Guten Morgen, Dornröschen! vol 1

Okładka książki Guten Morgen, Dornröschen! vol 1 Megumi Morino
Okładka książki Guten Morgen, Dornröschen! vol 1
Megumi Morino Wydawnictwo: Egmont Manga Cykl: Zbudź się, śpiąca królewno (tom 1) komiksy
komiksy
Zbudź się, śpiąca królewno (tom 1)
おはよう、いばら姫 1
Monika Hammond
Romans Shoujo Duchy

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Zerwane zaręczyny i więzienny slow life Miya Taira, Hibiki Yamazaki
Zerwane zaręcz... Miya Taira, Hibiki ...
Okładka książki Pensjonat w Zaświatach tom 1 Waco Ioca, Laruha, Midori Yuma
Pensjonat w Za... Waco Ioca, Laruha, ...
Okładka książki Anohana - Kwiat, który widzieliśmy tamtego dnia tom 2 Busters Cho-Heiwa, Izumi Mitsu
Anohana - Kwia... Busters Cho-Heiwa, ...
Okładka książki Anohana - Kwiat, który widzieliśmy tamtego dnia tom 1 Busters Cho-Heiwa, Izumi Mitsu
Anohana - Kwia... Busters Cho-Heiwa, ...

Jeśli myślisz, że manga "Zbudź się, Śpiąca Królewno" to lekki romans dla nastolatek, to jesteś w grubym błędzie.
Bohaterem mangi jest licealista Tetsu, który z pewnych powodów dorabia sobie jako pomoc domowa w rezydencji nazywanej "nawiedzonym domem na wzgórzu".
To właśnie tam, w domku gościnnym, mieszka córka właścicieli posiadłości, Shizu.
Chłopak jest nią zauroczony, jednak przy kolejnym spotkaniu Shizu zachowuje się kompletnie inaczej. Jej zachowanie wzbudza w nim skrajne emocje, od wspomnianego zauroczenia, po czysty strach.

W mandze mamy motyw paranormalny, co całkowicie mnie zaskoczyło. Bohaterowie mają złożone historie i autorka powoli odkrywa przed nami ich przeszłość. Poznajemy też trudności, z jakimi się borykają.

Chłopak jest nią zauroczony,...

[recenzja tomów 1-3]

🍃Zbudź się, śpiąca królewno🍃

W głębi otaczającego rezydencję ogrodu znajduje się niewielki domek dla gości. Podobno zamieszkuje go samotna, schorowana panienka. Choć służba pracuje tu już od wielu lat, nikt ani razu jej nie widział.
Jednak wszystko się zmienia, kiedy Tetsu przypadkowo trafia na tajemniczą córkę pracodawców i traci głowę na punkcie jej melancholijnego uśmiechu.
Tylko dlaczego przy kolejnym spotkaniu dziewczyna zachowuje się kompletnie inaczej?

-Jeśli myślicie, że to z powodu choroby, to jesteście w błędzie! To wszystko zasługa duchów, które od czasu do czasu zamieszkują ciało Shizu.

„W odróżnieniu od normalnych ludzi, ma w miejscu serca pustkę.”

Już pierwszy tom pozytywnie mnie zaskoczył, a im dalej w las tym lepiej 🫡
Może i na początku niektóre rzeczy dzieją się za szybko, ale później historia nabiera odpowiedniego tempa i dosłownie się przez nią płynie.
Autorka cały czas dokłada nam kolejne puzzle, które powoli składają się w całość i tym samym pokazuje, że wszystko dokładnie sobie przemyślała, a sama fabuła nie nudzi.

