Denar dla szczurołapa

Okładka książki Denar dla szczurołapa Aleksander R. Michalak Patronat LC
Okładka książki Denar dla szczurołapa
Aleksander R. Michalak Wydawnictwo: Replika Cykl: Gabor Horthy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Gabor Horthy (tom 1)
Replika
2018-09-04
2018-09-04
badania naukowe manipulacja naukowiec niebezpieczeństwo obsesja szantaż tajemnica thriller

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Zbrodnie przy dźwiękach fletu

841 1 266

Nie mogłam się wciągnąć. W jakim mieście jest główny bohater? Po co? O czym mówi? O co w ogóle chodzi? Ale przeczytałam i nawet polubiłam Gaborka ;)

Ależ szkoda, że to była taka słaba książka. Wielki potencjał drzemie w legendzie o Szczurołapie i miałam ogromną nadzieję, że ta książka ten potencjał wykorzysta. Niestety.
Główny bohater to typowy główny bohater - inteligentny myśliciel, ale jednocześnie wysportowany i niezwykle silny fizycznie. Koniecznie jest ponurym gościem po przejściach, który nie chce się wiązać. Plus obowiązkowa szrama na twarzy dodająca wyrazu. Problem polega na tym, że Gabor jest postacią kompletnie bez wyrazu. Tak samo jak zresztą wszystkie inne postaci w tej książce. Połowy z nich mogłoby po prostu nie być, a nikt nie zauważyłby różnicy.
Przegadana, chaotyczna fabuła, w której wskazówki spadają naszemu bohaterowi z nieba plus bardzo wiele nic nie wnoszących intelektualnych wywodów, które niewiele wspólnego mają ze Szczurołapem.
No i ta korekta, a raczej jej brak. Kto dopuścił takie wydanie do druku? Strasznie się czytało.
A wisienką na torcie jest dla mnie pewien cytat - "Alice maszerowała w płaskich butach, jakby szła na oddział operacyjny, a nie na spacer". Czy według pana autora, kobiety na spacery chodzą tylko w szpilkach? Czy pan autor poznał kiedykolwiek żywą kobietę? Bo wnosząc po ich przedstawieniu w tej książce, raczej nie.

Gabor Horthy główny bohater książki to niezwykle mądry człowiek, orientalista, urodzony na Węgrzech, żądny wiedzy, gdy coś go zainteresuje musi dowiedzieć się wszystkiego na dany temat. Tak też dzieje się z legendą o Szczurołapie. Okazuje się, że wzmianki o nim istnieją w każdej kulturze i można o nich przeczytać na przestrzeni wielu lat. Ale zawsze chodzi o to samo, kiedy się pojawiał w mieście ginęły dzieci. Badania nad tym pochłaniają Gabora bez reszty, niepokoją go też wizje jakie ma, które świadczą o tym jak by miał coś wspólnego ze Szczurołapem. Im bardziej zagłębia się w temat tym dziwniejsze rzeczy wkoło niego się dzieją. Ma także okazje poznać nowych ludzi, tak samo mądrych jak on, także należą do świata akademickiego, każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie i starają się jakoś pomóc Gaborowi w odkryciu tajemnicy flecisty wabiącego dzieci. Nikt z jego przyjaciół i on sam nie spodziewają się tego, że to sprawa wykraczająca poza ich racjonalne umysły i przyjdzie im się spotkać z czymś potężnym i niezwykle złym.

O, tak!!! To jest wyjątkowa książka. Na uznanie zasługuje już sam pomysł na fabułę, a także styl autora. Lekki, spójny, wszystko dobrze się zazębia. Akcja toczy się szybko. Podoba mi się też jak zostały wykorzystane wiadomości na temat Szczurołapa, wszystko jest dobrze opisane, wytłumaczone. Nuta tajemniczości jest w każdym słowie co sprawia, że czytelnik chce się jak najszybciej dowiedzieć co za tym wszystkim się kryje.
Rewelacyjna książka warta przeczytania!!!

