Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna

Okładka książki Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna Barbara Kosmowska
Okładka książki Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna
Barbara Kosmowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Literatura
2021-10-21
2021-10-21
9788382080216
święta spotkania relacje uczucia emocje oczekiwania

Już okładka zachęca by wziąć ją do ręki. Jest pięknie zdobiona, w twardej oprawie, z szytymi kartkami, co nie jest bez znaczenia wobec dziecięcych rąk. Po prostu będzie można dłużej się nią cieszyć. Środek też zdobią piękne ilustracje.
Zbliżają się święta i czas zadbać by były wyjątkowe. Takie taż chcieliby mieć bohaterowie tej książki. A jest ich tu kilkoro...i chłopców i dziewczynek. Każde z nich marzy by te święta były wyjątkowe. A czy im się to uda? Jaka będzie ich Wigilia? Na pewno będzie warta zapamiętania.
To ciepła opowieść o tym, co jest ważne w ten świąteczny czas, o naszych marzeniach i świątecznych życzeniach. A także o życzliwości, dzieleniu się dobrem, tęsknocie i rodzinie.
Skierowana nie tylko dla nastolatków. Warto ją przeczytać. A język, jakim jest napisana, spodoba się młodym czytelnikom.

Z kupki wstydu wyjęłam tę książkę dopiero w lutym, choć powinnam ją przeczytać już w grudniu, ale tak jakoś wyszło.
To pozycja dla młodego pokolenia a nie dzieci, jak myślałam.
Zbiór opowiadań, powiązanych wspólnymi bohaterami, o ważnych rzeczach, których nie zauważamy przed świętami.
Pozycja ważna, bo o pewnych sprawach trzeba głośno mówić.
Ale są tam też i rzeczy, które nie bardzo mi się podobają, ale może jestem zbyt wrażliwa jeśli chodzi o pewne tematy.
Na najwyższą ocenę zasługuje strona edytorska. Książka pięknie wydana. Po raz kolejny przekonałam się o wyższości tradycyjnej książki nad e-bookami czy audiobookami.
Książka kształci poczucie estetyki i pokazuje, czym tam naprawę jest kultura wysoka.
Bardzo dobry druk, nie męczy wzroku.
Polecam.

To pozycja dla młodego pokolenia a nie dzieci, jak myślałam.
Pozycja ważna, bo o pewnych sprawach trzeba głośno mówić.
Ale są tam też i rzeczy, które...

Urocze ilustracje Joanny Rusinek sugerują, że książka to opowieść dla dzieci. Jednakże treść ewidentnie skierowana jest do nastoletniego odbiorcy, a przecież taki nie sięgnie po książkę z takimi "obrazkami". Więc.... błąd wydawnictwa! Opowieść całkiem ciekawa, piękne ilustracje, szkoda tylko, że całość niekompatybilna.

Piękna świąteczna opowieść dla dzieci i dorosłych też może być.

Piękna świąteczna opowieść dla dzieci i dorosłych też może być.

Jeśli można skategoryzowac tę książke to na pewno nie jako literaturę dzieciecą, raczej młodzieżową.
Tekst i problemy, z jakimi borykaja sie bohaterowie nadają sie bardziej dla nastolatkow niz dla młodszych dzieci.

Dziecko ktore kradnie, bo jego tata alkoholik jest w ciągu i wszystko wydaje na używki, zamiast zapewnić dzieciom posiłek i opiekę. Matka, która nie lubi świąt i marzy o tym, żeby zostawić swoją rodzinę i po prostu zniknąć..

To zdecydowanie nie tematyka i rozważania dla dzieci.. raczej niszczy atmosferę i budzi w małym czytelniku niepokój i lęk, niż dostarcza przyjemnej lektury i rozrywki.

Skusila mnie okładka i tytuł. I czuję się zawiedziona. Nie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Skusił mnie przede wszystkim tytuł.
Całkiem urocza, ale: 1) wydaje mi się zbyt chaotyczna; 2) nastolatkowie i młodzi dorośli są w sporej ilości przypadków traktowani i przedstawiani protekcjonalnie, stereotypowo i jakby nic nie wiedzieli o świecie czy historii - na usta aż cisnęło się momentami "ok, boomer."

Do tego dostaje niechlubne miejsce na półce "Hetero- i allonormatywność tak wielka, że aż statystycznie niemożliwa". Gratulacje!

Skusił mnie przede wszystkim tytuł.

Do tego dostaje niechlubne miejsce na półce "Hetero- i...

Niestety na tle świątecznych książek dla dzieci nie wypada najlepiej. Tytuł zapowiadał coś ciekawego, a fabuła raczej mało wciągająca. Natomiast są tam elementy, które zapraszają do rozważań.

Przez cały sobotni wieczór nie mogłam oderwać się od nowej książki Barbary Kosmowskiej „Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna”. Wydawnictwo Literatura. Historie rozsypane jak płatki śniegu, łączą się w jedną opowieść, w której nadzieja, otwartość, empatia splatają się i przyciągają wszystko to, co w nas dobre i piękne.
Święta zostały opakowane w perfekcjonizm i przesyt,nadmiar przedmiotów, gadżetów, atakujących reklam, poradników wypełnionych wskazówkami jak przygotować się do Świąt. Człowiek chcąc ułatwić sobie życie jeszcze bardziej je skomplikował, stawiając coraz większe wymagania dotyczące świątecznej atmosfery. Autorka w bardzo szczery sposób pokazuje jak wiele trudnych emocji nam towarzyszy w tym czasie, jak bardzo się stresujemy przygotowaniami, jak nasze indywidualne doświadczenia, codzienne problemy, relacje rodzinne często skomplikowane i pourywane, wychodzą na powierzchnię i urywają się z łańcuchów przemilczania, którymi próbujemy je okiełznać. I poruszające jest w tych historiach,bardzo prawdziwych, codziennych, jak wiele siły niesie rozmowa, bezinteresowna serdeczność. To ziarenko dobra, które przekazywane jest za pomocą słów i drobnych gestów. Wzruszyła mnie opowieść o Kajtku sprzedającym świąteczne czapki, które uszyła jego mama. Jego siłą okazały się być: otwartość na drugiego człowieka, szukanie zawsze jasnych stron życia, empatia.
Ta książka to coś więcej niż opowieść na grudniowe wieczory, pełna drobinek magii, zbiegów okoliczności i nitek łączących obcych sobie ludzi, to wyrastające ze słów i obrazów poczucie, że to obecność drugiego człowieka jest najważniejszą wartością jaką możemy ofiarować i dać od siebie. Piękna książka, bez limitu wieku, napisana z mądrością i wielkim szacunkiem dla młodego i starszego czytelnika. To literacka „historia lepienia wzruszeń”, bo jak sądzi jedna z bohaterek - „Szczęście to przecież bliskość”.

Święta zostały opakowane w...

• Dla dzieci i młodzieży
  • Biblioteka
  • Dzieci 2021
  • Polskie
  • Dla Hani
  • Święta

Dodaj cytat z książki Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna