Wege dzieci. 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza

Okładka książki Wege dzieci. 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza Katarzyna Gubała
Katarzyna Gubała Wydawnictwo: Septem kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Septem
2021-05-05
2021-05-05
wege dziecko gotowanie dieta roślinna

W książce znajdują się 104 przepisy podzielone ze względu na rodzaj posiłku w jakim są serwowane. Każde z nich posiada oznaczenie stopnia trudności. Pomaga to przy pracy z dziećmi, ponieważ są i takie, które lepiej robić bez szkrabów. Przepisy mają bardzo czytelnie opisane składniki oraz sposób przygotowania. Nawet taki lajik kuchenny jak ja ogarnie co trzeba kupić i co do czego dodać. Każdy przepis dopełniony jest pięknym zdjęciem potrawy. Aż cieknie ślinka jak się na nie patrzy 😄😄😄 oprócz przepisów książka zawiera także informacje o podstawach roślinnego żywienia dzieci, piramidzie żywieniowe, zaletach 5 posiłków dziennie, alternatywach dla mleka zwierzęcego, informacje o dobroczynnym działaniu ziół w diecie dziecka i wiele więcej. To istna skarbnica wiedzy. Warto to przeczytać przed rozpoczęciem gotowania.
Przetestowałam kilka przepisów i muszę przyznać że smaki mnie zaskoczyły. Oczywiście pozytywnie. Chętnie będę wracać po przepisy i nowe ciekawe dania. Jest to książka nie tylko dla osób Wege. Ja nie jestem Wege, ale cenię dobrą kuchnie, nawet jeśli jest bezmięsna.
Polecam serdecznie

Panuje opinia, że dieta roślinna nie jest zdrowa, ponieważ nie jedząc mięsa, nie dostarczasz organizmowi wszystkich potrzebnych składników, np. żelaza z mięsa lub wapnia z mleka.

Nie mając wiedzy, rzeczywiście można wpaść w pułapkę jedzenia o ubogiej wartości.

Są jednak składniki wege, które mają tak samo dużo, a czasem nawet więcej, witamin i minerałów niż pochodzące od zwierząt produkty.
Zbilansowana dieta wege
Jeśli chcesz przejść na dietę wege i nie martwić się o to czy spożywasz wszystkie niezbędne składniki masz kilka opcji:

- wizyta u dietetyka (stacjonarnie lub online),który ułoży zdrowy jadłospis wege,

- samodzielne dokształcanie się poprzez książki i kursy (ja np. ukończyłam kurs online z zakresu diety roślinnej),

- skorzystać z przepisów znalezionych w internecie (ponosząc ryzyko).
"WEGE DZIECI" - książka kucharska Katarzyny Gubały
Kim jest Katarzyna Gubała? Czy warto kupić jej książkę i odżywiać się na jej podstawie?

Katarzyna Gubała jest diet coachem, czyli nauczycielem, trenerem odżywiania oraz redaktor naczelną magazynu Ecostyle.

Prowadzi szkolenia z diety roślinnej w hotelach i restauracjach,
organizuje kulinarne warsztaty, także dla dzieci.

Przepisy wege zawarte w jej książce zostały przetestowane manualnie i smakowo przez dzieci!
Przepisy wege na śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje
Książka jest podzielona na części zawierające przepisy na:

- śniadania,
- drugie śniadania,
- obiady,
- podwieczorki,
- kolacje...
...i co uważam bardzo istotne,

zawiera dział ROŚLINNE PODSTAWY!

Jest to ważne, szczególnie dla rodziców, którzy zaczynają wprowadzać w domu dietę wege lub chcą we właściwy sposób wprowadzić ją dziecku.

Ten rozdział zawiera podstawowe informacje np. o mleku roślinnym,
ale i takie bardziej praktyczne, np. o sprzęcie kuchennym, uprawie warzyw lub o rodzajach ziół na dziecięce dolegliwości.
104 wege przepisy nie tylko dla dzieci
Jak już wspomniałam, przepisy są podzielone na rodzaje posiłków.

W śniadaniach wege znajdują się m.in. przepisy na: owsiankę czekoladową, klasyczny hummus, kaszę jaglaną z truskawkami.

Przepisy na wege drugie śniadania to, np. przepis na chleb na zakwasie, chleb bananowy z bakaliami lub zapiekanki.

Wśród pomysłów na obiady są: buraczane burgery, pizza z wegańskim serem, tortilla lub steki z kalafiora.

Świetna książka z wege przepisami!

Korzystam z przepisów już od jakiegoś czasu i jestem bardzo usatysfakcjonowana! Szczególnie przypadł mi i mojemu synkowi przepis na zupę z pieczonej dyni i na ciasto marchewkowe! Niedługo przyjdzie czas na pieczenie pierniczków i również skorzystam z przepisu autorstwa Katarzyny Gubały :)

"Wege dzieci" zawiera mnóstwo ciekawych propozycji dań, ale i motywacji na zdrowszą formę jedzenia. Autorka skupia szczególną uwagę na regularne spożywanie posiłków, a co najważniejsze śniadań oraz wspólne przyrządzanie potraw z dzieckiem, które jest nie tylko formą dobrej zabawy, ale i nauki.

Jeśli szukacie zdrowych wege przepisów dla dziecka lub po prostu dla siebie to myślę, że to strzał w 10! 😊

Polecam! Zawiera piękne zdjęcia :)

Świetna książka z wege przepisami!

"Wege dzieci" zawiera mnóstwo ciekawych...

