Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk

Okładka książki Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk Rachel Brian
Okładka książki Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk
Rachel Brian Wydawnictwo: Debit poradniki
poradniki
The Worry (less) Book. Feel strong, find calm, and tame your anxiety!
Debit
2021-05-19
2021-05-19
Maria Antonina Jaszczurowska
zmartwienia lęk obawy nadmierny lęk zrozumienie lęku poradnik dla dzieci

”Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk” to druga, fantastyczna książka Rachel Brain.

Nie martw się! Łatwo powiedzieć…
Lęk, obawa lub strach są dziś jedną z najbardziej znamiennych emocji u dzieci…
Każdy z nas się czasami boi i wybrzmiewa to także w tej książce!
Autorka zaprasza dziecko, by poznało strach (brawo za to!). Przecież aby coś zrozumieć, należy to dobrze poznać.

W 8 rozdziałach rozłożono lęk na czynniki pierwsze. Dziecko dowie się m.in.:
- jak działa nasz wewnętrzny system alarmowy i jak objawia się lęk,
- jak rozpoznać lęk (w tym jego wpływ na ciało) i jak na lęk reagują inni ludzie,
- w czym przeszkadza lęk,
- jak zaopiekować się sobą,
- jakie narzędzia pomagają odzyskać równowagę (6 narzędzi),
- czym jest strefa komfortu i jak ją poszerzyć,
- dlaczego porażka wywołuje w nas lęk i czy warto być doskonałym,
- kogo poprosić o pomoc, gdy nie dajemy sobie rady?
Forma komiksu z pewnością działa na dodatkową korzyść i sprawi, że dziecko chętniej sięgnie po książkę, która omawia przecież niełatwy temat. Treść jest naładowana pozytywną energią i nie znajdziesz tu niczego, co wprawi Twoje dziecko w jeszcze większe zakłopotanie.
Rozdziały, w których omówiono techniki lub narzędzia, warto potraktować jako sposobność do przepracowania i przegadania ich z dzieckiem.
Na koniec zostawiam Was z myślą prosto z książki. Chyba powieszę ją w swojej sali!
„(…) odwaga nie oznacza, że się nie boisz… Jesteśmy odważni, kiedy robimy to, do dla nas ważne. Pomimo lęku. Każde wyzwanie, któremu sprostasz, małe czy duże, dodaje Ci siły i pewności siebie”.

Nie martw się! Łatwo powiedzieć…
Lęk, obawa lub strach są dziś jedną z najbardziej znamiennych emocji u dzieci…
Każdy z nas się czasami boi i wybrzmiewa to także w tej książce!

Przeczytana z siostrzenicami. Z obrazkami, z ćwiczeniami, które od razu zrobiłyśmy.
Ale ciocia tez sporo z tej książki wyciągnęła. A że przy czytaniu na głos nie zrobisz notatek, to zrobiłam zdjęcia, żeby jeszcze raz zerknąć na informacje, z których każdy może skorzystać.
Czasem trzeba sięgnąć do podstaw, żeby powoli próbować zrozumieć swoje problemy.
Polecam

Polecam

" Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk" to książka o tym, jak wrzucić na luz 😉 W komiksie znajdują się informacje o tym, jak reagujemy na niepokój i lęk oraz jak go rozpoznać. Ponadto znajdziesz sposoby na uspokojenie.

Książka przypadła mi bardzo do gustu. Ciekawa forma (komiks),ważny przekaz przedstwiony w sposób zabawny i adekwatny. Autorka przekazuje treści na podstawie sytuacji znanych dziecku. Choć komiks jest dla dzieci, czytając go z nimi również wyniesiesz z nich wiedzę dla siebie.

👉Publikacja sprawdzi się w domowej biblioteczce. Oprócz tego w gabinecie pedagoga i psychologa szkolnego. Jest też świetną pomocą w ramach zajęć psychoedukacyjnych w grupie szkolnej.

Książkę czyta się w lekki i zrozumiały dla dziecka sposób. Ilustracje a'la komiksowe urozmaicają to wydanie. A sama postać lęku jaka jest tutaj przedstawiona pozwala się ze sobą oswoić.

Ta cała rzeczowa treść, która powstała w oparciu o badania naukowe, a potem została przedstawiona w formie tych zabawnych scenek.

Więcej w recenzji:

Więcej w...

Nie tylko my dorośli walczymy ze swoimi lękami. Również dzieci w swoim życiu wielokrotnie spotykają się ze stresującymi sytuacjami, czy też po prostu boją się różnych rzeczy. Aby pomóc im radzić sobie z takimi emocjami, Rachel Brian napisała krótką książkę pt. „Martw się mniej”. To już nasze drugie spotkanie z twórczością tej Autorki i ponownie jesteśmy bardzo zadowolone z lektury.
Tym razem skupiamy się na przyczynach lęku, jego objawach oraz na tym w jaki sposób ciało człowieka sygnalizuje, że odczuwamy lęk i jak sam lęk na nie wpływa. Według Rachel Brian nie mamy wpływu na to, kiedy i czego się boimy, ale możemy spróbować nad tym zapanować. Nadmierny lęk bowiem bardzo człowiekowi szkodzi. Przez niego możemy mieć problemy ze snem, czy też w szkole/pracy. Autorka uświadamia czytelnikowi, że musi o siebie dbać, jak o roślinkę, aby jego ciało czuło się dobrze. Wyjaśnia w jaki sposób trenować swój mózg, by się nie denerwować lub po prostu robić to rzadziej, np. przez spokojne oddychanie, czy też skupienie się tym, by być tu i teraz. Dzięki tej książce dowiecie się jak mierzyć się z negatywnymi myślami i w jaki sposób wychodzić ze strefy komfortu. Trzeba po prostu robić rzeczy, które w danym momencie sprawiają nam trudność. Po czasie zauważymy bowiem, że nie są one dla nas tak samo stresujące, jak były na początku.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 6-ego roku życia, ale moim zdaniem spokojnie może po nią sięgnąć każdy czytelnik bez względu na wiek. Pozycja ta została napisana bardzo przystępnym i prostym językiem tak, aby mogło ją zrozumieć nawet młodsze dziecko. Jest w niej mnóstwo prostych, ale bardzo obrazowych ilustracji, które na wielu przykładach tłumaczą wszelkie emocje. Nie zabraknie w niej również ciekawych i mądrych komiksów. Bardzo podoba mi się ta forma wydania książki, ponieważ dzięki temu nawet osoba, która nie przepada zbytnio za czytaniem może po nią sięgnąć i nauczyć się czegoś ciekawego. Jako mama 10-letniej dziewczynki uważam, że takie pozycje są naprawdę bardzo potrzebne, ponieważ niestety już od najmłodszych lat jesteśmy wystawieni na stresujące sytuacje. Są dzieci i ludzie dorośli, którzy radzą sobie z nimi świetnie, ale istnieje również spore grono ludzi, którzy nawet w dorosłym życiu nie potrafi sobie poradzić z lękiem, czy paniką. Ta książka będzie dla nich świetną lekturą, bowiem im skorupka za młodu nasiąknie… Zdecydowanie polecamy Wam obie książki z tej serii (druga to „Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze”).

• Samodzielne
  • Popularnonaukowe
  • Komiks
  • Półka Małolaty

Dodaj cytat z książki Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk