Świętujemy z liczbą Pi

Wydawnictwo Adamada
2022-03-14
2022-03-14
9788374202800

Matematyka zaskakuje nas nie od dzisiaj. A co powiecie na matematykę w zupełnie innym wydaniu? Taką z humorem, ciekawostkami, która nie jest nudna i nie ma nic wspólnego z tym, co możecie zobaczyć w podręcznikach. Odkryj tajemnice liczby π i poznaj jej zaskakujące sekrety.

"Liczba π obecna jest w wielu aspektach naszego życia. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz." Nasza bohaterka ma swój dzień 14 marca. Czy widzicie jakąś zbieżność w dacie i zapisie 3.14 ? A to dopiero początek ciekawych informacji.

Autorka książki w sposób zrozumiały i niezwykle ciekawy zachęca czytelnika do podróży po matematycznym świecie. Wyjaśnia pojęcie Prawa Archimedesa i pokazuje, co wspólnego mają balon, statek oraz ryba. A może chcecie się dowiedzieć, ile pralinek potrzebujecie, by ozdobić brzegi okrągłego tortu? Tak, tutaj też mamy do czynienia z liczbą π. Dowiecie się także, jak z plasterka pomarańczy zrobić równoległobok i o co chodzi z tą kwadraturą koła. A gdy zrobicie się głodni, sięgnijcie po pizzę lub matematyczny deser.

Jeśli nadal uważasz, że matematyka jest nudna, może spróbujecie ułożyć tanagram, ale taki z 14-stu kawałków. Należy je ułożyć tak, by powstał kwadrat. Prawdopodobnie nie uda wam się znaleźć wszystkich sposobów ułożenia, ponieważ jest ich aż 17152. Magia... choć Archimedes powiedziałby - MATEMATYKA.

Książka podzielona jest na trzy części, a każda z nich ma inny kolor tła. Białe strony to teoria i opis samej liczby π. Niebieskie strony to propozycje różnych aktywności i zabaw utrwalających zdobytą wiedzę. Natomiast pomarańczowe strony przeznaczone są dla nauczycieli i czytelników zainteresowanych matematyką. Tutaj wyjaśnione są kwestie bardziej złożone, a zadania nieco trudniejsze.

Zabawa matematyką jest wspaniała. Często nawet tego nie dostrzegamy bawiąc się, krojąc pizzę, czy dekorując tort. Liczba π jest wokół nas, a Anna Cerasoli pokazuje, gdzie jej szukać.

Kuć i orać,
Kuć
My nie czekajmy cudu
Robota
to potęga ludu

W tym pracowitym poemacie sprytnie ukryła się liczba Pi do 23 miejsca po przecinku 🤯💛
(3,14159265358979323846264)
Wiesz jak?

A wiesz, że data Twoich urodzin też jest zawarta w liczbie Pi? Moich też. Niesamowite, co? A to tylko dwa kawałeczki z treści tej niesamowitej książki

"Świętujemy z liczbą Pi" Anny Cerasoli to niecałe 100 stron, które wkręci Was w matematykę na długo. I pozwoli zauważyć ją w wielu miejscach, o których byście do tej pory nie pomyśleli 😉 Obiecuję!

Książka ma bardzo przejrzysty podział: na treści o samej tytułowej bohaterce, ciekawostki i zadania oraz wiedzę "dla chętnych" (oznaczenia kolorystyczne).
Tłumaczenia są skrótowe, acz zrozumiałe. A najlepszy w tej książce jest dobór treści. Historia i obliczenia matematyczne są super, ale najciekawsze są związki matmy z normalnym życiem i logicznym myśleniem.
Dlaczego owoce są kuliste? Jak poznać ściemy producentów oliwy? Ćwiartka dużej czy cała, dwa razy mniejsza, pizza? Co lepiej wybrać? I czemu Archimedes nazwał pewną układankę bólem głowy?

Autorka pisze, że książka jest dla dzieci z klasy 5 wzwyż. Zgadzam się z nią, choć ciekawostki i kilka z zadań bez trudu zrozumie już 6/7 latek (sprawdzone 😃)

Zwracam Wam na nią uwagę :) Książek o matematyce jest mnóstwo i wiele z nich to perełki. Ta jest jedną z nich

Kuć i orać,
to potęga ludu

(3,14159265358979323846264)
Wiesz jak?

Niezwykle inspirująca propozycja

"Świętujemy z liczbą Pi" to kolejna książka Anny Cerasoli poświęcona przybliżeniu młodym ludziom ważnych pojęć i zagadnień związanych z matematyką. Publikacja jest podzielona na trzy rodzaje treści. Są one oznaczone kolorystycznie dla łatwiejszego rozpoznania - znajdują się wśród nich informacje dotyczące bezpośrednio liczby Pi (jej powstania, zastosowania i tajemnic),propozycje zabaw i aktywności pomocnych przy organizacji np. obchodów Dnia Liczby Pi, ciekawostki, a także wiadomości przeznaczone dla szczególnie zainteresowanych matematyką uczniów lub nauczycieli (są tu np. zagadki matematyczne o wyższym stopniu trudności).

Całość jest wzbogacona przyjemnymi dla oka ilustracjami, które w dużym stopniu ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień - w fantastyczny sposób zostało przedstawione np. Prawo Archimedesa w odniesieniu do tego, jak statek unosi się na wodzie, sposobu zawieszenia balona w powietrzu czy ryby, która z dna zbiornika wypływa na jego powierzchnię. Wszystko jest napisane dość prostym i zrozumiałym językiem.

Książkę polecam szczególnie edukatorom/nauczycielom, którzy poszukują inspiracji, w jaki sposób zainteresować młodych ludzi nie tylko samą liczbą Pi, ale całym procesem jej powstania. Autorka świetnie wkomponowała w całość informacje dotyczące takich autorytetów jak np. Archimedes, Euklides czy Pitagoras. Moim zdaniem publikacja sprawdzi się świetnie w przypadku uczniów, którym nie jest straszne interdyscyplinarne nauczanie, ponieważ zawiera ona omówienie zagadnień matematycznych oraz ich wykorzystanie na fizyce czy biologii. Skorzystają z niej z pewnością również młodzi ludzie realizujący obowiązek szkolny w edukacji domowej.

Uważam, że największą wartością tej publikacji jest nawiązanie do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, zastosowanie przykładów z naszego otoczenia jak chociażby pomysł na przekształcenie plasterka pomarańczy w równoległobok. Wszystkie zastosowane zabiegi z pewnością pobudzą wyobraźnię czytelników i zainspirują ich do poszukiwania własnych przykładów oraz zachęcą do zupełnie innego spojrzenia na matematykę, która dość często jest kojarzona jako trudny i nudny obowiązkowy przedmiot szkolny.

Niezwykle inspirująca propozycja

Nareszcie ktoś napisał książkę tylko o liczbie Pi i jej święcie.
No dobra, nie tylko o liczbie; w sprawę zamieszanych było
jeszcze kilku ludzi (i kilka twierdzeń),więc o nich też wspomniano ;-)
A poza tym jest tu tylko liczba Pi i tylko to, co z nią związane.
Na przykład kolory ubrań dzieci w szkole.
Co? Kolory ubrań? Jak to?
No, tak to, kolorami ubrań można uczcić Dzień Liczby Pi.
A jak - sprawdźcie w książce "Świętujemy z liczbą Pi" :-)

A skąd się w ogóle wziął pomysł Dnia Liczby Pi,
no i skąd się wzięła sama liczba Pi?
No dobra, ona się nie wzięła, ona cały czas była w tym kole / okręgu,
trzeba było tylko ją zauważyć, a potem odkryć jej kolejne cyfry po przecinku.
No i kto to zrobił?
Książkę napisała Anna Cerasoli,
zilustrował Federico Mariani,
przetłumaczyła Agnieszka Liszka-Drążkiewicz.
A liczbę Pi zauważyli ............,
jej kolejne cyfry po przecinku odkrył ...... .
No przecież nie napiszę, sami sprawdźcie ;-)

Autorka we wstępie pisze, że książka przeznaczona jest dla uczniów od 5. klasy wzwyż,
ale ja nie jestem pewna, czy rzeczywiście polscy piątoklasiści są gotowi ją zrozumieć
(pojawiają się tu m.in.: twierdzenie Pitagorasa, algebraiczne wzory, proporcje,
pierwiastki, liczby niewymierne, zmienne oznaczone literami z indeksami).
Co prawda wprowadzono kolorystyczne oznaczenie trudności / rodzaju rozdziałów
(białe i niebieskie strony są dla dzieci, a pomarańczowe nagłówki sugerują treści tylko
dla szczególnie zainteresowanych tematem oraz dla nauczycieli),ale ja sama czasem się w tym gubiłam.
Na pewno 5-klasiści zrozumieją sporo. A może ich nie doceniam? :-)

Książka wydaje się dość cienka, ale zawiera mnóstwo skondensowanej wiedzy.
Prawie wszystko o liczbie Pi, kołach i okręgach w jednym miejscu. Rewelacja!

Niektóre rzeczy napisano poważnym tonem, inne z przymrużeniem oka.
Na przykład o wyściskaniu głównej bohaterki przy okazji składania jej życzeń
z okazji jej święta ("trwało by wieczność") ;-)
Albo o tym, co liczba Pi ma wspólnego z przesuwaniem guzika w spodniach
(podczas tycia właściciela spodni)? ;-)

Łatwo można się domyśleć, że z liczbą Pi związana jest
kwadratura koła albo niewymierny pierwiastek z 2, czy trening pamięci.
Ale już związki liczby Pi z geometrią nieeuklidesową, czy kombinatoryką
nie są takie oczywiste ;-)
Jeśli chcecie o nich poczytać, to sięgnijcie po książkę.
Zachęcam :-)

Premiera 14 marca - w Dniu Liczby Pi :-)

Nareszcie ktoś napisał książkę tylko o liczbie Pi i jej święcie.
No dobra, nie tylko o liczbie; w sprawę zamieszanych było
jeszcze kilku ludzi (i kilka twierdzeń),więc o nich też wspomniano ;-)
A poza tym jest tu tylko liczba Pi i tylko to, co z nią związane.
Na przykład kolory ubrań dzieci w szkole.
Co? Kolory ubrań? Jak to?
No, tak to, kolorami ubrań można uczcić...

• Adam
  • Dobre dla dzieci