Kreska jest dosyć uboga w tła, ale za to idealnie oddaje emocje, które są tutaj naprawdę ważne, bo po mimice twarzy możemy poznać kto „przejął” kontrole nad ciałem Shizu.
Co za tym idzie każdy z duchów jest mocno zarysowaną postacią i posiada swoje charakterystyczne cechy.
Ps. Mam już nawet swojego faworyta, którym jest Kanato 👏🏻

Warto też wspomnieć o relacji między głównymi bohaterami, która stopniowo się rozwija i jest naturalna. Oboje mają na siebie pozytywny wpływ i nie jest to jednostronne 🥹

Jestem pod wrażeniem jak ten tytuł dobrze łączy ze sobą zabawne, bolesne, urocze i mroczniejsze elementy.
Nie jest to też taki typowy romans, mogę nawet powiedzieć, że ten wątek robi (póki co) za tło, a sama manga skupia się na czymś zupełnie innym.
-Właśnie to urzekło mnie w tym tytule, bo ma do zaoferowania znacznie więcej i posiada drugie dno.

„Oparte jedynie na domysłach przekonanie, co może czuć inny człowiek, prowadzi donikąd.”

[recenzja tomów 1-3]

🍃Zbudź się, śpiąca królewno🍃

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Ogólna recenzja o całej serii "Zbudź się, śpiąca królewno"

Seria, która na początku nie wskazywała na to, że tak mocno pokocham i tak bardzo zaskarbi sobie u mnie miejsce w sercu.

Z początku sięgnęłam po tę pozycję z powodu motywu paranormalnego, jednak z czasem wiele dojrzałych motywów, jak i samo poszukiwanie własnego ja, tego co lubi i samo zrozumienie swoich własnych potrzeb przez główną bohaterkę, a także zrozumieniu uczucia, jakim jest miłość, bardzo przypominała mi w pewnym momencie Violet Evergarden. Również nie jedno przeszła i nie jedno przeżyła. tutaj mamy podobnie, ale nie identycznie.

Dziewczyna na początku pozwala bez żadnego umiaru wykorzystywać przez zmarłych swoje ciało jako spoiwo ze światem materialnym. Dopiero po tym, jak poznaje głównego bohatera zaczyna rozumieć, poznać i chcieć żyć.

Ponadto (bez spoilerów) moim zdaniem autorka ukazała wszystko, co chciałby zobaczyć czytelnik. Ostatnie strony chwytają tak mocno za serce, że radzę zabrać chusteczki i to nie tylko do tej ostatniej części. Żałuję, że nie czytałam od razu po zakończeniu drugiego tomu, jednak chyba seria musiała u mnie dojrzeć oraz doczekała się w moim etapie idealnego momentu w życiu. Ta historia była mi potrzebna teraz, a nie wcześniej. Dlatego też ostatecznie nie żałuję, że czekała do dzisiejszego dnia na finał z mojej strony. Na pewno będę wracać do niej w przyszłości.

A tym, co manga jeszcze przed nimi, życzę miłej lektury. Nie zrażajcie się początkiem, uwierzcie mi warto poznać tę opowieść do końca. Może was nie raz zaskoczyć swoim przesłaniem i treścią. To nie tylko historia o dwóch nastolatkach, którzy w dziwnych okolicznościach się spotykają i nawet nie zdają sobie sprawy, że się zakochują, ale to również opowieść o miłości rodzicielskiej, miłości dzieci do swoich rodziców, a także historia o przyjaźni, której jeden z bohaterów nawet nie zauważył, iż ma ją przed swoim nosem.

To także opowieść o ludziach, którzy, pomimo iż odeszli z tego świata, pragną odkupienia i troszczyć się o swoją rodzinę. Nawet jeśli osoby już ich nie dostrzegają.

Innymi słowy - bardzo gorąco polecam!

Ogólna recenzja o całej serii "Zbudź się, śpiąca królewno"

"Zbudź się, śpiąca królewno" to historia z interesującym pomysłem. Razem z głównym bohaterem odkrywamy tajemnicę pewnej dziewczyny i jest to sekret, który pochłaniamy całkowicie. Sama kreska jest bardzo ładna a kreacja postaci bardzo przypadła mi do gustu - aż chce się bliżej poznać tych bohaterów.
Tylko miałam mały zgrzyt w początkowej relacji między głównymi bohaterami - trochę za szybkie tempo, które powoduje, że podstawy tej interakcji są zbyt słabe. Jednak nastawiam się na to, że wszystko da się skorygować w następnych tomach.

