„Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach“​​​​​​​. Zadaj pytanie Michałowi Rusinkowi!

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.01.2022

Językowy detektyw Michał Rusinek znowu na tropie! Autor powraca z nowymi zagadkami do rozwiązania. Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy każdego z nas! Tym razem detektyw tropi bowiem znaczenie naszych nazwisk! Tę przepięknie zilustrowaną przez Joannę Rusinek książkę pokochają młodzi i dorośli. Pełna humoru i swady każdego czytelnika zaciekawi i rozbawi z zupełnie innych powodów. „Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach” najnowsza książka Michała Rusinka ukaże się 26 stycznia 2022 roku nakładem Wydawnictwa Znak.

„Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach“​​​​​​​. Zadaj pytanie Michałowi Rusinkowi!

Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek. Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda!

Czy wiesz, że w NAZWISKACH drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach? Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika? Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem? Jaki ród zapoczątkował przystojniak? Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów? A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze?

By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące. Wiedzę tę w ”Podbipięcie” przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?), pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).

Książka jest doskonałą lekturą dla ciekawych świata dzieci w wieku od 6 do 8 lat, które wspólnie z detektywem Michałem Rusinkiem będą tropić kolejne zagadki i odkrywać językowe tajemnice!

Tytułowy Podbipięta to nazwisko doskonale znane tym, którzy czytali powieść Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”, gdzie występuje Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur. Nazwisko jest autentyczne, choć rzadkie (obecnie w Polsce nikt go nie nosi). Skąd pochodzi? Nie wiadomo. Albo od podbijania komuś pięt (na przykład idącemu przed nami), albo od jakiejś czynności wykonywanej przez szewców naprawiających nam buty, albo od walecznego czynu: pobicia pięciu napastników („ten, który pobił pięciu”).

A co brzmi, dźwięczy, bawi, intryguje lub domaga się odkrycia w twoim nazwisku? Chomicz, Sznajder, Rykała i Palimąka już wiedzą! A ty?

Michał Rusinek, znany i lubiany językoznawca, autor książek dla dzieci (Wihajster, Kefir w Kairze, Wierszyki domowe itd.) odkrywa sekrety polskich nazwisk. Nazwiska zagadkowe, nietypowe i mylące? Rusinek odkryje wszystkie ich sekrety. Wiedza, której dzieci nie znajdą w szkolnych podręcznikach!

Michał Rusinek – wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury, teorię przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Inne propozycje dla tropicieli językowych tajemnic:

„Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonychjster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, w swojej nowej książce Wihajster, czyli przewodnik pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy!

O czym jest książka Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych! Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka", a na obiad „kwiaty kapusty"? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jaśka z Jasiem? Bierzcie lupę! Wyruszamy w świat tajemniczych historii słów!

„Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”

Skąd się wzięły Swornegacie? Ile w Polsce jest Ameryk? Czy należy wrzeszczeć we Wrzeszczu? Czy nazwa Warszawy rzeczywiście pochodzi od Warsa i Sawy? Czasami w nazwie chlupie woda, ukrywa się jakieś zwierzę lub można wyszukać coś smacznego do zjedzenia. Z nazwy możemy odgadnąć, czy miejscowość leży głęboko w lesie, czy może nad bagnami. Dlaczego nie powinny nas śmieszyć Pupki? Co ma wspólnego pacan z Pacanowem? Jaką nazwę miejscowości najtrudniej wymówić? Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, przedstawia arcyciekawe historie nazw miejscowości i zachęca młodych detektywów do własnych poszukiwań.

Zadaj pytanie Michałowi Rusinkowi!

Spotkanie na żywo z autorem książki odbędzie się w środę 26 stycznia o godzinie 20.00. Poprowadzi je Anna Dziewit-Meller, który przekaże autorowi kilka pytań od użytkowników naszego serwisu. Już teraz możecie je zadawać w komentarzach. Macie na to czas do wtorku, 25 stycznia.

Dla autorów i autorek pięciu najciekawszych pytań przygotowaliśmy nagrody – trzy egzemplarze książki „Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach”!

