Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa

Okładka książki Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa Jay S. Jacobs
Okładka książki Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa
Jay S. Jacobs Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wild Years: The Music and Myth of Tom Waits
Wydawnictwo Dolnośląskie
2007-09-01
2007-09-01
Jarosław Rybski
muzyka rock

Najpierw banał niezbyt wysokich lotów: Tom Waits jest Artystą wybitnym, to taki Dan Simmons muzyki. Ma specyficznego odbiorcę, ale całkowicie w nim zakochanego. Jest Artystą, ale nade wszystko poetą, w świecie muzycznym wzorcem jeśli nie do naśladowania (bo to trudne, udało się jedynie grupie Billy's Band, ale oni są genialnymi kopistami Waitsa) to do zapożyczeń. Mamy tego przykłady od The Rolling Stones, przez Dianę Krall, Claudię Bettinaglio po Youn Sun Nah. Waits zawsze stał obok, blichtr i medialna sława była i jest mu obojętna, życie prywatne nigdy nie było publicznym, a i do krytyki odnosi się... w ogóle się nie odnosi. Książka „Dzikie lata...” jest godna Waitsa, J.S. Jacobs jest sumienny, uważny, skupia się na opowieści o twórczości Waitsa, i poświęca jej naprawdę dużo czasu i stron. Dla fanów to pozycja obowiązkowa, dla osób które Waitsa „nie trawią” bądź nie znają zaledwie będzie zbyt "techniczna" i nudna.

Dobry kawał lektury biograficznej o bardzo ciekawym artyście jakim jest Tom. Bogata dyskografia, spis utworów. Warto sięgnąć po książkę i przy okazji po płyty Waitsa.

Bardzo dobra biografia przedstawiająca w interesujący sposób nie tylko wszechstronną i inspirującą twórczość Toma Waitsa, ale także realia świata muzycznego, które miały wpływ na jego działalność artystyczną w poszczególnych dekadach. Należy docenić, że autorowi udało się dotrzeć do tak wielu wywiadów i wypowiedzi dotyczących osoby tak skrzętnie chroniącej swoje życie prywatne, jak Tom. Jednak nie polecam tej książki osobom liczącym na pikantne szczegóły i skandaliczne incydenty. To jest przede wszystkim portret szalenie interesującego artysty o wielkiej wrażliwości i umiejętności przekształcania rzeczywistości we frapującą sztukę.

Mój stosunek do twórczości artysty był przed lekturą tej książki raczej neutralny - Tom nigdy nie był w gronie moich najbardziej ulubionych lub znielubionych wykonawców. Po zapoznaniu się z biografią nabrałem jednak do Waitsa dużo więcej szacunku - na tyle, iż chętnie wybrałbym się na jego koncert.

Pewnie jak większość osób, nie zostałem powalony ogromem informacji o Waitsie, ale... biorąc pod uwagę jak mało wiadomo o jego życiu prywatnym (a w książce jest, jakby nie patrzeć sporo ciekawych rzeczy) i styl w jaki książka została napisana, nie mogę nie polecić - choć pewnie głównie fanom twórczości pana Waitsa. Jak kto uwielbia jego muzykę i jego samego, NIECHAJ CZYTA!

Biografia dla tych, którzy chcą poznać Waita-muzyka. Jeśli ktoś czeka na pikantne informacje z jego prywatnego życia, to się rozczaruje, jednak ja doceniam możliwość poznania procesu kształtowania się Toma Waitsa jako muzyka.

Bardzo lubię muzykę Toma Waitsa i jego kreacje sceniczne. Myślę też, że prywatnie jest spoko gościem. Z zainteresowaniem sięgnąłem po tę biografię, gdyż chciałem się o nim dowiedzieć więcej, a wiedząc, że Tom Waits nie jest skory do zwierzeń, zrobiłem to tym chętniej. Doceniam wysiłek, jaki włożył autor w uzyskanie informacji o artyście, który skrzętnie skrywa swoją prywatność, ale efekt nie powalił mnie na kolana. Dowiedzałem się, co prawda, wielu interesujących szczegółów, ale to nie jest wszystko, czego oczekuję od biografii. Gdy czytałem niezbyt lotne opisy i interpretacje piosenek Toma, miałem wrażenie, jakby autor chciał nimi zapełnić książkę, bo brakowało mu treści, by dotrzymać umowy z wydawcą na tyle i tyle stronic. Jednak mimo tych niedogodności książka przedstawia dużą wartość dokumentalną oraz zawiera pełną dyskografię artysty. Dla miłośników Toma Waitsa - pozycja obowiązkowa.

Ciekawa analiza twórczości T. Waitsa, jednak po biografii spodziewałam się więcej informacji o artyście jako człowieku, mężu i ojcu.

Bardzo dobra biografia,zważywszy na to,że przedstawia kogoś,kto skrzętnie chroni swoje życie prywatne przed oczami świata.
Autor starannie przygotował się do jej napisania-dotarł do mnóstwa wypowiedzi i wywiadów Waitsa i w oparciu o nie nakreślił portret,który jest wiarygodny i chyba bliski prawdy (choć w przypadku Toma nie można być tego pewnym na 100%).
Z "Dzikich lat" oprócz informacji na temat wydarzeń z życia i przebiegu kariery,dowiemy się np.jakie czynniki ukształtowały artystyczną osobowość Toma,co i kto inspirował go przy nagrywaniu każdej z płyt.
Obowiązkowa pozycja dla każdego fana i ciekawa rzecz dla każdego,kto chciałby się czegoś dowiedzieć o tym nietuzinkowym artyście.

Z "Dzikich lat"...

Jeśli wierzyć notce prasowej, jaką znalazłem w sieci, jest to "najlepsza i najbardziej aktualna biografia legendarnego twórcy rocka progresywnego i multiinstrumentalisty, opatrzona kompletną dyskografią artysty i jego fotografiami". Nie da się ukryć, że przekład wydany w 2007 roku to niezwykłe kompendium wiedzy na temat Waitsa. Ale multum informacji nie jest największym atutem tej książki. Ogromną zaletą „Dzikich lat” jest styl w jaki zostały one napisane. Muzyk nie jawi się nam tutaj jako gwiazda, którą znamy z teledysków i świetnie sprzedających się płyt. To prawdziwa postać literacka człowieka, który kocha muzykę, a przy okazji nie stroni od używek i łatwego życia. (źródło: axunarts.pl)

• Muzyka
  • Biografie