Tyrania ekspertów

Okładka książki Tyrania ekspertów William Easterly
Okładka książki Tyrania ekspertów
William Easterly Wydawnictwo: Wydawnictwo WEI nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Tyranny of Experts
Wydawnictwo WEI
2021-12-14
2021-12-14
9788395419744
Wioletta Pysiak
ekonomia technokracja tyrania biurokracja Bank Światowy Bill Gates Fundacja Rockefellera historia bieda nędza bogactwo dobrobyt rozwój postęp

Zaczynając książkę spowiedziewałem się czegoś wiecej po niej ale z każdą kolejną kartką zrozumiałem, że to jest dokladnie to czego oczekiwałem od tematyki jaką porusza. Tyrania ekspertów można odnieść do każdego aspektu życia, gdyż tam gdzie 'nauka' ma swój monopol na 'wiedzę' tak pasuje schemat działania tych owych ekspertów. Czy to w szkolnictwie, medycynie, ideologiach, polityce, historii itd. Pozwoliliśmy by wiedza była nam narzucana odgórnie bez możliwości zadawania pytań i poddawanie w watpliwość danej tezy. W obecnych czasach ktokolwiek zadaje pytania jest szurem, antyszczepem, płaskoziemcą, agentem kogokolwiek, najlepiej jakby takiego wykluczyć ze społeczeństwa. Co do tej kwestii polecam również temat tabu, książka 'Jak Harry stał się Sally', gdzie również ukazana jest tyrania ekspertów ideologii gender.

Najważniejsze ludzkie wartości zostają utracone i nie zapowiada się by lewica czy prawica była rozwiązaniem dla tej tragedii. Dyskusje z tej książki powinny trafić do wielu bez politycznej łatki, to przyniosłoby największy pożytek.

Autor przedstawia argumentację na rzecz wyższości spontanicznego rozwoju gospodarczego opartego o wolność jednostek, zamiast o odgórnie sterowane rozwiązania wdrażane przez instytucje/ekspertów. Wykazuje, że sukces cywilizacyjny Zachodu możliwy był dzięki poszanowaniu demokracji i pozwoleniu ludziom dbać o swój los. Książka stanowi silny głos przeciwko wszelkim autorytarnym zapędom, przyjmującym postać "rządów ekspertów" lub innych podobnych rozwiązań opartych o "elity wiedzące lepiej czego potrzeba ludowi". Świetna rzecz!

• Do kupienia
  • Psychologia i socjologia
  • Pieniądze
  • Ź A. Sz.
  • Muszę kupić
  • NwB

Dodaj cytat z książki Tyrania ekspertów