Pozwól odejść

Okładka książki Pozwól odejść Kristin Hannah
Okładka książki Pozwól odejść
Kristin Hannah Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Firefly Lane (tom 2) literatura piękna
Firefly Lane (tom 2)
2013-04-23
Daria Kuczyńska-Szymala

"Pozwól odejść"
Kristin Hannah

Kiedy umiera Kate, życie jej rodziny oraz przyjaciółki Tully lega w gruzach.

Sama Tully zmaga się z trudami realizacji obietnicy złożonej Kate przed śmiercią - opieką nad jej dziećmi.
Kobieta stara się pomóc wchodzącej w dojrzewanie Marah, jednak nie jest w stanie ochronić dziewczyny przed mrokiem, który ją dopadł.
Sama również ma problemy z alkoholem i prochami.
Wszystko zmienia się w chwili, kiedy kobieta w wyniku wypadku samochodowego trafia nieprzytomna do szpitala.

Kolejna powieść Kristin Hanah, która jest niebanalną opowieścią o tym jak gorzkie potrafi być życie.
Porusza w niej trudne tematy jakie jak śmierć bliskiej osoby w wyniku wyniszczającej choroby oraz życia bliskich po tym okresie.

W książce zajdziemy również odnośniki do ciężkiego etapu dojrzewania jednej z bohaterek - buntu i popadniecia w szemrane towarzystwo.

Jest to również swoiste świadectwo o chęci nawrócenia się z mroku, odbicia od dna i naprawienie relacji rodzinnych.

Sama kreacja Tully jest na początku lekko irytująca, jednak z biegiem czytania można zrozumieć dlaczego zachowuje się tak a nie inaczej.

Mimo iż jest to książka z kontynuacją losów Kate i Tully, można spokojnie czytać bez znajomości tej pierwszej.

Moja ocena : 7/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #powiescobyczajowa #rybnikczyta #rybnik #pijackawe_czytam #parabookstagrama

"Pozwól odejść"
Kristin Hannah

Kiedy umiera Kate, życie jej rodziny oraz przyjaciółki Tully lega w gruzach.

Sama również ma problemy z...

Uwielbiam takie klimaty- nie sugerujcie siè komentarzami, że rozwlekła, płaczliwa itd, dla tych którzy szukają emocji w ksiàżce- cudowna! Polecam

Mam słabość do twórczości Hannah, dlatego z przyjemnością przeczytałam kolejną jej książkę. Cieszę się, że autorka kontynuowała historię Tully i Kate, bo po Firefly Lane wydawała mi się ona niedokończona (chociaż może po prostu miałam świadomość, że czeka na mnie kontynuacja historii).
Ja jestem zachwycona i oczarowana a czy historia jest może przesłodzona czy nierealna?! Być może, ale czytałam ją z zapartym tchem a ostatnie strony książka była nieodkładalna

Piękne uzupełnienie pierwszej części o przyjaźni na zawsze. Książka pełna miłośc, żalu i pełna wzruszeń. Nigdy nie jest za późno na drugą szansę.

Dalsze losy Tully oraz rodziny Kate, co nie jest zaskoczeniem, w cale nie są pozytywne. Opis radzenia sobie z traumą, krzywdą, samotnością i niezrozumieniem jest poprawny i uczuciowy, ale nie dogłębny - zbyt dużo bohaterów, zbyt mało stron. I zakończenie, które jest bardzo pozytywne, tak trochę nie pasuje do reszty, a przy tej ilości informacji, wydaje się niewiarygodne.
Z tego też względu powieść jest po prostu... dobra.
Czy polecam? Jak ktoś lubi autorkę to tak i pierwszy tom ma już za sobą.

Z...

Kristin Hannah jak zwykle wciąga bez reszty. Generalnie książka o przeżywaniu żałoby, o tęsknocie. Ale też o tym jaki wpływ ma dzieciństwo na wybory dokonywane w dorosłym życiu.

Uczty literackiej brak, ale biorąc pod uwagę, iż jest to druga część “Firefly Lane” nie ostrzyłam sobie na tę książkę zębów i głód czytelniczy nie musiał być zaspokojony.

Po rozczarowującej pierwszej części nie miałam większych oczekiwań wobec kontynuacji zatem nie czułam też wielkiego zawodu po lekturze.

“Pozwól odejść” opowiada o życiu po śmierci Kate i o tym jak jej najlepsza przyjaciółka Tully oraz dzieci i mąż próbują sobie poradzić z jej odejściem.

Mamy tu więc bunt Marah, która na terapii poznaje chłopaka i wpada w mroczną relację. Johnny'ego, męża Kate, który stara się pomóc córce i jednocześnie “nie trawi” Tully. Ta zaś jest całkiem pogubiona odkąd straciła przyjaciółkę i karierę. Dodatkowo pojawia się również wątek Chmury - matki Tully, która pragnie powrócić do jej życia po tym jak porzuciła córkę w dzieciństwie.

Niestety, podobnie jak z “Firefly Lane” uważam, że fabuła i bohaterowie nadal są płaskie. Cała historia jest w zasadzie smutna, a mimo to nudzi i nie wzbudza emocji.

Naprawdę nie wiem jak Hannah tego dokonała, ale w mojej ocenie druga część jest tak samo bez polotu jak pierwsza i zupełnie niepotrzebna. Jeśli “Firefly Lane” z jakiegoś powodu musiało mieć swoją kontynuację to niestety szkoda, że w równie słabym wydaniu.

Wygląda na to, że autorka nie pobije u mnie “Słowika” i nie prędko sięgnę po jej inne książki 🤷‍♀️

“Pozwól odejść” opowiada o życiu po śmierci Kate i o tym jak jej...

"Pozwól odejść" Kristin Hannah to kontynuacja jej wcześniejszej książki "Firefly Lane", choć równie dobrze każdą z nich można czytać oddzielnie, gdyż stanowią w pełni zamkniętą całość.
Kate i Tully to najlepsze przyjaciółki-nierozlączki. Różni je bardzo wiele ale jeszcze więcej łączy. Jednak Kate umiera. Wtedy wszystko się sypie. Ani Tully ani rodzina Kate nie mogą sobie poradzić ze stratą i żałobą. Każde z nich próbuje walczyć z pustką i smutkiem na swój własny sposób, często popełniając błędy i raniąc innych. Lecz ten trudny moment to też czas dojrzewania, ustalania priorytetów, wybaczania i pojednania.
Piękna choć trudna i smutna historia wyciskająca łzy i zmuszająca do zatrzymania. Polecam ❤️

IG:ksiazki_wloczykija
Wzruszająca opowieść o miłości, utracie i odnalezieniu samego siebie w obliczu trudności życiowych. Autorka mistrzowsko kreśli portrety bohaterów, skupiając się na Tully Hart, kobiecie pełnej marzeń i ambicji, która musi stawić czoła przeszłości oraz spełnić obietnicę danej umierającej przyjaciółce, Kate Ryan.

Hannah zgrabnie ukazuje złożoność uczuć Tully, jej walkę z demonami przeszłości i trudnością z zapanowaniem nad życiem po śmierci ukochanej przyjaciółki. Główna bohaterka stara się wypełnić rolę matki dla dzieci Kate, choć sama nie doświadczyła macierzyństwa i szczęśliwej rodziny. To serce przebijające starania Tully tworzą silny motyw napędzający fabułę.

Wątek relacji matki i córki dodaje powieści głębi, gdy matka Tully, Dorothy, powraca, konfrontując się ze swoją przeszłością. To moment, w którym trzeba stawić czoła bolesnym sekretom i zranieniom, aby odnaleźć zbliżenie i pojednanie. Hannah zręcznie manewruje między emocjonalnymi kulminacjami a delikatnym odkrywaniem prawdy.

Szesnastoletnia Marah Ryan to kolejna postać, której Hannah nadaje głębię i autentyczność. Jej trudny okres żałoby, poszukiwania sensu w świecie oraz zakochanie w chłopaku, który wprowadza ją w niebezpieczny świat cieni, stanowią dynamiczną część narracji. Autorka dotyka tematów trudnych do zrozumienia dla młodzieży, ukazując ich zawiłość i wpływ na proces dojrzewania.

To nie tylko historia indywidualnych losów, lecz także uniwersalna opowieść o odnajdywaniu siły w sobie w obliczu straty i trudności. Kristin Hannah, znana z umiejętności poruszania naszych serc, w tej książce kontynuuje swój mistrzowski warsztat. Ciepła, emocjonalna, czasem trudna, ale zawsze pełna nadziei.

IG:ksiazki_wloczykija

Hannah zgrabnie ukazuje złożoność uczuć...

Przeczytałam jako dopełnienie serialu. Utrzymane w klimacie, ale odrobinę zbyt ckliwe. Jednak dodające otuchę i wiarę w siłę przyjaźni, relacji między bliskimi. Czyta się szybko, myślę, że po serialu, jako jego dopełnienie w sam raz na kilka zimowych wieczorów.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Pozwól odejść