Dziewczyna z ferajny. Życie kobiety w świecie przestępczym

Okładka książki Dziewczyna z ferajny. Życie kobiety w świecie przestępczym Teresa Carpenter
Okładka książki Dziewczyna z ferajny. Życie kobiety w świecie przestępczym
Teresa Carpenter Wydawnictwo: Poradnia K reportaż
reportaż
Poradnia K
2021-05-19
2021-05-19
Dorota Konowracka-Sawa
ekranizacja mafia świat przestępczy reportaż

Okładka książki Przysięga małżeńska. Cenny podarunek Teresa Carpenter, Nicola Marsh
Przysięga małż... Teresa Carpenter, N...

Zdecydowanie nie jest to klasyczna mafijna bajeczka, ale oparta na prawdziwym życiu Arlyne historia mafijnego kociaka (ależ mi się spodobało to określenie!).
Od młodości wiedziała, czego chce od życia i nie bała się po to sięgać. Cel uświęca środki? Podobno 😜
Zajmowała się bukmacherką, handlem narkotyków.
Szybkie życie, romanse z gangsterami i drogie fatałaszki.
Nie da się zliczyć kochanków Arlyne, jej błędów... cóż. Odnoszę wrażenie, że jej te tempo i zagrożenie odpowiadało. Do czasu.

Pierwszym błędem mafiosów było zgwałcenie Arlyne.
Drugim błędem okazały się groźby w kierunku jej córki, Leslie.
Wtedy nawiązała współpracę z policją.

Od lat nastoletnich obracała się w mafijnych kręgach, miała co opowiadać.
Późniejsze akcje były kierowane chęcią zysku, strachu... posłała do więzienia wielu groźnych ludzi.
Aktualne miejsce jej pobytu jest owiane tajemnicą.
Jako ciekawostkę dodam, że Arlyne wielokrotnie odmawiała zostania uznaną programem ochrony świadków.

Jest to bardzo udana literatura faktu. Zgadzam się, zdarzały się monotonne momenty, ale szybko zostały pokonane przez prawdziwe mafijne rozgrywki.
Zdecydowanie polecam!
7/10

Zajmowała się bukmacherką, handlem narkotyków.
Szybkie życie, romanse z gangsterami i drogie fatałaszki.
Nie da się...

BREAKING GOOD?

Każdy z nas dobrze to zna. Kiedy kina czy telewizję podbija jakiś potencjalny hit oparty na książce, zaraz pojawia się albo pierwsze jej wydanie w naszym języku, albo wznowienie. Tak jest również w tym przypadku. I jak każdemu wiadomo, tego typu publikacje przedstawiają różny poziom. Ale „Dziewczyny z ferajny” to udana literatura faktu, która, chociaż nie udaje bycia powieścią, ma w sobie coś z dobrych thrillerów czy kryminałów.

Poznajcie Arlyne Brickman. Na świat przychodzi w roku 1934, dorasta na Lower East Side i od początku w gangsterskim towarzystwie. Sama chce wieść życie pełne bogactwa, luksusu i emocji. Chce być, jak Virginia Hill, jej idolka i kochanka mafiosów. Dlatego zaczyna walczyć o to, by zostać kimś takim. Zaczyna, jako dziewczyna na posyłki, potem zostaje bukmacherką, zaczyna zajmować się narkotykami. I pnie się powoli po drabinie gangsterskiej hierarchii. Koniec? Dopiero początek. Kiedy Arlyne pada ofiarą zbiorowego gwałtu, przekonuje się, że jako kobieta i na dodatek żydówka, nie ma szans na pomoc z żadnej ze stron. Osaczona przez przemoc i problemy, próbując poradzić sobie z zagrożeniem, jakie może spaść na jej córkę, przechodzi przemianę i zostaje informatorką FBI. Tak zaczyna się jej pomaganie prawu, które pozwala łapać znanych przestępców. Ale co jeszcze na nią czeka?

BREAKING GOOD?

• Literatura faktu, reportaż
  • 01 Literatura Faktu
  • 000 Biblioteczka
  • Literatura faktu
  • Biblioteka O

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z ferajny. Życie kobiety w świecie przestępczym