Za mną 1 część niesamowitej historii pełnej wierzeń, mitów i legend. Zanim ją zaczęłam byłam pełna obaw, czy aby na pewno taka fabuła mnie zainteresuje. Jak się niedługo okazało, moje obawy były zbędne, ponieważ od początku lektura zdobyła moją uwagę i z ciekawością śledziłam losy bohaterów. Niestety sama akcja nie może pochwalić się zadziwiającą prędkością, jej tempo jest nierównomierne, raz pędzi ekspresem by zaraz zwolić i dłużyć się niemiłosiernie.

Historia na pewno jest skupiona na poszukiwaniach, odkrywaniu tajemnic i poznaniu całej opowieści o Szczurołapie, fleciscie który porywał dzieci. Razem z Węgrem starałam się ułożyć kolejne elementy układanki, by zobaczyć całość i odkryć prawdę.

Mankamentem są trudne specialistyczne terminy, których czasem nie byłam w stanie pojąć i musiałam sięgać po radę wujka Google, co wydłużało mi czas czytania lektury. Tych terminów jest sporo i żeby wiedzieć o co w całej tej historii chodzi, trzeba rozumieć wiele skomplikowanych pojęć. Tym samym treść jest trudna w odbiorze i od razu rzuca się w oczy styl autora, który na codzień posługuje się innym stylem językowym.

Kolejnym rażącym w oczy mankamentem są kobiety, a raczej ich nakreślone postaci. Główny bohater w kobietach widział słabszą, mniej uczoną (głupszą) osobę, wyróżniającą się wyglądem i ich atutami. Rezultatem są Jego "podboje" którymi lubił się wewnętrznie opiewać, co było trochę uwłaczające.

Zakończenie pochwalić się może dużą dawką napięcia, z wątkami nadprzyrodzonych mocy przyprawiających o dreszcze i ciarki. Ostatecznie "Denar.." W moim przypadku był na pewno ciekawym urozmaiceniem i z chęcią sięgnę po 2 tom.

Dziękuję @wydawnictworeplika za egzemplarz

Żeby porozmawiać o powieści „Denar dla Szczurołapa” musimy przypomnieć sobie legendę o Szczurołapie z Hameln. Być może pamiętacie, że miasto to nawiedziła plaga szczurów. Jeden cwaniak obiecał, że wyprowadzi gryzonie przy pomocy dźwięków fletu. Udało mu się, ale mieszkańcy nie wywiązali się z umowy i nie zapłacili mężczyźnie. Ten zemścił się uprowadzając z miasta wszystkie dzieci. To właściwie jest koniec legendy, jednak badacze nie ustają w domysłach co dalej. Pojawiły się różne hipotezy, na dokończenie historii – od przyziemnych, co Szczurołap zrobił z dziećmi, do przypisywaniu tej postaci przeróżnej symboliki. Na nich Aleksander R. Michalak oparł swoją powieść.

Gabor Horthy – główny bohater, orientalista – zaczyna studiować prace Augusta Erdmanna, XIX wiecznego teologa. Trafia w nich na postać Szczurołapa z Hameln. Okazuje się, że postać ta nie pojawia się wyłącznie w legendzie, ale można znaleźć wiele odniesień do niej na kartach historii. I to właśnie intryguje Horthyego. W muzeach, bibliotekach rożnych zakątków świata szuka wskazówek, żeby rozwikłać zagadkę Szczurołapa.

Akcja książki dzieje się w środowisku akademickim. Widać, że jest to obszar dokładnie autorowi znany, ponieważ odmalowane jest doskonale. Mamy do czynienia ze specjalistami w swoich dziedzinach, którzy chętnie dzielą się wiedzą, a kiedy rozmowa trafi na ich konik mogą gadać bez końca. Wiąże się to z charakterystyczną terminologią itp., więc prowadzone dialogi są dość specyficzne – dla mnie były zrozumiałe, ale nie zawsze w 100 % ciekawe.

Dobrze, że Aleksander R. Michalak próbuje zrównoważyć ten osobliwy charakter powieści wątkami typowo kryminalnymi – zaginiona dziewczyna i podejrzany sierociniec w Jerozolimie. Dlaczego dobrze? Bo dzięki temu czytelnik może odetchnąć. Gdybyśmy cały czas uczestniczyli w naukowych dysputach zachłysnęlibyśmy się ich specyfiką – przynajmniej ja. I tak było sporo momentów, które mi się dłużyły, ale owe nieco bardziej rozrywkowe (w sensie literackim) przerywniki ratowały sytuację.

