Dharma

ezoteryka, senniki, horoskopy
Wydawnictwo Centrum
2021-06-10
2021-06-10
karma reinkarnacja rozwój duchowy ezoteryka teozofia

Recenzja książki "Dharma" autorstwa Annie Besant
Zapraszam na mój fanpage "Książki z duchową nutą"

Ocena 9/10

W swojej książce "Dharma", autorka rozprawia o fundamentalnym pryncypium, które nadaje kształt i znaczenie rozwijającemu się życiu. Dharma, termin głęboko zakorzeniony między innymi w hinduistycznej, buddyjskiej i teozoficznej tradycji, jest tutaj przedstawiona jako prawa rządzące nie tylko zewnętrznymi zdarzeniami, ale również wewnętrznymi aspektami ludzkiego istnienia. Książka eksploruje duchowe i filozoficzne wymiary dharmy, ukazując ją jako siłę kształtującą wszystko, co napotykamy.

Autorka zaczyna od zarysowania kontekstu dharmy jako indywidualnej ścieżki rozwoju. Podkreśla, że człowiek manifestuje swój rozwój poprzez spójność myśli, słów i uczynków. Ta wewnętrzna harmonia jest kluczem do zrozumienia, jak osiągnęliśmy nasz obecny poziom rozwoju i jak możemy dążyć do dalszego wzrostu.

Centralnym pytaniem poruszanym w książce jest „Jak mamy żyć?”. Autor nie tylko zadaje to pytanie, ale również proponuje konkretne odpowiedzi, opierając się na prawie boskiej myśli kreacji i idei doskonałego w swoim pierwotnym zamyśle wszechświata. Dharma, według autorki, jest nie tylko zasadą rządzącą wszechświatem, ale także wewnętrzną naturą każdej istoty na różnych etapach jej ewolucji. Taka perspektywa pozwala na głębsze zrozumienie procesów ewolucji duchowej.

Jedną z najbardziej fascynujących części książki jest analiza paradoksu, według którego różnice i przeciwieństwa są niezbędne do wzrostu świadomości. Autorka zwraca uwagę, że ludzka myśl jest ograniczona przez te różnice, ale zarazem są one niezbędne do naszego rozwoju.

Annie Besant w książce "Dharma" zręcznie rysuje obraz kontrastu między ideałami a rzeczywistością życia codziennego, podkreślając, że moralność nie może istnieć bez określonych praw i zasad. Ta teza staje się punktem wyjścia do głębszego badania szkół moralności. Autorka sugeruje, że mimo istnienia różnych szkół moralności, należy skupić się na wzniosłych ideałach.

W książce jest wytłumaczona koncepcja rozwoju duszy na wszystkich jej poziomach. Jest to bardzo przydatne, żeby pojąć koncepcję reinkarnacji. Jako ciekawostkę dodam, że znany badacz reinkarnacji i profesor psychiatrii Ian Stevenson w wywiadzie dla magazynu „Omnia” wspomniał, że dzieci mają tendencję do pamiętania ostatnich lat poprzedniego życia, a prawie 75% dzieci potrafi przywołać z pamięci sposób, w jaki umarły, szczególnie jeśli śmierć była gwałtowna.

Choć zdecydowana większość z nas (z nielicznymi wyjątkami) nie posiada pamięci swoich poprzednich wcieleń (bądź pojawia się to w miarę rozwoju duchowego). Z racji tego, że przechodzimy przez tzw. rzekę zapomnienia o której wspomniano w książce "Misja" Michela Desmarquet: «...jak wiesz, kiedy Ciało Astralne reinkarnuje się jako dziecko, przechodzi przez “rzekę zapomnienia” i jego wcześniejsza wiedza materialna zostaje wymazana».

"Dharma" jest książką, która zachęca do głębszego zrozumienia i realizacji własnej unikalnej dla każdego człowieka duchowej ścieżki. Jest głębokim i inspirującym studium nad złożonymi prawami rządzącymi życiem i ewolucją. Autorka z elegancją łączy filozoficzne refleksje z praktycznymi wskazówkami, tworząc dzieło, które nie tylko informuje, ale i inspiruje do głębszego zrozumienia naszej wewnętrznej natury i miejsca we wszechświecie.

Recenzja książki "Dharma" autorstwa Annie Besant
Zapraszam na mój fanpage "Książki z duchową nutą"

Ocena 9/10

• Rzeczy Niezwykłe