Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi

Wydawnictwo: Wysoki Zamek
wojtasgp

Janette Sadik-Khan udało się zrealizować to, co wydawało się niemożliwe. Jako komisarz ds. transportu, podczas kadencji burmistrza Michaela Bloomberga, w latach 2007–2013 przeprowadziła w Nowym Jorku urbanistyczną rewolucję. Jej najważniejsze i najodważniejsze projekty to oddanie pieszym ogromnych przestrzeni wcześniej zajmowanych przez ruch samochodowy, budowa setek kilometrów dróg dla rowerów, uruchomienie szybkich linii autobusowych SBS i roweru publicznego. Zmagania o miasto dla ludzi opisała wraz ze swoim współpracownikiem Sethem Solomonowem w prezentowanej książce. Ostatecznie, dzięki determinacji Janette Sadik-Khan i jej zespołu, Nowy Jork stał się miastem bardziej przyjaznym dla pieszych, rowerzystów i komunikacji miejskiej, a jednocześnie pełnym zieleni i mniej zakorkowanym. Niewątpliwy sukces zespołu Janette Sadik-Khan jest ogromną inspiracją dla wszystkich, którym bliska jest idea „miasta szczęśliwego”. We wstępie i na zakończenie autorka trawestuje słowa Franka Sinatry: „Jeśli coś można zrobić w Nowym Jorku, to da się to zrobić wszędzie” – to wystarczająca zachęta także dla polskiego czytelnika. Książka stanowi kontynuację wątków poruszonych przez Charlesa Montgomery’ego w Mieście szczęśliwym. Autorzy Walki o ulice pokazują od strony praktycznej, jak wcielić w życie opisane przez niego idee.

źródło opisu: http://www.wysokizamek.com.pl/walka-o-ulice--jak-o...(?)

źródło okładki: http://www.wysokizamek.com.pl/walka-o-ulice--jak-o...»

ArekDao | 2018-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Książka utrzymana w realiach nowojorskich, stąd przeniesienie wielu z opisanych pomysłów na polski grunt jest mocno utrudnione. Ulice tak szerokie, że bez trudu z sześciu pasów da się zrobić dwa pasy dla samochodów, buspas, ścieżkę rowerową i jeszcze miejsca parkingowe przy krawężniku - to jednak inny świat. Mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym kształtem współczesnego miasta, bardziej niż podręcznik malowania ulic jest to opowieść o tym jak przepychać reformy drogowe tak, żeby okazały się one sukcesem.

Jakub | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Jak sprawić, żeby miasto było mniej nieludzkie?
Ta książka tryska pomysłami, a historia przemiany opowiedziana jest w przystępny sposób. Ta pozycja powinna znaleźć się na honorowym miejscu w biblioteczce każdego urzędu czy instytucji odpowiedzialnej za strukturę i wygląd ulicy.
Co więcej(!), okropnie inspiruje do wzięcia sprawy w swoje ręce, bo pokazuje, że oddolne inicjatywy potrafią rezonować!

Piotr | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Niestety książka ta to poradnik dla urbanistów. Ja tam, oprócz informacji, że NY nie różni się zbyt wiele od Warszawy i że cykliści są nienawidzeni na całym świecie nie znalazłem :(

GreenTeaFan | 2018-01-01

Przede wszystkim napisana przystępnie, nie ma tu jakichś technicznych zawiłości. Autorka opisuje tutaj zmianę podejścia do projektowania ulic i samego miasta, wg niej obecnie w miastach panuje mit samochodocetryzmu, który podporządkowuje infrastrukturę tylko wygodnemu poruszaniu się samochodem, pomijając potrzeby innych mieszkańców : rowerzystów, pieszych, a co za tym idzie powoduje obumieranie niektórych obszarów (funkcji) miasta.
Daje wyraz poglądom, że miasta powinny być wygodnym i zaspokajającym różne potrzeby miejscem.

sabort | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Nastraja optymistycznie do życia w mieście.

katarzyna111877 | 2018-04-28
Przeczytana: styczeń 2018