Tylko miałam mały zgrzyt w początkowej relacji między głównymi bohaterami -...

Wprowadzenie niestety dosyć się ciągnie. Postaci wydają się ciekawe i różnorodne. Ale więcej akcji dzieje się dopiero pod koniec tomiku. Zakończenie zachęca do kontynuacji, ale trzeba wytrzymać początek i nie rezygnować z czytania.

2021

Pierwszy tomik serii wprowadza czytelnika w wykreowany świat, gdzie autorka w dość umiejętny sposób łączy elementy romansu, dramatu, komedii, okruchów życia, mangi psychologicznej z pewną niezbyt typową dla „szojek” mroczną tajemnicą. Nie można na ten temat niczego więcej napisać, aby nie psuć niespodzianki potencjalnemu odbiorcy. Jedno jest pewne, pierwsza odsłona powiela wiele sprawdzonych schematów dla klasycznego shoujo, oferując jednocześnie wiele innej nietuzinkowej treści. Dzięki temu po tytuł mogą sięgnąć zarówno miłośnicy tego gatunku, jak i ci, którzy oczekują od komiksu bardziej porywającej treści niż tylko nastoletnia miłość. Scenariusz poprowadzony jest tutaj bardzo dobrze, powoli odkrywając przed czytelnikiem swoje tajemnice i dobrze kreując pojawiających się bohaterów. Silne emocje, jakie będzie odczuwał chłopak (nie zawsze będzie to miłość),determinować będą jego działa, za którymi kryje się pewien sekret jego przeszłości. Podobnie jest w przypadku żeńskiej protagonistki, której lata dzieciństwa nie należały do najwspanialszych, co miało po części wpływ na jej obecny „stan”.

Cała recenzja na:

Śliczna kreska, bardzo dobre przekazywanie emocji poprzez mimikę postaci. Różnorodność ubioru postaci :) Strasznie pokręcona opowieść, przez większość czasu zastanawiasz się o co chodzi i w czym tkwi tajemnica. Odpowiedź na pytanie pojawia się pod koniec i jest dość zaskakująca. Jednocześnie nie do końca taka nieprawdopodobna, gdyż widziałam reportaż o osobach z taką hmm przypadłością oraz czytałam o tym, głównie w przypadku mieszkańców Japonii. Na początku miałam mieszane uczucia, jakoś nie przepadam za paranormalnymi opowieściami ale przez to, że są przesłanki jakoby takie rzeczy mogły mieć naprawdę miejsce, całą opowieść nabiera innego wymiaru i jestem ciekawa jak rozwinie ją autorka w dalszych tomach.

Manga zaczyna się bardzo dobrze. Ciekawa fabuła i ładna kreska. Czekam na kolejny tom.

ŚPIĄCA KRÓLEWNA Z NAWIEDZONEGO DOMU

Dawno nie czytałem żadnej nowej klasycznej szojki z tajemnicą w tle. „Zbudź się, śpiąca królewno” co prawda nie wydawało się opowieścią szczególnie intrygującą, bo już wiele podobnych do niej przewinęło się przez moje ręce – że wspomnę tylko „Strażnika domu Momochi” czy „Fruits Basket” – ale na szczęście okazała się bardzo sympatyczną propozycją. Kto więc lubi podobne klimaty będzie zadowolony.

Ale po kolei. Na początek kilka obowiązkowych słów o treści. A zatem:
Głównym bohaterem opowieści jest chodzący do liceum Tetsu Misato, który z pewnych przyczyn musi zarabiać pieniądze. Czym się zajmuje? Pomaga w rezydencji Karasawów, miejscu owianym złą sławą – nie przypadkiem doczekało się przecież miana „nawiedzonego domu na wzgórzu”. Ale to nie dom zdaje się skrywać największą tajemnicę, a córka jego właścicieli, mieszkająca w oddalonym od budynku domku dla gości Shizu, której melancholijny uśmiech oczarowuje Tetsu. Rzecz w tym, że dziewczyna dziwnie się zachowuje. Co się za tym kryje? Dlaczego nie mieszka w domu wraz z innymi? I co tu się właściwie dzieje?

ŚPIĄCA KRÓLEWNA Z NAWIEDZONEGO DOMU

Tajemnicza dziewczyna, której nikt nie widuje, chłopak, który przez przypadek na nią trafia i między dwojgiem młodych ludzi szybko rodzi się nic porozumienia. Choć początek ,,Zbudź się, śpiąca królewno” brzmi jak bajka, to jednak szybko okazuje się, że autorka mangi ma czytelnikom o wiele więcej do zaoferowania. Zapraszam do lektury pierwszego tomu nowej serii od wydawnictwa Waneko.

Pierwszy rozdział ,,Zbudź się, śpiąc królewno” przypomina klasyczne romansidło. Chłopak spotyka dziewczynę i się w niej zakochuje. Początek jest więc słodki i przypomina to, do czego dąży większość serii – do wyznania uczuć i happy endu. Tutaj jednak w tym momencie następuje całkowity zwrot historii i przechodzimy do właściwej części opowieści. Shizu bowiem następnego dnia zaczyna się zachowywać jakby nigdy nie spotkała Tetsu. Zdezorientowany chłopak z początku myśli, że dziewczyna się z niego zgrywa, później zaczyna podejrzewać, że ma do czynienia z rozdwojeniem jaźni bądź jakimś innym rodzajem choroby, co by tłumaczyło dlaczego rodzina trzyma ją z dala od innych ludzi. Prawda okazuje się jednak jeszcze bardziej zaskakująca.

Na razie nie będę nic więcej zdradzać, by nie odbierać nikomu przyjemności z lektury pierwszego tomu serii, ale z pewnością spotkamy się również przy okazji recenzji kolejnych tomików – jestem bowiem serią oczarowana. Z pozoru klasyczny do bólu wstęp przeradza się w ciekawą i oryginalną opowieść. Nie jest to typowa historia miłosna, co to, to nie. Bo choć od uczucia się zaczyna, z czasem schodzi ono na dalszy plan, ustępując miejsca poważniejszym tematom. Mamy tutaj pomieszaną historię z duchami w roli głównej, motyw samotności i odrzucenia, problemy rodzinne. W pierwszym tomie nakreślono całkiem sporo ciekawych wątków, pojawiło się też kilka postaci, które ewidentnie przyjdzie nam poznać lepiej w późniejszych tomach. Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawa do czego nas to wszystko zaprowadzi, bo ,,Zbudź się, śpiąca królewno” zapowiada się na naprawdę dobrą serię, do której z chęcią będę wracać.

Pod względem wizualnym manga również sprawia sporo przyjemności. Kreska jest ładna, chciałoby się wręcz powiedzieć delikatna. Bardzo podoba mi się w sposób w jaki oddawane są uczucia bohaterów – oczy pełne emocji zdają się mówić wszystko. Tak jak w przypadku wielu serii, tak i przy ,,Zbudź się, śpiąca królewno” warto zajrzeć pod obwolutę – czeka tam dodatkowa krótka historia, zaś osoby, które zakupiły mangę w prenumeracie mogą dodatkowo cieszyć się kolorowym notesem z bohaterami serii.

Po ,,Zbudź się, śpiąca królewno” sięgnęłam z ciekawości i przyznam szczerze, że nie spodziewałam się niczego ponad uroczą historię. Cóż, dałam się zaskoczyć i to nad wyraz pozytywnie. Megumi Morino stworzyła opowieść, która wciąga i bohaterów, których dalsze losy chce się poznać, a nakreślone w pierwszym tomie wątki dają widoki na naprawdę dobą serię. Dlatego sama z niecierpliwością czekam na kolejne tomiki, a Was zachęcam byście dali temu tytułowi szansę.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

• Manga
  • Waneko