Szatan i Demony. Wyobrażenia starożytnych Żydów i Chrześcijan

Okładka książki Szatan i Demony. Wyobrażenia starożytnych Żydów i Chrześcijan Aleksander R. Michalak
Okładka książki Szatan i Demony. Wyobrażenia starożytnych Żydów i Chrześcijan
Aleksander R. Michalak Wydawnictwo: Replika Seria: Wierzenia i zwyczaje popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wierzenia i zwyczaje
Replika
2023-01-24
2023-01-24
Michalak Mitologia Szatan Demony Zydzi Chrzescijanie Religia HistoriaReligii Podania Okultyzm Obyczaje Rytualy

Wiem, że trudno napisać książkę dokumentalną, o czymś, czego nikt nie udokumentował. Liczyłam na jakąś konkretną wiedzę, już wiem, że takowej nie ma.
3 nie za treść, ale za sposób pisania i uwagi w stylu, że na ten temat autor mógłby napisać więcej, ale.... Moim zdaniem - mógłby. Każda tego typu uwaga strasznie mnie zirytowała, bo ciągle czekałam, czy autor napisze jednak coś wiecej. Nie napisał...

Jak starożytni Chrześcijanie i Żydzi wyobrażali sobie szatana? Czy był podobny do wizerunku, jaki dziś rozpowszechnił się w popkulturze?

Warto zacząć od pytania skąd wzięły się demoniczne postacie i jaką rolę odgrywały w społeczeństwie, w którym się kształtowały.

Nie będzie zakoczeniem jeśli powiem, że dzisiaj te istoty zmieniły swoje pierwotne znaczenie. Warto wziąć pod uwagę to, jak zostały opisane w Piśmie Świętym, a jak w późniejszych tekstach. Wiele ich cech, w tym również narodziny kolejnych szatańskich istot i hierarchia w grupie, ulegały na przestrzeni czasu zmianom. Miało to ogromny wpływ na sposób w jaki je postrzegano.

A gdy już dobrze poznamy naszego wroga nauczymy się, jak się przed nim bronić.

Magia i wszelkiego rodzaju rytuały niemal sama przychodzi na myśl, gdy ktoś wspomina o Szatanie. Również wśród starożytnych te dwa pojęcia były ze sobą szczególnie związane. Powszechne były środki zarówno do ochrony przed nieczystymi siłami jak i te, które miały podporządkować je woli przywołującego.

"Szatan i Demony" autorstwa Aleksandra R. Michalaka to zwięzła i jednocześnie kompletna przeprawa przez demoniczne dzieje Chrześcijan i Żydów. Poznamy proces kształtowania się najbardziej znanych postaci, takich jak Belzebub, Asmodeusz czy Belial; przyjrzymy się rolom jakie narzuciło im ówczesne społeczeństwo i postaramy się odszukać szatańskie pierwowzory w innych, nawet najbardziej odległych religiach.

Jeśli ta książka stoi na Waszych kupkach wstydu i zagląda na Was nieśmiało nie dajcie się jej prosić. To naprawdę ciekawa i wciągająca lektura!

#reklama
#współpracareklamowa

Dziękuję @wydawnictworeplika za egzemplarz do recenzji

Pozycja ta jest napisana przez Aleksandra R. Michalak, autor jest doktorem historii także bardzo dobrze wie o czym pisze zwłaszcza, że jego zainteresowania sięgaja do wczesnego chrześcijaństwa i judaizmu.

Z książki dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Mamy tutaj wiele krótkich rozdziałów, ale powiedziała bym, że konkretnych. Napisane jest w lekturze np o Lucyferze, wyglądzie demonów, egzprcyzmach i wielu, wielu innych rzeczy.
Osobiście spodobał mi się najbardziej rozdział pt. "Lilit" (nieee wcale nie dlatego, że mój pies ma tak na imię )

Powieść jest tak jakby podzielona. W pierwszej ukazane są nam wyobrażenia demonów i sił ciemności, natomiast osobno autor okazuje nam sposoby ochrony przed zlem- egzorcyzmy, modlitwę itp

W ksiazce jest kilka obrazów m.in. przedstawiający walkę Jahwe z demonem chaosu oraz wiele przypisów z Biblii.

Jet to zdecydowanie dobre kompendium pozwalające przyjrzeć nam się siłom nieczystym blizej.

Jeżeli ktoś ma takie zainteresowania myślę, że będzie to gratka dla czytelnika.

#reklama
#współpracareklamowa

Dziękuję @wydawnictworeplika za egzemplarz do recenzji

Z książki dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Mamy tutaj wiele krótkich...

2099

Poradnik na temat judeo-chrześcijańskiej demonologii, dobry dla osób obeznanych z tematem, jaki laików którzy wcześniejnie sięgali specjalnie po Biblię, pisma ojców kościoła, itp. Tematyka nie tylko samych istot demonicznych, ale i sposobów walki, obrony przed nimi.
Pozycja głównie dla osób naprawdę zainteresowanych tematem, chociaż napisana przystępnie, nie stricte naukowym językiem z dużą ilością przypisów.

Czytałam wcześniej "Denar dla szczurołapa" tego autora i byłam bardzo zawiedziona tym jak mało Szczurołapa było w Szczurołapie. Po 'Szatanie i demonach' stwierdzam, że autor po prostu średnio sobie radzi z beletrystyką, ponieważ ta książka jest świetna. Lekko się ją czyta, jest szalenie ciekawa i przekazuje solidną dawkę wiedzy.

Czym są demony i skąd się wzięły? Co mówią Nam o nich apokryfy? W jaki sposób egzorcyści z nimi walczą? Jakie mogą przybierać postaci/imiona? Jakie pełnią role? Jak się przed nimi chronić?
Na te wszystkie nurtujące pytania odpowie Wam ta wspaniała książka. Idealne kompendium wiedzy na temat demonów i szatana. Ten tytuł to "must have" dla wszystkich miłośników mrocznych klimatów, demonicznych motywów, historii o duchach i egzorcyzmach.
Książka napisana bardzo rzeczowo i w sposób interesujący. Przekazuje czytelnikowi ogrom konkretnej wiedzy. Autor wyczerpująco opisuje zagadnienia przytoczone przeze mnie powyżej.
Jest to niełatwa pozycja, napisana w sposób naukowy, czasem zawiły. Trzeba być naprawdę uważnym podczas tej lektury. Skierowana raczej do pasjonatów tej tematyki, na pewno nie jest to książka dla każdego.
Mi szczególnie przypadł do gustu rozdział opisujący amulety i metody ochronne przed demonami, ofiary demonów i objawy obecności demonów.
Brzmi strasznie, prawda?

Aleksander R. Michalak jest doktorem historii na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Dublińskim. To człowiek, który o judaizmie, historii wczesnego chrześcijaństwa, demonologii i angelologii wie wszystko! Gdzie tym razem zabierze nas autor? Z czym się zetkniemy?

Dzięki Panu Michalakowi wyruszamy w pasjonującą wycieczkę do starożytności, w czasy biblijne i zgłębiamy wiedzę dotyczącą oddziaływania na ludzi demonów oraz samego Szatana! Dowiadujemy się skąd według wielu religii wzięły się demony! Wyruszamy śladem wykopalisk, odnajdujemy zaginione i wnoszące dużo nowego dla ówczesnej wiedzy zwoje dotyczące demonów i ich pochodzenia, a także metod ich zwalczania!
"Szatan i demony. Wyobrażenia starożytnych Żydów i chrześcijan" to lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika, lubiącego zanurzyć się mrocznym świecie demonów i wierzeń. Znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania, o fakty biblijne, na temat których zdecydowanie nie porozmawiacie z Waszym proboszczem :)

W tej mistrzowsko napisanej książce autor przedstawi Wam również pisma, które niekoniecznie są respektowane przez Kościół!

Aleksander R. Michalak nie skupia się jednak na wierzeniach zaczerpniętych z kultów Żydów i chrześcijan. Autor zestawia je z wierzeniami świata grecko-rzymskiego oraz arabskiego.
Autor bardzo dużo miejsca poświęca również ochronie przed demonami i sposobami na walkę z nimi. Z kart tej książki dowiadujemy się o metodach jakich używali pierwsi egzorcyści, biblijni uczniowie Jezusa by odpierać demoniczne siły.

"Szatan i demony" to książka stanowiąca kompendium wiedzy na temat wczesnej demonologii i sposobów na walkę z siłami ciemności. Książka wciąga już od samego początku i nie pozwala się od siebie oderwać dopóki nie doczytamy jej do końca! Potem oczywiście żałujemy, że to już koniec! Nasze uzależnienie tą książką daje o sobie znać! Chcemy więcej :)
Tę pięknie wydaną książkę uzupełniają dodatkowe strony zawierające szereg rycin i obrazów! Idealne uzupełnienie świetnej książki!
Bardzo mocno polecam Wam kolejny tom cyklu o wierzeniach i zwyczajach! Moim zdaniem jest to bez wątpienia jeden z najlepszych tomów tego cyklu! Musicie go mieć!

Lisioł i demony.
Lisiołowi wielokrotnie zarzucano konszachty z siłami nieczystymi, na co Lisioł musi odpowiedzieć, że to wierutne kłamstwa. To były siły nietrzeźwe. Ale gdy trzeba przegonić jakiegoś podłego diablika z piwniczki, futrzak wysoko ceni sobie książki, które oferują proste i skuteczne rozwiązania – czyli te w twardej oprawie. Jak się okazało, wydana przez Wydawnictwo Replika pozycja pod tytułem „Szatan i demony – wyobrażania starożytnych żydów i chrześcijan” autorstwa Aleksandra R. Michalaka, skrywa również imponujące wnętrze.
Apokryfy, zwoje znad Morza Martwego oraz historie o demonach to jest to, co Lisioł bardzo lubi, toteż oczekiwana wobec tej książki były wysokie. I futrzak musi pisnąć, że autor stanął na wysokości zadania. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że futrzak będzie miał do czynienia z pozycją, która może odrzucić przeciętnego czytelnika, ale tym razem Lisioł się przyjemnie rozczarował *radosne piski!* Cała książka składa się z krótkich rozdziałów – maksymalnie po kilka stron – które koncentrują się na konkretnym aspekcie demonicznej obecności. Nie tylko ułatwia to lekturę, ale pozwala szybko zlisiołować potrzebne informacje! A jakie rozdziały znajdziemy w książce?
Zarówno te poświęcone konkretnym demonom – Azazel, Lilit czy Lucyfer – autorom, jak i przeróżnym aspektom działalności sił nieczystych. Żydowskie pojedynki z demonami, demoniczne ataki i pokusy, objawy obecności demonów oraz zakochane demony to niektóre z rozdziałów, przez które Lisioł przetuptał z prawdziwą przyjemnością. Można zatem przeczytać historię zrozpaczonego demona, który po egzorcyzmie umyka do innego kraju, aby tam poszukać sobie kogoś, kto chociaż wygląda podobnie do utraconej miłości. Autor serwuje również garść informacji o magicznych papirusach, a także przytacza fragment, w którym wąż w rajskim ogrodzie próbuje nie tyle skusić pierwszych ludzi, ile pozbyć się Adama, poślubić Ewę, chodzić wyprostowany i jeść ludzkie jedzenie. Cóż za szczwany plan! Lisioł jednak nie jest przekonany, czy diabelski wąż wiedział, że musiałby też pracować na etat i płacić podatki.
„Szatny i diabły” to przystępna, ciekawie napisana książka, która wręcz ocieka ciekawostkami. Tylko czytać!

Lisioł i demony.

Kolejny raz, sięgając po tom z cyklu „Wierzenia i zwyczaje”, jestem pozytywnie zaskoczony. Tym razem mamy do czynienia wręcz z pracą naukową!

Najnowsza książka w serii opowiada szatanie i złych duchach pojawiających się w różnych kulturach i religiach. Jest to tym bardziej interesujące, że przytaczane są konkretne przykłady poparte licznymi przypisami i odniesieniami. To nie fabularna książka, albo luźny tekst o diable, ale autentyczne, spisane dawno temu wizje i wyobrażenia. Autor wykonał tytaniczną pracę, co poświadcza bibliografia – wypisane kolejne źródła mieszczą się na aż szesnastu stronach!

Książka podzielona jest na rozdziały, które mówią o wyobrażeniach demonów w kolejnych źródłach. Najbardziej interesujące wydają mi się: ‘Lucyfer i bunt aniołów’, ‘Jezus i demony w apokryfach’, ‘Chrzest jako egzorcyzm’, ‘Demony i kobiety’, ‘Miejsca pobytu demonów’, ‘Kult posągów’.

Polecam przeczytać. Z całej wydanej serii najbardziej lubię te rzetelne, autentyczne naukowo i ważne książki. I ta właśnie taka jest!

Paweł

Całkiem fajna odskocznia od fabularyzowanej lektury

Całkiem fajna odskocznia od fabularyzowanej lektury

• Wierzenia i zwyczaje
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Szatan i Demony. Wyobrażenia starożytnych Żydów i Chrześcijan