Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości
Joanna RusinekMichał Rusinek
Znak emotikon
2021-06-07
2021-06-07
56 min.
literatura polska nazwy miejscowości Polska język nauka
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Okładka książki Diamentowa gorączka Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Diamentowa gor... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpieg, szmara... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu Heike Faller, Valerio Vidali
Sto. Rzeczy, k... Heike Faller, Valer...

Wyróżniona opinia i

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

przeczytanych książek 243 napisanych opinii 222

Taką książkę mógł napisać tylko ten autor. Zabawna, a jednocześnie pouczająca. Zaskakująca, a przy tym informująca o faktach w taki sposób, iż na długo zostaną w pamięci czytelnika. Interesująca dla każdego. Napisana tak, że dziecko zrozumie ją bez kłopotu, a dorosły nie będzie zgrzytał zębami i zarzucał infantylności. Szczerze powiem, że już dawno nie bawiłam się tak zacnie podczas lektury. Ot, choćby Całowanie od dziś nie będzie dla mnie takie oczywiste jak niegdyś. A Turek i Wrzeszcz też nie są etymologicznie tak proste, jak mi się zdawało. Należy uważać, aby wyraz zdumienia na fizjonomii zbytnio się nie utrwalił i dawkować sobie lekturę w niewielkich porcjach, a to i zapamiętaniu ciekawostek posłuży. Polecam tę godziwą rozrywkę. Każdemu.

Ja bardzo lubię zwracać uwagę na nazwy miejscowości, przez które przejeżdżam. Kiedyś nawet zaznaczałam sobie na mapie trasy, którymi jechałam, oraz wypisywałam nazwy bardziej ciekawe lub śmieszne. Zauważyłam jednocześnie, że nazwy tych miejscowości, które widzimy na co dzień, zupełnie nas nie śmieszą i dziwimy się, że inni na ich widok parskają.
Mieszkam na pograniczu Mazur i Warmii i w moich okolicach aż roi się od nieco dziwnych nazw.
W książce "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości." Michał Rusinek opowiada nam o swoich spostrzeżeniach na temat nazw wielu miejscowości, oraz podaje nam genezę ich powstania. Często nawet trudno jest się domyślić od czego pochodzi nazwa danej miejscowości.

“Czy ktoś się chowa w Częstochowie? Legenda mówi, że to miasto zostało tak nazwane, bo często chowało się (za wzgórzami),kiedy szli do niego pielgrzymi. To jednak nieprawda.”
Michał Rusinek jak wytrawny tropiciel szuka właściwych rozwiązań i jednocześnie zachęca czytelników do samodzielnych poszukiwań.
Ta książka, mimo tego, że przeznaczona jest dla dzieci, jest ciekawa również dla dorosłych. Nie wszyscy przecież znają pochodzenie nawet dużych i znanych miast, nie mówiąc o mniejszych i rzadziej odwiedzanych miejscowości. Niektóre miejscowości są trudne do wymówienia nawet dla Polaków, inne są bardzo śmieszne a jeszcze inne związane są z ukształtowaniem terenu czy przylegającymi do nich na przykład lasami czy jeziorami. Dość trafne ilustracje Joanny Rusinek, które są wokół niemal każdej miejscowości, pozwalają lepiej zrozumieć genezę powstania danej nazwy.
Podróżujemy zatem przez duże miasta jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, Olsztyn, Przemyśl czy Zakopane, po zupełnie małe jak Ameryka, Całowanie, Swornegacie i wiele, wiele innych.
Mimo tego, że w tej książce autor opowiada nam o wielu miejscowościach w naszym kraju, to jednak wielu jeszcze zabrakło. Widocznie Michał Rusinek nie zwiedził jeszcze całego kraju i nie zdążył spisać wszystkich ciekawych nazw miejscowości.
Sama mogłabym dodać te, które znam a część z nich widuję niemal codziennie. Na przykład: Grom, Napiwoda, Zgniłocha, Zgon, Zamordeje, Suczki, Kotki, Trąbki, Stare Juchy, Pluski, Kołatek, Spaliny, Szparki, Raj, Narty, Wąglik, Zezuj, Przeździęk Wielki czy Pogobie Tylnie. Gdyby się rozejrzeć po każdym rejonie naszego kraju, to jeszcze można by tak podawać przykłady bez końca.
Ta książka to wspaniała zabawa, razem z wnukami sami zaczęliśmy wymyślać pochodzenie nazw znanych nam okolicznych miejscowości, a dzieci patrząc na mapę Warmii i Mazur wyszukiwały coraz więcej ciekawych, śmiesznych i dziwnych nazw, które zapisałam w specjalnym zeszycie a potem dorabialiśmy do tego jakąś historię. Zdarzyło się, że do niektórych nazw jest kilka dołączonych historii.
Geografia to wspaniała przygoda, a można podróżować również palcem po mapie.
Polecam książkę wszystkim.

