Szkoła szpiegów na nartach

Okładka książki Szkoła szpiegów na nartach Stuart Gibbs
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szkoła szpiegów na nartach
Stuart Gibbs Wydawnictwo: Agora Cykl: Szkoła szpiegów (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jarek Westermark
szpieg

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Ostatnio zaczytaliśmy się w książce „Szkoła szpiegów na nartach” Stuarta Gibbsa od Wydawnictwa Agora. Stanowi ona kontynuację serii Szkoła szpiegów, którą odkryliśmy jakiś czas temu. Przygoda jest emocjonująca, autor wprowadza liczne nieprzewidywalne zwroty akcji, a wszystko okraszone jest sporą dawką humoru. Poza tym mam wrażenie, że postać głównego bohatera Benjamina Ripley’a stała się nam jeszcze bliższa.
Przypomnijmy, że od kiedy Benjamin Ripley został zwerbowany do tajnej szkoły szpiegów CIA, w jego życiu zaszły liczne zmiany. Brał udział w kilku niebezpiecznych misjach i stał się rozpoznawalny na roku. Dorobił się też pierwszego śmiertelnego wroga i na zabój zakochał się w Erice Hale – najlepszej agentce w szkole. Poza tym Ben niezmiennie ma problem z refleksem, czego dowodem jest brak postępów na zajęciach z samoobrony. Jego matematyczny umysł godny Einsteina i umiejętność doskonałej dedukcji nadal ratują mu życie, zaś najlepszym przyjacielem jest Mike Brezinski. Niestety ich przyjaźń wkrótce zostanie wystawiona na ciężką próbę.

Zbliżają się ferie. Ben nieoczekiwanie zostaje aktywowany do nowej niebezpiecznej misji o kryptonimie zając polarny. Wraz z przyjaciółmi i bardziej doświadczonymi agentami, Alexandrem i Cyrusem, udaje się do kurortu narciarskiego w Vail.

W tym samym czasie w miasteczku będzie przebywał niejaki Leo Shang. Niewiele o nim wiadomo, poza tym, że jest kosmicznie bogaty i coś knuje. Zadaniem Bena będzie zebranie jak najwięcej informacji o jego działalności. Jedyną drogą, żeby tego dokonać, jest zdobycie zaufania córki multimiliardera. Na szczęście Ben trafia z Jessicą do tej samej grupy początkujących narciarzy.

Czy chłopiec będzie potrafił wykorzystać szansę i zaprzyjaźni się z nastolatką? Co się dzieje, kiedy szpieg nie przestrzega regulaminu i do głosu dochodzą emocje? Jakie niebezpieczeństwa zagrażają młodym agentom?
Więcej na blogu: https://frankobajanki.pl/szkola-szpiegow-na-nartach-stuart-gibbs/

Na półkach: , , , , , ,

Powracam po dłuższym czasie z kolejną recenzją :)

Po powtórnym przyjęciu Bena Ripleya do szeregów CIA, dostaje on nową misję. Tym razem wraz z przyjaciółmi wyruszy do Kolorado na....... narty. Musi powstrzymać chińskiego złoczyńcę, który chce wcielić w życie plan o nazwie "Złota pięść". Niestety CIA nie ma najmniejszego pojęcia, czego ten plan dotyczy, a czas upływa nieubłaganie. Ratując świat, Ben nadal zabiega o względy najpiękniejszej szpieżki na świecie, Eriki Hale.
(Czy uda mu się po raz piąty uratować świat?)

Jak zwykle Stuart Gibbs mnie nie zawiódł. Ta książka zapewniła mi dwa długie dni fascynującej przygody oraz sporej dawki humoru. Ten tom był nieco gorszy niż poprzedni, ale wciąż jest na tyle dobry, aby polecać go każdemu. Na mojej półce w domu już czeka piąta część.

P S: Czekam na szósty tom :)

Powracam po dłuższym czasie z kolejną recenzją :)

Macie małych agentów specjalnych w swoich domach?

Pamiętajcie, że nawet jeśli tak jest to nie będziecie mieli o tym zielonego pojęcia, także jeśli odpowiedź brzmiała nie, może warto się jednak zastanowić🤣
Tak właśnie jest w przypadku bohatera cudownej serii Szkoła Szpiegów.

Tym razem mieliśmy kombo czytania, aż dwóch ostatnio wydanych części:
Szkoła Szpiegów na nartach
Szkoła Szpiegów w tajnej służbie

Autorem wszystkich części jest Stuart Gibbs. Wszystkie części wydane są w tej samej szacie graficznej, przez wydawnictwo agoradladzieci, dzięki czemu świetnie prezentują się na półce. Części są dość pokaźne więc dla samodzielnych początkujących czytelników mogą być przerażająco grube. Jednak jak już dzieci mają wprawę lub kochają historię o tajnych misjach, super agentach to dadzą radę, ponieważ książka jest napisana naprawdę lekko, mimo prowadzonych bardzo poważnych akcji, bo przecież jakie akcje mogą prowadzić tajni ( trzynastoletni) szpiedzy.😉 Mnóstwo tu humoru, ale też dla starszych czytelników jak np rodzice wspomnień z czasów szkolnych. Wiele rzeczy które przytrafiają się Benowi są nam znane tylko ze szkoły na innych zasadach.
Część Na nartach to chyba najlepsza część z dotychczasowych, ale wszystkie są genialnie napisane.

