Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni

Okładka książki Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni Chris Bruntlett, Melissa Bruntlett
Chris BruntlettMelissa Bruntlett Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe reportaż
reportaż
Miasto szczęśliwe
Wysoki Zamek
2021-11-01
2021-11-01
Klementyna Dec
miasto rowery architektura Holandia

Okładka książki Miasto wolne od samochodów Chris Bruntlett, Melissa Bruntlett
Miasto wolne o... Chris Bruntlett, Me...

Autorzy odkrywają, że można normalnie, bardziej zdrowo i oszczędniej żyć bez samochodu, jako codziennego środka transportu używając roweru. Podróżują więc do Europy, głównie do Holandii i Danii, aby sprawdzić, jak wyglądają miasta, gdzie pieszych i rowerzystów nie traktuje się jak podludzi. Momentami książka sprawia wrażenie propagandy w amerykańskim stylu, bo zarówno inicjatywy opisywane w Kanadzie jak i w Stanach wyglądają na bardzo embrionalne. Więc w tekście entuzjazm zdaje się przerastać skalę osiągnięć opisywanych tam pasjonatów. Choć są też wskazane faktycznie spektakularne osiągnięcia w przywracaniu północnoamerykańskich miast do ludzkiej skali. Można też się przekonać, że nienawiść do osób jeżdżących rowerami nie jest wyłącznie polską specjalnością. Oby kiedyś do normalności opisywanej na przykładzie Holandii i Danii dojrzeli i nasi włodarze, planiści czy nawet kierowcy.

Świeża i lekka pozycja z tematyki rowerowej. Baaardzo polecam dla osób zaangażowanych w nowe style życia, miasto i miejskość.

• Architektura
  • BookRage.org
  • 0. Chcę mieć
  • Architektura i urbanistyka

Dodaj cytat z książki Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni