Ernest i Rebeka - Na ratunek! Wydanie zbiorcze Tom 3

Okładka książki Ernest i Rebeka - Na ratunek! Wydanie zbiorcze Tom 3 Guillaume Bianco, Antonello Dalena
Okładka książki Ernest i Rebeka - Na ratunek! Wydanie zbiorcze Tom 3
Guillaume BiancoAntonello Dalena Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Ernest i Rebeka (tom 3) Seria: KOMIKSY SĄ SUPER! komiksy
komiksy
2021-07-28
9788328197152
Maria Mosiewicz
komiks dla dzieci

Okładka książki Ernest i Rebeka - Szkoła wygłupów. Wyd. zbiorcze tom 2 Guillaume Bianco, Antonello Dalena
Ernest i Rebek... Guillaume Bianco, A...
Okładka książki Ernest i Rebeka - Mój kumpel mikrob. Wyd. zbiorcze tom 1 Guillaume Bianco, Antonello Dalena
Ernest i Rebek... Guillaume Bianco, A...

Uważam tą serię za jedną z najlepszych, jakie czytałem w ostatnich latach w odniesieniu do komiksów adresowanych do młodszego czytelnika. Z jednej strony mamy ciekawy rysunek, ogrom humoru słownego oraz sytuacyjnego i ciekawie napisane postacie. Z drugiej natomiast porusza niezwykle trudne tematy, jak separacja, rozwód, tęsknota, niesłuchanie drugiej osoby czy też śmierć, a raczej przemijalność pewnych rzeczy. Trzeci tom wcale nie zwalnia tempa i w zasadzie podnosi poprzeczkę, głównie za sprawą tematu dojrzałości oraz odpowiedzialności za własne czyny.

Jest takie powiedzenie: Nie osądzaj książki po okładce. Dotyczy ono też ludzi i tego jak łatwo kogoś napiętnować, nie znając szerszej perspektywy. Sam nieraz tak robiłem w przeszłości, jak zapewne większość z nas. Każdemu bowiem zdarza się wysnuć jakieś wnioski nim pozna wszystkie fakty. Nie oszukujmy się - jest to wygodne. I podobny temat jest przedstawiony właśnie na początku tego tomu, względem jednej z nauczycielek małej Rebeki. Dziecko posądza ją o czary, bo jest niemiła, ostra i chodzi w płaszczu z kapturem. Zaczyna się prześladowanie nauczycielki, co prowadzi do serii komplikacji, natomiast prawda okazuje się brutalnym ciosem dla wielu uczniów.

Nie jest to jedyny poważny temat poruszony w tym tomie. Innymi są np. nastoletni bunt Korali, która czuje się osamotniona po rozwodzie rodziców, problemy w kontaktach z ojcem, który pracuje i stara sobie na nowo jakoś poukładać życie, czy wyżywanie się na nowym partnerze matki, bo przecież on nie jest ojcem. Jest obcy. Innym ważnym wątkiem jest przeszłość rodziców głównych bohaterek, gdy byli jeszcze ze sobą jako małżeństwo. Poznaliśmy tą parę gdy już żyła w separacji i ciągle się kłóciła, teraz dostaliśmy zupełnie nowy obraz i czytelnik rozumie dlaczego wszystko szlag trafił.

Z drugiej strony komiks nie jest pozbawiony ogromnych pokładów humoru. Głównie za sprawą Ernesta i jego kolegów mikrobów. Szczególnie tych, starających się chronić dzieci i uczących ich organizmów odporności. Jest też pociągnięty humorystyczny wątek z lekarzem Rebeki i jego manią zdobycia różnorakich mikrobów w celu badań. Oczywiście wszystko z punktu widzenia małej, siedmioletniej dziewczynki. Tak, ta seria nadal trzyma wysoki poziom i mam nadzieję, że za szybko się nie skończy. Jednak Rebeka rośnie i w końcu osiągnie taki wiek, że nie będzie już widziała Ernesta. Stanie się on tylko wspomnieniem, choć nadal nasz dzielny mikrob będzie czuwał nad zdrowiem swej przyjaciółki. Jednak mam nadzieję, że ten dzień nie nadejdzie za szybko.

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

żałuję, że tak późno sięgnęłam po tak komiks. Fantastyczny, pełen przygód, przyjaźni i tej dziwnej, czasami śmiesznej, czasami zbyt poważnej dorosłości dzieci. Warto sięgnąć

Każde dziecko ma jakiegoś mniej lub bardziej prawdziwego zadziwiającego przyjaciela. Niektóre relacje bywają zaraźliwe. I tak jest właśnie w przypadku duetu Rebeki i jej osobistego mikroba Ernesta. Seria pięknie wpisuje się w inne komiksy o dziecięcych przygodach i przyjaźniach, wśród których znajdziemy w Wydawnictwie Egmont „Ptysia i Billa” „Studio tańca”, „Kasię i jej kota”, „Yakarego”, „Fibi i jednorożca”, „Lou”, „Czarolinę”, „Maję i Minizaury” i wiele innych. Wszystkie łączy pokazanie niezwykłej przyjaźni w dziecięcym świecie, czasami rywalizacja, pomoc, zazdrość, borykanie się z wymaganiami dorosłych, wyzwaniami, oczekiwaniami, własnymi domysłami. Tak jest też właśnie w przypadku sześcioletniej Rebeki, która od pierwszego domu powoli odlicza, kiedy będzie bardziej dorosła. Nim to się stanie nawiąże zadziwiającą przymusową znajomość z mikrobem, który zyska imię. Mająca słabą odporność i często chorująca bohaterka jest mniejsza niż rówieśnicy. Do tego i często musi spędzać czas w domu zamiast w szkole. Pierwszy tom to przede wszystkim opowieść o próbie radzenia sobie z kłótniami rodziców., którzy muszą dzielić obowiązki między pracę, a opiekę nad chorującą córką. To sprawia, że ciągle mają do siebie pretensje i wzajemnie na siebie zrzucają obowiązki, rozstają się (mama nocuje u babci, w później tata wyprowadza się do brata). Na tle tych przepychanek dorosłych toczy się dość bogate życie kilkulatki niepotrafiącej nawiązać kontakt ze starszą siostrą będącą w trudnym wieku i przeżywającą pierwsze miłości. Zagubiona pomiędzy tymi światami Rebeka znajduje alternatywne zajęcie: dba, aby ciągle być chora i skupiać na sobie uwagę, co wcale nie poprawia relacji rodzinnych. W ramach pielęgnowania swojej niedyspozycji siedzi w stroju kąpielowym na deszczu, je i wciera w siebie śnieg. Nim jednak do tego dojdzie w wolny od szkoły dzień dziewczynka, której nikt nie chce poświęcić czasu (zmęczony nocną kłótnią tata zabiera się do pracy) na zabawy znajdzie sobie zajęcie: będzie łapała żaby na deszczu. Szybko okaże się, że to, co złapała to wcale nie płaz, ale mikrob o imieniu Ernest. Będzie on towarzyszył Rebece we wszystkich przygodach: od przebierania się i gimnastyki, przez zwiedzanie okolicy oraz wiosenne wakacje u dziadków. W tle zobaczymy kolejne etapy rozpadu związku rodziców, wizyty u specjalistów, weekendowe odwiedziny ojca, przemiany w relacjach rodzinnych i to jak te zmiany dostrzega dziecko.
Każdy tom przygód Ernesta i Rebeki składa się z trzech części. W pierwszym znajdziemy „Mój kumpel mikrob” wprowadzającego nas do świata Rebeki, „Ten okropny Sam”, w którym bohaterka postrzega nowego przyjaciela mamy jako groźnego wirusa atakującego rodzinę i kiedy myślimy, że teraz już będzie tylko coraz gorzej razem z Rebeką i Koraliną w „Dziadku Owadku” przenosimy się na wieś do dziadków, u których nie ma zasięgu, a życie toczy się w zupełnie innym tempie. To tu mała bohaterka po raz pierwszy ma okazję poznać i zaprzyjaźnić się z dziećmi. W tym czasie nastoletnia siostra przeżywa dylematy sercowe, doświadcza niepewności uczuć ukochanego.
W drugim tomie dostrzegamy małą przemianę bohaterki. Widzimy Rebekę jadącą z Koraliną i tatą do miejsca, w którym ich rodzic znalazł nowy dom: krainy chodzących kamieni. Zafascynowana możliwością odkrycia niezwykłych nowych rzeczy mała bohaterka stara się dzielnie znosić trudy podróży. Ze względu na chorobę lokomocyjną nie zawsze jej to dobrze wychodzi. Do tego ojciec musi znosić dąsy nastolatki tęskniącej za ukochanym. Ku zaskoczeniu Rebeki przygoda „W krainie chodzących kamieni” kończy się zaskakująco szybko i trzeba iść do szkoły, gdzie odkrywa, że nauka wcale nie musi być nudna. Dość ekscentryczny nauczyciel doskonale dogaduje się z dziećmi, a do tego zachęca je do zadawania pytań, nieszablonowego postępowania, czerpania radości z życia. „Szkoła wygłupów” pozwala Rebece odkryć uroki poszerzania wiedzy, ale też przekazane przekonania pomogą jej podjąć drastyczną decyzję o podróży do chorego dziadka, któremu do zdrowia pomoże wrócić „Kram z żartami”. Bohaterka nie spocznie dopóki nie znajdzie odpowiednich żartów, które poprawią humor dziadkowi. Do pomocy zwerbuje młodą listonoszkę ora swoich wakacyjnych przyjaciół, a także ukochanego mikroba.
Trzeci tom to kolejny przełom w życiu bohaterów. „Na ratunek” to doskonały tytuł do części, w której bohaterzy muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu. Największym wyzwaniem jest straszna nauczycielka, którą dzieci podejrzewają o bycie czarownicą. Poszerzająca się grupa przyjaciół Rebeki przeprowadzi wnikliwe śledztwo, aby odkryć prawdę. Ta naprawdę ich zaskoczy. Kolejna część pokaże nam, w jaki sposób Rebeka stopniowo dba o rozwijanie samodzielności oraz stara się pomagać innym. Uratuje zagubionego kotka, poskromi agresywnego psa i pomoże staruszkowi z zakupami, ale odkryje, że czasami trzeba też zadbać o siebie, bo nawet mając już te siedem lat jest się małym i można się zagubić. W trzeciej części poznamy początki zadziwiającej znajomości Rebeki i Ernesta, który zawsze ochroni swoją przyjaciółkę przed innymi wirusami.
„Ernest i Rebeka” to przede wszystkim opowieści o relacji dziecka z jego niewidocznym przyjacielem, postrzeganiu zmian zachodzących w otoczeniu, tłumaczeniu sobie życia. „Ernest i Rebeka” to zabawna i jednocześnie wzruszająco opowieść poruszająca istotne problemy, pomagająca dzieciom wytłumaczyć, dlaczego czasami rodzice muszą się rozstać, aby dzieci miały szczęśliwszy dom i lepszych rodziców.
Wielkim plusem komiksów należących do serii „Komiksy są super!” jest to, że opowiadają o sprawach bliskich dzieciom.

2029

W serii „Komiksy są super!” wydawnictwo Egmont Polska publikuje pełne humoru, świetnie narysowane i mądre komiksy dla dzieci. Zazwyczaj są to bestsellery europejskiego rynku wydawniczego. Teraz te historie trafiają do polskiego czytelnika. W tym cyklu ukazał się również trzeci tom serii „Ernest i Rebeka. Na ratunek!”.

O komiksie możemy przeczytać, że:
Rebeka ma już siedem lat! Czuje się duża, prawie dorosła, nawet odczepia dodatkowe kółka w swoim rowerze... Ale zaraz potem czekają na nią znacznie poważniejsze wyzwania: wraz z przyjaciółmi musi rozwikłać tajemnicę Czerwonej Czarownicy, później sprawić, aby ukochany nauczyciel, pan Rebaud, odzyskał posadę, a w końcu uratować mikroba Ernesta z rąk szalonego naukowca! Jak tego wszystkiego ma dokonać mała dziewczynka? O przepraszam, Rebeka wcale nie jest już mała, a z pomocą drużyny szkolnych piratów pokona każdą przeszkodę!

Zabawna, wzruszająca, poruszająca istotne problemy historia. Dziewczynka próbująca sobie poradzić ze sytuacja, w której znajduje się niestety mnóstwo dzieci. Ale wcale przez to nie traci swojej radości życia. Nigdy nie pomyślałbym, że wzruszy mnie komiks o mikrobie i jego dzielnej przyjaciółce. Świetna rzecz, którą polecam wszystkim. Nie tylko młodym czytelnikom.

O komiksie możemy przeczytać, że:
Rebeka ma już siedem...

URATOWAĆ MIKROBA

Dwa i pół roku. Tyle musieliśmy czekać na powrót „Erensta i Rebeki”. Bo właśnie wtedy pojawił się drugi tom a wraz z nim zapowiedź trzeciego, którego wydania doczekaliśmy się dopiero teraz. Ale lepiej, jak to mówią, późno niż wcale. Tym bardziej, że to kawał bardzo sympatycznej serii dla całej rodziny.

Rebeka dorasta. Ma co prawda siedem lat, ale z jej perspektywy to już niemal dorosłość. Czas odczepienia dodatkowych kółek od roweru czy zaangażowania się w tak poważne sprawy, jak pomoc nauczycielowi w odzyskaniu posady. Do tego trzeba zając się sekretem niejakiej Czerwonej Czarownicy, a także ruszyć z pomoc mikrobowi Ernestowi, który trafia w ręce szalonego naukowca. Ale ponieważ Rebeka nie jest sama, bez trudu poradzi sobie ze wszystkim. Ale czy na pewno?

URATOWAĆ MIKROBA

Rebeka dorasta. Ma co prawda siedem lat, ale z jej...

• Komiksy
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa