Wesoły Ryjek i odkrycia

Okładka książki Wesoły Ryjek i odkrycia Wojciech Widłak
Okładka książki Wesoły Ryjek i odkrycia
Wojciech Widłak Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Wesoły ryjek literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Wesoły ryjek
Media Rodzina
2021-09-15
2021-09-15
48 min.
wesoły ryjek wojciech widłak książki dla dzieci dla dzieci książeczki dla dzieci bajki dla dzieci książki do czytania przed snem

Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...
Okładka książki Czytam i decyduję. Przygoda w kanałach Izabela Michta, Beata Woźniak
Czytam i decyd... Izabela Michta, Bea...
Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...

Ostatnio uśmiałam się, ponieważ będąc w ogrodzie patrzę, idzie moja koleżanka z wielkim kartonem (z logo pewnej księgarni internetowej) na bagażniku roweru. Stwierdziła, że śpieszy się czytać i cieszyć zakupami, bo ma cały karton książek i najbardziej cieszy się na Wesołego Ryjka i Kaczkę Katastrofę. Powiedziałam jej, że mamy wspólnych idoli. Wesoły Ryjek zaczyna każdą swoją opowieść od charakterystycznych słów: „Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś … ” w książce znajdziecie 10 krótkich historyjek z życia prosiaczka i jego rodziców. Wszystkie dotyczą spraw ważnych dla dzieci. Okazuje się na przykład, że korki potrafią utrudnić życie wszystkim. I tym, którzy spieszą się na wizytę do pana doktora i panom doktorom, którzy spieszą się, by przyjmować pacjentów. Fajnie jest planować z rodzicami wakacje. I jest to okazja do tego, by mówić o swoich marzeniach i planach. I choć nie wszystkie te marzenia się spełniają, to jest się razem, dyskutuje i buduje relacje. Czy ja na początku tego wpisu wspominałam może coś o ogrodzie? Och, jak mi się bardzo podobała historyjka pod tytułem „Coś ważnego”. Nadeszła zima, a mama Wesołego Ryjka zapomniała otulić swoje cudowne kwiaty w ogrodzie. Wesoły Ryjek pociesza mamę, by się nie martwiła i by specjalnym materiałem otuliła wszystkie delikatne i wrażliwe rośliny. Podobała mi się nauka z tej historii: kwiaty, tak jak i prosiaczki, trzeba chronić przed zimnem. Trzeba je otulać, bo wtedy jest szansa, że znowu zakwitną. Wojciech Widłak umie trafić do dzieci, do ich serduszek. Są to ciepłe opowieści dla dzieci, krótkie, napisane prostym językiem, z jakimś ukrytym przesłaniem. Oczywiście klimat tych historii budują też ilustracje Agnieszki Żelewskiej. Są po prostu cudne, cudne.

Tak ciepłe i kochane książeczki to skarb!
To nasze pierwsze spotkanie z Ryjkiem. Na pewno nie ostatnie bo mam już od syna (6l.) zamówienie na kolejne książki :)

Podoba mi się kilka rzeczy. W skrócie: wszystko. W rozwinięciu: to, że opowiadania są krótkie, że w każdym Wesoły Ryjek się przestawia (powtarzalność u nas działa jak złoto) i że historyjki są zabawne i pozwalające zobaczyć świat oczami dziecka.
"Odkrycia" pokazują, że w zwykłej codzienności można znaleźć fascynujące rzeczy. Warto się przyglądać światu tak, jak Ryjek. Pozytywny nastrój mamy wtedy gwarantowany

Zdecydowanie polecam uwadze

Tak ciepłe i kochane książeczki to skarb!

„Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek” - tak właśnie zaczyna się książeczka, o której chcę Wam opowiedzieć. Znacie tego dociekliwego prosiaczka? Już sam fakt, że autorem jest Wojciech Widłak sprawiła, że byłam pewna, że to będzie fajne czytanie. Wesoły Ryjek każdego dnia ma jakieś przygody i rozterki z tym związane. W 10 ryjkowych przygodach autor opisał różne sytuacje z życia wzięte z których dziecko (i dorosły również) może wyciągać wnioski. Czy szybko jest fajne,czy duże może być małe, czy nudę da się pokonać, czy korki mogą na coś się przydać i najważniejsze czy może zabraknąć kiedyś przytulasów? Odpowiedzi często mogą Was zaskoczyć! Wystarczy tylko zmienić punkt widzenia :) Z każdej części można wyciągnąć puentę podobnie jak prosiaczek, który zawsze kończy podsumowaniem: „Dzisiaj dowiedziałem się, że…”.

