Stwórz swoją przygodę. Złowrogi dom

Okładka książki Stwórz swoją przygodę. Złowrogi dom R. A. Montgomery
Okładka książki Stwórz swoją przygodę. Złowrogi dom
R. A. Montgomery Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Stwórz swoją przygodę (tom 2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Stwórz swoją przygodę (tom 2)
Choose Your Own Adventure. House of Danger
Nowa Baśń
2021-09-23
2021-09-23
9788382030549
Marta Ziegler
Literatura amerykańska powieść przygodowa gra paragrafowa

Złowrogi dom Cię wzywa... Czy odpowiesz na jego wołanie? Dokąd zaprowadzi Cię tajemniczy telefon? Jaką straszną historię skrywa stare więzienie, które spłonęło przed stu laty? Czy z osoby próbującej pomóc staniesz się ofiarą? Sprawdź!

„Złowrogi dom” to książka-gra paragrafowa, w której czytelnik wciela się w młodego, obiecującego detektywa. Pewnego dnia otrzymujesz telefon z wołaniem o pomoc, na które nie mogłeś nie zareagować. Trop wiedzie Cię do pewnej posiadłości. I nic niezwykłego się nie działo... do czasu przekroczenia bramy. Żeby dużo nie zdradzać, powiem tylko, że bardziej pasuje tu nazwa Posiadłość Szaleństwa.

To już druga książka z serii „Stwórz Swoją Przygodę”, którą miałem okazję przeczytać. I wiecie co? Bawiłem się całkiem nieźle. Pierwsze zakończenia historii, do których udało mi się dotrzeć, tworzyły całkiem logiczny i wiarygodny obraz tego, co dzieje się w tej posiadłości. Kolejne były coraz bardziej odrealnione, ale i tak miałem chęć dowiedzenia się co mnie czeka za progiem złowrogiego domu, gdy tylko podejdę do niego z innej strony. Gdyby tylko nie ta okładka.

Okładka książki to wg mnie najsłabszy jej element. Zdaję sobie sprawę, że nie powinno się po niej oceniać, ale nie tyle co zniechęca do lektury, co odstrasza (przypomina mi cinematic z gry komputerowej sprzed 20 lat). A szkoda, bo wg mnie warto zmierzyć się z tajemnicą Złowrogiego Domu.

Okej…
Wycieczka w czasie, agresywne szympansy, duchy i kosmici. Czyż to nie mieszanka wybuchowa, a to wszystko w „Złowrogim domu” połączeniu zakręconej historii z grą paragrafową.

Szczerze jeszcze nie miałam takiej gry w rękach. Tam dosłownie dzieje się wszystko. Różne ścieżki prowadziły do takich wydarzeń. Nie można odmówić jej oryginalności. Do tego 20 zakończeń aż tyle na was czeka. Oczywiście najfajniej poznać je wszystkie i przejść każdą możliwą drogę. I spokojnie nie znudzicie się tu naprawdę nie ma jak.

Cała historia okraszona jest komiksowymi ilustracjami, które bardzo pasują.
Takiej przygody jeszcze nie przeżyliście.
Do tego na końcu książki mamy informacje o autorze quiz ze złowrogiego domu oraz inne dodatki.

Okej…

„Złowrogi dom” to nie jest zwykła książka. To gra paragrafowa, czyli przygoda, w której to my podejmujemy decyzje, mające wpływ na to jak potoczy się dalsza fabuła książki. Jeśli marzyliście kiedyś, by móc zmienić losy bohatera czytanej właśnie książki, ta gra jest dla Was.

„Złowrogi dom” kryje wiele tajemnic, nigdy nie wiesz co Cię spotka. Równie dobrze możesz natknąć się na zjawy nie z tego świata, albo stać się ofiarą ataku upiornych szympansów. A to tylko kilka z możliwych scenariuszy (książka ma aż 20 zakończeń!).

