości, ale jak na monografię historyczną książka też zostawia spory niedosyt - brakuje tu całego tła społecznego i kulturowego, a narracja autorski sprowadza się do utyskiwania 'był pomysł, ale nie było środków/zapotrzebowania społecznego/inicjatywy".

Jak na rozgrzewającą serce, nostalgiczną opowieść o pięknych latach 20 książka jest trochę za płaska i trochę za nudna. Jak na opracowanie historyczne brakuje szerszego kontekstu. Reportaż w ogóle odpada - nie umiem znaleźć kategorii, w której ta książka by mnie satysfakcjonowała.
Żeby chociaż ilustracje nadrabiały, ale i tu nie ma jaśniejszych punków.

Kupiłam, oddałam do biblioteki; kto z Wrocławia potrzebuje, zapraszam do miejskiej.

W filmie "Jego ekscelencja subiekt" Eugeniusz Bodo myszkuje za kulisami Domu Mody Bogusława Hersego. Przerzuca koszule, zachwalając kolejne egzemplarze, nagle kamera zmienia położenie i możemy podglądać wyposażenie i architekturę równie legendarnego, co zapomnianego już biznesu Hersów.

To wspomnienie przedwojennych kadrów wraca i rodzi pytania: o historię polskich domów mody (jak się w trakcie lektury okaże "tak zwanych"),o najsłynniejszych ich twórców, reżyserów pokazów, sposób wabienia klientów, chwyty marketingowe, klientelę i najsłynniejsze miejsca związane z modą.

Wspaniałe fotografie, przedruki plakatów, zaproszeń, reklam to kopalnia wiedzy, moc ciekawostek, a także zwrócenie uwagi na świat dawno miniony.

Autorka sięga po kilka znaczących tematów, które niejako identyfikują epokę i jej specyfikę: jest więc miejsce dla Antoniego Cierplikowskiego, są singerowskie maszynistki, walka o higienę i wspominki niegdysiejszych kosmetyczek i higienistek, są najsłynniejsze pisma kobiece, modowe, kawiarnie mody i sztuki, historia (choć krótka) jedwabi milanowskich, rautów i bali, które w stolicy miały więcej tytułów, nagród, niżli były w stanie unieść podczas jednej nocy.

Te smaczki, tak pięknie podane w gustownej, utrzymanej w stylistyce epoki książce są kompendium informacji o tym czym żyła ówczesna Polska. Ta opowieść łączy w sobie wątki, które pokazują jak łączyły się wpływy polityczne, marketingowe, ekonomiczne, jak duże znaczenie miało pochodzenie, znajomości, kontakty społeczne i uwarunkowania finansowe, które na każdym szczeblu drabinki (patrząc od najuboższych po najbogatszych) mają swoje punkty odniesienia.

Momentami aż zapiera dech, gdy czyta się o fantazji twórców, marketingowców czy ówczesnych celebrytów, rozpowszechniających modę i tworzących potrzeby dla innych. Slogany reklamowe, kampanie, sposoby pozyskiwania klientów i podkręcanie ich ciekawości kolejnymi zabiegami czyta się z prawdziwym zainteresowaniem.

Najgorsza jest świadomość, że cały ten wesoły kram, czasem bankrutujący, czasem odradzający się, zawsze zaś pełen fantazji i werwy został bezpowrotnie zmieciony przez wojenną machinę. Bezlitosną i nieodwracalną.

Uważam, że ta pozycja zasługuje, na najwyższą notę. Jest niezwykle ciekawa i merytoryczna. Bardzo dobrze się ją czyta i myślę, że przypadnie do gustu, nie tylko osobom zainteresowanym modą. To przede wszystkim wartościowa książka, pod względem historycznym.
Można w niej odnaleźć wiele analogii, do współczesnego świata.
Polecam!

Można w niej odnaleźć wiele analogii, do współczesnego świata.
Polecam!

Nie znam się kompletnie na modzie, ale wiem, że w opisywaniu realiów codzienności bywa czasem nieodzowna. A gdy chodzi o spojrzenie na modę z perspektywy historycznej, robi się ciekawie, przynajmniej dla mnie, bo akurat lubię w historii wszystko, co nie ma ścisłego związku z polityką i wojennymi bataliami, bo tego w tej nauce w nadmiarze. A moda, podobnie jak muzyka - tak mniemam - łagodzi obyczaje. Magdalenie Idem udało się rewelacyjnie - nie przesadzam, bo nie mam skłonności ku przesadzie - uchwycić międzywojenne związki mody z życiem, a tym samym ukazać ją w kontekście swego rodzaju dyskursu socjologicznego. Nie będę się wymądrzał o czymś, o czym mgliste mam pojęcie, a jedynie powierzchownie zachwycić się mogę, a właśnie autorka rzeczony zachwyt we mnie wyzwoliła. Nie tylko wytrawnym piórem (czy, jak kto woli, efektem stukania w klawiaturę),pięknym stylem, formą wyszukaną, doborem ilustracji, no i lekkością narracji. Pyszne, więc pozostaje tylko zaczytywać się lekturą, niczym wykwintną strawą.

Autorka opisuje całe zaplecze, jakie stało za wytwornością bywalców salonów - pracę krawców, biznesowe zacięcie właścicieli domów mody rozpieszczających klientów luksusem i balami, fantazję marketingowców wymyślających coraz to nowe kampanie z aktorami, gratisami, szeptaną reklamą i sztucznym tłumem. Opisuje także determinację wizjonerów konsekwentnie próbujących wpływać na ten kapryśny rynek - redaktorów magazynów kobiecych takich jak Moja Przyjaciółka, czy założycieli Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej, znanej szerzej jako Milanówek. Nie należy mieć jednak wrażenia, że jest to pozycja schlebiająca rzeczywistości II RP - Autorka zwraca uwagę na powszechną wtedy biedę, wyzysk i społeczne kontrasty. I last, but not least - całość uzupełniona jest mnóstwem świetnie dobranych zdjęć.

Często padam ofiarą zdolnego grafika i kupuję książki, dlatego, że ładne. Obok okładki stylizowanej na okładkę pisma modowego z lat 30-tych nie mogłam więc przejść obojętnie - obiecuje bowiem zajrzenie za kulisy wielkiego, eleganckiego świata, pełnego barw, jedwabi i wyrafinowanych rozrywek. I w sumie to właśnie dostajemy, tylko w mniej plotkarskim, reportażowym wydaniu....

Książki nie powinno oceniać się po okładce... ale zdecydowanie w okładce można się zakochać na tyle, że po prostu trzeba ją kupić. W ten właśnie sposób weszłam w posiadanie "Manekina w peniuarze"- jednej z najpiękniej wydanych książek jakie posiadam w swojej kolekcji. Na szczęście, za piękną okładką kryje się bardzo interesująca treść. Mimo, że nigdy modą się nie interesowałam, znalazłam w książce Magdaleny Idem mnóstwo ciekawych informacji. Moda jest elementem spajającym niesamowite opowieści o Polakach w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Znajdziemy tu historie projektantek mody, właścicieli luksusowych domów handlowych, szwaczek, kosmetyczek czy twórców czasopism o modzie. To opowieść o ludziach- ich marzeniach, aspiracjach, planach i Polsce, poszukującej swojej tożsamości po latach nieistnienia na mapie. Polecam każdemu, nie tylko fanom mody (choć dla nich jest to pozycja absolutnie obowiązkowa!)

Pełna szczegółów wyprawa po modzie, żurnalach, pokazach mody i kosmetyczkami w międzywojennej Polsce . Bardzo polecam 😀

• Reportaż
  • Moda