Klątwa Salomona

Okładka książki Klątwa Salomona Russell Blake, Clive Cussler
Okładka książki Klątwa Salomona
Russell BlakeClive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Fargo (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Fargo (tom 7)
The Solomon Curse
Amber
2021-06-17
2018-03-27
2015-09-01
Jacek Złotnicki

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Oko Niebios Russell Blake, Clive Cussler
Oko Niebios Russell Blake, Cliv...
Okładka książki Meduza Clive Cussler, Paul Kemprecos
Meduza Clive Cussler, Paul...
Okładka książki Wyłącznik awaryjny Grant Blackwood, James Rollins
Wyłącznik awar... Grant Blackwood, Ja...
Okładka książki Skarby grobowców Clive Cussler, Thomas Perry
Skarby grobowców Clive Cussler, Thom...

Książka może się spokojnie zaczyna, ale z czasem nabiera rumieńców. Wprawdzie dialogi nieco chropowate, ale czyta się dobrze. Jednak stary Cussler to jest firma.

Niestety, po raz kolejny biorę się za tomik "współautorstwa" Blake'a i kolejny raz mocno się zawiodłem. Po tomikach całkiem niezłych odsłonach napisanych przez Blackwooda i Perry'ego wydawało mi się, że schemat na przygody Fargów jest oczywisty i powinien bez problemu być kontynuowany - poszukiwanie skarbu związanego z atrakcyjną historią i niezwykłymi postaciami, skakanie po egzotycznych lokacjach, godny pozazdroszczenia bogaty styl życia dwojga bohaterów, ciekawe łotry i ciągła akcja... Tymczasem Blake po raz drugi tworzy opowieść statyczną, bohaterowie nie jeżdżą po świecie tylko siedzą na jednej wyspie, tu jeszcze możnaby przymknąć na to oko, bo dobra fabułą wynagrodzi wszystko. Ale w momencie gdy inne elementy wspomnianego przeze mnie schematu szwankują, no to już robi się głupio. To co książka rzekomo oferuje, czyli zatopione pełne skarbów miasto, jest tylko niewielkim elementem fabuły, ot, spodziewamy się, że bohaterowie wiele czasu spędzą w głębinach, walcząc zapewne z krokodylami, a groźniejszym przeciwnikiem od nich okaże się ktoś potężny zły i łasy skarbu. Tymczasem zatopione miasto i krokodyle szybko znikają z kart, a skarb staje się jedynie tłem dla rozgrywek politycznych na wyspie i dla wstawionego chyba na siłę bzdurnego niesmacznego wątku o masowym porywaniu i mordowaniu dzieci. Nie takich rzeczy oczekuje się po powieści o poszukiwaniu skarbów, tym bardziej, że wystarczającym bestialstwem jest tam wątek okrucieństwa Japończyków okupujących wyspę podczas 2 WŚ. A wszystko to okraszone słabym popieprzonym łotrem, który kolejny raz u Blake'a okazuje się być płci pięknej, bo ten drugi australijski też chyba jest dopisany sztucznie w ostatniej chwili. Nie wiem co facet ma do kobiet. Ogólnie pomysł by wrogiem Fargów tym razem była osoba/frakcja kompletnie niezainteresowana skarbami być może i jest oryginalny, ot, tak próba wprowadzenia do cyklu nietuzinkowych konstrukcyjnych rozwiązań, ale nieudana. Mam wrażenie, że całość wypadła by lepiej gdyby wyszła pod innym szyldem. Sama idea przypadkowej konfrontacji bogaczy-odkrywców z bezlitosnymi naukowcami o zacięciu polityczno-zarobkowym nie byłaby zła, ale o wiele lepiej by się sprawdziła nie należąc do serii od której oczekuje się raczej o wiele mniej mrocznego tonu.

Historia jeszcze lepsza niż poprzednie! Ale zachowanie bohaterów było strasznie płytkie i momentami głupie..

