Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu

Okładka książki Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu Łukasz Wojtasik
Okładka książki Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu
Łukasz Wojtasik Wydawnictwo: Muchomor Cykl: Sieciaki (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sieciaki (tom 2)
Muchomor
2021-09-27
2021-09-27
dziecko w sieci niebezpieczeństwa w sieci popularność w sieci postrzeganie samego siebie korzystanie z internetu przez dzieci

Kolejna część przygód Sieciaków. Opowiada o kolejnych złych rzeczach w internecie, głównie o programie do zmiany wyglądu twarzy. Lepiej być sobą, żeby każdy nas mógł rozpoznać, bo zmienianie i ulepszanie twarzy nie prowadzi do niczego dobrego.

Michał lat 10

Michał lat 10

Złe sieciuchu robią co mogą aby zaszkodzić dzieciom. Tym razem kuszą je sławą w Internecie. Ale grupa sieciaków zrobi wszystko aby zapobiec katastrofie.

Ta historia porusza tematy bezpieczeństwa w sieci, popularności online.

To zabawa, ciekawa książka z ilustracjami dla dzieci, krowa jest miła w odbiorze, a przede wszystkim wartościowa i porusza ważne tematy.

Ta historia porusza tematy bezpieczeństwa w sieci, popularności online.

Co tu dużo mówić, książka wciągnęła mnie w świat internetowych rozgrywek pomiędzy Sieciuchami a Sieciakami, panem Czyste Zło a Sztuczną Inteligencją. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną stronę, raz na drugą. Każdy używał sztuczek, aby przeciągnąć dzieci na swoją stronę. Chęć bycia sławnym i rozpoznawalnym kontra zdrowy rozsądek. Łatwo można było się domyślić zakończenia i przewidzieć je już na początku książki, lecz cała frajda ukryta jest w zmaganiach. Emocji nie brakuje, nagłych zwrotów akcji też nie. Dużo się dzieje, a i pośmiać się można.
W pewnym stopniu to współczesna baśń, w której dobro pokonuje zło i wszystko kończy się szczęśliwie. Mały czytelnik bierze udział w walce, choć jest tylko biernym uczestnikiem wydarzeń. Bez wątpliwości będzie kibicował Sieciakom i korzystał z ich mądrych rad. Bo ta książka nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Uczy w sposób nienachalny, przystępny, zrozumiały. Autor wykorzystuje rozmowy między bohaterami, żeby przemycić ważne treści na temat bezpieczeństwa w sieci oraz własnego wizerunku i poczucia wartości.
Książka, dość niepozorna w swej objętości, skierowana jest głównie do dzieci, zwłaszcza tych młodszych, z uwagi na tematykę i komunikatywny styl. Jednak nie oznacza to, że nie mogą jej przeczytać starsze dzieci, młodzież czy dorośli. Najlepiej się sprawdzi, gdy to rodzic z dzieckiem wspólnie przeczyta książeczkę, by móc potem porozmawiać na poruszone w niej ważne tematy. Tym razem Łukasz Wojtasik skupił się na dążeniu dzieci do bycia lubianymi i sławnymi, a zrobią one wszystko, by być popularnymi, zwłaszcza że w czasie pandemii ich samoocena i pewność siebie bardzo spadły. Akcja z jajkiem jest tego doskonałym przykładem. Autor wymyślił ciekawe rozwiązanie problemu. W przystępny sposób tłumaczy bohaterom, a zarazem czytelnikowi, co jest w życiu ważne i dlaczego każdy z nas jest wyjątkowy i wykorzystuje do tego Internet. Zachęca także do odwiedzenia strony Sieciaki.pl.
Czarno-białe ilustracje Macieja Łazowskiego podkreślają ową walkę i doskonale uzupełniają fabułę książki przygodowo-edukacyjnej. Nawiązują do grafik z pierwszych gier komputerowych. Dla niektórych mogą się wydawać trochę toporne, proste, nijakie, jednak ma to swój cel. Bardzo mi się podobają hasztagi zamiast numeracji rozdziałów.
„Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu” to świetna książeczka o tym, jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa Internetu, świadomie unikając przy tym wszelkich pokus z nim związanych. To również ciekawa książka przygodowa dla młodszych czytelników z akcją osadzoną w świecie wirtualnym i realnym. Bawi, kształci, wychowuje, uświadamia zagrożenia, uczy poczucia wartości, samoakceptacji, relacji międzyludzkich i podnosi samoocenę. Bo każdy z nas jest OK. I tego się trzymajmy!

