Szebreszin

Austeria
2021-01-01
2012-07-12
Szczebrzeszyn

Czytałem trochę książek o życiu mieszkańców przedwojennych sztetli, ale tonacja tych wszystkich opowieści z książki Philipa Bibela jest naprawdę niepowtarzalna. A perypetie miejscowego lunatyka to już zupełny odlot.
Pozytywne wrażenie potęguje fakt, że często bywam w Szczebrzeszynie (urocze miasteczko)i kojarzę niektóre miejsca "biorące" udział w tych wszystkich zdarzeniach.
Tym samym Szczebrzeszyn utwierdził swoje przodownictwo na literackiej liście miast tego regionu.
Druga to oczywiście monumentalna, dwutomowa "Zamojszczyzna" dr Zygmunta Klukowskiego, gdzie Szczebrzeszyn gra rolę główną.
A trzecia to oczywiście Szczebrzeszyn Juliana Tuwima.

Jestem pełna podziwu dla pana Tomasza Pańczyka, tłumacza a zarazem wydawcy tej książki. Młody człowiek, mieszkaniec Szczebrzeszyna, wie, czuje, że jego rodzinne miasto ma swoją szerszą i głębszą historię. Przed wojną to w dwóch trzecich żydowski sztetl. Odnajduje więc w Ameryce jej byłego mieszkańca, pana Philipa Bibela, który chce się z nami podzielić swoimi nostalgicznymi wspomnieniami z czasów minionych, bezpowrotnie utraconych. Po takich historiach ten świat, to miasteczko jest pełne, to nie obraz z amputowaną pamięcią historyczną, jaki zapewne jest wygodny dla wielu. Dla obu Panów - chapeux bas!

Ciepła, nastrojowa i mądra. Prosta, ale w tej prostocie tym bardziej poruszająca. O mieszkańcach przedwojennego, szczebrzeskiego sztetla opowiada ze szczerością i czułością, a o miejscach - z niezwykłą uważnością, co sprawia, że ten odmalowany z dziecięcych wspomnień obraz wydaje mi się się tym bliższy, tym bardziej znajomy.

Nie jest to dzieło wybitne literacko, ale przywołuje masę (nieswoich) "wspomnień", całkiem jak opowieści babci, lub dziadka (wszak tym właśnie jest),a ostatnie rozdziały są wręcz wzruszające. Warto rzucić okiem wieczorem, przy gorącej herbacie i zanurzyć się w świecie, którego już nie ma.

Podoba mi się forma ujęcia krótkich opowiadań o Szczebrzeszynie i okolicach w czasach po-wojennych głównie żydowskiej społeczności. Powrót do wspomnień i porównanie ich do współczesnych czasów wydaje się czymś unikalnym w swojej prostocie.

Kapitalna książka. Niesamowity nastrój. Ciepło i dobro płynie z niej powoli. Oplata. Wszystko widać, jak na filmie. Nostalgia, śmiech, zabawa i smutek. Piękne wspomnienia i ciekawe refleksje. Wspólnota.

Ciepła i mądra opowieść o świecie, którego dzisiaj już nie ma. Historia żydowskiego Szebreszina. Miasteczka pełnego mitów i przesądów.

• W domowej bibliotece
  • Tematyka Żydowska