Uwielbiam książki Cliva Cusslera. Poza ostatnimi 3 tomami mam wszystkie w swojej biblioteczce i co jakiś czas lubię do nich wracać. Podoba mi się połączenie wydarzeń fikcyjnych i rzeczywistych z wątkiem przygodowym. Plus obowiązkowa tajemnica i ludzie, którzy są zrobić wszystko dla władzy i pieniędzy.
Możecie powiedzieć, że sam wątek w książkach tego autora jest powtarzalny. Owszem, ale w każdym znajdujemy jakąś ciekawą historię.
Najbardziej lubię serię z Dirkiem Pittem i Alem Giordino. Jeden z lepszych duetów postaci książkowych, choć przygody Sama i Remi Fargo też są ciekawe.
I choć ta akurat część jest trochę słabsza od pozostałych z Cyklu Fargo, to jednak i tak z przyjemnością pozwoliłam się zabrać autorowi tym razem na Wyspy Salomona.
Remi i Sam razem z ich przyjacielem Leonidem przeszukują ruiny nieznanego miasta znajdującego się 25 metrów pod wodą.
Jednocześnie w Pogoni za skarbem znajdą miejsce, gdzie dokonają makabrycznego odkrycia.
Jakie będzie ono miało konsekwencje dla miejscowej ludności?
Polecam.

Możecie powiedzieć, że sam wątek w książkach tego autora jest...

Książka przeciętna. Nie jest zła, ale też nie powala. Polecam jako zabijacz czasu bez zaangażowania. Fabuła naciągnięta jak plandeka na Żuku, ale nie odrzuca.

Jak zawsze wszystko skończyło się pomyślnie i świat został uratowany. Remi i Sam Fargo na wyspach Salomona
odnajdują zaginione podwodne miasto oraz jaskinie , w których ukryto przed laty zwłoki masowego mordu oraz
skarb w skrzyniach. To jest oczywiście skrót wydarzeń , a szczegółów dowiesz się czytając od deski do deski.

Całą recenzje znajdziecie tutaj https://grafnertpl.blogspot.com/2018/08/przygody-fargo-tom-7-klatwa-salomona.html, pozdrawiam KG

Mam mieszane uczucia. Przez 70% książki tak naprawdę nic się nie dzieje, dopiero pod koniec coś zaczyna przyspieszać ale to też nie jest nic co porywa. Ot chyba jedna z najsłabszych powieści z Fargo.

Książki Cusslera i jego wesołej gromadki autorów są dla mnie czymś niezwykłym. Uwielbiam przygodę, którą ci ludzie mi serwują, a ich powieści oceniam głównie po tym, jak bardzo chcę poznać zakończenie i jak lekko je się czyta. Nie ulega wątpliwości, że Cussler jest specjalistą od przygodówek. Wystarczy zerknąć na jego bogaty życiorys i wszystko staje się jasne. Co mi troszkę doskwiera, to częste i spore przeskoki, nawet w jednym akapicie pomiędzy wydarzeniami, lokalizacjami. Tak jakby redaktor powycinał wstawki, aby książka nie była za długa. Dlatego należy ją czytać uważnie, bo można się czasem pogubić. Mimo to powieść bardzo mi się spodobała. Nie będę poruszał tutaj częstych mankamentów Cusslera, takich jak niezniszczalność bohaterów czy spore zbiegi okoliczności, a także dość oklepany po tylu książkach sposób prowadzenia wydarzeń do finału, w którym wiemy, co się stanie. Od książek Cusslera i jego autorów nie oczekuję przesłania ani porad, jak żyć, a przygody i akcji, które otrzymałem :)

