Duże troski małych zwierzątek

Okładka książki Duże troski małych zwierzątek Katarzyna Wierzbicka
Okładka książki Duże troski małych zwierzątek
Katarzyna Wierzbicka Wydawnictwo: Skrzat Seria: Educzytajki literatura dziecięca
56 str. 56 min.
2021-09-17
56 min.
9788382070415
bajki zwierzęta educzytajki

Czasami wydaje nam się, że problemy naszych dzieci są małe, nieistotne. Nic bardziej mylnego. Są one olbrzymie, bo organizują ich świat. Do tego kształtują to, w jaki sposób nasza pociecha w przyszłości będzie sobie radziła z różnymi wyzwaniami. Każdy dzień niesie nowe doświadczenia, staje się pretekstem do nauki nowych rzeczy. Nawet jeśli wydaje nam się, że niczego poza zabawą nie ma w codzienności naszych pociech, ale to właśnie w ten sposób dzieci uczą się najwięcej. Bardzo wiele zależy od nas czy będą mogły pozbywać się lęków, przepracować swoje postawy, otworzyć się na innych i rozwinąć cierpliwość i asertywność. Katarzyna Wierzbicka uświadamia nam z jak wieloma wyzwaniami mamy do czynienia. Uczy także rodziców, w jaki sposób powinni pracować ze swoim dzieckiem, bo czymże innym są opowieści o dobrych relacjach w rodzinach jak nie wzorcami dla wszystkich czytelników?
„Duże troski małych dzieci” to ciepłe opowieści pokazujące, że każdy rodzic wychowuje swoje dziecko najlepiej jak potrafi. Nie zawsze się to udaje, bo czasami dziecko ponoszą emocje, a czasami dorośli nie mogą nad nimi zapanować, ale najważniejsze jest staranie się, dawanie poczucie ciepła, bezpieczeństwa, miłości i budowanie pewności siebie. Pisarka pokazuje nam dziecięcy świat pełen różnorodnych wyzwań, które nam – dorosłym – mogą wydawać się banalne, ale tak naprawdę są bardzo ważne i niesamowicie duże znaczenie ma nasze odpowiednie podejście do przepracowania tych problemów.
„Różnimy się od siebie. Wszyscy jednak jesteśmy równie ważni i potrzebni. A różnice między nami sprawiają, że życie jest ciekawsze”.
Bohaterami opowieści są różnorodne zwierzęta uosabiające odmienne charaktery oraz talenty dzieci. „Duże troski małych zwierzątek” to przede wszystkim opowieści o tym jak niesamowicie ciekawie jest w takim różnorodnym świecie i co nam te różnice dają. Poza różnicami mamy wiele cech wspólnych, przeżywamy podobne dylematy i to one są tematami kolejnych przygód. Kolejne tematy, na których skupia się pisarka to pokazanie uniwersalnych lęków oraz trosk. Z tego powodu opowieści te są świetnym materiałem terapeutycznym , który możemy wykorzystać, gdy ono lub rówieśnik ma problem z zasypianiem, pojawia się temat dyskryminacji, wykluczania, dokuczania, dziecko jest rozczarowane utratą najlepszego kompana zabaw oraz brakuje mu cierpliwości oraz maluch mocno przeżywa relacje między rodzicami.
Przygodę z bohaterami zaczynamy od poznania zajączka bojącego się ciemności. Świat, którego nie może dostrzec po zgaszeniu światła wydaje mu się groźny. Ale czy na pewno taki jest? Oczywiście, że nie! W kątach nie kryją sią żadne stwory, a pokój nie zmienił się, kiedy zgaszono światło. Widzimy tu rodziców tłumaczących mu, że to, czy mamy włączone czy wyłączone światło nie wpływa na wygląd otoczenia, a później dostajemy scenkę czułego usypiania z lekturą przed snem. Kiedy zajączek nie skupia się na tym, czego się boi szybko zasypia.
Poznamy tu też wiewiórkę porównującą się do innych i z tego powodu jednych traktuje lepiej, a przez innych sama traktowana jest gorzej. Czy na pewno tak musi być? Z kolei miś odkryje, że prawdziwego przyjaciela nie poznaje się wtedy, kiedy on nie ma się, z kim bawić, ale wtedy, kiedy wszyscy mogą się bawić. Rodzice tłumaczą mu też jaką pułapką jest zmienianie się tylko po to, aby inni nas lubili. Natomiast mały bóbr przestraszy się kłótni rodziców i odkryje, że dorośli też czasami mają problem z emocjami, ale to nie znaczy, że przestają go kochać. Mały pająk pomoże przybliżyć problem niecierpliwości i podpowie naszym dzieciom jak łatwiej czekać na daną rzecz. Wspólne spędzanie czasu niekoniecznie musi być tylko zabawą.
Widzimy, że każdy dzień przynosi tu cenną lekcję, którą warto wykorzystać, aby przepracować naprawdę bardzo ważne tematy. Na 56 stronach znajdziemy 5 pouczających opowieści, w których pisarka pokazuje, w jaki sposób negatywne emocje zastąpić pozytywnymi, jak uporać się z lękami i poczuciem samotności, odrzucenia, a także potrzebą skupiania na sobie uwagi i przeświadczeniem, że możemy kogoś gorzej traktować tylko dlatego, że wydaje nam się nie mieć ważnych dla nas cech.
„Duże troski małych dzieci” to opowieści edukacyjne zabierające młodych słuchaczy i czytelników do świata pozytywnych postaw. Dorastanie tutaj wiąże się z uczeniem się otoczenia oraz akceptowaniem własnych emocji, a także dostrzeganie w sobie i innych osób ważnych i wyjątkowych. Katarzyna Wierzbicka znana jest z takich właśnie pouczających opowieści. „O królewiczu, który się odważył” było nagrodzonym w konkursie Piórko debiutem. W „Elfie do zadań specjalnych” wprowadziła nas w świat dziecięcych wyzwań i dylematów. „Duże troski małych zwierzątek” doskonale wpisują się w jej twórczość i mam nadzieję, że już niedługo pojawią się kolejne jej książki. Dla dorosłych czytelników trafiło urban fantasy „Tajne przez magiczne”, a sama autorka prowadzi też bloga „Madka roku”
Poza tymi merytorycznymi zaletami mamy tu dużą czcionkę, dobrze zbudowane zdania, dzięki czemu czytanie na głos sprawiało mi wielką przyjemność. Całość dopełniają piękne ilustracje, które skutecznie przyciągną wzrok przedszkolaków oraz zachęcą do samodzielnego czytania. Moja córka każe sobie czytać w czasie tworzenia i widziałam, z jakim zainteresowaniem zerkała, aby przyjrzeć się rysunkom. Proste ilustracje Magdaleny Babińskiej pełne są ciepłych kolorów i pomagają młodym czytelnikom przenieść się do świata bohaterów. Całość dopełniają bardzo dobrze zszyte strony oraz piękna, solidna, kartonowa okładka.

Katarzyna Wierzbicka już od dobrych kilku lat pisze bajki dla dzieci. Jej debiutancki O królewiczu, który się odważył przyniósł jej prestiżową nagrodę Biedronki, zaś ubiegłoroczny Elf do zadań specjalnych rozbawił i wzruszył. Duże troski małych zwierzątek mają podobne ambicje. To zestaw pięciu mądrych bajek, takich z morałem. Pokazujących rzeczywiste problemy dzieci i tłumaczące je małym czytelnikom.

Taki zajączek boi się ciemności. Nie potrafi zasnąć, kiedy rodzice gaszą w jego pokoju światło. Wiewiórka uważa się za lepszą od myszki, bo ma piękną kitę i potrafi wspinać się po drzewach. Nie umie jednak latać i czuje się gorsza od sójki. Niedźwiadek uwielbia przedszkole i ma tam nawet dobrego kumpla, dziczka. Kiedy ten znajduje sobie nowego przyjaciela, mały miś zastanawia się, w jaki sposób go odzyskać. A może nie warto tego robić?

W Duże troski małych zwierzątek pojawia się jeszcze mały bóbr, co przestraszył się strasznej kłótni rodziców, oraz pajączka, który wszystko chciałby już, zaraz. Widać więc, że wszystkie małe i duże stworzonka mają podobne problemy i potrzebują kogoś, kto by im wytłumaczył, jak działa świat. Rodzice nie zawsze mają na to czas i tu właśnie pojawia się Katarzyna Wierzbicka. Dzięki niej mamusia czy tatuś łatwiej poradzą sobie z tymi wyzwaniami.

Książeczka została ładnie wydana. Ilustracje są kolorowe, przyjemne, podobają się dzieciom, dla tych młodszych stanowią naprawdę sporą atrakcję. Dorosłym przypadnie do gustu również i forma opowiadań, proste, jasne zdania, brak skomplikowanych słów. Każda historyjka kończy się pogawędką rodzica z dzieckiem, mamy misiowej z niedźwiadkiem czy pajęczycy z synkiem. Bo z problemami warto zwracać się do rodzica. Z pewnością zaproponuje on naprawdę sensowne rozwiązanie…

Świetna książeczka dla najmłodszych, która pozwala wprowadzić w świat zasad i promuje pozytywne wartości moralne. Najmłodsi dosłownie chłoną treść, a starszym polecam jako materiał do pracy na zajęciach lekcyjnych (idealny materiał do biblioterapii oraz do nauki czytania).

