rozwińzwiń

„mimo wszystko, chwal, tak, bądź wdzięczny”. Poprzednie sezony. Wiersze

Okładka książki „mimo wszystko, chwal, tak, bądź wdzięczny”. Poprzednie sezony. Wiersze Janusz Szuber
Okładka książki „mimo wszystko, chwal, tak, bądź wdzięczny”. Poprzednie sezony. Wiersze
Janusz Szuber Wydawnictwo: Universitas Seria: Seria POEZJE poezja
204 str. 3 godz. 24 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Seria POEZJE
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2021-12-15
Data 1. wyd. pol.:
2021-12-15
Liczba stron:
204
Czas czytania
3 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324237708
Tagi:
poezja polska
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
745
699

Na półkach: ,

Pośród wyraźnie rozróżniających dobro od zła czarno-białych zdjęć można się poczuć niezwykle komfortowo ale nie należy zapominać o tym, że Janusz Szuber zajmował się również poetycką fotografią stanów duszy w jej mniej jednoznacznych kolorach. Oznaczało to rekonstrukcję świata z podkreślaniem jego kruchości i z wypełnianiem pustych miejsc przeszłości niejednolitą substancją. Jednak poeta robił to z tak wielkim wyczuciem, że wyciągnięte podczas polemiki z problematycznym przecież życiem wnioski wydały mi się nader optymistyczne. A nawet tchnęły swoistym kultem egzystencji, adoracją jej czasami okrutnej wersji. Ten niekłamany zachwyt Janusza Szubera nad wszystkim, co ludzkie, spowodował, że jego poezja awansowała na mojej długiej już liście do rangi tych, o których mówię, że "dotykają sedna".

Przekroczyć próg jego poezji i nie dostrzec karpackich krajobrazów, to spoglądać jedynie do przodu. Bo przecież Szuber ogląda się ciągle za siebie. Z ciekawością godną odkrywcy innych światów zawiesza czytelnika w stanie zdumienia i wywołuje chęć powrotu zgodnie z tajemniczym duchem Galicji. Tym samym uchyla działanie czasu, ponieważ pejzaże duszy z przeszłości i teraźniejszości mieszają się ze sobą, zatracając swoje pierwotne kształty. To wygląda jak pochwała bytu w każdej jego postaci, próba objęcia całości za pomocą rozpamiętywanych szczegółów. To poszukiwanie wewnętrznego piękna z kontrastem do innego, bieszczadzkiego. Wszystkiego się tutaj nie da zrozumieć, przecież świat nie składa się z samych jasnych praw. Jednak w poezji Janusza Szubera można się poczuć swobodnie i bezpiecznie.

"Będzie tak, jak wyjdzie". W gąszczu małych codziennych historii ta jedna prawda wydała mi się dobrze znanym domem do którego wraca się w chwilach zwątpienia. Przy okazji tego powrotu zagląda Szuber do rodzinnych metryk, wspominając groby i obyczaje. Przypomnienie miejskiego bruku rozbrzmiewa w jego wierszach z nie mniejszym entuzjazmem niż gra w szachy na półpiętrze starego domu. Do tego zapach świeżej kory i swąd spalonej synagogi. W tych przykrych okolicznościach wykuwa się tożsamość człowieka szanującego historię. Dotykając popękanych kuchennych kafli można odnieść wrażenie dryfowania wszystkiego wokół, a przede wszystkim unoszenia się ludzi w bezkompromisowym prądzie życia. Jak wielka jest wtedy świadomość śmiertelności z jej przejmującym "omnis moriar". Bo Janusz Szuber jako poeta końca pewnej epoki wydobył z milczenia i pozostawił po sobie piękne literackie pomniki historii.

Zdaje mi się, jakby ta poetycka opowieść była adresowana do mnie osobiście po to, żebym uszanował zmienność bytu i stałość nicości. Tylko tego przecież można być pewnym w czasach gorzkiej prawdy. Wiem też, że niezwykle ciężko jest zamknąć wszystkie istotne sprawy w metaforze krótkich wierszy. Dlatego tym bardziej podziwiam poetę Ziemi Sanockiej za pochwałę bytu takiego, jakim jest. Za poszukiwanie wśród parafialnych ksiąg drobin czasu i składanie z nich poetyckiego dokumentu o prostym bycie i skomplikowanej wrażliwości. Za jakiś czas Janusz Szuber obrośnie legendą wtajemniczonego poety a ci, którzy będą zaznajomieni z jego twórczością, zawsze idealnie odnajdą się w rzeczywistości pejzaży z drewnianymi płotami w tle. Grunt, żeby tylko nie iść na skróty i zmniejszać dystans pomiędzy przeszłością a przyszłością z niewielkim ociąganiem, wtedy poznamy wszystko ze szczegółami.

Pośród wyraźnie rozróżniających dobro od zła czarno-białych zdjęć można się poczuć niezwykle komfortowo ale nie należy zapominać o tym, że Janusz Szuber zajmował się również poetycką fotografią stanów duszy w jej mniej jednoznacznych kolorach. Oznaczało to rekonstrukcję świata z podkreślaniem jego kruchości i z wypełnianiem pustych miejsc przeszłości niejednolitą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
177
3

Na półkach:

Jan Burnatowski rewelacyjnie "skomponował" książkę o Januszu Szuberze. Może być zarówno pierwszym spotkaniem z poezją wybitnego poety z Sanoka jak i swoistym pośmiertnym podsumowaniem twórczości. Pan Jan Burnatowski zrobił to subtelnie i mistrzowsko.

Jan Burnatowski rewelacyjnie "skomponował" książkę o Januszu Szuberze. Może być zarówno pierwszym spotkaniem z poezją wybitnego poety z Sanoka jak i swoistym pośmiertnym podsumowaniem twórczości. Pan Jan Burnatowski zrobił to subtelnie i mistrzowsko.

Pokaż mimo to

avatar
1370
51

Na półkach:

Fajnie gdyby Szuberek w końcu się przedostał do szerszej świadomości

Fajnie gdyby Szuberek w końcu się przedostał do szerszej świadomości

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • 2022
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także