Muszę jeszcze wspomnieć o pewnym dziwnym zabiegu, który zakuł mnie w oczy. Pisarze często szukają różnych rozwiązań, żeby uniknąć powtórzeń, szczególnie kiedy mowa o głównym bohaterze. Aleksander R. Michalak chętnie posiłkuje się jego narodowością. Właściwie nie wiem dlaczego. Fakt faktem, że określenie „Węgier” pada tyle razy, że mam ochotę krzyknąć: „Dobra, stary! Zapamiętałam.”. Drobiazg, a irytuje.

„Denar dla Szczurołapa” to udana powieść, chociaż nie taka, którą przeczytałam z wypiekami na twarzy. Rozwiązywanie zagadki polegające na wędrówce po bibliotekach i muzeach oraz rozmowie z wszelkiej maści profesorami i doktorami było dziwną lekturą. Dobrze, że autor dodał wątki typowo kryminale, a nawet ocierające się o fantastykę. Dzięki temu doprawia akcję szczyptą komercji, która książce nie szkodzi, a wręcz ją ożywia.

Skończyłam (zmęczyłam) serię z Gaborem Horthym.
Pierwsze co koniecznie muszę napisać to to, że jestem rozczarowana korektą... Seria ma mnóstwo czeskich błędów, do tej pory nie spotkałam się aż z tak kiepskim wydaniem...
A druga rzecz, to cóż... Seria jest mocno klasy b (chociaż i te są często ciekawe), ale ja niestety mam w zwyczaju doczytywać wszystko do końca, choćby nie wiem jak mnie coś znudziło. Sam pomysł na historię wydawaje się fascynujący, jednak jest spora chaotyczność w przedstawianiu fabuły i nadmierna pompatyczność "uczonych" dialogów bohaterów. Podczas czytania stawiałam też liczne pytania, na które nie było odpowiedzi fabularnych. Niestety, raczej zamiast dobrze się bawić, ja co i rusz główkowałam, aby nie zapomnieć tych wszystkich przedstawianych licznych bohaterów, ich mocno rozbudowanych historii, a przy tym nie tracić wątków głównych, których też była mnogość... Coś nie pykło...

Więcej recenzji na:

Skończyłam (zmęczyłam) serię z Gaborem Horthym.

Zaczynając Denara dla szczurołapa spodziewłam się przygodówki z naukowymi wtrętami, a najbardziej ciekawiła mnie legenda o szczurołapie. No i szczerze mówiąc bardzo się rozczarowałam. Chaotyczna akcja, mnóstwo niepotrzebnych rozważań naukowych, nieciekawe postacie. W zasadzie nic się w tej książce nie dzieje. Rozmowy i historie opowiadane przez bohaterów są nudne i okropnie poplątane. Cały czas czekałam aż zacznie się dziać coś ciekawego ale cóż... Dobrnęłam do końca ale z trudem. Szkoda czasu.

Dzisiaj mam dla Was trylogię #aleksandermichalak.

Przedstawiam Wam Gabora Horthy, głównego bohatera powieści "Denar Dla Szczurołapa", pierwszej części autorstwa #aleksandermichalak. Kanwą powstania książki jest legenda o Szczurołapie z miasta Hameln zwanym też Flecistą, postacią z XIII wieku, który został oszukany przez mieszkańców Hameln. Za swoją pomoc w walce z plagą szczurów nie otrzymał obiecanej zapłaty, z zemsty przy dźwiękach fletu wyprowadził z miasta dzieci, które nigdy nie powróciły do swych domów i ślad po nich zaginął. Motyw tej legendy od wielu wieków pojawia się w różnych regionach świata. Główny bohater próbuje rozwikłać tajemnicę studiując tajemnicze prace Augusta Erdmanna XIX-wiecznego teologa. Starożytność, demony, oddziaływanie sił nieczystych coraz bardziej mają wpływ na rzeczywistość, choć zdrowy rozsądek temu przeczy.

Powieść wciąga i to bardzo. Dla wszystkich lubiących historię i orient będzie to interesująca lektura, która do ostatnich stron nie pozwoli na nudę.

Węgier Gabor Horthy powraca w drugiej części trylogii "Wąż Z Lasu Cedrowego".

Po dramatycznych wydarzeniach kończących thriller "Denar Dla Szczurołapa" przenosimy się z głównym bohaterem do Libanu, gdzie miliarder James Peabody realizuje projekt swego życia, pragnie zbudować biblijne zoo.

Czy miejsce, w którym ma powstać ten projekt jest przeklęte? Czy też dramatyczne wydarzenia są zbiegiem nieszczęśliwych wypadków? Czy przyczyniają się do tego siły nieczyste?

Giną ludzie, zaangażowani w prace przy tym projekcie... Czy są to nieszczęśliwe wypadki, czy też przyczyn należy upatrywać w siłach nieczystych i fatum?

I tym razem autor Pan #aleksandermichalak dostarcza nam świetnej lektury, przy której zagłębiamy się w świat Orientu, a bliskowschodni klimat przenosi nas do miejsc, w których rozgrywa się akcja tej trzymającej w napięciu powieści, a postać Gabora Horthyego staje się nam coraz bliższa, aby razem z nim dotrzeć do trzeciej części trylogii ...

"Ofiara Dla Kusiciela"

Jeżeli polubiliście postać Gabora Horthyego to i tym razem się nie zawiedziecie. Zanim dotrzecie na tajemniczą wyspę wielorybniczą, skrywającą sekrety, traficie: na daleki Wschód, do Tajlandii, do Szkocji także do Polski...

Czy Gabor Horthy uwolni się od demonów przeszłości? Czy próba rozwiązania symboliki może stwarzać niebezpieczeństwo, a stary obraz da nam odpowiedź trudną do akceptacji. Czy miłość będzie ukojeniem? Serdecznie zachęcam do przeczytania lektury 😉.

Ostrzegam osoby o słabych nerwach nie czytajcie przed snem!!!!!😉🙂.

Dzisiaj mam dla Was trylogię #aleksandermichalak.

Aleksander Michalak od kilkunastu lat zajmuje się badaniami nad historią i religią Bliskiego Wschodu- przede wszystkim nad judaizmem i wczesnym chrześcijaństwem. Doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity College w Dublinie, opublikował książkę poświęconą koncepcji aniołów-wojownikow oraz artykuły z dziedziny demonologii i angelologii biblijnej.
Przedstawiłam wam postać autora byście wiedzieli czym się zajmuje,bowiem wiedza jaką posiada podzielił się z czytelnikiem w "Denarze dla Szczurołapa". Książkowy majstersztyk oczywiście jak dla mnie , Wy musicie się o tym sami przekonać😊 Historia legendy o Szczurolapie-fleciscie regularnie pojawia się na kartach historii,od setek lat w różnych częściach świata,jego przybycie związują niezwykle zjawiska i plaga szczurów okazała się wspaniałą przygoda! Bardzo zachęcam do lektury 😉
Ps Zapewniam was że nie jest to historia jaka opowiadali nam dziadkowie...

„Denar dla szczurołapa” to zderzenie się dwóch światów - legendy oraz nauki.

Akcja powieści oparta jest na legendzie o Szczurołapie z Hameln. Jednak Aleksander R. Michalak osadza ją znacznie mroczniejszych realiach. Gabor Horthy zabiera nas w podróż, która staje się coraz bardziej niebezpieczna.
Autor daje nam możliwość odkrywania historii kawałek po kawałku. Możemy poczuć się niczym asystenci w badaniach prowadzonych przez głównego bohatera, razem z nim zwiedzać miejsca dostępne tylko dla naukowców, a także przenieść się zarówno do deszczowej Anglii jak i gorącej Ziemi Świętej.

„Denar dla szczurołapa” jest z pewnością powieścią ciekawą, przeznaczoną dla czytelnika chcącego ruszyć śladem legend i starożytnych wierzeń.

„Denar dla szczurołapa” to zderzenie się dwóch światów - legendy oraz nauki.