Felietony zza hołdy

religia
W drodze
2021-06-01
2021-06-01
Kościół wiara miesięcznik „W drodze”

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miasto rewitalizacja Tomáš Halík, Kaja Kaźmierska, Grzegorz Ryś, Grzegorz Strzelczyk
Miasto rewital... Tomáš Halík, Kaja K...

Świetnie się czyta ten bardzo interesujący zbiór felietonów. Jest i trochę duchowości i trochę przemyśleń nad Słowem, do tego masa refleksji nad kondycją Kościoła i jego przyszłością. A i rewelacyjne są też dla mnie, jako zagorzałego Górnoślązaka, śląskie akcenty w felietonach tego ślōnskigo Farorza (który zresztą wykazuje zdrowy dystans do spraw narodowych)!
Widać ks. Strzelczyk to rozmodlony i światły duszpasterz, po cichu liczę na jakąś sakrę biskupią dla niego :-)

Widać ks....

Jak w każdych felietonach - są lepsze i mniej-lepsze ;). Ale tutaj zebrano po pierwsze - w miarę aktualne lub po prostu nie starzejące się tematy (kilka ostatnich mówi już o okresie pandemii),a po drugie i ważniejsze - autor nie boi się czasem powiedzieć "prosto z mostu" i nazwać rzeczy po imieniu. Być może wynika to z pochodzenia ze Śląska, być może po prostu z charakteru, ale miło poczytać autora, który nie powtarza medialnej papki, a ma własne przemyślenia. Z którymi oczywiście nie trzeba się zaraz zgadzać, ale czyta się rewelacyjnie. Tematyka różna, jak to w felietonach - jest trochę bieżących tematów, są krótkie wspomnienia i anegdoty ze Śląska, jest proza życia z parafii, ale są też dywagacje na temat wytycznych kościelnych czy papieskich encyklik. Podejrzewam, że utkwi mi w pamięci to rewelacyjne rozważanie o dronie i konsekracji komunikantów czy ciekawy punkt widzenia wizyt kolędowych od strony wyczerpującej emocjonalnie księży. Jednak uprzedzam - jako teolog używa tzw. fachowego słownictwa, choć z reguły stara się to od razu wyjaśniać. Tak samo zresztą jak śląskie wyrazy bardzo ciekawie wplatane w te komentarze - też są od razu "tłumaczone" dla nieobyczajnych ;).

Trafne spojrzenie na problemy Kościoła jako instytucji, Kościoła jako wspólnoty wierzących i Kościoła jako indywidualne wyznanie wiary. Sama esencja. Doskonały język. Duża łatwość czytania. A do tego przyjemność zapoznawania się ze śląskimi zwrotami i poznawania zwyczajów. Polecam.

Dobrze spędzony czas.

Dobrze spędzony czas.

Rewelacja! Wytrawny teolog i parafialny praktyk zręcznym piórem przekazuje naprawdę istotne treści, w lekkiej formie felietonu. Z błyskotliwymi puentami, z inteligentnym poczuciem humoru, gdy tylko temat na humor pozwala.
Serdecznie polecam!

Serdecznie polecam!