Droga ognia. Niesamowita historia Napalm Girl.

Okładka książki Droga ognia. Niesamowita historia Napalm Girl. Kim Phuc Phan Thi
Okładka książki Droga ognia. Niesamowita historia Napalm Girl.
Kim Phuc Phan Thi Wydawnictwo: Wydawnictwo AA biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo AA
2021-01-01
2021-01-01
Małgorzata Samborska

O wojnie w Wietnamie dotychczas nie wiedziałam niczego. Dzięki lekturze tej książki mogłam poczuć, co przeżyła dziewięcioletnia dziewczynka poparzona napalmem i jak ukształtowało to wydarzenie całe jej życie.

Po przeczytaniu książki wyszukałam w Internecie oryginał zdjęcia, o którym ona opowiada. Zupełnie inaczej podchodzi się do niego, kiedy zna się historię jego powstania.

Mnie najbardziej poruszyła końcówka, moment, kiedy Kim wraca do Drogi nr 1, miejsca, w którym wszystko się zaczęło...

"Droga ognia" to opowieść o tragedii, która przemienia się w walkę o siebie, przemianę życia, odnalezienie wiary i mocy przebaczenia. Mimo trudnej historii można przy niej odpocząć i poznać nowy (przynajmniej dla mnie) świat.

To opowieść o życiu kobiety, która jako ośmioletnia dziewczynka podczas wojny w Wietnamie została niemal śmiertelnie poparzona przez bombę z napalmem. Jej zdjęcie, gdy w bólu i przerażeniu ucieka przed bombami obiegło cały świat.
Nie jest to jednak tylko książka o wojnie i strachu. To historia osoby, która czuła się odrzucona przez cały świat, niekochana, wykorzystana przez władze komunistyczne, pozbawiona prawa do zdrowia, wolności, wykształcenia i w tej najgorszej ciemności spotkała Jezusa.
Książka ta zrobiła na mnie wrażenie trudne do opisania. Na pewno wrócę do niej jeszcze, by wynotować ważne myśli. Jedna z nich zapadła mi w pamięci: "Wszyscy mamy przeznaczoną taką czy inną drogę ognia i pokonywania przeszkód: małżeńskich, materialnych, fizycznych, emocjonalnych, czasem po prostu najzwyczajniejszych dolegliwości życia. Jeśli podążając tą drogą we wszystkim naśladujemy Jezusa jest tak, jakbyśmy użyli gaśnicy- wtedy płomienie, które paliły-gasną"

Życzę Wam, aby Wasze słowa i czyny gasiły wszystkie pożary, jakie spotkacie na swojej drodze ❤

"Droga ognia. Niesamowita historia Napalm Girl" to historia Kim Phuc Phan Thi - wietnamskiej dziewczynki ze słynnej, lecz przerażającej wojennej fotografii ...
W 1972 roku Kim miała 9 lat, kiedy to na jej wioskę spadły bomby z napalmem. Ona, wraz z innymi dziećmi uciekała główną drogą, jednak płomienie dosięgły tylnej części jej ciała. Mała Kim została straszliwie poparzona, ale biegła dalej krzycząc: "Za gorąco! Za gorąco!", rozpaczliwie szukając ratunku. Ten krzyk został uwieczniony na okładce. Fotografia wykonana przez amerykańskiego dziennikarza stała się punktem wyjścia i naznaczyła Kim mianem Napalm Girl już na zawsze.

Kim w swojej książce opowiada dość dokładnie o tragicznych wydarzeniach, które ją spotkały, o straconym dzieciństwie, licznych i wieloletnich pobytach w szpitalach. Skórę oparzoną napalmem bardzo ciężko się leczy, rekonwalescencja trwa długo i często związana jest z nieustającym bólem skóry, ciała. Jak mała dziewczynka miała sobie z tym wszystkim poradzić? Otóż pomogła jej w tym wiara:
"Jak rozpaczliwie potrzebowałam pokoju. Jak bardzo byłam gotowa na miłość i radość. Mam tyle nienawiści w sercu, pomyślałam. To brzemię goryczy jest zbyt ciężkie, by je nieść. Pragnęłam wybaczenia swoich grzechów. Pragnęłam pozbyć się bólu. Pragnęłam dalej żyć, zamiast wciąż wracać do wyobrażeń o własnej śmierci. Pragnęłam Jezusa".

Można powiedzieć, że religia chrześcijańska pojawiła się w życiu Kim w odpowiednim czasie. Wiara w Jezusa pomogła jej przetrwać własne, fizyczne cierpienie. Odnalazła spokój w modlitwach i czytaniu Biblii. Stanowi przykład naprawdę pięknego świadectwa wiary, siły i nadziei. Kim miewała momenty zwątpienia, przez całe dorosłe życie borykała się z różnymi problemami, nie tylko zdrowotnymi. Nigdy jednak się nie poddała, odnalazła miłość, założyła rodzinę, a swoje bolesne doświadczenia zamieniła w przesłanie i dzieliła się swoją historią z ludźmi w różnych zakątkach świata.

"Droga ognia" to książka, która zasługuje na przeczytanie. Historia Kim porusza i pokazuje, że pomimo ciężkich przeżyć, nigdy nie można stracić nadziei. Trzeba pielęgnować w sobie te wartości, które sprawiają, że ciągle idziemy naprzód.

• Lit faktu/reportaże/oparte na faktach/popularnonaukowa/biografie/podróżnicze
  • Muszę przeczytać
  • W najbliższym czasie
  • Do kupienia
  • POPULARNO-NAUKOWE

Dodaj cytat z książki Droga ognia. Niesamowita historia Napalm Girl.