Podłość

Inne

Przeczytane 715 Opinie 92 Oficjalne recenzje 558

Wyróżniona opinia i

Książki 1973 Opinie 1034

To jedna z kilku książek, które czekają na półce na swój moment. Przeczytana w połowie - być może jeszcze do niej wrócę. Zbyt długie opisy, które wytrącają z fabuły, oraz akcja, która nie trzyma zbytnio w napięciu - usypiała mnie po przewertowaniu kilku kartek. Może nie ten czas, może nie ta godzina.

świetna

świetna

Nie mogę powiedzieć, że to była zła książka. Histroia wciągająca, plus za zakończenie ale ilość nic nie wnoszących opisów męczy i często zaburza odbiór treści. Autorka bawi się językiem i momentami nawet jej to wychodzi natomiast czasem porównania i metafory są tak odjechane, że trzeba je przeczytać jeszcze raz żeby załapać o co chodziło, taka trochę "popisówa" ;) Książka spokojnie mogłaby być o 100 stron krótsza. Całość 5/10, historia 7/10.

Chaotycznie napisana książka, dużo zbędnych wątków i opisów sam pomysł na fabułę ciekawy dlatego wystawiam ocenę 4 zamiast 3

Przeczytałem niedawno po raz drugi. Ta książka to kawał dobrej literatury, a do tego prostej do czytania, zabawnej i oferującej wspaniałą zagadkę i intrygę.

Wciągająca intryga, zupełnie niespodziewane zakończenie.

Wciągająca intryga, zupełnie niespodziewane zakończenie.

16 spośród kont które wystawiły ocenę 10 "przeczytały" i oceniły tylko JEDNĄ książkę. 4 innych, może poszczycić się biblioteczką poniżej 10 pozycji.
Proszę Was, nie niszczcie tego portalu...

Proszę Was, nie niszczcie tego portalu...

Bardzo mi się podobała, całkowicie trafiła w mój gust!

Bardzo mi się podobała, całkowicie trafiła w mój gust!

Opisy długie, niewiele wnoszące do fabuły, mnogość postaci, niewiele napięcia i akcji. Wynudziłem się bardzo.

To jest wersja robocza książki. I gdyby oceniać ją w takiej kategorii, to dostałaby pewnie z 9.
Ale nam się to podaje jako gotowy produkt, co jest świństwem i wobec autorki, i wobec czytelników.
Po pierwsze - autor, który już wylał nad książką krew, pot i łzy, potrzebuje uczciwej informacji zwrotnej. Gdzie się zaplątał, gdzie zanudza, gdzie przesadził do granic śmieszności, które z trudem stworzone fragmenty jednak wykreślić, które skrócić, które poprawić. Od tego jest redakcja. I zawiodła na całej linii.
Po drugie - flupy, czyli błędy i nieścisłości językowe. I znów - do autorki nie mam pretensji, bo w tak długim tekście to nie do uniknięcia. Ale ktoś to powinien wyłapać.
Z drugiej strony - mam wrażenie, że dużo osób nie ma z tym problemu. I ja im zazdroszczę. Serio.
A żeby nie być gołosłownym, poniżej kilka puszczonych przez redakcję "pereł" z moim komentarzem.
1) "Bruno odtworzył oczami ruch wskazówek zegara, tylko dobę zamknął w sekundzie" (s. 155). Że co to niby miało znaczyć? Bo znaczy obecnie, że Bruno "zatoczył koło" gałkami ocznymi, i to dwa razy (bo doba, czyli dwa "obiegnięcia" zegara). I nie, żaden zegar we wcześniejszym tekście się nie pojawia, w ogóle nie wiadomo, skąd to zdanie i po co.
2) "Bruno odepchnął się od biurka i przejechał plastikowymi kółeczkami po parkiecie" (s. 158). Moją pierwszą myślą było, że Bruno ma kółeczka. W sumie dalej tak uważam.
3) "Mrugające do przechodniów pustymi oczodołami chodniki, przesyt mdło ni to różowego, ni beżowego na elewacjach" (s. 173). Co to są puste oczodoły chodników? Że nagle zieje w nich głęboka na metr dziura w miejscu płyty chodnikowej? Puste oczodoły budynków to znam, ale u chodników to nowość. I jak one tymi pustymi oczodołami mrugają? A druga część zdania to dramat czysty, po prostu.
4) I moja ulubiona: "Kto, do cholery, pomyślała, zmusił mnie, żebym na własne życzenie dała się wpuścić w taką robotę?" (s. 186-187). I nie, nie chodzi o efekt komediowy. To flup.
Podsumowanie? Następną książkę autorki kupię, jeśli jej dadzą dobrego redaktora.
A jeśli kogoś nie męczą ani dłużyzny, ani flupy - to będzie miał radochę, bo to naprawdę mogła być dobra książka.

• Literatura piękna
  • Audiobooki