Tym razem również, w obydwu częściach, nie mogła zabraknąć, rywalizacji, zwariowanych misji. W tych dwóch częściach zmieni się nieco sceneria, najwybitniejszą agentka wreszcie pozna swoją pięte Achillesa, a Ben przekona się że wcale nie jest tak beznadziejny jak mu się wydaje. Jakie misje staną przed młodymi adeptami szkoły? Kto okaże się przyjacielem, a kto prawdziwym wrogiem?

Zapraszam do czytania 🥰

Macie małych agentów specjalnych w swoich domach?

Tak właśnie jest w przypadku bohatera cudownej serii Szkoła Szpiegów.

Tym razem mieliśmy kombo czytania, aż dwóch ostatnio wydanych części:
Szkoła Szpiegów na...

C.d. super serii. Warto zachęcić młodzież do przeczytania. U nas sprawdziło się słuchanie podczas podróży. Czas szybko minął, a dzięki temu zrobiliśmy coś wspólnie.

Rewelacyjna.

Rewelacyjna.

Świetna ksiazka, polecam.

Świetna ksiazka, polecam.

świenta ksiazka, bardzo ladnie napisana.

świenta ksiazka, bardzo ladnie napisana.

Co zrobić, kiedy do groźnego przestępcy nie ma dostępu? Kiedy nawet uznani agenci nie mogą zinfiltrować jego organizacji? Poszukać słabych punktów, wiadomo. A jeśli jedyną drogą do złoczyńcy jest jego nastoletnia córka? Trzeba uruchomić grupę aspirujących agentów ze szkoły szpiegów i wysłać ich na misję. I ten oto plan realizuje się w Szkole szpiegów. Na nartach Stuarta Gibbsa.

Nie wiem, jakim cudem Gibbs trzyma poziom swoich książek, ale niezaprzeczalnie udało mu się stworzyć kolejną udaną kontynuację, która wciąga od pierwszych stron. Zmienia jednak "okoliczności przyrody", wyprowadzając młodych agentów poza szkolne mury i stawiając przed nimi nowe wyzwania. Ben będzie miał wreszcie szansę wykazać się czymś więcej niż umiejętnością ratowania swojego życia, a Erica - skonfrontować się z poczuciem porażki. Nie dość, że wreszcie znajdzie się rzecz, której w lot nie łapie, to jeszcze przekona się, że w pracy szpiega przydają się też inne umiejętności niż sztuki walki, kamuflaż itp.

Ponownie w perypetiach Bena czytelnicy odnajdą echa swoich własnych szkolnych przeżyć, choć przeniesione na grunt tajnych misji. I nie chodzi tu tylko o umiejętność nawiązywania kontaktów, ale i pierwsze zauroczenia, zazdrość, relacje w grupie i przyjaźń, która zostaje wystawiona na próbę.

Gibbs ciekawie, ale i rozważnie rozwija głównego bohatera, któremu wciąż bliżej do zwykłego chłopaka z talentem do matematyki niż rasowego szpiega, a przy tym daje mu szansę na odkrycie, ile się już nauczył. Do tego otacza go ciekawymi postaciami drugoplanowymi, które również wiele wnoszą do tej opowieści, prezentując bardzo różne typy osobowości. Cieszy mnie zwłaszcza rozwój relacji z wieloletnim przyjacielem, przed którym Ben stara się ukrywać swoje "nowe powołanie".

Ważnym elementem powieści Gibbsa jest aspekt komediowy, bo przecież o dwunasto-, trzynastoletnich szpiegach nie można pisać do końca na poważnie. Unikając popadnięcia w groteskę, Gibbs odciąża warstwę sensacyjną właśnie humorem - przede wszystkim sytuacyjnym. Jest to humor czytelny i doskonale rozluźniający napięcie, przez co lektura książki jest czystą przyjemnością.

Warstwa sensacyjna książki wypada całkiem udanie, z dobrze zbudowanym napięciem i nieprzesadzonym tempem akcji, które gwarantuje emocje, ale nie przytłacza i pozwala rozwijać także wątki obyczajowe. Intryga jest ciekawa i znacznie mniej przewidywalna niż mogłoby się wydawać. Autor zaprasza do zabawy w szpiegów, ale gwarantuje zwroty akcji, które tylko uatrakcyjniają lekturę.

Powieść czyta się świetnie, choć odrobinę z przymrużeniem oka. To dobra lektura dla dzieciaków w wieku zbliżonym do bohatera, które lubią zagadki i sensacyjno-szpiegowskie tematy. Wartka akcja z licznymi twistami, lekkość narracji, sympatyczny bohater oraz spora dawka niewymuszonego humoru to przepis na sukces, który sprawdził się już wcześniej i jest udanie rozwijany, z potencjałem na kolejne części, na które już czekamy.

Rewelacyjna, polecam!!

Rewelacyjna, polecam!!