Przyjaźń. To, co nas łączy

Okładka książki Przyjaźń. To, co nas łączy Heike Faller, Valerio Vidali
Okładka książki Przyjaźń. To, co nas łączy
Heike FallerValerio Vidali Wydawnictwo: Format interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Freunde. Was uns verbindet
Format
2022-04-06
2022-04-06
Iwona Mączka

Okładka książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu Heike Faller, Valerio Vidali
Sto. Rzeczy, k... Heike Faller, Valer...

Bardzo ładna książka obrazkowa z lekko poetycką aurą. O przemijaniu, spotkaniach, wspólnych przeżyciach. Niewiele tu treści, raczej liczy się nastrój i to, co potrafimy sobie dopowiedzieć. Pozycja w sam raz dla tych, którym nie chce się dużo czytać – 10 minut spokojnie wystarczy.

Wizualnie sztos.

Wizualnie sztos.

"Za wszystkie rodzaje przyjaźni:
przelotne,
na całe życie,
te, które zamieniają się w miłość,
i te, których nie odważyliśmy się ratować."

Choć powyższe słowa padają właściwie pod koniec książki, można by uznać je za kluczowe dla oddania jej istoty. Bo "Przyjaźń. To, co nas łączy" Heike Faller i Valeria Vidali to książka traktująca o bardzo różnych obliczach przyjaźni, w niezwykły sposób oddająca jej istotę, a zarazem swoista pieśń pochwalna dla tej tak ważnej w życiu wielu ludzi relacji. A że książkę wydaje Wydawnictwo Format możecie się spodziewać, że to będzie bardzo, bardzo niezwykła lektura.

Nazwiska Heike Faller i Valerio Vidali rozpoznali zapewne wszyscy, którzy swego czasu zachwycili się ich wspólnym dziełem "Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu". "Przyjaźń" - jak się można spodziewać - jest pozycją równie nietuzinkową. To w części picturebook, ale taki, w którym tekst i obraz są ze sobą nierozerwalnie złączone, w którym tekst redefiniuje obraz, napełnia go treścią, a obraz daje przestrzeń tekstowi do rozwinięcia pola refleksji.

Autorka książki - jak pisze w czymś na kształt posłowia - wracając z jednego spotkania z przyjacielem do domu, gdzie miała spotkać przyjaciółkę, zaczęła zastanawiać się nad istotą przyjaźni. Potem pytała o nią różne osoby i z tego łańcuszka ogniwo po ogniwie wykluła się niniejsza publikacja. W jej ramach zawarte zostały bardzo różne aspekty tej relacji i pokazane różne jej oblicza.

Są tu przyjaźnie trwające od lat dziecięcych, te zawierane w nastoletności i w dorosłym życiu. Te, które minęły lub zostały zerwane. Te, które udało się odnowić. Takie, które na pewnym etapie przekształciły się w relację romantyczną, ale i te, w które zmieniają się wraz z nami. Faller jest bardzo spostrzegawcza i wnikliwie przygląda się relacjom, by całe ich spektrum zamknąć na kartach książki. Jej słowa i spostrzeżenia są niezwykle celne, poruszające do tego stopnia, że raz za razem miałam chęć podsyłać zdjęcia poszczególnych stron moim własnym przyjaciołom, łapiąc się na myśli "tak, to o nas". Bardzo wzruszyło mnie też, że autorzy książki nie zapomnieli o tym, że nie wszystkie przyjaźnie są na całe życie i czasem drogi przyjaciół się rozchodzą, z różnych przyczyn. Jest to proces naturalny i choć bywa bolesny, to jest częścią życia, elementem, który może być szansą na rozwinięcie się innych relacji.

Zarówno tekst, jak i ilustracje, choć poruszające do głębi, są tu jedynie szkieletem, który czytelnik wypełnia własnymi emocjami i refleksjami. Są jak lustro, w którym zobaczyć możemy wszystko to, co nosimy w sobie. Nagle schematyczne postaci na ilustracjach zamienią się dla nas w konkretne twarze, a prosty, zwięzły tekst my sami niczym pryzmat rozbijemy na całe spektrum emocji, kontekstów i odniesień. Każdy czytelnik zinterpretuje ją na swój własny sposób, a jednocześnie wciąż wpisujący się w ideę książki.

