rozwińzwiń

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości
Joanna RusinekMichał Rusinek
7,9 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
56 str. 56 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Znak emotikon
Data wydania:
2021-06-07
Data 1. wyd. pol.:
2021-06-07
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324075072
Tagi:
literatura polska nazwy miejscowości Polska język nauka
Inne
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,7
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Ocena 8,6
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Diamentowa gorączka Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Ocena 7,7
Diamentowa gor... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Ocena 8,7
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,2
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Ocena 7,5
Szpieg, szmara... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Ocena 7,9
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu Heike Faller, Valerio Vidali
Ocena 7,9
Sto. Rzeczy, k... Heike Faller, Valer...

Wyróżniona opinia i

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości



przeczytanych książek 243 napisanych opinii 222

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2342
2339

Na półkach: , ,

Taką książkę mógł napisać tylko ten autor. Zabawna, a jednocześnie pouczająca. Zaskakująca, a przy tym informująca o faktach w taki sposób, iż na długo zostaną w pamięci czytelnika. Interesująca dla każdego. Napisana tak, że dziecko zrozumie ją bez kłopotu, a dorosły nie będzie zgrzytał zębami i zarzucał infantylności. Szczerze powiem, że już dawno nie bawiłam się tak zacnie podczas lektury. Ot, choćby Całowanie od dziś nie będzie dla mnie takie oczywiste jak niegdyś. A Turek i Wrzeszcz też nie są etymologicznie tak proste, jak mi się zdawało. Należy uważać, aby wyraz zdumienia na fizjonomii zbytnio się nie utrwalił i dawkować sobie lekturę w niewielkich porcjach, a to i zapamiętaniu ciekawostek posłuży. Polecam tę godziwą rozrywkę. Każdemu. 

Taką książkę mógł napisać tylko ten autor. Zabawna, a jednocześnie pouczająca. Zaskakująca, a przy tym informująca o faktach w taki sposób, iż na długo zostaną w pamięci czytelnika. Interesująca dla każdego. Napisana tak, że dziecko zrozumie ją bez kłopotu, a dorosły nie będzie zgrzytał zębami i zarzucał infantylności. Szczerze powiem, że już dawno nie bawiłam się tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2785
1523

Na półkach: , ,

Ja bardzo lubię zwracać uwagę na nazwy miejscowości, przez które przejeżdżam. Kiedyś nawet zaznaczałam sobie na mapie trasy, którymi jechałam, oraz wypisywałam nazwy bardziej ciekawe lub śmieszne. Zauważyłam jednocześnie, że nazwy tych miejscowości, które widzimy na co dzień, zupełnie nas nie śmieszą i dziwimy się, że inni na ich widok parskają.
Mieszkam na pograniczu Mazur i Warmii i w moich okolicach aż roi się od nieco dziwnych nazw.
W książce "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości." Michał Rusinek opowiada nam o swoich spostrzeżeniach na temat nazw wielu miejscowości, oraz podaje nam genezę ich powstania. Często nawet trudno jest się domyślić od czego pochodzi nazwa danej miejscowości.

“Czy ktoś się chowa w Częstochowie? Legenda mówi, że to miasto zostało tak nazwane, bo często chowało się (za wzgórzami),kiedy szli do niego pielgrzymi. To jednak nieprawda.”
Michał Rusinek jak wytrawny tropiciel szuka właściwych rozwiązań i jednocześnie zachęca czytelników do samodzielnych poszukiwań.
Ta książka, mimo tego, że przeznaczona jest dla dzieci, jest ciekawa również dla dorosłych. Nie wszyscy przecież znają pochodzenie nawet dużych i znanych miast, nie mówiąc o mniejszych i rzadziej odwiedzanych miejscowości. Niektóre miejscowości są trudne do wymówienia nawet dla Polaków, inne są bardzo śmieszne a jeszcze inne związane są z ukształtowaniem terenu czy przylegającymi do nich na przykład lasami czy jeziorami. Dość trafne ilustracje Joanny Rusinek, które są wokół niemal każdej miejscowości, pozwalają lepiej zrozumieć genezę powstania danej nazwy.
Podróżujemy zatem przez duże miasta jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, Olsztyn, Przemyśl czy Zakopane, po zupełnie małe jak Ameryka, Całowanie, Swornegacie i wiele, wiele innych.
Mimo tego, że w tej książce autor opowiada nam o wielu miejscowościach w naszym kraju, to jednak wielu jeszcze zabrakło. Widocznie Michał Rusinek nie zwiedził jeszcze całego kraju i nie zdążył spisać wszystkich ciekawych nazw miejscowości.
Sama mogłabym dodać te, które znam a część z nich widuję niemal codziennie. Na przykład: Grom, Napiwoda, Zgniłocha, Zgon, Zamordeje, Suczki, Kotki, Trąbki, Stare Juchy, Pluski, Kołatek, Spaliny, Szparki, Raj, Narty, Wąglik, Zezuj, Przeździęk Wielki czy Pogobie Tylnie. Gdyby się rozejrzeć po każdym rejonie naszego kraju, to jeszcze można by tak podawać przykłady bez końca.
Ta książka to wspaniała zabawa, razem z wnukami sami zaczęliśmy wymyślać pochodzenie nazw znanych nam okolicznych miejscowości, a dzieci patrząc na mapę Warmii i Mazur wyszukiwały coraz więcej ciekawych, śmiesznych i dziwnych nazw, które zapisałam w specjalnym zeszycie a potem dorabialiśmy do tego jakąś historię. Zdarzyło się, że do niektórych nazw jest kilka dołączonych historii.
Geografia to wspaniała przygoda, a można podróżować również palcem po mapie.
Polecam książkę wszystkim.