Najnowsza powieść Clive Cusslera napisana wspólnie z Russelem Blake pod tytułem Klątwa Salomona jest już za mną. Poprzednia część Oko Niebios była sporo lepsza niż pozostałe wcześniejsze tomy przygód Fargo. Ciekawy byłem, co tym razem otrzymam i czy będę zadowolony z przeczytania. Miałem pewne małe obawy, że jednak coś może pójść nie tak i tylko dostanę dobrą, ale nie tak ciekawą powieść jak chciałbym dostać. Mimo tego sięgnąłem po nią, bo uwielbiam jego książki, które dostarczają przygody i są miłą odskocznią od bardziej wymagających książek.
Sam i Remi Fargo zostają zaproszeni przez swojego przyjaciela Leonidasa do Gualdacanal na Wyspy Salomona, w celu pomocy przy odkrytych pozostałościach zaginionej w pomroce wieków starożytnej cywilizacji. Legendy o olbrzymach w jaskiniach i tajemnicach skrywanych w dalekiej przeszłości są również żywe jak w przeszłości. Przybywając na miejsce Fargo trafiają w centrum wydarzeń jakie zachodzą na wyspie i próbują odkryć pogrzebane tajemnice sprzed wieków. Będą musieli stawić czoło niebezpiecznemu przeciwnikowi i legendą dotyczącym tego regionu.
Na samym początku autorzy jak zwykle przytaczają pewne wydarzenie z bardzo dalekiej przeszłości tego miejsca. Po nim zaczyna się właściwa historia. Sięgając po kolejną powieść Clive Cusslera napisaną wraz z nowym autorem Russelem Blake, będącym współautorem Oka Niebios, które było sporo lepsze niż dotychczasowe powieści z tego cyklu. Dlatego spodziewałem się dostać właśnie bardzo dobrą lekturę. Zabranie nas na wysepkę z Wysp Salomona i odkrywanie różnych tajemnic z tamtego regionu dotyczących dawnej cywilizacji było świetnym pomysłem. Odkrywanie pozostałości po niej, legend dotyczących olbrzymów i różnych zabobonów dotyczących złego miejsca wzbogacało historie. Na pewno nakreślenie sytuacji na Guadalcanal w kwestii wybuchów niepokojów i mogących być niebezpiecznym dla naszych bohaterów wniosło wiele do samej historii. Napięcie wywołane rozruchami udzielało się i wisząca groźba zamieszek powodowała wytworzenie klimatu niepokoju jaki towarzyszył mi podczas czytania takich wydarzeń. Same przygody bohaterów śledziło się z ciekawością i nie brakowało w nich pościgów, groźnych sytuacji, podwodnych odkryć i lekkiego humoru. Czyli tego wszystkiego co uwielbiam w książkach Clive Cusslera.
Bohaterami jest małżeństwo Remi i Sam Fargo, którzy oprócz własnej pracy są zapalonymi miłośnikami archeologicznych odkryć i badaczami przeszłości. Ich sylwetki nakreślono pod względem psychologi bardzo dobrze w porównaniu do książek sprzed Okiem Niebios. Wydają się bardziej dopracowane, posiadające własne cechy charakteru, nie irytujące zachowanie i wzbudzają sympatie w czasie czytania. Drugim pojawiającym się bohaterem jest Leonidas, który ciągle jest marudny i narzekający. Czasami jego sposób bycia powodował przeciwwagę dla pogodnych i kochających przygody Fargo. Najlepiej o nim świadczy jego relacja ze szkolenia, które zapewniło chwilę zabawnych sytuacji. Nie można go nie polubić, chociaż jest takim pesymistą, który widzi wszędzie dziury, a nie ser. Pozostałe postacie są dobrze nakreślone, ale mają zazwyczaj role do odegrania, jaką dla nich przeznaczyli autorzy. Nieraz było mi szkoda jakieś postaci i losów jakie ją spotkały. Na pewno przeciwnik naszych bohaterów wywarł na mnie świetne wrażenie i był przerażający. Pozbawiony sumienia i bezwzględny dla swoich wrogów. Dostajemy postacie, które nie są papierowe tylko posiadają głębie. W oczy rzuca się dopracowanie i poświęcenie trochę czasu nad nimi, aby były interesujące i ich losy śledziło się z ciekawością. Relacje jakie nakreślili autorzy łączące bohaterów wypadły świetnie i nie brakuje w nich nuty humoru, poważniejszego tonu lub groźby. W zależności od potrzeby. Nawet relacje łączące Remi i Fargo zostały napisane z polotem, humorem i nieraz powodują zabawne sytuacje. Dialogi stworzone na potrzeby historii nie przeszkadzają lub irytują, tylko wypadają świetnie i nie brakuje w nich nieraz emocji.
Akcja książki została jak zwykle poprowadzona w ekspresowym tempie i cały czas leci do przodu bez zatrzymywania lub zwalniania. Wydarzenia poprowadzono szybko i dlatego nie sposób nudzić się podczas czytania. Sama historia jest intrygująca i wciaga od samego początku za sprawą nie tylko tajemnic z przeszłości do odkrycia, ale również przedstawienia różnych wydarzeń, mających wpływ na bohaterów i wszystko co dzieje się na wyspie. Opisy Guadalcanal są podzielone pomiędzy cywilizacją i znajdującą się tam dżunglą. Ukrytymi ścieżkami i porozrzucanymi wioskami w dżungli na wyspie. Aż czuć drogę jaką muszą przebyć bohaterowie podczas swoich wypraw. Może nie opisują zwierząt tam mieszkających, ale niektóre krajobrazy jakie poznajemy są bardzo dobrze przedstawione. Oprócz przedstawienia Guadalcanal leżących na Wyspach Salomona zabierają nas autorzy śladami przeszłości w podróż do Japonii i obecnego wątku dotyczącego Australii. Najważniejszy jest należący do Fargo, który skupia się na ich przygodach, a pozostałe są pobocznymi, mającymi za zadanie wnieść coś nowego do śledztwa jakie jest prowadzone lub do skrywanych sekretów z przeszłości. Nie brakuje pościgów, walk z przeciwnikami, niebezpieczeństw, odkrywania tajemnic i szaleńczych prób wyjścia cało z opresji. Przewidzieć można jak skończy się konfrontacja bohaterowie kontra wrogowie, bo pod tym względem nic nie zmieniło się. Na pewno jest zastanawiające jak można wyjść cało z takiego upadku jak ma jeden z bohaterów. Trochę wydało mi się naciągane rozwiązanie tego problemu. Czasami brakowało mi obrazowego przedstawienia rozruchów na wyspie, bo wspomina się często o nich, a tak naprawdę takich opisów nie ma za wiele. Chyba, że doliczyć można dotyczącą przygód bohaterów. Pojawiający się wątek eksperymentów medycznych w czasach wojennych bardzo mi się spodobał i sięgnięcie po niego uważam za dobry pomysł. Wzbogacił on samą historie i został dodany nienachalnie i wpasowany idealnie w opowieść. Zresztą tutaj oprócz niego zawarto wiele elementów jakie lubię jak poszukiwania skarbów, tajemnice wyspy do odkrycia, legendy i zabobon dotyczące złego miejsca, poświęcenie miejsca na ukazanie życia mieszkańców i wybuchających niepokojów. Wartko poprowadzono historie, która zawiera wiele zwrotów akcji i niebezpiecznych sytuacji potrafiących być intrygująca. Jeżeli chodzi o sam finał książki spodobał mi się bardzo i w nich znajdziemy rozwiązanie zagadki kto za wszystkim stoi. Jakie miał motywy i czemu tak robił. Na pewno pod koniec zbliżając się do zakończenia nie brakowało momentów przerażających i groźnych.
Książka Klątwa Salomona to bardzo dobra powieść przygodowa, mająca w sobie wszystko co powinna mieć. Dopracowana i widać tutaj poświęcenie jej sporo czasu, aby wydarzenia lub przygody bohaterów nie były tłem lub tylko nie wymagającą lekturą. Stworzona historia wciąga od samego początku i czyta się rewelacyjnie. Nie wiadomo kiedy zostajemy wciągnięci wir wydarzeń, które zostały poprowadzone w szybkim tempie. Tajemnice sprzed wieków lub artefakty zawsze dodają uroku i bardzo lubię takie książki o ich poszukiwaniu. Sięgając po nią nie miałem pojęcia co dostanę, bo zawsze po lepszej części, może nastąpić regres w postaci gorszej i nie wybijającej się powieści. Cykl związany z Fargo początkowo właśnie był taki i dostarczał chwili odpoczynku po czymś bardziej wymagającym. Naładowany akcją, humorem i niebezpiecznymi przygodami. Skupiający się na bohaterach. Dlatego brakowało mi lepszego rozbudowania historii i naszkicowania różnych bohaterów. Od Oka Niebios po zmianie współautora widać duży postęp i przyłożenie się nad daną historią autorów. Dbałość nie tylko o przygody Fargo, ale rozbudowanie pobocznych wątków jakie zostały wprowadzone. Powoduje to, że otrzymałem bardzo dobrą powieść przygodowo - sensacyjna, którą czyta się wspaniale. Jestem zadowolony z tego co dostałem i oczekiwałem po niej. Jeżeli tak dalej pójdzie to mam nadzieje, ze z kolejnym tomem będzie coraz lepiej. W przypadku Klątwy Salomona dostałem pomimo obaw jakie miałem ciekawą bohaterów i historie, która mnie porwała w wir akcji. Szybko się czyta i przyjemnie. Czas jaki poświęciłem na nią nie był stracony. Na pewno sięgnę po kolejną nową książkę Clive Cusslera jak tylko ukaże się u nas. Można czytać bez znajomości poprzednich tomów, bo nie znalazłem większych nawiązań do wcześniejszych przygód Sama i Remi Fargo. Dla miłośników przygody, sensacji, dobrej książki to Klątwa Salomona będzie dobrym wyborem.
Polecam.

• Clive Cussler