Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest syrenka?

Okładka książki Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest syrenka? Małgorzata Strękowska-Zaremba
Okładka książki Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest syrenka?
Małgorzata Strękowska-Zaremba Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Klub Łowców Przygód powieść przygodowa
powieść przygodowa
Klub Łowców Przygód
Wydawnictwo Literatura
2021-10-07
2021-10-07
9788382080148

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Rozumiem, że to książka dla dzieci, ale luki w fabule są dla mnie nie do przyjęcia. Poza tym pod płaszczykiem powieści o wartkiej akcji ujęte są "nowoczesne" i lewicowe, modne współcześnie poglądy.

Kryminał dla młodych :)

Kryminał dla młodych :)

Kiedy przychodzi ochota na ciekawą, mądrą, inspirującą lekturę dla dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Literatura zawsze przychodzi z pomocą. Ich serie książkowe są skierowane do czytelników o jasno określonych wymaganiach, a dzisiaj mamy dla was cudną historię dla tych ciekawskich, żądnych przygód i uwielbiających detektywistyczne zagadki. Więc będzie się działo! Klub Łowców Przygód przeniesie was w świat sekretów, tajemnic i….warszawskich pomników, które pewnego pięknego dnia postanowiły się zbuntować. Jedna po drugiej kamienna rzeźba opuszcza swój postument pozostawiając zdezorientowanych mieszkańców i rozzłoszczone służby podejrzewające tajemniczą szajkę o kradzież i wandalizm. Jedynie główny bohater, dziesięcioletni Szymek, jego przyjaciółka Zosia i ich najbliżsi wiedzą, że za tym kryje się coś więcej. Pomniki nie znikają ot, tak sobie. Rozpoczyna się aktywne śledztwo, w którym dzieci będą musiały udowodnić, że mają rację, a pomniki, na które dotychczas nikt nie zwracał większej uwagi przeżyją największą przygodę swojego kamiennego życia, w której zdarzyć się może dosłownie wszystko. Dlaczego znikają pojawiając się w najbardziej niespodziewanych miejscach lub zamieniając się miejscami? Czy znikające z planów miasta ulice też mają coś z tym wspólnego? I kim jest Szczęśliwy Pies, który dzielnie pomaga naszym bohaterom w odkryciu prawdy i udowodnieniu swoich racji? Akcja pędzi jak szalona i w końcu nie za bardzo wiadomo, co liczy się bardziej – ocalenie znikającej Warszawy, czy odnalezienie mamy Szymka, która pewnego dnia nie wróciła od dentysty? Rzeczywiście nie można się oderwać od lektury także tym, którzy, jak my, mieszkają z dala od stolicy i podczas czytania nie znając wszystkich legend miasta musieli zrobić niezły reaserch, a cóż dopiero rodowitym warszawiakom. Wyobrażam sobie, jak miłe sercu i wzruszające musi być czytanie o rzeczach znanych i bliskich przedstawione w tak fantastyczny sposób. Po lekturze „Śledztwa inspektora Mątwy” czuję głęboki szacunek dla Autorki za jej fantazję i znajomość warszawskich legend. Dla czytelnika – laika przygoda Szymka i Zosi okazała się nie tylko frajdą, ale przede wszystkim niezapomnianą lekcją historii Warszawy i znajdujących się tam pomników, która zainspirowała nas do głębszych poszukiwań informacji o stolicy. Tak, kochani, powinna wyglądać nauka w szkole. I takie książki powinni czytać uczniowie. Współcześni bohaterowie, zabawne dialogi, zgrabnie wplecione elementy dawnego języka, wartka akcja, ciekawa fabuła oraz płynące przesłanie dotyczące sensu stawiania pomników, tych namacalnych znaków pamięci o ważnych, nie tylko smutnych i tragicznych, ale także radosnych i szczęśliwych wydarzeniach oraz ludziach, dzięki którym nasza stolica jest właśnie taka. To świadkowie historii, której ani młody, ani dorosły już Polak nie powinien zapominać. Bardzo ładnie wydana; twarde, eleganckie okładki, standardowej wielkości czcionka, ciekawe, choć niewielkie czarno-białe ilustracje i doskonałej jakości papier zachęcają do lektury. Polecamy ogromnie dzieciakom 8+, a my aż się palimy do zorganizowania rodzinnej wycieczki do stolicy. Żeby odwiedzać pomniki! Ściągę już mamy 🙂

Wydawnictwo Literatura ma w portfolio wiele ciekawych serii wydawniczych, w których zaczytujemy się z Wojtkiem od lat. Jedną z tych, które polubiliśmy, jest "Klub łowców przygód", w ramach którego ukazują się "powieści sensacyjne dla żądnych przygód czytelników ze smykałką do rozwiązywania zagadek". Myślałam więc, że wiem, czego się po książkach z serii spodziewać. A jednak Małgorzata Strękowska-Zaremba swoją książką "Śledztwo inspektora Mątwy" zaskoczyła nas oboje.