Książki przedstawiają historie o drużynie Sieciaków - Spociak i jego przyjaciele Netka, Ajpi i Kompel to rezolutne dzieci, które walczą z Sieciuchami. W pierwszej części poznajemy kulisy powstawania Internetu i złych mocy, które postanowiły nim zawładnąć. Na szczęście najlepsi naukowcy stworzyli Sztuczną Inteligencję, która walczy ze złem w sieci, ale potrzebuje pomocy grupy uczniów. Dzieci tworzą drużynę Sieciaków, która chce pokonać Sieciuchy i uwolnić swoich kolegów od gry w węża. Następnie czytamy o pogoni za lajkami. Sieciuchy wabią dzieci obietnicą internetowej sławy, ale chcą z nich zrobić trolli. W trzecim tomie czytamy z kolei o internetowym hejcie. Sieciaki znajdą się w grze Minecraft, ale udaje im się namówić inne dzieci, aby nie hejtować i nie dać się prowokować innym. 👍 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/sieciaki-misja-bezpieczny-internet.html

Kilka dni temu pokazałam wam pierwszą część przygód Sieciaków. Wspominałam też, że książka to pokłosie niezwykłego projektu edukacyjnego, którego głównym zadaniem jest edukacja dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: ➡️ www.sieciaki.pl

Co oferuje nam drugi tom? Już wam mówię 🙂
Sieciuchy zdołały uciec z pułapki, w której zamknęła ich Sztuczna Inteligencja. Co więcej, wróciły do swoich ludzkich postaci! Czyste Zło ma nowy plan. Znów postanawia zaatakować dzieci, oferując im lajki, fejm i subskrybcje. Do tego wypuszcza uzależniającą aplikację do zmieniania twarzy. To działa jak magnes na młodzież. W końcu praktycznie każdy chce coś w sobie zmienić. Na szczęście Sieciaki zauważają, że dzieje się coś podejrzanego. Razem ze Sztuczną Inteligencją opracowują plan działania....

Książka, tak jak jej poprzedniczka jest bardzo przystępnie napisana. Ma ciekawą fabułę, mnóstwo się w niej dzieje i często mamy do czynienia ze spektakularnymi zwrotami akcji. Nie zabrakło też sporej dawki humoru i emocji.

Obie książki są niezwykle cenną podporą dla dzieci i rodziców. Uczą, jak świadomie korzystać z dobrodziejstw Internetu, ale i jak ustrzec się przed złem z niego płynącym. Jestem nimi oczarowana i wiem, że i wam się spodobają 🙂

Polecam

Instagram: biblioteka.malych.czytaczy

Co oferuje nam drugi tom? Już wam mówię 🙂
Sieciuchy zdołały uciec z pułapki, w...

Sieciuchy i ich przywódca Czyste Zło powracają, tym razem za cel obierają sobie dzieci szukające popularności w sieci. Drużyna Sieciaków oraz SI (czyli Sztuczna Inteligencja) starają się po raz kolejny wyeliminować zagrożenie. Tym razem Sieciuchy werbują internetowych idoli (którzy niekoniecznie cieszą się dobrą sławą) oraz rozpowszechniają aplikację zmieniającą wygląd, więc powstrzymanie ich i uświadomienie dzieciom, że to nie lajki i subskrypcje są najważniejsze będzie jeszcze trudniejsze. Sieciaki wpadają na fantastyczny pomysł rozprzestrzenienia akcji #jestemOK pokazującej, że każdy jest OK taki jaki jest oraz, że ilość lajków, subskrypcji, czy komentarzy pod zdjęciami nas nie określa.

Książka powstała w ramach fantastycznego, edukacyjnego projektu, jakim są sieciaki.pl, który ruszył w 2005 r i dotyczy bezpieczeństwa w sieci.

Kontakt dzieci z Internetem to coś nieuniknionego, warto przygotować do tego dzieci, a wcześniej jak najlepiej zapoznać się z tematem.

Łukasz Wojtasik Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu Zobacz więcej