Wiersze ostatnie

83-240-0741-5
poezja
poezja
Snoopy

Czterdzieści pięć ostatnich wierszy Noblisty, powstałych w latach 2002-2004, to dzieło umysłu dojrzałego, krytycznego i wciąż otwartego na prawdę i jej poszukiwanie. Miłosz dotyka spraw najprostszych, konkretnych i najbardziej codziennych, spod których przeziera drgająca tkanka świata; zamyśla się nad istotą bytu człowieka, proponując filozoficzną i poetycką zarazem próbę ujęcia spraw fundamentalnych; mierzy się z doświadczeniem starości i wymykaniem zmieniającego się świata, któremu próbuje nadać znaczenie.
Zbiór ten jest również spojrzeniem wstecz, podsumowaniem dokonywanym przez myśliciela kroczącego, mimo wątpliwości, z podniesioną głową. Rachunek przeszłości jest nie tylko osobistym rozliczeniem, to także zwierciadło, w którym przegląda się człowiek współczesny, wielki i lichy jednocześnie. I wreszcie Wiersze ostatnie Miłosza są pytaniem i prośbą o Boga, o absolut, którego w epifaniach codzienności i metafizycznych podróżach poszukiwał całe życie. Teraz go odnalazł.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: styczeń 2007

Ciężar tego niewielkiego tomiku zaczyna się już w jego tytule. Miłosz, świadom tego, że pisze ostatnie sowa, nie stara się skomponować summy swych dokonań (zdziwiłbym się, gdyby tak było), pozostaje wierny sobie w kategoriach humoru, autoironii i wielkości, z wyżyn której chętnie schodzi.
Ostatni wiersz zamieszczony w zbiorze odejmuje oddech, bo go chwilę później, ku powszechnemu zbawieniu, przywrócić.

novanike | 2016-09-17
Na półkach: W biblioteczce, Przeczytane