Ja bardzo lubię zwracać uwagę na nazwy miejscowości, przez które przejeżdżam. Kiedyś nawet zaznaczałam sobie na mapie trasy, którymi jechałam, oraz wypisywałam nazwy bardziej ciekawe lub śmieszne. Zauważyłam jednocześnie, że nazwy tych miejscowości, które widzimy na co dzień, zupełnie nas nie śmieszą i dziwimy się, że inni na ich widok parskają.
Mieszkam na pograniczu Mazur...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1547
1031

Na półkach: , , , ,

Książka pełna wiedzy zarówno dla dzieci, jak i dla starszych. Sama dowiedziałam się z niej wiele nowego, choć był czas w moim życiu, że siedziałam w podobnych tematach na co dzień.

Michał Rusinek oddał w ręce (przede wszystkim młodych) czytelników pozycję przepełnioną miejskimi ciekawostkami - czasem zabawnymi, czasem poważnymi. Notatki o poszczególnych miastach są krótkie, zwięzłe i na temat, więc śmiało można podczytywać je gdzieś pomiędzy typowymi bajkami na dobranoc.

Jedyne co mam jej do zarzucenia, to że mogłaby być dłuższa :)

Bardzo polecam!

Książka pełna wiedzy zarówno dla dzieci, jak i dla starszych. Sama dowiedziałam się z niej wiele nowego, choć był czas w moim życiu, że siedziałam w podobnych tematach na co dzień.

Michał Rusinek oddał w ręce (przede wszystkim młodych) czytelników pozycję przepełnioną miejskimi ciekawostkami - czasem zabawnymi, czasem poważnymi. Notatki o poszczególnych miastach są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
470
445

Na półkach: ,

Zwracacie podczas podróży uwagę na nazwy miejscowości? Zastanawiacie się, co oznaczają? Mnie zdarzyło się niedawno szukać znaczenia miejscowości Pyskowice, chcąc wymyślić imię dla pyskowickiego mamuta.
Nawet jeśli ich nie śledzicie, na pewno przyznacie, że są wśród nazw miast, miasteczek i wsi zarówno nazwy dziwne, jak i śmieszne, a nawet przerażające: Zimna Wódka, Swornegacie, Zgon, Całowanie, Cyców, Stolec, Piekło. Można by tak wymieniać bez liku, ale czy można tłumaczyć je dosłownie?
Michał Rusinek w liczącej 56 stron, pięknie ilustrowanej przez Joannę Rusinek książce pt.: "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości", krótko, zrozumiale, a nawet zabawnie - choć zawsze miałam poczucie, że jest osobą bardzo poważną - przedstawia etymologię nazw swoich ulubionych miejscowości.
To książka przeznaczona dla dzieci, ale i mnie, dorosłą kobietę zainteresowała już samym tytułem. Po jej przeczytaniu czuję mały niedosyt, albo raczej aż tak rozbudziła moją ciekawość, zachęcając do zabawy w detektywa. Skoro udało się wywołać taką reakcję w dorosłym, to w dziecku uda się tym bardziej. Do tego autor daje możliwość zapisania wyników własnego śledztwa, dotyczącego odkrycia znaczenia nazwy zamieszkiwanej przez nas miejscowości na dedykowanej temu stronie, co jest jeszcze bardziej zachęcające do poszukiwań i miłym ukłonem w stronę czytelnika.
Ta książka nie tylko uczy i rozbudza ciekawość, jest też inspiracją do zabawy z dziećmi w czasie podróży, albo w czasie deszczu, w domu z mapą, atlasem, bądź globusem w wyszukiwanie ciekawych nazw, a następnie informacji na temat ich pochodzenia.
Żałuję, iż nie mogłam spotkać się z Michałem Rusinkiem w czasie Festiwalu literackiego dla dzieci i młodzieży, ponieważ musiało być bardzo interesujące i inspirujące.
Życzę Wam dużej frajdy z zabawy, a ja z niecierpliwością wyczekuję przesyłki z kolejną książką Pana Michała pt.: "Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach". To dopiero będzie gratka.