"Wesoły Ryjek i odkrycia" to jedna z kilku części przygód rezolutnej świnki. Zachęcam, by sięgnąć po resztę do czytania i/lub wersję przygód Ryjka do kolorowania!

Dziecięce odkrycia.

Dziecięcy sposób poznawania świata to codzienne odkrycia - zarówno te duże, jak również te małe. Te małe są przy tym zazwyczaj dużo bardziej istotne, albowiem to właśnie z szeregu małych odkryć i przyjemności powstaje dziecięcy świat radości :) Wspólnie z Wesołym Ryjkiem będziemy mieć okazję do wyruszenia w ten pozornie zwyczajny, ale jakże ekscytujący świat dziecięcych odkryć, których można bez przeszkód dokonywać każdego dnia!

Wesoły Ryjek to bystry prosiaczek, który w cyklu książeczek autorstwa Wojciecha Widłaka poznaje otaczający go świat. W dziele tym pomagają mu Mama, Tata i nieodzowny przyjaciel - żółw przytulanka :) Jak sam tytuł książeczki już sugeruje - w niniejszej części Wesoły Ryjek skupi się na dokonywaniu bardzo ważnych odkryć!

Jakiego rodzaju będą to odkrycia? Mogą się one wydawać błahe, a jednak są one niesamowicie ważne. I tak na przykład wspólnie z naszym małym książkowym przyjacielem przekonamy się o tym, czy zawsze rzeczywiście warto tak bardzo się spieszyć, będziemy snuć wakacyjne plany, odkryjemy sporo rzeczy dotyczących wpatrywania się w niebo (zarówno w nocy, jak i w dzień),a także poodkrywamy wspólnie tajemnice przyrody, zabijemy nudę oraz przekonamy się jak wiele w naszym życiu zależy od rodziny i od okazywania sobie nawzajem przez jej członków czułości, miłości i przywiązania.

"Wesoły Ryjek i odkrycia" to już ósma część przygód Wesołego Ryjka – nieodmiennie zaciekawionego światem prosiaczka. Wesoły Ryjek codziennie odkrywa wiele nowych rzeczy, na przykład że naleśniki, zwłaszcza z serem lub dżemem, rozproszą każdy smutek, albo że zawsze robimy coś ważnego, nawet jeżeli to są tylko drobiazgi. I że całusów i uścisków nigdy nam nie zabraknie, choćbyśmy nie wiem jak szczodrze obdarowywali nimi ukochane osoby. Takie małe odkrycia są niezwykle ważne - warto ich zatem dokonywać :) (np. przy małej pomocy niniejszej książki).

Dziękuję Media Rodzinie za egzemplarz recenzencki.

#wesołyryjek #wesołyryjekiodkrycia #mediarodzina #wojciechwidłak #agnieszkażelewska

Dziecięce odkrycia.

Wojciech Widłak „Wesoły Ryjek i odkrycia” oraz rysowanki zgadywanki Wesoły Ryjek
Tak się zastanawiam co jest takiego w świnkach, że zostają bohaterami tylu książeczek dla dzieci. Mamy już Peppe, świnkę Babę, Balbinkę, Jaśminkę. Można tak wymieniać i wymieniać.
Dziś chcieliśmy Wam przybliżyć Wesołego Ryjka.

„Wesoły Ryjek i odkrycia” to zbiór krótkich historyjek opowiadanych przez małego prosiaczka. Każda z opowieści niesie za sobą mądre, życiowe przesłanie. Ryjek np. uczy się co to znaczy planować, ogląda z rodzicami gwiazdy czy dowiaduje się, że różne zwierzęta poruszają się w różnym tempie. We wszystkim przygodach towarzyszy mu wspaniały pluszowy przyjaciel.
Jeśli tak jak my polubicie Wesołego Ryjka możecie również sięgnąć po rysowanki z jego udziałem. Oprócz kolorowanek znajdziemy w nich również zadania do wykonania. Będą one idealnym pomysłem na spędzenia czasu z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

Dziś chcieliśmy Wam przybliżyć Wesołego Ryjka.