Wydaje się, że tę książkę można przeczytać w kwadrans, wszak na każdej ze stron tekst nie wychodzi poza ramy kilku wyrazów. A jednak nie jest to lektura do czytania z doskoku. To wyzwalająca emocje i skłaniająca do refleksji opowieść o różnych aspektach przyjaźni, która zmusza, by się im bliżej przyjrzeć, pochylić się nie tyle nad kolejnymi kartami, a nad własnym doświadczeniem i wspomnieniami. Niezwykła, poruszająca, niebanalna - to wciąż nieliczne z epitetów, jakimi mogłabym tę publikację obdarzyć. Na swój sposób intymna, ale stworzona do tego, by się nią dzielić. I to najlepiej z przyjaciółmi właśnie.

"Za wszystkie rodzaje przyjaźni:
przelotne,
na całe życie,
te, które zamieniają się w miłość,
i te, których nie odważyliśmy się ratować."

Książka, "Przyjaźń. To, co nas łączy", jest niczym kalejdoskop ludzkich przyjaźni. Tych na całe życie, tych od dziecka lub z czasów studenckich. Przyjaźni pełnych szalonych przeżyć, poważnych rozmów, wsparcia, podobnych zainteresowań i zrozumienia.

Ale też tych, które wymagają wyzwań, czasami rozdzielonych, zapomnianych, zaniedbanych, zranionych... Jak i tych, które czasami nie wymagają słów, wystarczy być obok.

To książka, która jest oszczędna w słowach i ilustracjach, a trafia prosto do naszego wnętrza.
Dzieciom pokazuje jak rozmaite i różnorodne mogą być przyjaźnie oraz jak ewoluują przez całe nasze życie, a my razem z nimi.

To książka dla każdego.

Po lekturze tej książki, aż chce się sięgnąć po telefon by napisać kilka słów do tych najbliższych osób, usiąść obok, złapać za rękę, wspólnie pomilczeć, pośmiać się, pogadać lub tańczyć przez całą noc.

Absolutna i wyjątkowa książka. Znajdziesz siebie i innych na każdej stronie tej książki.

Heike Faller i Valerio Vidali traktują o przyjaźni bez nadęcia i ckliwości znanej z niskobudżetowych komedii oraz filmów przygodowych. Kolejna z graficznych pozycji wspomnianego duetu to nic innego jak nadanie koloru i kształtu ponadczasowej relacji, jaką większość z Nas zna bądź na którą z utęsknieniem czekamy, mając nadzieję na kompletną rewolucję w dotychczasowym życiu, w czym Heike Faller i Valerio Vidali skutecznie utwierdzają odbiorców książki ze zdjęcia. Lektura załączonej pozycji polega na przeżywaniu śmiechu, łez, doświadczenia obniżonego nastroju oraz niekontrolowanej eksplozji witalności, na co niewątpliwy wpływ ma obecność bliskiej Nam przyjaciółki lub przyjaciela, którzy jawią się niczym narkotyk, z czego za żadną cenę nie chcemy rezygnować. Podobnie jak „Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu” „Przyjaźń. To, co Nas łączy” cechuje absolutna prostota ilustracji, słów i myśli. W powyższym upatruję znaku rozpoznawczego Heike Faller oraz Valerio Vidali, a zarazem uznaję przyjętą przez nich formę ekspresji literackiej za najlepszą metodę przekazywania uniwersalnych treści, które każdej i każdemu z Nas są znane, lecz niezbyt często zadajemy sobie trudu, aby zwolnić w pędzie życia i na moment odpłynąć myślami w kierunku osoby nadającej sens szarej codzienności. Heike Faller i Valerio Vidali odkrywają sekret siły przyjaźni. Nie zawsze usłana jest różami, a niekiedy zostaje wystawiona na ciężką próbę, lecz mimo to wciąż uszlachetnia, uświadamia potrzebę bliskości, czułości i współodczuwania z drugim człowiekiem, a co stanowi o trwałości przyjaźni, w której mieści się również miłość.

Przykro mi to mówić, ale spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Nie potrafiłam się w niej odnaleźć. O ile ilustracje mnie zauroczyły tak sam tekst nie wywołał we mnie większych emocji. Czasem miałam problem z odnalezieniem się w danej sytuacji. Zastanawiałam się, czy jest to historia jednego bohatera, czy jednak kilku. Ciężko mi wytłumaczyć o co tak właściwie mi chodzi.

"Przyjaźń. To, co nas łączy' to pozycja na raz, taka dosłownie na kilka minut. Tekstu jest niewiele, więc szybko się przez niego przedziera.

Komu bym ją poleciła? Wszystkim tym, którzy mieli lub mają przyjaciela. Ta historia pokazuje różne strony przyjaźni oraz to, co może się z nią stać wraz z upływem czasu.

Nikt tak pięknie nie rysuje o przyjaźni jak Heike Faller i Valerio Vidali ☀️
Kreskę tych dwóch twórców już znam, bowiem to ich drugi album, który trzymam w ręku.
Tym razem na warsztat wzięli przyjaźń.
▪️
I powtórzę słowa, które padły z mojej strony po przejrzeniu wcześniejszego albumu, że będzie to idealny prezent dla przyjaciela! 👭
▪️
Każda strona obrazuje inny moment przyjaźni, który możemy interpretować na własny sposób.
▪️
Więc jeśli jesteś estetą i lubisz proste formy, to na pewno przypadnie Ci ten tytuł do gustu! 🌼

Mój bookstagram: my.books.shelf

Nikt tak pięknie nie rysuje o przyjaźni jak Heike Faller i Valerio Vidali ☀️
Tym razem na warsztat wzięli przyjaźń.
▪️
Każda strona obrazuje inny moment...

Zwykła znajomość, wielka przyjaźń, miłość. Rozczarowanie, odpuszczenie, złość. Na różnych etapach życia nasze kontakty z bliskimi ludźmi przybierają różne odcienie. O przyjaźni, o tym co czasami ciężko nazwać jest powyższa książka od Wydawnictwa Format.

Heike Faller napisała książkę opartą na pewnego rodzaju łańcuszku, w którym ogniwa stanowiły opowieści o przyjaciołach. Wiele historii, do których ilustracje stworzył Valerii Vidali składa się na piękną i dość uniwersalną opowieść o tym, jak w naszym życiu pojawiają się bliscy nam ludzie. O ich nagłym wtargnięciu i bolesnym zniknięciu. O trwaniu przez cały czas, niekoniecznie tak blisko, jakbyśmy tego potrzebowali. O uczuciach, których mamy w sobie cale pokłady. Do tego pisarsko-ilustratorskiego duetu dołączyła ponownie Iwona Mączka, dzięki której mogliśmy już wcześniej poznać książkę „Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”. I chociaż STO podobało mi się o wiele bardziej, to nowa pozycja autorów sprawiła mi wiele przyjemności podczas lektury.

„Przyjaźń. To co nas łączy” to książka, w której minimalna ilość słów oparta o piękne ilustracje daje prosty i trafiający do czytelnika przekaz. Odbiorca może być zarówno młodszy, jak i nieco starszy czy dorosły - odbiór i ładunek emocjonalny ukryty w tekście będzie rożny, w zależności od naszych osobistych doświadczeń.

Książka o przyjaźni to piękny prezent dla bliskiej nam osoby, którą znamy od lat, ale i takiej, która pojawia się w naszym życiu co jakie czas. Polecam ponownie, choć nadal na pierwszym miejscu w moim czytelniczym sercu pozostaje STO.

Genialny komiks, który czyta się dosłownie w 5 minut. Niewiele treści na kartkach, ale sporo przemyśleń po przeczytaniu.

bardzo przyjemna lektura - tekstu jest niewiele, jednak treść pozwala na dłuższą zadumę

• Dla dzieci
  • Do zdobycia :P