Szebreszin

Tłumaczenie: Tomasz Pańczyk
Wydawnictwo: Tomasz Pańczyk
AMisz

"Szebreszin" to pełen ciepła i poezji zbiór opowiadań o żydowskim Szczebrzeszynie z początku XX wieku. Autor przenosi nas do lat dzieciństwa, prezentując barwną galerię mieszkańców miasteczka. Dzięki tej wzruszającej opowieści o zaginionym świecie żydowskich sztetli, możemy zajrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach, które historia zatrzasnęła na zawsze. Philip Bibel urodził się w 1909 roku...

Philip Bibel urodził się w 1909 roku w Szczebrzeszynie, tam mieszkał do czasu emigracji w 1926 roku do San Francisco. Pisarz, dramaturg i artysta plastyk, do końca życia pozostał wierny swoim pasjom. Jego marzeniem było aby te opowiadania dotarły do dzisiejszych mieszkańców Szczebrzeszyna.

źródło opisu: http://www.szczebrzeszyn.net/

źródło okładki: http://www.szczebrzeszyn.net/

Zofia Karaszewska | 2015-08-22

Ciepła i mądra opowieść o świecie, którego dzisiaj już nie ma. Historia żydowskiego Szebreszina. Miasteczka pełnego mitów i przesądów.

Szebreszin. W poszukiwaniu zaginionego świata

Sztetl będzie żył, dopóki Ty czytelniku nie zapomnisz o tych wspomnieniach pisze w swojej książce Philip Bibel. Autor spisał wspomnienia o swoim miasteczku jako spadek dla wnuków, a za sprawą internetu dotarły one do tysięcy czytelników. Opowieść o tym skrawku ziemi zwanego Szebreszinem jest jednocześnie uniwersalną historią życia małych żydowskich miasteczek, których dzisiaj już nie ma. Bibel swoją książką stara się wypełnić tę pustkę.