Jest to kolejna, wspaniała książka dla dzieci z morałem. :) Uwielbiam takie książeczki, w których w prosty sposób wyjaśnia się dzieciom trudne zagadnienia. 😍 Uważam, że tego typu książek powinno być jak najwięcej na rynku wydawniczym, ponieważ w pewnym stopniu pomagają one zrozumieć najmłodszym tzw. trudne sprawy. 🙂

Książka jest podzielona na 5 króciutkich opowiadań. Poznajemy tutaj :

Zajączka, który boi się ciemności. Rano jest szczęśliwy, natomiast wieczorem boi się zasnąć, wszystko go przeraża. Mama wyjaśnia mu, że noc również jest potrzebna. Że wtedy najlepiej się regenerujemy a przede wszystkim, że zawsze jest koło niego i czuwa nad jego bezpieczeństwem. Zajączek uspokojony zasypia.

Wiewiórka uważa się za lepszą od myszki i wytyka jej wady w wyglądzie i zachowaniu. Sama czuje się smutna i dotknięta, kiedy to ptaszki wyśmiewają się z niej. Mama tłumaczy wiewiórce, że każdy z nas jest inny. Że nie można się z nikogo naśmiewać ani wytykać im że są gorsi. Bowiem każde zwierzątko pełni w przyrodzie ważną rolę i jest od siebie całkowicie różne. Wiewiórka postanawia przeprosić myszkę za swoje zachowanie, po czym uspokojona zasypia.

Niedźwiadek natomiast uwielbia chodzić do przedszkola, gdzie ma swojego przyjaciela. Wszystko robili razem, dopóki nie pojawił się nowy kolega. Miś nie miał już się z kim bawić i był bardzo smutny. Rodzice wytłumaczyli mu, że prawdziwy przyjaciel to taki, jaki w pełni Cię akceptuje. Jest z tobą zawsze na dobre czy na złe. Nigdy Cię nie odtrąca, szanuje twoje poglądy i możesz liczyć na niego w każdej sytuacji.

Mały bóbr natomiast bardzo przestraszył się kłótni rodziców. Bał się, że rodzice się rozejdą i również na niego będą źli. Bardzo ważne jest, by rodzice nie kłócili się przy dzieciach, bo ci mogą to bardzo źle zrozumieć. Są przestraszeni i często nie wiedzą co robić. Choć każdemu zdarza się powiedzieć czasem coś, czego tak naprawdę nie myślimy, uważajmy na słowa. Bo mogą zranić nie tylko nas ale przede wszystkim nasze pociechy.

Ostatnia bajka zaś dotyczy pajączka, który nie potrafił być cierpliwy. Koniecznie chciał się bawić, i nie rozumiał że mama jest zajęta. Ze złości, zamiast pomóc wszystko popsuł. Przez to jego pragnienie zabawy jeszcze się oddaliło, bo trzeba było naprawić szkody. Mama wytłumaczyła mu, że jest czas na wszystko. Kiedy jest czas zabawy a kiedy pracy. Trzeba być opanowanym, spokojnym i cierpliwym, należycie wykonywać swoje obowiązki aby móc wspólnie cieszyć się swoim towarzystwem.

Książka w piękny i prosty sposób przedstawia ważne wartości dla dzieci oraz jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo ma piękne ilustracje, które przyciągają wzrok. Myślę, że jest to świetna pozycja już dla dzieci od czwartego roku życia i więcej bo w fantastyczny sposób przedstawia trudne tematy.

Dodatkowo, autorka publikacji jest przedszkolanką więc tym bardziej wie z jakimi problemami mogą się borykać takie maluchy a książka świetnie ukazuje jak sobie z nimi radzić. Dla mnie książka jest absolutnie w punkt ;) z czystym sercem ją Wam polecam i przyznaję w pełni zasłużone ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów !! 😍😍

Książka jest podzielona na 5 króciutkich opowiadań....