„Wesoły Ryjek i odkrycia” to zbiór krótkich historyjek...

Ryjek w kilku opowiadaniach opowiada o swoich odkryciach. Dzieci mogą się dowiedzieć dlaczego korki czasami pomagają, czym różni się planowanie od marzenia, co robią gwiazdy, czym różnią się mrówki od ślimaków, dlaczego wszystkie rzeczy są jednocześnie duże i małe, jak naleśniki działają na nudę, co rośnie od deszczu, jak robi się coś ważnego, i dlaczego żółwiom nie marzeń ryjki i dlaczego czasami coś dzieląc, nie mamy tego mniej🤣

Ja że starszym synem zakochaliśmy się w tych opowiadaniach i przeczytaliśmy wszystkie jednym tchem. Opowiadania są świetne. Bardzo proste, o codziennych sytuacjach, które dotyczą pewnie większość dzieci, i co najważniejsze, zakończenia też są zupełnie codzienne. Wesoły Ryjek uczy jak można wyciągać wnioski z każdej sytuacji, która nas spotkała.Pokazują dzieciom, że każda sytuacja może nas czegoś nauczyć. I jeśli nie jest to wielkie odkrycie, zmieniające cały świat, to takie odkrycie może zmieniać nasz osobisty świat.
Język użyty w opowiadaniach trafia do dzieci, niczego nie trzeba odpowiadać żeby dziecko zrozumiało. Historie są jakby wyciągnięte z dziecięcego świata, dlatego tak łatwo trafiają do dziecięcej wyobraźni.

"Wesoły Ryjek i odkrycia " od to 10 ciekawych przygód małego Ryjka. Każde z opowiadań jest opisane z perspektywy dziecka i zawiera ciekawy morał. Historie są zabawne, a spostrzeżenia Ryjka zadziwiająco ...prawdziwe i błyskotliwe 😄 syn pokochał tego małego prosiaczka i jego punkt widzenia, a i ja przyznaje że Ryjek jest wprost uroczy ❤
Bardzo spodobały nam się też ilustracje doskonale nawiązujące do tekstu 👍polecamy serdecznie ❤

Bardzo spodobały nam się też...

Znakomita książeczka dla młodszych pociech o przygodach wesołego Ryjka. Bohater zabiera nas do odkrywczego poznawania świata. Dzięki niemu dowiadujemy się między innymi czym jest planowanie, co to są gwiazdy, kropla deszczu, mróz , jak wygląda ślimak, czym jest miłość, rodzina i wspólnie spędzany czas. Książeczka uczy i zarazem bawi. Każda z historyjek ma jakiś cel. Dziecko w prosty i przystępny sposób przyswaja pojęcia, zaczyna rozumieć ich znaczenie i przekaz. Autor stworzył książeczkę dzięki, której nasze pociechy z pewnością nie będą się nudzić i wyniosą z niej wiele wartościowych rzeczy. Na uwagę zasługują również przepiękne kolorowe ilustracje, które przyciągają wzrok najmłodszych. Nasze dzieci spędziły cudowny czas z Wesołym Ryjkiem i jego odkrywczym poznawaniem świata. Serdecznie polecamy

Wesoły Ryjek to uroczy prosiaczek, który jest naprawdę wesoły i w towarzystwie ukochanego żółwia przytulanki z właściwym dla dzieci entuzjazmem poznaje świat. Czasem się dziwi, czasem lekko smuci, a czasem zachwyca i w zwykłych codziennych czynnościach odkrywa niezwykłą wartość.

Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia narracji, Ryjek z tą właściwą dla kilkulatków dziecięcą naiwnością sprawia, że towarzysząc Prosiaczkowi znów mogę poczuć się jak dziecko, a mój Przedszkolak w lot łapie przekaz, który zawarty jest w 10 opowiadanich.

Autor w lekki, zabawny sposób pokazuje, że to rodzina jest ogromną wartością, że z pozornie niemiłych zdarzeń może wyniknąć coś dobrego, na przykład korki czasem się przydają, a nuda może zaowocować czymś pysznym. Chociaż jedno jest pewne, podczas lektury tej książki nudzić się nie będziecie. A największym odkryciem jest, że im więcej bliskości i czułości damy naszym bliskim, tym więcej jej przybędzie, bo szczęście się mnoży, gdy się je dzieli. Warto o tym pamiętać.

• Przedszkole
  • Wrócić