Kapitan Tsubasa #1

Okładka książki Kapitan Tsubasa #1 Yoichi Takahashi
Okładka książki Kapitan Tsubasa #1
Yoichi Takahashi Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Kapitan Tsubasa (tom 1) komiksy
komiksy
Kapitan Tsubasa (tom 1)
Captain Tsubasa
J.P. Fantastica
2022-04-30
2022-04-30
Urszula Knap
sport piłka nożna akcja shounen manga

Tsubasa Ōzora jest utalentowanym, młodym miłośnikiem piłki nożnej. Jest z nią związany od bardzo wczesnych lat i sport ten zajmuje ważne miejsce w jego sercu. Po tym, jak Tsubasa przeprowadza się do nowego miasta, ma szansę na rozwój swojej sportowej pasji.
Dołącza do drużyny FC Nankatsu, gdzie nawiązuje nowe przyjaźnie. Poznaje też niesamowicie utalentowanych piłkarzy, co zwiększa jego zapał do podnoszenia własnych umiejętności.

Tom pierwszy stanowi świetne wprowadzenie do historii. Pozwala czytelnikowi na poznanie wszystkich postaci i drużyn. Rozgrywają się pierwsze emocjonujące mecze.
Polecam fanom sportówek!

(Zbiorczo 1-3)
Podróż ekspresem nostalgii do czasów serialu w telewizji po szkole i dyskusji na boisku po każdym odcinku.
Znakomita manga, materiał źródłowy serialu. Postacie, super strzały, wyzwania, mecze, Kojiro, Wakabayashi, bracia Tachibana, Nankatsu... Szok, jak wiele pamiętam z serialu.
Dla weteranów pozycja obowiązkowa - parę kadrów i w głowie słychać motyw przewodni.
Jedyna wada to miejscami mało czytelne kadry przy bardziej spektakularnych akcjach - tu serial przeważa. Ale za to manga pozwala przeżyć mecz bez 10 odcinków :)
Planuję kupić na półkę!

(Zbiorczo 1-3)
Dla weteranów pozycja obowiązkowa - parę kadrów i w głowie słychać motyw...

W marcu 2022 wydano w Polsce pierwszy tom mangi „Kapitan Tsubasa”! Naprawdę jestem w szoku, że na zakup zdecydowałem się dopiero w czerwcu. Tsubasa to symbol mojego dzieciństwa, jedno z najtrwalszych wspomnień - kiedy biegiem wracało się ze szkoły do domu, żeby usiąść na podłodze przed telewizorem (im bliżej, tym lepiej) i obejrzeć kolejny odcinek „Kapitana Hawka” bądź „Kapitana Jastrzębia” (zależnie od tłumaczenia).

Manga „Kapitan Tsubasa”, autor Yoichi Takahashi – był to jego debiut, jednoodcinkowa historia wydana w 1980 roku w tygodniku „Shōnen Jump” (autor miał wtedy 20 lat). W 1981 roku rozpoczęła się publikacja serii „Kapitan Tsubasa”, która rozpoczęła rewolucję w młodzieżowym sporcie w Japonii (gdzie futbol wcale nie był bardzo popularnym sportem – już raczej baseball, który wcale nie przybył do nich wraz z Amerykanami po II WŚ jak do tej pory sądziłem, a znacznie wcześniej). W 1983 roku powstało pierwsze anime – 128 odcinków po ok. 21 minut, właśnie to anime mieliśmy możliwość oglądać na Polonii1 i właśnie to anime miało wielki wpływ na wielu znanych piłkarzy na całym świecie (wśród nazwisk wymienia się Hidetoshiego Nakatę, Allesandro del Piero, Zinedine’a Zidane’a, Andresa Iniestę czy nawet Leo Messiego!). Do 2008 manga sprzedała się w Japonii w 70 milionach egzemplarzy (!),a na świecie do 2018 w 80 milionach egzemplarzy. W Japonii seria miała 37 tomów, w Polsce ma zostać wydana w 21 tomach (i ja już wiem, że będę potrzebował na nią miejsce na półce),1 tom co 3 miesiące.

Po zakupie stwierdziłem, że to chyba była jedna z moich najlepszych zakupowych decyzji – ta manga to totalny SZTOS! Z kartek bije taka dynamika, że prawie widzę jak postacie się poruszają – jest genialnie narysowana. Wiem, że pewnie w dużej mierze przemawia przeze mnie sentyment (już po pierwszych kartkach przeniosłem się do czasów dzieciństwa – telewizor w dużym pokoju i 20 minut z moimi bohaterami),być może na osobach, które nie lubiły Tsubasy w tamtych czasach, ta manga nie zrobi aż takiego wrażenia, ale dla mnie jest wy-pa-sio-na. Nawet sobie nie wyobrażacie jaką siłą woli musiałem się wykazać, żeby dawkować sobie przyjemność z czytania po jednym rozdziale, a nie pochłonąć wszystko od razu :) Pierwszy tom ma 345 stron i przedstawia początki Tsubasy w nowej szkole, dołączenie do drużyny Nankatsu i pierwsze starcie z Wakabayashim i drużyną Shutetsu. CHCĘ WIĘCEJ!!!

Ja gorąco polecam, szczególnie osobom, które znają i lubią Tsubasę. Manga nie jest tania – tomik kosztuje 54,60 zł (twarda oprawa),bądź 47,40 zł (miękka oprawa),ale biorąc pod uwagę, że to kwartalnik, można sobie jakoś wytłumaczyć taki wydatek ;) Ja nie żałuję ani złotówki – ta seria będzie moim skarbem i liczę, że uda mi się ją skompletować.

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z "Kapitanem Tsubasą" w formie mangowej, a ostatni raz anime oglądałem jeszcze na Polonii 1. I owszem, oczami nostalgii widziałem tę serię jako coś niesamowitego, od czego nie mogłem się oderwać, gdy leciało w telewizji. Manga jest chyba nawet lepsza, chociaż trudniej tu oddać pełną dynamikę meczów w piłkę nożną, to akcenty nie związane tylko z samym wydarzeniem sportowym wypadają o wiele lepiej. Nie brakuje tu wzruszeń, ale też humoru i pokazywania prawdziwego ducha walki.

• Manga
  • Komiksy