Zwracacie podczas podróży uwagę na nazwy miejscowości? Zastanawiacie się, co oznaczają? Mnie zdarzyło się niedawno szukać znaczenia miejscowości Pyskowice, chcąc wymyślić imię dla pyskowickiego mamuta.
Nawet jeśli ich nie śledzicie, na pewno przyznacie, że są wśród nazw miast, miasteczek i wsi zarówno nazwy dziwne, jak i śmieszne, a nawet przerażające: Zimna Wódka,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
15

Na półkach: ,

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Wielokrotnie w swoim życiu przejeżdżałam przez miejscowości, których nazwy wydawały mi się dziwaczne, intrygujące, niekiedy zabawne. Nad niektórymi nigdy się nie zastanawiałam, jednak czytając książkę Michała Rusinka zaczęłam swoistą analizę nazw miejscowości.
Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa Katowice i dlaczego przez jakiś czas nazywały się one Stalinogród? Dlaczego Krzywe Kolano w województwie kujawsko – pomorskim z kolanami nie ma nic wspólnego? Skąd nazwy miejscowości Odrzywół, Ryczywół czy Odrowąż? Czyżby od ryczącego woła, odzieranego węża? A Zawichost? Kto z nas zgadnie, że początek nazwy tego miasta bierze się z legendy o tym, że Wisła w danym miejscu była tak głęboka, że przeprawiające się przez nią konie musiały mieć zawinięte ogony (czyli "chwosty"),żeby ich nie zamoczyć... I kto odpowie dlaczego Przedmieście Szczebrzeszyńskie leży aż 30 km od sławnego Szczebrzeszyna.. Okazuje się również, że legenda o Warsie i Sawie nie stała się wcale początkiem dla nazwy naszej stolicy Warszawy, która pochodzi od imienia Warcisław, a raczej od jego zdrobnienia: Warsz.
Książkę przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Jest w niej duża dawka humoru, ja również sporo ciekawostek, które dla mnie dorosłej osoby okazały się być nowością. Lektura świetna dla małych i dużych. Dla ciekawych tego świata i dla tych, którzy zaznajamiają się z mapą Polski czy ciekawostkami geograficznymi. Można ją zabrać na rodzinną wyprawę i wraz z tym swoistym podręcznikiem rozszyfrowywać pochodzenie nazw odwiedzanych miejscowości.
Bardzo ładne kolorowe wydanie, w twardej oprawie. Na końcu ma miejsce na wpisanie własnych ciekawych nazw miejscowości. Tak na wszelki wypadek, jeżeli chcielibyśmy poszukać ich źródła.

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Wielokrotnie w swoim życiu przejeżdżałam przez miejscowości, których nazwy wydawały mi się dziwaczne, intrygujące, niekiedy zabawne. Nad niektórymi nigdy się nie zastanawiałam, jednak czytając książkę Michała Rusinka zaczęłam swoistą analizę nazw miejscowości.
Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
289
289