Lektura powieści okazała się dla nas większą frajdą niż mogliśmy przypuszczać. Jej siłą napędową jest nie tylko wątek przygodowy i zagadka, z którą mierzą się młodzi bohaterowie, ale też wątek fantastyczny, który jest tak naprawdę punktem wyjścia całej akcji, zamieniając ją w zwariowaną przygodę, w której zdarzyć może się absolutnie wszystko. I choć na wątku fantastycznym opiera się cała intryga, nie jest od przesadnie udziwniony i skomplikowany, jest jedynie środkiem do opowiedzenia pewnej historii.

Akcja powieści jest wartka i dynamiczna, a także pełna zwrotów i nieprzewidywalna. Sama zaś książka wplata w przygodę całą masę humoru. Znajdziemy w niej dużo bardzo barwnych dialogów, często o humorystycznym zabarwieniu, a także pełnych odwołań i skojarzeń. Są elementy dawnego języka, słowne nieporozumienia i zindywidualizowane, odpowiednie dla bohaterów słownictwo.

Pośrednim, lecz bardzo ważnym bohaterem tej opowieści są... warszawskie pomniki (a nawet ulice). Kolejne znikające monumenty zmuszają bohaterów do przypomnienia sobie ich historii - często zawiłej - i znaczenia. Jednocześnie wraz z bohaterami książki eksplorujemy Warszawę i zgłębiamy jej topografię. Czytamy o mniej lub bardziej znanych pomnikach, a także o historii ulic. W ten sposób książka staje się kopalnią wiedzy o stolicy i elementach miasta upamiętniających wiele ważnych wydarzeń i osób.

W tej książce akcja i fikcja przeplatają się z wiedzą historyczną i kulturalną, mamy elementy geografii, przeszłość miasta, a także jego legendy. Wszystko to dobrze skomponowane i ujęte we wciągającą fabułę zamkniętą w pięknym języku. Do tego proste, ale ciekawe ilustracje Anny Oparkowskiej, które wspaniale komponują się z fabułą. Wszystko to sprawia, że książka ta spodoba się młodym odbiorcom. Młodzi warszawiacy być może bardziej zainteresują się wymienionymi i niewymienionymi w tekście pomnikami i historią ulic, ale uniwersalny przekaz o znaczeniu pomników jako świadków historii będzie czytelny dla każdego. To naprawdę dobra, zabawna, wciągająca i wartościowa literatura rozrywkowa, którą oboje z Wojtkiem szczerze polecamy.

W stolicy dzieją się rzeczy wprost nieprawdopodobne, znikają po kolei pomniki tworzące historię i klimat miasta. Wpierw Syrenka znad Wisły, potem Konopnicka, Orzeszkowa… pozostają jedynie nagie cokoły.

Szymek wraz z koleżanką Lenką starają się rozwikłać trudną sprawę i zrozumieć co tak naprawdę stało się warszawskimi pomnikami. Oprócz odbycia wspaniałej, trzymającej w napięciu przygody czytelnicy mają możliwość zapoznania się z historią miasta i bycia po trochu jego częścią dzięki wplecionym w opowiadanie warszawskim legendom.

Autorka zachwyciła nas swoją książką, nie tylko z uwagi na trzymającą w napięciu fabułę, ale również na wierne odtworzenie historii, opisaniu wielu ciekawostek z naszego miasta i przybliżeniu ich małym czytelnikom.

Ta książka to prawdziwa gratka nie tylko dla warszawiaków 😊

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Samodzielne
  • ZAMIERZAM PRZESŁUCHAĆ W 2023😍💞💕🤩💚📖🎧
  • AUDIOBOOKI- MOJE ULUBIONE MAM JE 💕💜💚💖😘😍💞💙💗
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest syrenka?