Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia

Okładka książki Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia Henry Lachouque
Okładka książki Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia
Henry Lachouque Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
The Anatomy of Glory: Napoleon and His Guard - A Study in Leadership
Napoleon V
2021-05-19
2021-05-19
napoleon wojny napoleońskie wojskowość powszechna

"Anatomia chwały" autorstwa francuskiego wojskowego, Henry'ego Lachouque'a to książka wyjątkowa, podobnie jak wyjątkowe były jednostki przez niego opisane. Wszak popularne "zrzędy" przemaszerowały Napoleonem całą Europę i walczyły w wielu miejscach: pod Austerlitz, Jeną, Borodino aż do swojego nieszczęsnego finału pod Waterloo. Pozycja to swoista kronika dotycząca cesarskiej gwardii. Autor przedstawia jej początki, rozpoczynając od jej protoplastów, czyli gwardii konsularnej aż po kolejne zmiany organizacyjne. Głównie obserwujemy żołnierzy na polach bitew, ale nie brak też odniesień do funkcjonowania w marszu, na paradach czy podczas różnych uroczystości. Autor przedstawia jak zmieniała się gwardia, zarówno pod kątem organizacyjnym, liczebności, jak wyglądały jej stroje, struktura. Pozycja ma już swoje lata, bo została wydana po drugiej wojnie światowej (polski przekład opiera się na angielskim wydaniu z 1978 roku),więc parę słów trzeba powiedzieć o stylu. A ten jest imponujący, mocno gawędziarski, pełen różnego rodzaju anegdot, co sprawia, że pracę po prostu bardzo dobrze się czyta. Książka jest również pięknie ilustrowana; pozycja zawiera 173 plansze oraz kilkanaście map prezentujących bitwy lub kampanie.

Historia Gwardii (Starej i Młodej) Cesarskiej Napoleona. Wydana po raz pierwszy we Francji w 1957 roku, tłumaczona później na jęz. angielski - od tej wersji językowej prawdopodobnie powstała wersja polska.
Wielostronny opis życia codziennego Gwardii, jak funkcjonowała, czym kierowali się jej żołnierze, jakie nosiła umundurowanie (a może raczej należałoby powiedzieć "stroje"). Na jej przykładzie można prześledzić wzrost i upadek Cesarstwa.
Do publikacji załączone są ryciny (w naprawdę imponującej ilości) przedstawiające gwardzistów różnych stopni piechoty i kawalerii - ja niestety czytałem wersję elektroniczną gdzie, w której trudno to docenić.
Czytelnika współczesnego może trochę razić słownictwo, sposób opisu, dość "stary" w formie ale to dodaje publikacji swoistego uroku. Jedno ostrzeżenie - nie jest to szczegółowa historia walk Gwardii, bitwy są raczej tłem dla pokazania swoistego fenomenu tej formacji wojsk Napoleona (pamiętajmy, że polskie oddziały też wchodziły w skład Gwardii). Na koniec drobna zagadka - kto to są "zrzędy" :-). Miłej lektury.

• Wojskowość powszechna
  • Epoka Napoleońska
  • E-Booki
  • Epoka napoleońska
  • Prezent od kochanej Małgosi
  • Planuję kupić

Dodaj cytat z książki Anatomia chwały. Napoleon i jego Gwardia. Studium dowodzenia