Zajączek bał się, gdy zaczynało robić się ciemno, bo wszystko wokół niego wyglądało nagle tak bardzo inaczej, tak groźnie. Wiewiórce zrobiło się przykro, gdy naśmiewały się z niej sójki - uważały się za lepsze od niej, bo potrafią latać, a ona tylko skacze i wspina się po drzewach. Niedźwiadek martwił się, że jego najlepszy przyjaciel warchlak przestał się z nim bawić, odkąd w leśnym przedszkolu pojawił się nowy kolega, wilczek. Mały bóbr przestraszył się, gdy jego rodzice posprzeczali się nie na żarty. Pajączek niecierpliwił się, bo chciał się pobawić z mamą, a ona ciągle pracowała.
Czy te "duże troski" brzmią znajomo? Dla mnie tak, i z pewnością brzmią znajomo dla moich dzieci. Widziałam nieraz ich niepokój, gdy robiło się ciemno, niecierpliwość, gdy nie mogłam się nimi bawić, bo musiałam zająć się czymś innym. Pamiętam też niejedną zabawną, ale i wzruszającą sytuację, gdy starali się pogodzić mnie i męża - najczęściej nawet się wtedy nie kłóciliśmy, po prostu przekomarzaliśmy się lub mówiliśmy głośno. Przyznam, że bajeczka o bobrze i jego rodzicach poruszyła mnie najmocniej. Pokazuje, jak stresujące mogą być dla dziecka kłótnie rodziców, jak bardzo potrafią one zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa. Podoba mi się, że choć spór pomiędzy mamą i tatą małego bobra udaje się rozwiązać bardzo szybko, a rodzina pozostaje pełna i kochająca - autorka przesyła też subtelne słowa wsparcia dla dzieci, których rodzice się rozstają.
Każda z sześciu bajeczek Katarzyny Wierzbickiej zbudowana jest w podobny sposób - zaczyna się od krótkiego, opisowego wprowadzenia, dzięki któremu dziecko może dowiedzieć się co nieco o warunkach, w jakich żyje dane zwierzątko. Potem poznajemy zwierzątko i jego troskę, a na koniec, gdy zwierzątko kładzie się spać, jego mama rozmawia z nim o jego zmartwieniach. Uspokaja, pociesza, wyjaśnia. Mądre słowa poszczególnych mam są dodatkowo wyróżnione graficznie - zapisano je ładną czcionką na ilustracjach. Dzięki temu łatwiej zapadają w pamięć czytelnikowi.

Pełna treść recenzji tutaj: https://szczesliwavii.blogspot.com/2021/10/educzytajki-madre-bajki-do-czytania.html

Zakładając swój blog, chciałam również zarazić swoją pasją moje dzieci, dawno nie było książek dziecięcych, ale jakiś czas temu dostałam niezwykłą paczkę od Wydawnictwo Skrzat
Dziś pierwsza recenzja "DUŻE TROSKI MAŁYCH ZWIERZĄTEK" Kasia Wierzbicka
Przedstawiam Wam świat 5 mini bajek z morałem, dzięki nim możemy utożsamić się z małymi zwierzątkami, a ich codzienne problemy zostają rozwiązywane w prosty sposób. To przez te opowiadania moje dzieci zaczęły zadawać pytania, a ich tok rozumowania mnie zadziwił i zachwycił, że po mimo, że są przedszkolakami wiele już rzeczy rozumieją, albo chcą coś zmienić w swoim otoczeniu.

