Sztuka bycia niepotrzebnym

Okładka książki Sztuka bycia niepotrzebnym Edward Pasewicz
Okładka książki Sztuka bycia niepotrzebnym
Edward Pasewicz Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Cykl: Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 205) poezja
60 str. 1 godz. 0 min.
Kategoria:
poezja
Cykl:
Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 205)
Wydawnictwo:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
60
Czas czytania
1 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366453180
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 7,5
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
196
194

Na półkach: ,

Nie umiem w wiersze. Może dlatego, że liceum skutecznie zniechęciło mnie do ich czytania. Dopasowywanie się do klucza i brak możliwości swobodnej interpretacji spowodował, że poezja nie wydaje mi się atrakcyjną formą literatury. Niestety, czuję lęk przed własną interpretacją i brakiem wstrzelenia się w to, co autor miał na myśli.

Mimo to sięgnąłem po tom wierszy “Sztuka bycia niepotrzebnym” Edwarda Pasewicza. Jest to zbiór nominowany do literackiej nagrody Nike 2021.

Moim zdaniem (a nie umiem w wiersze),jest to tom poświęcony nienawiści, na jaką jesteśmy wystawiani w obecnym czasie. To tom komentujący rzeczywistość, od nagonki na społeczność LGBT, po przemoc wywołaną na tle rasowym. Już sama okładka zawierająca barwy rastafariańskie przykryta jest symbolami nienawiści, kałasznikowem i krzyżem.

Wiersze są różnorodne, ale można w nich odnaleźć dwa charakterystyczne wydarzenia. Pierwszym jest odkrycie bezkomórkowego śluzowca o “720 płciach” (chodzi dokładnie o specyficzne sekwencje genów, które muszą posiadać dwa osobniki, aby doszło do zapłodnienia). Drugim wydarzeniem jest śmierć Georga Floyda, która dała początek zamieszkom i aktom wandalizmu przez ruch BLM.

Pasewicz w swoich wierszach stosuje aliteracje i onomatopeje, które nadają klimat całemu tomowi. Twórczość jest reakcją na obecną sytuację polityczno-społeczną.

Mimo, że to jedno z pierwszych moich spotkań ze współczesną poezją, uważam, że ten tom jest wart przeczytania. Przypomnę tylko, że nie umiem w wiersze.

Nie umiem w wiersze. Może dlatego, że liceum skutecznie zniechęciło mnie do ich czytania. Dopasowywanie się do klucza i brak możliwości swobodnej interpretacji spowodował, że poezja nie wydaje mi się atrakcyjną formą literatury. Niestety, czuję lęk przed własną interpretacją i brakiem wstrzelenia się w to, co autor miał na myśli.

Mimo to sięgnąłem po tom wierszy “Sztuka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
33

Na półkach:

treściwie i właściwie bez potknięć. Gratuluję Autorowi :)

treściwie i właściwie bez potknięć. Gratuluję Autorowi :)

Pokaż mimo to

avatar
908
597

Na półkach: , ,

ŚWIETNA książka. spójna, przemyślana, aktualna, przenikliwa.

ŚWIETNA książka. spójna, przemyślana, aktualna, przenikliwa.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    12
  • Poezja
    4
  • Posiadam
    2
  • BARDZO chcę przeczytać
    1
  • Literatura polska
    1
  • Nike 2021
    1
  • 2022
    1
  • Chcę przeczytać (niedomowe)
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuka bycia niepotrzebnym


Podobne książki

Przeczytaj także