Na półkach: ,

Foshuta, Pinczyn, Parchowo, Stara Kiszewa, Kościerzyna, Wiele, Swornegacie i wiele, wiele innych miejscowości w Polsce ma dziwne, czasem śmieszne lub zaskakujące nazwy. A wiecie skąd one wszystkie się wzięły? No właśnie. 😁 Pan Michał Rusinek w swojej książeczce "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości" opowiada o kilkudziesięciu różnych nazwach miejscowości naszego kraju. Pokazuje między innymi że w niektórych nazwach ktoś się ukrywa, w innych są wymienione części ciała lub coś do jedzenia, albo jest w nich coś niepolskiego, itp. Naprawdę w bardzo ciekawy i interesujący sposób autor opowiada skąd wzięły się niektóre nazwy. Czasem jest to oczywiste, a czasem niekoniecznie.
Kiedy czytałam tę książkę mojemu 6 latkowi, tak go wciągnęły historie nazw miejscowości, że przejeżdżając przez jakąś miejscowość, dopytywał - a ta nazwa co oznacza? lub skąd się wzięła? I uwierzcie, ale jadąc na wakacje i mijając masę różnych miejscowości, dosłownie zamęczał mnie i męża pytaniami i musieliśmy wymyślać na poczekaniu z czym kojarzy nam się dana nazwa miejscowości? Było to całkiem fajne, ale i męczące zarazem. Bo czasem aż brakło nam pomysłów, skąd akurat taka nazwą się wzięła?!
Kochani ogromną też rolę w tej książeczce odgrywają ilustracje pani Joanny Rusinek. Są one kolorowe, pomysłowe, oryginalne. 👍
Jeśli szukacie ciekawej i pobudzającej do myślenia książeczki dla swoich dzieci, to zapraszam do tej lektury!
A ja dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon za tę mądrą książeczkę. ♥️

Foshuta, Pinczyn, Parchowo, Stara Kiszewa, Kościerzyna, Wiele, Swornegacie i wiele, wiele innych miejscowości w Polsce ma dziwne, czasem śmieszne lub zaskakujące nazwy. A wiecie skąd one wszystkie się wzięły? No właśnie. 😁 Pan Michał Rusinek w swojej książeczce "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości" opowiada o kilkudziesięciu różnych nazwach miejscowości naszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
7

Na półkach:

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile Ameryk jest w Polsce?
Które miejscowości trawił pożar?
Jak brzmi najdłuższa nazwa polskiej miejscowości? A najkrótsza?
Dlaczego Środa Śląska nie jest Poniedziałkiem Śląskim?
Michał Rusinek zwięźle i bardzo ciekawie odpowiada na wszystkie te pytania; pisze też o wielu innych interesujących rzeczach. Pyszne!

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1182
913

Na półkach: ,

Czy kiedykolwiek jadąc przez Swornegacie, Wrzeszcz lub Amerykę zastanawiałeś się skąd pochodzi nazwa tej miejscowości? Jeśli tak, to jest to książka dla ciebie. Możesz ją też ew. poczytać dziecku, ale bardzo możliwe, że sam pochłoniesz ją najpierw do końca. Podoba mi się w książkach Rusinka, że te opowieści nie są zinfantylizowane, ale traktują młodego czytelnika po partnersku.

Czy kiedykolwiek jadąc przez Swornegacie, Wrzeszcz lub Amerykę zastanawiałeś się skąd pochodzi nazwa tej miejscowości? Jeśli tak, to jest to książka dla ciebie. Możesz ją też ew. poczytać dziecku, ale bardzo możliwe, że sam pochłoniesz ją najpierw do końca. Podoba mi się w książkach Rusinka, że te opowieści nie są zinfantylizowane, ale traktują młodego czytelnika po partnersku.

Pokaż mimo to

avatar
11683
493

Na półkach: , ,

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Pokaż mimo to

avatar
443
108

Na półkach: ,

Założę się, że podczas podróży po Polsce, spotykaliście się z różnymi nazwami miejscowości. Czy zastanawialiście się skąd dana nazwa pochodzi? Jedne potrafią nas rozśmieszyć, inne są wyzwaniem dla wymowy.
Tajemnice nazw miejscowości wytropił Michał Rusinek i wraz z zabawnymi ilustracjami Joanny Rusinek możecie je sprawdzić w "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości". Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem i żałowałam, że nazw nie ma więcej.

Założę się, że podczas podróży po Polsce, spotykaliście się z różnymi nazwami miejscowości. Czy zastanawialiście się skąd dana nazwa pochodzi? Jedne potrafią nas rozśmieszyć, inne są wyzwaniem dla wymowy.
Tajemnice nazw miejscowości wytropił Michał Rusinek i wraz z zabawnymi ilustracjami Joanny Rusinek możecie je sprawdzić w "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    116
  • Chcę przeczytać
    113
  • Posiadam
    16
  • 2022
    6
  • 2021
    6
  • Literatura polska
    4
  • Literatura dziecięca
    3
  • Dla dzieci
    3
  • Biblioteka
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Michał Rusinek Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,7
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także