Książka jest ładnie ilustrowana a przygoda emocjonująca i ciekawa. Rozgrywka może trwać długo, lub zakończyć się śmiercią zaledwie po przeczytaniu kilku stron. Ale zawsze można rozpocząć kolejny raz i wypróbować kolejne zakończenia. To ogromny plus tej publikacji – szybko się nie nudzi i można przeżywać wydarzenia w nawiedzonym domu wielokrotnie.

Odkąd trafiłem na gry paragrafowe, jestem ich wielkim fanem, a „Złowrogi dom” to przykład bardzo udanej paragrafówki. Mam nadzieję, że kolejne tomy serii „Stwórz Swoją Przygodę” będą równie dobre, a nawet lepsze (niebawem się o tym przekonam i opowiem Wam o moich wrażeniach),a „Złowrogi dom” szczerze polecam.

„Złowrogi dom” to kolejny tom z serii interaktywnych powieści przygodowych, w których to czytelnik decyduje, w którą stronę ma potoczyć się akcja. W przeciwieństwie jednak do tomu pierwszego, w którym przedstawiona historia była jednolita i mimo krótkiej formy, dość szeroko przedstawiona, w najnowszej części mamy do czynienia z osobnymi historiami, powiązanymi osobą detektywa, który w odpowiedzi na telefon z błaganiem o pomoc, spieszy ratować świat. Zabawa rozpoczyna się, kiedy, wcielając się w postać wspomnianego detektywa, odbieramy telefon. Wiadomo, że połączenie pochodziło z z terenu starego więzienia, które spłonęło doszczętnie ponad sto lat temu. I to jest właśnie tytułowy złowrogi dom, w którym dzieją się rzeczy niestworzone, a istoty nie z tej ziemi, takie jak duchy, kosmici czy gadające, agresywne małpy, potrafią przyprawić o dreszcze.

Opowiadania, które zawarto w tym tomie są z pogranicza takich gatunków jak science fiction, fantasy i horror z lekką domieszką kryminału, bo przecież zagadka kryminalna do rozwiązania musi być. Podobnie jak pierwszy tom, również ta książka nie jest zbyt obszerna i zmieści się do każdej torebki. Z tego powodu idealnie nadaje się na podróż. Również z powodu różnego czasu dotarcia do zakończenia przygody. Ponieważ to my decydujemy, jak potoczy się akcja powieści, jesteśmy odpowiedzialni również za wybór jednego z 20 zakończeń, które pojawiają się w książce. A ponieważ, niektóre z zakończeń, pojawiają się dość szybko, po wybraniu oczywiście jednej z możliwych dróg, przygodę z książką możemy zakończyć już w ciągu kilku minut. Możemy ją zakończyć na różne sposoby, można zostać na przykład przerobionym na mięso dla kosmitów. Brzmi ciekawie, prawda?

Książka różni się od typowych paragrafówek, święcących obecnie triumfy na rynku. To klasyk, który oryginalnie powstawał w latach 80-tych i w związku z tym nie ma w książce zagadek logicznych czy zliczania punktów postaci. Jest fragment tekstu, a później trzeba decydować, czy czytamy dalej, czy wybieramy alternatywną odsłonę historii, przeskakując do wskazanej strony. Ciekawy jest to zabieg, bo dzięki temu ta w sumie krótka opowieść, nieco zostaje rozszerzona. Każda wybrana ścieżka pozwala na poznanie nowych antagonistów i całkiem innej opowieści, co ogromnie mi się podoba. Jedyne zastrzeżenia, jakie mam dotyczą długości tych historii. Ponieważ są one dobrze skonstruowane, ciekawie poprowadzone i przede wszystkim interesujące, można nieźle się wciągnąć w daną opowieść, a ona nagle się kończy. Tematycznie bardzo mi odpowiada ten tom serii, bo gatunek, jaki prezentuje jest mi najbliższy. Aż się prosi jednak, aby historie przedstawione w książce były trochę bardziej rozwinięte. Fajnymi dodatkami, obecnymi również w poprzedniej części, są quiz wiedzy i ciekawe ilustracje, dobrze korespondujące z fabułą.

