Ćwiczenia z radości

religia
Znak
2024-02-28
2024-02-28

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miasto rewitalizacja Tomáš Halík, Kaja Kaźmierska, Grzegorz Ryś, Grzegorz Strzelczyk
Miasto rewital... Tomáš Halík, Kaja K...

Może się wydawać, że ta mała książeczka jest dla określonej grupy osób, tym bardziej, że autorem jej jest ksiądz... Jednak akurat takiej lektury było mi trzeba. Gdy człowiek zmaga się z różnymi problemami, zwłaszcza z chorobą, to dobrze robi wtedy zmiana literatury na lżejszą a w dodatku bardziej radosną.
"Ćwiczenia z radości" to książka nie tylko dla katolików, chociaż ksiądz Grzegorz Strzelczyk bazuje na przykładach biblijnych, lecz pisze w tak lekki i prosty sposób, że aż z ochotą chce się człowiekowi nauczyć radości. W zasadzie to nawet nie trzeba się jej uczyć, bo radość możemy znaleźć wszędzie, wystarczy się tylko rozejrzeć dookoła siebie.
Ciągle gdzieś się spieszymy, ciągle brakuje nam czasu a przecież gdyby tak chociaż na maleńką chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, z czego powinniśmy się cieszyć.

"Nie wiem, czy jak się rano budzicie, to pierwszym waszym odruchem jest ucieszenie się z tego, że jesteście?
Myślę, że to się da trochę wyćwiczyć, a wyćwiczone, ustawia nas chyba inaczej do całej rzeczywistości."
Wiem ze swojego doświadczenia, że radość jest bardzo potrzebna w życiu każdego człowieka, gdybym zrezygnowała z radości i możliwości szczerego śmiechu, takiego z serca, to z pewnością zamartwianie się nieuleczalną chorobą jeszcze bardziej dałoby mi kość. Za rada mojego mądrego onkologa staram się, gdy tylko mogę, śmiać się i cieszyć z każdego dnia, z każdej godziny, z każdego kwiatka wychodzącego z ziemi wczesną wiosną i z każdej wizyty moich wspaniałych wnucząt, chociaż po ich wizycie w domu panuje niesamowity bałagan i stosy książek, które razem czytaliśmy... Cieszę się jednak z tego, że po latach będą mogły mnie miło wspominać... i daje mi to potężnego kopa i pozwala na dalszą walkę.
Już przecież sam fakt, że mogę się zbudzić następnego dnia jest powodem do radości.
Dlatego myślę, że każdy z pewnością może poszukać i w sobie i wokół siebie czegoś, co sprawiać mu będzie radość i da szczęście.

"Mogę chcieć się cieszyć, żeby się dobrze poczuć, bo jak się człowiek cieszy, to się generalnie czuje dobrze. Mówimy tu o radości głównie jako o pewnej emocji, która daje zadowolenie, związanej z biologicznymi mechanizmami w organizmie."
Czy jednak da się nauczyć radości na zawsze? Pewnie, że nie. Ja również mam chwile zwątpienia czy też załamania, nie śmieję się przecież cały czas, ale warto wiedzieć jak poprawić sobie nastrój. Ja mam swoje sposoby na to, ale w tej książeczce znalazłam jeszcze kilka dodatkowych. I chociaż wydaje się, że nic odkrywczego w niej nie znajdziemy, to jednak sposób przekazania wielu informacji, które znamy, ale niejako zapomnieliśmy o nich, powoduje, że bardzo łatwo je na nowo przyswajamy i możemy skorzystać z tych rad.
Bardzo dobrze dla szczęścia robi również sprawianie radości innym, gdy komuś sprawimy miłą niespodziankę, to nam także sprawi to wielką radość.
Autor wspomina także o "Radości doskonałej" i nawet mam już taki pomysł, który podsuwa ks. Grzegorz Strzelczyk:

"Radość doskonała" powinna wisieć na ścianie za szybką z napisem "Stłuc w sytuacjach kryzysowych". Nie trzeba po nią sięgać, dopóki nie ma kryzysu."
Czytajcie i uczcie się radości, bo warto.

"Ćwiczenia z radości" to książka nie tylko dla katolików, chociaż...

PRAWDZIWA RADOŚĆ. Nie wesołkowatość albo chwilowa satysfakcja wynikająca z zaspokojenia potrzeb, ale RADOŚĆ PRAWDZIWA, czyli taka, która źródło ma w Dobrej Nowinie czy świadomości tego, że jesteśmy przez Boga wymarzeni i ukochani... jest tematem przewodnim rozważań ks. Grzegorza Strzelczyka.

