kobiety, miłość
Pistacia

Pierwsza powieść Zofii Nałkowskiej. O narodzinach i umieraniu miłości, o dojrzewaniu do prawdziwej kobiecości.

[opis wydawcy]

Sylviaa7777 | 2012-04-28
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam polskie książki napisane w początkach XIX wieku. Może to z miłości do historii, która dla mnie najpiękniejsza była właśnie w tym czasie. Łza kręci się w oku gdy czytamy o miłości do nieistniejącej ojczyzny w początkach Młodej Polski czy szaleństwie lat 20 okresu międzywojennego. Dlatego po obowiązkowej jeszcze w szkole „Granicy” i porażających wręcz „Medalionach” przyszła kolej na inne książki Zofii Nałkowskiej, które obiecałam sobie przeczytać. Zaczęłam chronologicznie gdyż „Kobiety” to pierwsza powieść autorki składająca się z trzech rozdziałów. Wydana w całości w 1906 r., („Lodowe Pola” drukowane były już w 1904 r. w „Prawdzie”) 200 stronnicowa powieść jest dla mnie jednym z fenomenów który będzie aktualny po wsze czasy.
Rozdział I czyli „lodowe pola” zaczynają się od tak barwnego opisu przyrody, że wprost widzimy piękną młoda dziewczynę leżącą w słoneczny dzień na obsypanej kwieciem łące, w wianuszku z bławatków na głowie marzącą o ukochanym. Opis tej sytuacji...

Monumentalna Nałkowska schodzi z pomnika wystawianego jej od lat na lekcjach języka polskiego i jawi nam się w swoich juweniliach jako młode, trzpiotowate jeszcze dziewczę. Jej "Kobiety" to zapowiedź niebywałego talentu, świadectwo modernistycznego pisania i jednocześnie pełna psychologicznej prawdy powieść. Polecam!

CzarneEspresso | 2016-09-23
Na półkach: 2016, Przeczytane

Główną bohaterką, a zarazem narratorką powieści jest Janka Dernowiczówna. Historia, którą poznajemy, dotyczy głównie sfery jej uczuć, w większości związanych z mężczyznami. Janka to młoda kobieta, sama zarabiająca na siebie, ale nie lubiąca swej pracy. Jest pewna siebie, świadoma swej urody, ufna w swoją siłę, mająca bogaty świat przeżyć wewnętrznych. Mimo tego, mimo uczuć, jakie nią targają wydaje mi się jakaś taka... zimna, zbytnio skoncentrowana na sobie? Przyznam, że niespecjalnie ją polubiłam. Pragnęła miłości, ale niespecjalnie radziła sobie z tym uczuciem. To kobieta trudna, ciężka do zrozumienia, zapatrzona - mam wrażenie - we własne przeżycia wewnętrzne, za bardzo skupiona na sobie. Niby świadoma swej siły, emancypantka, egocentryczka, ale w głębi duszy chce, żeby przyszedł facet, jak za czasów prehistorycznych, przerzucił ją przez ramię i zabrał do swej jaskini nawet nie pytając o zdanie :)

Mam trochę problem z tą książką. Jest napisana starannym językiem, ale czasem...

Justyna | 2013-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Skusiłam się na tą książkę, gdyż jest ona "ukrytą" biografią samej Nałkowskiej. Pod postacią XX-wiecznej powieści obyczajowej zakamuflowała swoje przeżycia z młodości. Pokazała się jako emancypantka, kobieta zainteresowana nauką i sama na siebie pracująca. Mnie jakoś nie porwała chyba ze względu na język i styl. Powieść z początku XX wieku to nie jest to co mnie pociąga. Niemniej uważam Nałkowską za jedną z najlepszych młodopolskich pisarek.

oliwa | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Polska

Kobiecość fantastycznie przegięta, podobnie jak język. Niepokojący obraz świata, którego na szczęście już nie ma.

Anita | 2013-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 25 lutego 2013

"Kobiety" Zofii Nałkowskiej to przede wszystkim rozważania młodej kobiety, której myśli są pogmatwane, ona nie do końca wie czego chce. Opisuje swoje romanse, przyjaźnie, wszytko to, co składa się na jej codzienność. Po przeczytaniu całości książka nie wydaje się niczym nadzwyczajnym, nie utkwiła mi za bardzo w pamięci. Jednakże bardzo miło się ją czytało, skłoniła mnie do odrobiny refleksji nad życiem, nad ludźmi.

Grażyna | 2012-09-13
Przeczytana: 12 września 2012

Skusiłam się na tę książkę pewnie i dlatego ,że dowiedziałam się ,że to pierwsza ,jaka napisała Zofia Nałkowska. Ale nie jestem nią zauroczona....a po okładce myślałam ,ze tak będzie.Bo te klimaty...lubię. Ale pewnie nie w tym przypadku.

Ispirazione | 2012-03-23
Przeczytana: 19 marca 2012

Pozycja niezwykła. Autentyczna, niewymuszona oraz nader emocjonalna - a więc i bardzo kobieca. Nieraz zmusza do osobistej refleksji.

KarolKa | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Publikacja książki rozpoczęła się, gdy Nałkowska miała 19 lat. Jest to jeden z jej najwcześniejszy utworów. Jest coś pociągającego w tej lekturze, a zarazem odrzucającego.

Główna bohaterka - Janka - jest dość irytująca, cechuje ją rozchwianie psychiczne (jak Emmę Bovary). Inteligentna, nieokiełznana, dziś powiedzielibyśmy: feministka. Jednocześnie bardzo niekonsekwentna w słowach. Jej życie to wieczna gra aktorska, nikt z pozostałych bohaterów nie jest w stanie przeniknąć do jej wnętrza. W gruncie rzeczy jest kobietą nieszczęśliwą: relacja męsko-damska w jej wydaniu, to pasmo nieporozumień.

Z pewnością powrócę do tego utworu za jakiś czas. Póki co, stawiam tezę, że jest to dzieło o poszukiwaniu kobiecości. To eksperymentalna rozprawa, która zmierza do odpowiedzi na pytanie: kim jest kobieta wobec mężczyzny oraz: kiedy może być szczęśliwa (czy w ogóle może).

cynaderki | 2013-04-24

Panieńska egzaltacja i wydumanie, ze szczyptą rozwagi i sporą dozą emancypacyjnych porywów. Pełen autentyzm młodopolskich uniesień.

Urokliwe retro i przyjemna ramota :)

Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Konkieta
    Zofia Nałkowska