Wszystkim wielbicielom przygodowych powieści interaktywnych oczywiście ten tytuł polecam, a resztę zachęcam, aby spróbowali i przekonali się, jak fantastycznie można z tą książką spędzić czas.

„Złowrogi dom” to książka, w której sami decydujemy o przebiegu historii. To my jesteśmy głównym jej bohaterem i podejmujemy decyzje wpływające na losy fabuły, a tym samym na jej finał. Do odkrycia mamy aż 20 zakończeń i przyznam, że nadal nie udało mi się odkryć ich wszystkich. Bywa, że jedna błędna decyzja sprawia, że kończymy zabawę już po kilku stronach a czasem nasza przygoda trwa dużo dłużej :)

Książka zawiera opowiadania z pogranicza gatunków horror/science ficton/ fantasy z dodatkiem kryminalnej zagadki. Znajdziecie w niej gadające człekokształtne małpy, kosmitów, duchy żołnierzy z wojny secesyjnej. Raz nawet zostałam przerobiona na mięso dla kosmitów- upsik.

Podoba mi się forma tej książki. Decydowanie o przebiegu fabuły było zdecydowanie ciekawym doświadczeniem. Nie wszystkie historię podobały mi się jednakowo, więc muszę przyznać, że książka jest mocno nierówna. Wydanie przypomina takie typowo pociągowe publikacje i faktycznie ta książka będzie idealnym towarzyszem podróży. Plusem są ciekawe ilustracje korespondujące z treścią.

Brakowało mi jednak w niej jakiejś płynności, bo cała historia jest bardzo pocięta, przez co mocno traci na klimacie..

Sekrety tajemniczego budynku odkrywamy w roli detektywa spieszącego na pomoc w odpowiedzi na niecodzienny telefon. A jest co robić, bo okazuje się, że nie jest to zwyczajny budynek i dzieją się w niczym zdarzenia niczym z filmów - kazda decyzja może zmienić wszystko...

Muszę przyznać, że książki z tej serii są wyjątkowo zwięzłe i krótkie, ale nadal zadziwiająco bogate w treść. Na nieco ponad 100 stronach mamy możliwość odkrycia aż 20 zakończeń! Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie przeszła od razu całości na wszystkie dostępne sposoby 😅 Co ciekawe, różne ścieżki tworzą osobną opowieść - z każdą odnogą poznajemy innych antagonistów i alternatywną fabułę, co jest całkiem ciekawym i niezbyt często spotykanym zabiegiem w paragrafowkach. A może to ten dom przyciąga ogrom niecodziennych istot, od duchów po kosmitów, niczym Hotel Transylvania... 😅

Ta część podobała mi się bardziej niż opowieść o Titanicu, pewnie z tego względu, że tematyka jest mi zdecydowanie bliższa. Dzieje się tu sporo w klimatach lekkiej grozy, fantasy i sf i momentami aż brakowało mi rozwinięcia poszczególnych opowieści, bo pomysły były ciekawe, a historia już się nagle kończyła - ten aspekt akurat lepiej wyszedł w pierwszej części, gdzie jednolita opowieść była szeroko rozpisana i to jedyne, do czego w "Złowrogim domu" mogę się przyczepić - powinno być szerzej 🙂

Warto wspomnieć również o dodatkach, które ucieszą młodszych czytelników, czyli estetycznych ilustracjach, ciekawostkach oraz quizie😊

Podsumowując: jest to opcją bardzo sympatycznego spędzenia czasu - pomimo iż grupa docelowa to młodzież, to również dorośli będą się dobrze bawić. Ja polecam i na pewno chętnie sięgnę po kolejne zapowiadane tomy 😊

Lekka, prosta paragrafówka, bez mechaniki, ale potrafiąca zaskoczyć różnymi wersjami zakończenia tej samej historii.

• Kryminał/Sensacja/Thriller
  • Horror