Przystań Eskulapa

Okładka książki Przystań Eskulapa Edmund Niziurski
Okładka książki Przystań Eskulapa
Edmund Niziurski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Labirynt kryminał, sensacja, thriller
Labirynt
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1958-01-01
1958-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo gęste, bardzo stylowe, barokowe wręcz i jednocześnie zdumiewająco lekkie, przy tym w żadnym wypadku infantylne - z tego względu zupełnie do niczego polskiego niepodobne, prędzej do tradycji angielskiej. Eleganckie, z pięknym słownictwem, kolorowymi postaciami. Publiczność, czytelnicy... odrzucili je. Być może dlatego pan Edmund "schronił się" ze swoim talentem w świecie dzieci.
A szkoda.
Kapitan Trepka i jego asystent porucznik Paweł Dziarmaga (nazwiska typowe dla pana Edmunda:-) naprawdę mogliby literacko wyrosnąć na wspaniałych literackich detektywów. Ich tok myślenia do dziś zachwyca oryginalnością.

Przykro :( jest to najgorsza z książek tego autora, strasznie się rozczarowałam licząc na świetną zabawę, to było tak strasznie nudne, że ledwo dobrnęłam do końca.

Uroczy kryminał w starym stylu, silnie inspirowany Agathą Christie, choć osadzony w naszych peerelowskich realiach przełomu lat 50. i 60. Dom na uboczu, barwne środowisko naukowców i trzech milicjantów próbujących rozwiązać zagadkę morderstwa. Fajnie się to czyta, tym bardziej, że książka skrzy się charakterystycznym dla Niziurskiego humorem przejawiającym się np. w nazwiskach. Nie tylko dla wielbicieli autora.

Według mnie bardzo fajna książka. Ja nie czytam kryminałów ale przeczytałem go ze względów że jego autrom jest Edmund Nizurski i mi się bardzo spodobał. Polecam go wszystkim faną Edmunda a zwłaszcza faną kryminałów.

Mimo ogromnej sympatii do autora ta jego próba wypłynięcia na szerokie wody "kryminału na serio" zupełnie mnie nie przekonuje (a wręcz irytuje). Nużące, nijakie i chyba jakiekolwiek powieścidło z serii "Ewa wzywa 07" wypadłoby co najmniej równie interesująco.

Jeśli jesteście z mego lub zbliżonego pokolenia, to powinniście kojarzyć to nazwisko. Nizurski - gość od powieści dla nastolatków. I to całkiem mile przez mnie wspominany. Okazało się, że w mojej głowie, obok popakowanych w skrzyneczki pęczków neuronów z informacjami jest jeszcze wielka, pusta skrzynia pełna ignorancji. Jedna z wielu. Łudzę się, że ta różnica wielkości: skrzyneczki - skrzynie - to tylko kwestia perspektywy. Ignorancja wydaje się większa, bo jest mi bliższa. Taka niewinna, otwarta, uczciwa, bezradna, jak dziecko. I trochę tak odebrałem tę powieść.

Trochę nieporadna w formie, jakby pisana na hamulcu, tyle że nie jest to zaciągnięty ręczny, który wprawia pojazd w poślizg. To tylko takie przyhamowywanie, aby nie ryzykować stłuczki. Zdaje się, że rozumiem, skąd to się wzięło. Wcale nie z braku talentu, ale z czasów i warunków, w których powieść powstawała. Autocenzura w opisie rzeczywistości powodowała, że Edmund Nizurski zwyczajnie nie mógł być swobodny. Prawdopodobnie czytałoby mi się to lepiej, gdybym zrobił to trzydzieści lat temu. Spóźniłem się trochę i dziś było to nieco męczące - dokładnie tak, jakbym kątem oka widział tę nogę na pedale hamulca.

Całkiem ciekawa fabuła, nieco przekombinowana kryminalna intryga - bo, jak nie wspomniałem - to jest kryminał czasów PRLu, wciągnęła mnie i zaciekawiła. Trochę przemyconych smaczków z realiów milicji obywatelskiej wplecionych w elementy ewidentnie pisane pod cenzurę, gloryfikujące tychże funkcjonariuszy to dziwaczna mieszanka. Może jednak właśnie to jest tym, co sprawia, że warto „Przystań Eskulapa” przeczytać. A może o wiele więcej - coś, czego ja nie potrafiłem dostrzec? Skąd ten autokrytycyzm? Z historii wypełniania tej konkretnej skrzynki ignorancji w mojej głowie odrobiną informacji.

O tym, że Niziurski pisał także książki dla dorosłych, dowiedziałem się z wywiadu z Krzysztofem Vargą, w którym opowiadał o napisanej przez siebie biografii tegoż autora. A przede wszystkim o tym, jakim świetnym pisarzem był Nizurski. Musiałem to sprawdzić i choć nie podzielam tych zachwytów, to nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką. Całkiem ciekawe doświadczenie.

49/100/2020
Ja okropnie lubię PRL-owskie kryminały. Szczególnie z tymi polskimi Bondami z MO, którzy bohatersko udaremniają kradzież polskiej myśli technicznej. Bo wiadomo, że cały Zachód czyhał na nasze wynalazki . Powieść Niziurskiego nie jest jednak w tym typie. Tu mamy trzech milicjantów: tępego służbistę („Nie myślę. Ja nigdy nic nie myślę. Ja tylko prowadzę śledztwo”),filozofującego przenikliwca z dziwactwami i zwykłego gliniarza – niezbyt bystrego, ale przynajmniej świadomego swoich ograniczeń. Żaden jako postać mnie nie zachwycił, ale nie są też nie do przyjęcia. Może to wina staromodnego języka i nadmiernie rozciągniętej opowieści. Co do intrygi – podoba mi się. Ktoś zabija profesora, najpierw próbnie, potem naprawdę. Giną jego opracowania dotyczące chorób krwi. Podejrzani są jego współpracownicy, każdemu kradzież prac się przyda do rozwoju kariery. Drugi profesor – szef nieboszczyka, troje asystentów, świeżo upieczony lekarz – syn szefa, laborantka, kucharka i ogrodnik.
Do tego wydania powieści dołączono opowiadanko „Szantaż w wodociągach”. Zgrabne, chociaż rozwiązanie cudaczne. Warto przeczytać, bo takiej intrygi chyba nie spotkacie nigdzie indziej.

49/100/2020

Podobnie, jak "Pięć manekinów"- dla wytrwałych wielbicieli Edmunda Niziurskiego.

Obszerny opis na LC mówi o książce wszystko, nic dodać, nic ująć :)

Obszerny opis na LC mówi o książce wszystko, nic dodać, nic ująć :)

• Sensacja/Kryminał
  • Pożyczone od bibliopaty