Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wild Years: The Music and Myth of Tom Waits
muzyka, rock
rebel-rebel

Najlepsza i najbardziej aktualna biografia legendarnego twórcy rocka progresywnego i multiinstrumentalisty, opatrzona kompletną dyskografią artysty i jego fotografiami. Przewodnik dla fanów oraz wszystkich tych, którzy chcą zgłębić tematykę twórczości muzycznej, poetyckiej i poznać szczegóły z życia prywatnego i filmowego tej mitycznej już postaci. Autor interesująco (obficie cytując anegdoty i wypowiedzi Waitsa) ukazał człowieka, który żył pełnią życia, nie stroniąc od alkoholu i narkotyków, lecz przeszedł niemalże hollywoodzką zmianę dzięki miłości i rodzinie. Jest to powieść o beatniku, który ucieleśnił amerykańskie marzenie o poecie-wędrowcu i który mimo swoich artystycznych póz chciał być blisko zwykłych ludzi. Ten nieco nostalgiczny wizerunek romantycznego barda jest wpisany w kontekst kultury i sztuki amerykańskiej lat 70. i 80. i 90., aż po początek nowego wieku.

Herbi | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Miałem
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo lubię muzykę Toma Waitsa i jego kreacje sceniczne. Myślę też, że prywatnie jest spoko gościem. Z zainteresowaniem sięgnąłem po tę biografię, gdyż chciałem się o nim dowiedzieć więcej, a wiedząc, że Tom Waits nie jest skory do zwierzeń, zrobiłem to tym chętniej. Doceniam wysiłek, jaki włożył autor w uzyskanie informacji o artyście, który skrzętnie skrywa swoją prywatność, ale efekt nie powalił mnie na kolana. Dowiedzałem się, co prawda, wielu interesujących szczegółów, ale to nie jest wszystko, czego oczekuję od biografii. Gdy czytałem niezbyt lotne opisy i interpretacje piosenek Toma, miałem wrażenie, jakby autor chciał nimi zapełnić książkę, bo brakowało mu treści, by dotrzymać umowy z wydawcą na tyle i tyle stronic. Jednak mimo tych niedogodności książka przedstawia dużą wartość dokumentalną oraz zawiera pełną dyskografię artysty. Dla miłośników Toma Waitsa - pozycja obowiązkowa.

Algoforos | 2011-04-30
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Bardzo dobra biografia,zważywszy na to,że przedstawia kogoś,kto skrzętnie chroni swoje życie prywatne przed oczami świata.
Autor starannie przygotował się do jej napisania-dotarł do mnóstwa wypowiedzi i wywiadów Waitsa i w oparciu o nie nakreślił portret,który jest wiarygodny i chyba bliski prawdy (choć w przypadku Toma nie można być tego pewnym na 100%).
Z "Dzikich lat" oprócz informacji na temat wydarzeń z życia i przebiegu kariery,dowiemy się np.jakie czynniki ukształtowały artystyczną osobowość Toma,co i kto inspirował go przy nagrywaniu każdej z płyt.
Obowiązkowa pozycja dla każdego fana i ciekawa rzecz dla każdego,kto chciałby się czegoś dowiedzieć o tym nietuzinkowym artyście.

kroolu | 2016-01-07
Przeczytana: luty 2012

Mój stosunek do twórczości artysty był przed lekturą tej książki raczej neutralny - Tom nigdy nie był w gronie moich najbardziej ulubionych lub znielubionych wykonawców. Po zapoznaniu się z biografią nabrałem jednak do Waitsa dużo więcej szacunku - na tyle, iż chętnie wybrałbym się na jego koncert.

Mateusz | 2011-04-07

Jeśli wierzyć notce prasowej, jaką znalazłem w sieci, jest to "najlepsza i najbardziej aktualna biografia legendarnego twórcy rocka progresywnego i multiinstrumentalisty, opatrzona kompletną dyskografią artysty i jego fotografiami". Nie da się ukryć, że przekład wydany w 2007 roku to niezwykłe kompendium wiedzy na temat Waitsa. Ale multum informacji nie jest największym atutem tej książki. Ogromną zaletą „Dzikich lat” jest styl w jaki zostały one napisane. Muzyk nie jawi się nam tutaj jako gwiazda, którą znamy z teledysków i świetnie sprzedających się płyt. To prawdziwa postać literacka człowieka, który kocha muzykę, a przy okazji nie stroni od używek i łatwego życia. (źródło: axunarts.pl)

Julka | 2014-09-12

Biografia dla tych, którzy chcą poznać Waita-muzyka. Jeśli ktoś czeka na pikantne informacje z jego prywatnego życia, to się rozczaruje, jednak ja doceniam możliwość poznania procesu kształtowania się Toma Waitsa jako muzyka.

sunnivva | 2012-02-02

Ciekawa analiza twórczości T. Waitsa, jednak po biografii spodziewałam się więcej informacji o artyście jako człowieku, mężu i ojcu.

| 2016-01-02

Rzecz raczej wyłącznie dla fanów Toma :D ale Ci właśnie nie powinni być zawiedzeni. Bardzo fajnie się to czyta!

czarnuch | 2015-04-04

Pewnie jak większość osób, nie zostałem powalony ogromem informacji o Waitsie, ale... biorąc pod uwagę jak mało wiadomo o jego życiu prywatnym (a w książce jest, jakby nie patrzeć sporo ciekawych rzeczy) i styl w jaki książka została napisana, nie mogę nie polecić - choć pewnie głównie fanom twórczości pana Waitsa. Jak kto uwielbia jego muzykę i jego samego, NIECHAJ CZYTA!

Tomica | 2015-12-21
| 2015-11-03