Epizody ze wspólnej historii Polski i Węgier w komiksie: wydawnictwo pokonkursowe

Okładka książki Epizody ze wspólnej historii Polski i Węgier w komiksie: wydawnictwo pokonkursowe praca zbiorowa
Okładka książki Epizody ze wspólnej historii Polski i Węgier w komiksie: wydawnictwo pokonkursowe
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy albumy
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
albumy
Tytuł oryginału:
Epizódok Lengyelország és Magyarország közös történelméből képregényben: verseny utáni kiadvány
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380181335
Tagi:
1956 powstanie Węgry komiks konkurs Bydgoszcz
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Ocena 8,6
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Od Brzeźna do Wyspy Sobieszewskiej Konrad Kosycarz, Maciej Kosycarz, Zbigniew Kosycarz
Ocena 7,5
Fot. Kosycarz.... Konrad Kosycarz, Ma...
Okładka książki Naturalne kamienie szlachetne i ozdobne Irena V. Żaba, Jerzy Żaba
Ocena 10,0
Naturalne kami... Irena V. Żaba, Jerz...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...
Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych Irena Żaba, Jerzy Żaba
Ocena 9,0
Atlas naturaln... Irena Żaba, Jerzy Ż...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Ocena 8,9
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Secesja w Poznaniu Magdalena Adamczewska, Jan Skuratowicz, Piotr Walichnowski
Ocena 9,2
Secesja w Pozn... Magdalena Adamczews...

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
930
59

Na półkach: , , ,

Kiedy natrafiłem na tytuł albumu, nie miałem złudzeń, że będę chciał się z nim zapoznać. Ciekawość podsycała informacja, że publikacja została wydana w Bydgoszczy, mieście z bogatymi tradycjami w komiksowym rzemiośle. Miałem wizję przeglądania książki z pracami Andrzeja Nowakowskiego („Doman”),nadzieję na spotkanie z archiwalnymi planszami Jerzego Wróblewskiego („Kapitan Żbik”),czy chociażby pracami kontynuatora spuścizny najpopularniejszego milicjanta polskiego komiksu - Michała Śledzińskiego. Dopiero, gdy przeglądałem zeszyt [format wydawał się trochę większy od A4] zdałem sobie sprawę, jaką sobie spłatałem niespodziankę.
Opracowanie powstało w ramach obchodów 60-tej rocznicy powstania na Węgrzech w 1956 roku i było efektem konkursu dla młodzieży, a co za tym idzie licząc na spotkanie z legendami trafiłem na adeptów. W ostatnim czasie to kolejna lokalna inicjatywa z jaką miałem do czynienia, dlatego [jak też próbując wyjść na prostą po zapędzeniu się w kozi róg], postanowiłem przyjrzeć się zawartości.
22 wydane prace wyszły głównie spod ręki licealistów, ale nie zabrakło młodszych twórców [również gatunku dziś wymarłego tj. gimnazjalistów] i przeważnie dotyczyły wspomnianego zrywu. Nie obeszło się jednak bez wcześniejszych zdarzeń ze wspólnej historii, wszak „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát” [Tak!, publikacja jest dwujęzyczna – węgierskie tłumaczenie do plansz znalazło się na końcu książki]. Pewnie dlatego nie zabrakło kieliszków i octu, świętej Kingi, piechoty króla Stefana, Leonarda Gnojeńskiego, a potem krwiodawstwa, czołgów, Poznańskiego Czerwca, Imre Nagy’ ego i obalania pomników Stalina. Jak ktoś uważnie czytał, dowiedział się, czemu Węgrzy powinni znać „Bema pamięci żałobny rapsod”, co znaczy Bátor [Joanna?] i czy „Pociągi pod specjalnym nadzorem” występowały tylko w Czechosłowacji?, a jeżeli nie kartkował tylko rysunków, dowiedział się kim był Eryk Bazylczuk.
Młodzi twórcy operowali symbolem, zastosowali różnorodne techniki, niektóre przypominały historyczne komiksy Rosińskiego, inne korzystały z Matejki, nie zabrakło bardziej naturalistycznych obrazów, ale także pojawiały się melancholijne, na wpół malarskie wariacje, czy zupełnie czarno-białe ilustracje. Z rysunków było czuć wiedzę na prezentowany temat, pomysłowość i zaangażowanie. Antologia została porządnie wydana, zarówno jeżeli chodzi o jakość materiału, jak też opracowanie graficzne i redakcję.

Kiedy natrafiłem na tytuł albumu, nie miałem złudzeń, że będę chciał się z nim zapoznać. Ciekawość podsycała informacja, że publikacja została wydana w Bydgoszczy, mieście z bogatymi tradycjami w komiksowym rzemiośle. Miałem wizję przeglądania książki z pracami Andrzeja Nowakowskiego („Doman”),nadzieję na spotkanie z archiwalnymi planszami Jerzego Wróblewskiego („Kapitan...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Komiks
    1
  • F No 6
    1
  • Przeczytane
    1
  • Literatura popularnonaukowa; poradniki, albumy, przewodniki
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także