Mieszkam na pograniczu Mazur...

Książka pełna wiedzy zarówno dla dzieci, jak i dla starszych. Sama dowiedziałam się z niej wiele nowego, choć był czas w moim życiu, że siedziałam w podobnych tematach na co dzień.

Michał Rusinek oddał w ręce (przede wszystkim młodych) czytelników pozycję przepełnioną miejskimi ciekawostkami - czasem zabawnymi, czasem poważnymi. Notatki o poszczególnych miastach są krótkie, zwięzłe i na temat, więc śmiało można podczytywać je gdzieś pomiędzy typowymi bajkami na dobranoc.

Jedyne co mam jej do zarzucenia, to że mogłaby być dłuższa :)

Bardzo polecam!

Zwracacie podczas podróży uwagę na nazwy miejscowości? Zastanawiacie się, co oznaczają? Mnie zdarzyło się niedawno szukać znaczenia miejscowości Pyskowice, chcąc wymyślić imię dla pyskowickiego mamuta.
Nawet jeśli ich nie śledzicie, na pewno przyznacie, że są wśród nazw miast, miasteczek i wsi zarówno nazwy dziwne, jak i śmieszne, a nawet przerażające: Zimna Wódka, Swornegacie, Zgon, Całowanie, Cyców, Stolec, Piekło. Można by tak wymieniać bez liku, ale czy można tłumaczyć je dosłownie?
Michał Rusinek w liczącej 56 stron, pięknie ilustrowanej przez Joannę Rusinek książce pt.: "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości", krótko, zrozumiale, a nawet zabawnie - choć zawsze miałam poczucie, że jest osobą bardzo poważną - przedstawia etymologię nazw swoich ulubionych miejscowości.
To książka przeznaczona dla dzieci, ale i mnie, dorosłą kobietę zainteresowała już samym tytułem. Po jej przeczytaniu czuję mały niedosyt, albo raczej aż tak rozbudziła moją ciekawość, zachęcając do zabawy w detektywa. Skoro udało się wywołać taką reakcję w dorosłym, to w dziecku uda się tym bardziej. Do tego autor daje możliwość zapisania wyników własnego śledztwa, dotyczącego odkrycia znaczenia nazwy zamieszkiwanej przez nas miejscowości na dedykowanej temu stronie, co jest jeszcze bardziej zachęcające do poszukiwań i miłym ukłonem w stronę czytelnika.
Ta książka nie tylko uczy i rozbudza ciekawość, jest też inspiracją do zabawy z dziećmi w czasie podróży, albo w czasie deszczu, w domu z mapą, atlasem, bądź globusem w wyszukiwanie ciekawych nazw, a następnie informacji na temat ich pochodzenia.
Żałuję, iż nie mogłam spotkać się z Michałem Rusinkiem w czasie Festiwalu literackiego dla dzieci i młodzieży, ponieważ musiało być bardzo interesujące i inspirujące.
Życzę Wam dużej frajdy z zabawy, a ja z niecierpliwością wyczekuję przesyłki z kolejną książką Pana Michała pt.: "Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach". To dopiero będzie gratka.

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Wielokrotnie w swoim życiu przejeżdżałam przez miejscowości, których nazwy wydawały mi się dziwaczne, intrygujące, niekiedy zabawne. Nad niektórymi nigdy się nie zastanawiałam, jednak czytając książkę Michała Rusinka zaczęłam swoistą analizę nazw miejscowości.
Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa Katowice i dlaczego przez jakiś czas nazywały się one Stalinogród? Dlaczego Krzywe Kolano w województwie kujawsko – pomorskim z kolanami nie ma nic wspólnego? Skąd nazwy miejscowości Odrzywół, Ryczywół czy Odrowąż? Czyżby od ryczącego woła, odzieranego węża? A Zawichost? Kto z nas zgadnie, że początek nazwy tego miasta bierze się z legendy o tym, że Wisła w danym miejscu była tak głęboka, że przeprawiające się przez nią konie musiały mieć zawinięte ogony (czyli "chwosty"),żeby ich nie zamoczyć... I kto odpowie dlaczego Przedmieście Szczebrzeszyńskie leży aż 30 km od sławnego Szczebrzeszyna.. Okazuje się również, że legenda o Warsie i Sawie nie stała się wcale początkiem dla nazwy naszej stolicy Warszawy, która pochodzi od imienia Warcisław, a raczej od jego zdrobnienia: Warsz.
Książkę przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Jest w niej duża dawka humoru, ja również sporo ciekawostek, które dla mnie dorosłej osoby okazały się być nowością. Lektura świetna dla małych i dużych. Dla ciekawych tego świata i dla tych, którzy zaznajamiają się z mapą Polski czy ciekawostkami geograficznymi. Można ją zabrać na rodzinną wyprawę i wraz z tym swoistym podręcznikiem rozszyfrowywać pochodzenie nazw odwiedzanych miejscowości.
Bardzo ładne kolorowe wydanie, w twardej oprawie. Na końcu ma miejsce na wpisanie własnych ciekawych nazw miejscowości. Tak na wszelki wypadek, jeżeli chcielibyśmy poszukać ich źródła.

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa...

Foshuta, Pinczyn, Parchowo, Stara Kiszewa, Kościerzyna, Wiele, Swornegacie i wiele, wiele innych miejscowości w Polsce ma dziwne, czasem śmieszne lub zaskakujące nazwy. A wiecie skąd one wszystkie się wzięły? No właśnie. 😁 Pan Michał Rusinek w swojej książeczce "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości" opowiada o kilkudziesięciu różnych nazwach miejscowości naszego kraju. Pokazuje między innymi że w niektórych nazwach ktoś się ukrywa, w innych są wymienione części ciała lub coś do jedzenia, albo jest w nich coś niepolskiego, itp. Naprawdę w bardzo ciekawy i interesujący sposób autor opowiada skąd wzięły się niektóre nazwy. Czasem jest to oczywiste, a czasem niekoniecznie.
Kiedy czytałam tę książkę mojemu 6 latkowi, tak go wciągnęły historie nazw miejscowości, że przejeżdżając przez jakąś miejscowość, dopytywał - a ta nazwa co oznacza? lub skąd się wzięła? I uwierzcie, ale jadąc na wakacje i mijając masę różnych miejscowości, dosłownie zamęczał mnie i męża pytaniami i musieliśmy wymyślać na poczekaniu z czym kojarzy nam się dana nazwa miejscowości? Było to całkiem fajne, ale i męczące zarazem. Bo czasem aż brakło nam pomysłów, skąd akurat taka nazwą się wzięła?!
Kochani ogromną też rolę w tej książeczce odgrywają ilustracje pani Joanny Rusinek. Są one kolorowe, pomysłowe, oryginalne. 👍
Jeśli szukacie ciekawej i pobudzającej do myślenia książeczki dla swoich dzieci, to zapraszam do tej lektury!
A ja dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon za tę mądrą książeczkę. ♥️

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile Ameryk jest w Polsce?
Które miejscowości trawił pożar?
Jak brzmi najdłuższa nazwa polskiej miejscowości? A najkrótsza?
Dlaczego Środa Śląska nie jest Poniedziałkiem Śląskim?
Michał Rusinek zwięźle i bardzo ciekawie odpowiada na wszystkie te pytania; pisze też o wielu innych interesujących rzeczach. Pyszne!

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile...

Czy kiedykolwiek jadąc przez Swornegacie, Wrzeszcz lub Amerykę zastanawiałeś się skąd pochodzi nazwa tej miejscowości? Jeśli tak, to jest to książka dla ciebie. Możesz ją też ew. poczytać dziecku, ale bardzo możliwe, że sam pochłoniesz ją najpierw do końca. Podoba mi się w książkach Rusinka, że te opowieści nie są zinfantylizowane, ale traktują młodego czytelnika po partnersku.

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Założę się, że podczas podróży po Polsce, spotykaliście się z różnymi nazwami miejscowości. Czy zastanawialiście się skąd dana nazwa pochodzi? Jedne potrafią nas rozśmieszyć, inne są wyzwaniem dla wymowy.
Tajemnice nazw miejscowości wytropił Michał Rusinek i wraz z zabawnymi ilustracjami Joanny Rusinek możecie je sprawdzić w "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości". Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem i żałowałam, że nazw nie ma więcej.

• Literatura dziecięca
  • Dla dzieci