Do takiej właśnie radości jesteśmy stworzeni i powołani! Taką radość chcielibyśmy przeżywać. Ale i z taką radością mamy albo miewamy problem w szarej codzienności...

Czy więc da się ją wypracować albo tak nastroić serce, żeby z większą lekkością i łatwością ją odczuwać?

Na to pytanie już na samym początku książki jej autor odpowiada uczciwie, pisząc, że sprawdzonej i pewnej recepty na to nie ma, ale zawsze warto spróbować!

Po pierwsze, trzeba sobie uświadomić, że radość nie powinna być celem samym w sobie, ale "efektem ubocznym" nie tylko naszych codziennych obowiązków i realizacji naszego powołania, ale przede wszystkim tego, że Bóg w nas działa!

"To ważne: nie musimy iść do Boga radośni! Mamy szansę wychodzić radośni, ale iść do Niego możemy z czymkolwiek, z grzechem włącznie. A zwłaszcza z takimi doświadczeniami emocjonalnymi jak strach, smutek, lęk i to wszystko, ci bywa dla nas trudne. Możemy iść z pełnym zaufaniem, że to, co przeżywamy, zostanie właściwie zrozumiane".

Po drugie, warto jak najczęściej mieć na uwadze chrześcijańskie motywy radości: Zmartwychwstanie, dary Ducha Świętego Pocieszyciela czy nadzieję życia w wieczności. Warto też czerpać radość choćby ze wspólnoty i relacji z innymi, szukać jej w twórczości i kontemplacji piękna...

No i wreszcie warto pamiętać, że prawdziwa radość sprzęgnięta jest z wdzięcznością i modlitwą, czyli pielęgnowaniem relacji z Bogiem. Już święty Paweł pisał: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie!"

Pamiętacie o tym na co dzień?

Ja przyznaję, że niekoniecznie, dlatego jestem wdzięczna za takie książki, które o tych prawdziwych źródłach radości mi przypominają.

I dlatego z czystym sumieniem polecam Wam te duchowe "Ćwiczenia z radości"!

W okresie wielkanocnym pozwól sobie na wyćwiczenie radości 💪

📚 „Ćwiczenia z radości” ks. Grzegorz Strzelczyk
✒️ @wydawnictwoznakpl współpraca barterowa

Czym jest radość? Tym, co potrafi góry przenosić!

Ile razy jest tak, że czujemy się beznadziejnie i nic nas nie raduje?
Ks. Grzegorz po raz kolejny proponuje duchowe ćwiczenia, tym razem na odnalezienie w sobie radości. Co więcej, zachęca również do nauczenia się czerpania radości ze świata i z samych naszych wartości.

Książka porusza kwestie teologiczne, jak np. tajemnica Wcielenia czy samo zmartwychwstanie Chrystusa. Wniosek jest tutaj jeden - radość znajdziemy wtedy, kiedy odnajdziemy Boga.

Zdążyłam się zorientować, że Wydawnictwo Znak wydało wcześniej również „Ćwiczenia ze szczęścia” i „Ćwiczenia z odwagi”, oczywiście tego samego autora. Myślę, że wszystkie te propozycje są dobre na każdy dzień życia.

Tak po prostu.

W okresie wielkanocnym pozwól sobie na wyćwiczenie radości 💪

📚 „Ćwiczenia z radości” ks. Grzegorz Strzelczyk
✒️ @wydawnictwoznakpl współpraca barterowa

Czym jest radość? Tym, co potrafi góry przenosić!

Ile razy jest tak, że czujemy się beznadziejnie i nic nas nie raduje?

„Ćwiczenia z radości” ks. Grzegorz Strzelczyk.

Na tak wiele sposób pewnie każdy opisał by- co go raduje i unosi ponad codzienny rytm. Niby oczywista to rzecz, niby dobrze wiemy. A jednak często w smutku i letargu bardziej się odnajdujemy.

Ta pomarańczowa książka ma przepisy gdzie wyszukać radość i jak mocno jej się uchwycić. Od najważniejszych rzeczy wychodzi, pokazuje zasadność i kierunek patrzenia. Na czym mamy budować. Co ma nam przyświecać.

Otwieramy się na ogólnie znane prawdy wiary, które w ogromny sposób wpływają na nasze postrzeganie radości. Dostrzegamy malutkie elementy jakie budują nasz świat i potrafią wprawić w zachwyty oraz zadowolenie.

Czy radość to coś, co jest nam nadane od urodzenia ?
Jak prawdziwie się radować ?
Gdzie szukać ludzkiej radości w pełni ?

Książka nie odkrywa przed nami zupełnie nowych tez czy zagadnień. Raczej systematyzuje i otwiera zapomniane wartości. Spokojnym krokiem przemierzamy kolejne rozdziały aby odkryć ponownie wartość min: własnego istnienia, innych ludzi czy bożego wcielania.

Jest treściwie i merytorycznie, opieramy się na fragmentach pisma świętego i uczymy się jak radować się stale a nie tylko od święta. Nie radością pustą i zwyczajową, ale uczuciem silnym i wspierającym nas w każdy dzień naszego życia.

„Ćwiczenia z radości” ks. Grzegorz Strzelczyk.

Radość jest tak niezwykle potrzebna w naszym życiu, a – zdaje się – tak rzadko jej doświadczamy; tak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele możemy mieć powodów do radości, chociaż powody te nie zawsze są tak oczywiste. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk w swojej najnowszej książce „Ćwiczenia z radości” prezentuje czytelnikom kilka szczególnych momentów, które mogą, a nawet powinny wywoływać w nas radość.

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, teolog, autor wielu książek, w swojej najnowszej publikacji poruszył temat radości. Czasami może nam się wydawać, że tych powodów do radości w codziennym życiu jest niewiele. Być może w toku różnych nieprzyjemnych doświadczeń wydaje nam się, że nie mamy żadnych podstaw, aby cieszyć się z czegokolwiek. Tymczasem ks. Strzelczyk w książce „Ćwiczenia z radości” przekonuje nas, że jako katolicy możemy – a nawet powinniśmy – cieszyć się między innymi z darów Ducha Świętego, z wcielenia, ze stworzenia czy zmartwychwstania.

Książka ta nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób wierzących. Myślę, że może się ona spodobać wszystkim osobom, które w natłoku codziennych spraw chciałyby się na chwilę zatrzymać i pomyśleć nad tym, gdzie i w czym można szukać radości. Być może jej dzisiaj nie doświadczamy, może myślimy, że pojęcie radości jest nam obce – ks. Strzelczyk w „Ćwiczeniach z radości” udowadnia, że radość jest dla każdego, czasami tylko trzeba uważniej jej szukać, a ta książka zdecydowanie pomaga odnaleźć utraconą (lub jeszcze nieodnalezioną) radość.

Książka ta jest idealna do refleksji nad własną radością: nad tym, jaka ona jest, czy jest autentyczna i czy na pewno przeżywam ją świadomie; a może jest coś, co moją radość blokuje? Ta książka co prawda nie sprawi, że nagle zaczniemy ze wszystkiego się cieszyć, ale może pomóc nam zrozumieć istotę prawdziwej radości – takiej, która wypływa z wnętrza, a nie jest tylko wywołana jakimś codziennym (lub niecodziennym) wydarzeniem. Zdecydowanie polecam „Ćwiczenia z radości” na kończący się już okres Wielkiego Postu, ale nie tylko – każdy okres jest dobry, aby zadbać o siebie i o swoją radość.

***

„Ćwiczenia z radości” to już trzecia publikacja ks. Grzegorza Strzelczyka, która ukazała się w tej serii. Wcześniej Wydawnictwo Znak wydało także „Ćwiczenia ze szczęścia” oraz „Ćwiczenia z odwagi”. Myślę, że wszystkie te książki przede wszystkim przypominają o tym, że są pewne wartości, o które człowiek powinien szczególnie się troszczyć – a w trosce o te wartości może wspomóc nas chociażby lektura takich książek, dzięki którym możemy „ćwiczyć” umiejętności poszukiwania, odkrywania i doświadczania radości, szczęścia czy też odwagi.

Można powiedzieć że ta książka spadła mi z nieba. 😉 Bardzo się bałam, że ta tematyka radości będzie potraktowana w sposób powierzchowny i trochę naiwny. (Wszystko przez to, że nie znałam autora, mój błąd!) Nic bardziej mylnego! Temat jest potraktowany bardzo poważnie i odpowiedzialnie. Autor już we występie zaznacza, że nie ma monopolu na wiedzę. A jednocześnie omawia radość w tak wielu różnych aspektach, daje odpowiedzi, ale też umie stawiać trafne pytania, żeby i czytelnik wzrastał, odniósł to co czyta do swojej sytuacji. A jednocześnie tekst nie jest oparty tylko na doświadczeniu, odwołuje się do różnych dokumentów i do Pisma Świętego. Ja to bardzo szanuję, dzieki tej równowadze nie jest to jakaś abstrakcja i nie jest to pływanie po powierzchni.

Szczęście - niby takie proste uczucie, a jednak tak bardzo go w dzisiejszych czasach poszukujemy. Każdy z nas chce być naprawdę szczęśliwy, ale czy wiemy, czym jest dla nas szczęście - to prawdziwe, budujące i dające spełnienie? Czy my w ogóle umiemy znajdować powody do takiego szczęścia?
"Ćwiczenia z radości" autorstwa księdza Grzegorza Strzelczyka to piękna podróż ku odnalezieniu źródła szczęścia. Książka sama w sobie napisana jest w sposób prosty, niezwykle obrazowy i pełen troski o czytelnika. Ks. Grzegorz, chodź bazuje na przykładach Biblijnych, nie stawia przed nami ciężkich do przyswojenia sformułowań wręcz przeciwnie, stara się nam pokazać, że w naszej niepozornej codzienności jest tak wiele rzeczy, z których powinniśmy się cieszyć, tylko musimy nauczyć się je dostrzegać i rozróżniać. Najmocniej ujęła mnie myśl o prostym szczęściu z własnego istnienia z tego, że codziennie rano mogę obudzić się do kolejnego dnia. Niby to takie proste a jednak tak odkrywcze.
Bardzo się cieszę, że ks. Strzelczyk nie próbuje stawiać się ponad czytelnikami, jak to czasami w takich książkach bywa, tylko przedstawia się nam jako taki jak my, który na swoich własnych życiowych doświadczeniach pokazuje, że po prostu można odnajdywać prawdziwe szczęście.
Cieszę się, że mogłam ją przeczytać właśnie teraz - w trakcie Wielkiego Postu, bo wszystkie myśli i słowa zawarte w tej książce autentycznie dotknęły mojego serca. W tej niepozornej treści znalazłam wiele rad dotyczących swoich osobistych problemów, nad którymi mogę jeszcze lepiej pracować.
Pozostaje tylko jedno pytanie: Czy po przeczytaniu tej książki nasze życie stanie się szczęśliwsze? To zależy już od pracy każdego z nas, ale jedno jest pewne - po jej odłożeniu, na pewno się uśmiechniemy i może, choć na chwilę, staniemy się trochę bardziej szczęśliwi ❤️
Dziękuje Wydawnictwu Znak za możliwość przeczytania tak wspaniałego poradnika.

Na półkach: , , , , , , , ,

Akurat takiej książki trzeba mi było😀💖
Autor ks. Grzegorz Strzelczyk jest z wykształcenia teologiem, zatem podszedł do tematu radości z takiego właśnie punktu widzenia.
Pomysł do napisania wpadł mu, podczas rozmów z zakonnikami, a także osobami świeckimi.
Ksiądz Grzegorz zauważył, jak nasza radość traci na wartości, zanika w obecnym zagonionym świecie.
Aby rozpocząć razem ćwiczenia z radości, trzeba sobie zadać pytanie:
"Jakie są motywy mojej radości, jak ją przeżywam jako człowiek i jako chrześcijanin?
Czy Bóg się cieszy?
Autor poszukuje odpowiedzi i przykładów w Biblii.
"Radość jest przypisywana Bogu. Jest to mocno widoczne w Psalmach".
W Piśmie Św. radość jest przypisana: miłości, prawdzie, intuicji, wolności itp.
W jaki sposób możemy pomóc naszej radości?
Sami możemy wyćwiczyć odruch, że po przebudzeniu i przed snem dziękujemy za istnienie, jako takie.
A radość, która wypływa z istoty chrześcijaństwa, także jest dla nas nowym doświadczeniem, sprawdzeniem.
Jedna radość, a tyle można napisać na jej temat.
Ks. Strzelczyk doskonale poradził sobie z opracowaniem tematu.
"Jeśli więc ktoś ma kłopot z cieszeniem się i z przeżywaniem radości, z jej odczuwaniem, to może warto, żeby się najpierw przyjrzał temu, czy jego wolność nie jest gdzieś ograniczona. Zwłaszcza wewnętrznie".
Polecam tę lekturę, także na czas Wielkiego Postu, ponieważ głębiej dowartościujemy znaczenie Boga i radości w naszym życiu💚🍀🙏🏼
Niech ten pożyteczny poradnik, będzie dla nas drogowskazem w momentach rozterki, rozżalenia, pogubienia.
Wydawnictwu Znak dziękuję za egzemplarz recenzencki💝

Akurat takiej książki trzeba mi było😀💖
Aby rozpocząć razem...

• Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Teologia, religia
  • Polscy autorzy
  • Egzemplarz recenzencki
  • Książki przeczytane w 2024r.