Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków?

Okładka książki Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków? Katarzyna Stoparczyk
Okładka książki Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków?
Katarzyna Stoparczyk Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
2012-03-07
32 min.
978-83-259-0394-7
bajki bajka edukacyjne

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej dociekliwymi istotami są dzieci. Jest ich wszędzie pełno, wejdą do każdej dziury, zadając przy tym mnóstwo pytań. Często nonsensownych z pozoru, choć jeśli przyjrzeć im się uważniej, to nonsensowne jest unikanie odpowiedzi na trudne, dziecięce pytania, czy zbywanie dziecka półsłówkami. Bo dziecko jest i zawsze będzie ciekawe świata, a by go poznać, konieczne jest odnajdywanie przez nie odpowiedzi, nie tylko stawianie pytań.
Wychodząc z takiego założenia, powstała książka „Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków” Katarzyny Stoparczyk, dziennikarki radiowej i telewizyjnej, znanej z programów „Dzieci wiedzą lepiej”, „Zagadkowa niedziela”, czy „Duże dzieci”.
„Dlaczego zebra...”, jest publikacją nietypową. Jest książką skierowaną do dzieci i za pomocą dziecięcej bohaterki Felki, wprowadza dzieci w świat przyrody. Felka, jak na ciekawą świata dziewczynkę przystało, zadaje mnóstwo pytań, a odpowiedzi na nie uzyskuje od eksperta, przyjaciela jej dziadka. Pod postacią owego eksperta, w rzeczywistości kryje się Wojciech Mikołuszko, z wykształcenia paleontolog, z zamiłowania i zawodu dziennikarz i popularyzator nauki. Choć jest autorem kilkuset artykułów dla dorosłych, nie stroni od rozmów na temat przyrody z bardzo młodymi ludźmi.
„Dlaczego zebra...” jest więc wspólnym dziełem Katarzyny Stoparczyk, Wojciecha Mikołuszki i ilustratorki książki, Katarzyny Kołodziej. To dzięki niej, zarówno dzieci jak i dorośli mogą oglądać Felkę, jej dziadka, mrówki, polarne lisy i inne boże stworzenia. Ale to nie wszystko, bo poza ilustracjami, w książce znalazły się i zdjęcia wielu z opisywanych zwierząt, wykonane przez różnych autorów.
Ta książka odpowie na wiele pytań dzieci (choć i dorośli dowiedzą się co nieco o otaczającej ich przyrodzie),chociażby: dlaczego tytułowa zebra nie gubi pasków, które zwierzę jest mistrzem kamuflażu, po co ptaki odlatują do ciepłych krajów, które zwierzę potrafi przeżyć nawet do dwóch lat bez jedzenia!, czy wyjce wyją, czy głuptak jest głupi i jak wygląda jak?
Do tego, napisana jest przystępnym i dowcipnym językiem, zrozumiałym dla dzieci, a jej dopełnieniem są rewelacyjne wręcz ilustracje. Także ten element, jest wykorzystywany do zapisu tekstu. W jaki sposób udało się to osiągnąć? Sprawdźcie sami. Szybko przekonacie się, że wyobraźnia to domena nie tylko dziecięca.
Zachęcam do lektury tej krótkiej i przyjemnej książeczki, bo dzięki niej wy, wasze dzieci, wnuki, siostrzeńcy, bratankowie, etc. zachęceni zostaniecie do zgłębiania tajemnic przyrody.

Katarzyna Stoparczyk - dziennikarka radiowa, którą znamy między innymi właśnie z "Zagadkowej niedzieli", której słuchać możemy już od wielu, wielu lat na antenie Programu Trzeciego Polskiego radia.
Gdy program ten zaczął być puszczany w radiu byłam jeszcze mała ;) Ale mimo, że w moim rodzinnym domu nie często słuchało się radia, to jednak nie raz słuchałam "Zagadkowej niedzieli" :)
Teraz trafiła w moje ręce właśnie taka książeczka... Ogromnie mnie to ucieszyło, ponieważ zawiera ona odpowiedzi na wiele zwariowanych i dziwnych pytań zadawanych przez dzieci :)

Ta część dotyczy zwierząt. Mała Felicja jest ogromnie ciekawa świata. Wraz z dziadkiem Ignacym na pocztowej polanie piszą patykiem na piasku listy z pytaniami do dobrego przyjaciela dziadka.
Oczywiście odpowiedzi nadchodzą szybko i Felka (a wraz z nią my) dowiaduje się bardzo wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt.

- Dlaczego podczas szybkiego biegu zebra nie gubi pasków?
- Które zwierzęta są mistrzami kamuflażu?
- Czy istnieją zwierzaki, które mogą nie jeść miesiącami?
- Czy ryby latają?
- Jak wygląda jak?
- Skąd pochodzą dziwne nazwy zwierząt?

Tego wszystkiego, a nawet jeszcze więcej dowiemy się z tej książeczki. Na wszystkie pytania odpowiada ekspert - Wojciech Mikołuszko, który potrafi wytłumaczyć każdą rzecz...

Dzieciaki są bardzo ciekawe świata i to jest wspaniałe. Chcą go poznawać dlatego zadają pytania. Często naprawdę dziwne i zabawne na które z pewnością nie raz nie znamy odpowiedzi.
Ta książeczka przybliży dzieciom choć kilka spraw związanych ze zwierzętami. A i nas dorosłych pewnie nie raz zadziwią odpowiedzi :)

W książce znajdziemy również bardzo fajne ilustracje wykonane przez Panią Katarzynę Kołodziej oraz masę zdjęć przedstawiających nam zwierzęta, o których czytamy...

Z racji tego, że uwielbiam zarówno ciekawe pytania i teksty dzieciaków jak i zwierzęta wszelkiego rodzaju, dla mnie jest to połączenie idealne :)
Gorąco polecam. oboje z Nikusiem jesteśmy bardzo zadowoleni, że posiadamy tą książeczkę.
Jedyne czego żałujemy to to, że nie ma w niej więcej jeszcze więcej stron ;)

• Biblioteczka Emilki
  • Dla Symonki
  • Dla dzieci nauka i albumy
  • Polecone
  • WILGA

Dodaj cytat z książki Zagadkowa niedziela. Dlaczego zebra nie gubi pasków?