Rozmowa z pisarzem będzie transmitowana na fanpage'u lubimyczytac.pl. Partnerem wydarzenia jest bukbuk.pl.

Pamiętajcie, by koniecznie dołączyć do wydarzenia na portalu Facebook. Do zobaczenia!

Książka „Podbipięta” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [14]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gerbera41  - awatar
Gerbera41 27.01.2022 07:21
Czytelniczka

Do kogo trafią książki?📚📖😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gerbera41  - awatar
Gerbera41 25.01.2022 16:25
Czytelniczka

Mnie interesuje jakaś Pana "wpadka" językowa, której się Pan wstydził.
Bardzo ciekawy pomysł na książkę o nazwiskach. Ten temat mnie od dawna interesuje, a może bardziej intryguje!
Pozdrawiam serdecznie😊🌹
Bożena    

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LiterackiPrzeszpieg  - awatar
LiterackiPrzeszpieg 24.01.2022 19:35
Czytelniczka

1) Czy zgłębianie własnych korzeni, genealogia to chwilowa moda czy zostanie z nami na dłużej?
2) Lepiej mieć popularne nazwisko czy nietypowe?
3) Co w polskich nazwiskach wydaje się oczywiste a tak naprawdę nie jest?
4) Czy ludzie w miastach są bardziej przywiązani do swojego nazwiska aniżeli mieszkańcy wsi?
5) Czy przybieranie przez mężczyzn nazwiska żony po ślubie było...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Meszuge  - awatar
Meszuge 23.01.2022 18:25
Czytelnik

Mój szkolny kolega nazywa się Kurdybelski. Sugerowaliśmy mu zmianę nazwiska, ale z oburzeniem odparł, że to znane i znaczące staropolskie nazwisko szlacheckie. Czy rzeczywiście jest ono takie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coriolan  - awatar
Coriolan 23.01.2022 12:54
Czytelnik

Jak ktoś napisze,że pan Michał Rusinek jest debilem, to nie będzie to obraza ? Bo przecież jako ekspert potwierdził to przed Sądem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja  - awatar
Patrycja 22.01.2022 22:57
Czytelniczka

1. Skąd wziął się pomysł na odkrywanie znaczenia słów, nazw miejscowości, a teraz nazwisk?
 2. Jak zacząć i gdzie szukać informacji o pochodzeniu swojego nazwiska?
3. Znałam osobę, która została zarejestrowany w urzędzie po narodzinach przez swojego tatę z błędem, który całkowicie zmienił jej nazwisko, a którego ani ona, ani rodzice nigdy nie zmienili, więc jako jedyna z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awita  - awatar
awita 21.01.2022 23:36
Czytelniczka

Jakie jest Pana zdanie w sprawie nazwisk, które (jak się może wydawać) są pisane z błędem ortograficznym? Np. pan Głomb, pani Krulikowska, pan Jaskulski? Czy może była to wina urzędników, którzy w swoich rejestrach zapisali nazwisko z błędem? Czy osoby noszące takie nazwiska mogą się starać o skorygowanie takiego błędu? Jeśli w ogóle to jest błąd...  Wiem, że takim osobom...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kasjopeja  - awatar
Kasjopeja 21.01.2022 19:19
Czytelniczka

Słyszałam, że Żydzi czasem spolszczali swoje nazwiska bądź przyjmowali nowe, polskie. Czy orientuje się Pan, jakie nazwiska były w takiej sytuacji najpopularniejsze? Pytam ponieważ od dawna nie daje mi spokoju pochodzenie mojego nazwiska, na razie przypuszczam, że może być białoruskie lub żydowskie, ponieważ jest bardzo podobne do białoruskiego słowa oznaczającego głowę (w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jousna  - awatar
jousna 21.01.2022 18:24
Czytelniczka

Czy odkrył Pan jaka historia drzemie w Pana nazwisku?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 21.01.2022 13:18
Czytelniczka

Czy uważa Pan, że ktoś mógłby obecnie normalnie funkcjonować w społeczeństwie nosząc nazwisko Hitler? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jureq  - awatar
Jureq 23.01.2022 22:04
Czytelnik

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4963863/dziobak-literatury-reportaze-latyno...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się