Poznajemy ZAJĄCZKA, który bał się ciemności i chodź starsze rodzeństwo wyśmiewało się z niego to mama wytłumaczyła malcowi, że "ciemność to nic takiego. To tylko brak światła...". Dzięki ciemności świecą gwiazdy i jest księżyc, a gdy pojawią się koszmary rodzic jest zawsze obok by zadbać o komfort psychiczny, przytuli, ucałuje i utuli do snu. Mój młodszy syn tylko zapytał: mamo, a Ty też przyjdziesz, gdy będę płakał? - będę obok, tuż za ścianą".
Jest i WIEWIÓRKA, która porównywała się z innymi. Opowiada, że każdy z nas jest inny, ma rożne umiejętność, zalety, ale jest bardzo ważny i potrzebny. Jedno zwierzątko jest małe ale zwinne, duże o wielkiej sile, niektórzy mają skrzydła, inni doskonały wzrok. Odmienność nie jest zła, trzeba doceniać to co się ma i nie obrażać czy lekceważyć inne gatunki.
Mały NIEDŹWIADEK - musiał poradzić sobie z odrzuceniem i poznaniem kto jest prawdziwym przyjacielem. W świecie dzieci wszystko szybko się zmienia, czasem chcemy atencji osób nieodpowiednich, pragniemy stwarzać dobre relacje, ale nie wolno zmieniać swojego zachowania tylko dlatego, żeby komuś się przypodobać. Prawdziwy przyjaciel to taki, który zawsze znajdzie dla nas czas, da dobre słowo i przytuli i dopomoże.
BÓBR - był obecny przy kłótni z rodzicami strasznie się przestraszył podniesionych głosów i ich groźnych min, nie chciał, aby i oni na niego tak krzyczeli. Morał jest taki, że wszystkich czasem ponosi złość, ale po mimo krzyków dochodzimy do kompromisów, a najważniejsze nie przestajemy kochać swoje dzieci, to nie jest jego wina, tak czasem się zdarza, ale oparcie i troska zawsze pozostaje i poczucie bezpieczeństwa.
PAJĄK - był niecierpliwy, chciał wszystkiego tu i teraz, musiał nauczyć się cierpliwości. Dobrze wiemy, że praca się opłaca, maluszek musiał tylko zrozumieć, że taka jest kolej rzeczy, że gdy tylko zrobimy co do nas należy bardziej docenimy przyjemności i zabawę, a gdy pomożemy w codziennych czynnościach szybciej będziemy mogli się bawić i wspólnie przeżywać wspaniały czas.
Dodam, że ilustracje są bardzo barwne, przyciągają wzrok, jest dużo dialogów, bajki są napisane w prosty sposób dzięki czemu trafiają do rozumu mojego czteroletniego syna jak i sześcioletniej córki, u nas rzeczywiście sprawdziły się jako opowiadania "pod poduchę" czyli do snu, dzieci się odprężały i wyciszały, czasem zadawały jeszcze jakieś dodatkowe pytania. Ogólnie jestem bardzo zadowolona, bo widziałam entuzjazm i uśmiech na twarzy dzieci, a to jest dla mnie najważniejsze.

Dziś pierwsza recenzja "DUŻE TROSKI MAŁYCH ZWIERZĄTEK" Kasia Wierzbicka

Sympatyczne leśne zwierzątka rozwiewają strach i troski. Pokazują, że nie ma czego się bać, każdy z nas jest inny i wyjątkowy. To edukacyjne opowiadania o codziennych problemach dzieci.
Mały zajączek bardzo boi się, gdy jest ciemno. Nic nie widać, a wszystko wydaje się takie mroczne i złe. Czy noc jest faktycznie taka straszna? Przynosi przecież bajeczne sny i odpoczynek. A kiedy jednak przydarzy się w nocy zły sen, mama zawsze jest blisko i utuli maluszka.
Niedźwiadek miał w przedszkolu serdecznego przyjaciela, warchlaczka. Kiedy do przedszkola zawitał nowy kolega wszystko się zmieniło. Warchlaczek wolał bawić się się z wilczkiem, a niedźwiadek był bardzo smutny. Co ma teraz zrobić? Może powinien zmusić swojego przyjaciela do zabawy? Może powinien się zmienić? Sprawdźcie co o przyjaźni opowiedziała niedźwiadkowi mama.
Poznajcie 5 wyjątkowych bajek autorstwa Katarzyny Wierzbickiej. Opowiadają o strachu przed nocą, cierpliwości, przyjaźni, miłości rodziców i tego, że czasami zdarzy im się jakaś sprzeczka, a także o porównywaniu się do innych. To wyjątkowo ciepłe i empatyczne opowieści, które poruszają ważne i trudne dla dzieci tematy, prosto z ich codziennego życia. Przyjazne zwierzątka i ich doświadczenia pokazują cenne wartości, a w każdej z tych opowieści wyczuwalna jest matczyna miłość.
Książeczka liczy 56 stron. Została bardzo ładnie i kolorowo zilustrowana. Historyjki można czytać pojedynczo lub kilka na raz. Każda z nich niesie ze sobą ważną i ciekawą lekcję. Ja polecam ją serdecznie przed snem, jest wręcz idealna na lekturę na dobranoc.

jestem totalnie zachwycona! polubiłam twórczość Kasi Wierzbickiej już od królewicza, który się odważył. Podoba mi się jej styl pisania. Tym razem serwuje nam 5 mądrych i uroczych historii, które bezbłędnie trafiają do młodego czytelnika. Bardzo polecam!

Świetna książka. Po każdą książkę tej autorki warto sięgnąć.

Świetna książka. Po każdą książkę tej autorki warto sięgnąć.

Jest to książka, którą każdy rodzic powinien przeczytać swojemu dziecku, pouczająca i urocza, z pięknymi ilustracjami.

• Posiadam książkę
  • Dla Anieli
  • Samodzielne
  • Czytelnia2021
  • Przeczytane 2021
  • Zuśka
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Duże troski małych zwierzątek