Z największą przyjemnością zapoznałam się z najnowszą książką kulinarną, której twórczość jej autorki jest mi bardzo dobrze znana i doceniam ją pod każdym możliwym względem w jakim się ona spełnia, wykorzystując dobrze czas na to, by móc czerpać od niej wiele płynącej pozytywnej energii tworząc wciąż to nowe przepisy.

To dzięki Katarzynie Gubale autorce książki pt. '' Wege dzieci. 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza'' pojęłam, jak ważną rolę wypełnia w naszym codziennym życiu czas na przygotowanie zdrowej żywności, którą lubię się delektować podczas przygotowania danego przepisu, który przypadnie do mojego kulinarnego gustu.

Tym razem Katarzyna Gubała zaskoczyła mnie tym, że potrafi mieć nie tylko doskonałe podejście do podjętego przez nią głównego tematu, ale przy okazji wykorzystując umiejętności doskonalenia wciąż to nowego warsztatu przepisów dla dzieci, które mogą wspólnie z rodzicami je wykonywać.

Rozpoczęłam na samym początku od przeglądnięcia, który opracowany autorski przepis przykuje moją największą uwagę, a przyznam, że spoglądając, na nie wszystkie czuje się ogromną chęć spróbowania wykonania ich i przy okazji można dokonać oceny, jak ja czuję się podczas wykonywania wybranego przez siebie przepisu.

Wyzwaniem ogromnym po rocznej przerwie okazało się dla mnie upieczenie ciasta marchewkowego – Ciasto marchewkowe zawsze się uda z kuchni wege. Z miłą chęcią je wykonałam. Smak ciasta był znakomity i odkryłam na nowo, jak wielką i zdrową moc mają warzywa.

Dowiedziałam się nowych cennych istotnych ważnych informacji, które powinny posłużyć szczególnie wiedzy rodzicom na temat, to co jedzą dzieci w szkolnych stołówkach i mogę się zgodzić z autorką, że nie zawsze osoby je wykonujące znają się na przyrządzaniu zdrowej kuchni, w której powinny zachęcać, aby dzieci jadały zdrowo i smacznie.

W każdym z zaproponowanych 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza poprzedzone zostały, dla kogo są przeznaczone do wykonania dziecko + rodzic i te, które są bez glutenu rodzic, dziecko + rodzic oraz udziela cennych wskazówek, jak go wykonać bądź też opowie ciekawe kulinarne historie z nimi związane.

Książka ta składa się z następujących rozdziałów: roślinne podstawy, śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja.

Pięknie wykonane zdjęcia zaprezentowanych przepisów oraz zamieszczona w niej graficznie bardzo wyrazista czcionka ułatwi jej czytanie.

Katarzynie Gubale dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki pt. '' Wege dzieci. 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza''.

Warto jest mieć tę książkę w swojej kulinarnej kolekcji.

To dzięki Katarzynie Gubale autorce książki pt. ''...

"Wege dzieci" to książka szczególnie bliska mojemu sercu. Kiedyś opowiadałam Wam na moim blogu moją historię weganizmu. Gdy przestałam jeść mięso była połowa lat 90. Półki sklepowe nie wygladały tak jak dziś, a o specjalnie wydzielonych strefach dla weganów można było pomarzyć. Jedynym zastępnikiem mięsa były suszone kotlety sojowe. Gdy przestałam jeść mięso miałam 5 lat, a moja mama musiała wykazać się nie lada kreatywnością, by skomponować mi smaczne i zdrowe posiłki. Szkoda, że wtedy nie było takich książek jak ta.

Dziś nie jestem już wegetarianką, ale staram się jak najmniej jeść mięsa w swojej diecie. Na niektóre przepisy jeszcze się nie otwarłam, ale teraz po lekturze tej książki zamierzam to zmienić. Przede wszystkim chciałabym jeść więcej ciecierzycy i soczewicy. Mam więc plan i tę książkę. Więc here we go!

"Wege dzieci" to książka Katarzyny Gubały, która jest nie tylko dietetykiem ale też żywieniowym mentorem, skupionym na styl eko. A przede wszystkim jest mamą, więc dobrze wie, czego dzieci potrzebują do szczęścia.

Książka zaczyna się od porad i wskazówek. Bardzo spodobał mi się styl, w jakim napisała ten wstęp poprzedzający zbiór przepisów. Uwielbiam taki lekki small talk. Taki w stylu przyjaciółki, do której idziemy na kawę a ona mówi i mówi. A Ty słuchasz z zachwytem. Sama mam taką przyjaciółkę, która uwielbia zdrowe jedzenie i ja mogę jej słuchać godzinami i wypytywać. A tu z Katarzyną świetnie mi się rozmawiało, choć to był tylko książkowy monolog.

Tematem wyjściowym jest dylemat, z którym zmagają się nie tylko mamy, lecz także ludzie, którzy przechodzą na wegańską dietę. Jak pogodzić pracę z gotowaniem. Rozwiązaniem i kluczem są szybkie i proste posiłki, wzbogacone o zioła, które nadają smak daniom. Katarzyna Gubała w swojej książce rozwiewa wątpliwości i odpowiada na pytanie: Co tak naprawdę lubią dzieci? Autorka książki prowadziła przez 2 lata badania nad upodobaniami dzieci. I co zaskakujące, dzieci w restauracji nie wybierają pizzy i frytek - to raczej wybór rodziców, bo takie tkwi przekonanie. Co zatem wybierają dzieci? Spaghetti, naleśniki czy pierogi. Czyli całkiem dorosłe i poważne danie. A stąd już prosty krok do gotowania posiłków dla całej rodziny - tych samych i zbilansowanych.

W książce znajdziecie porady, które rozwieją wątpliwości - które mleko roślinne zasługuje na uwagę, czy warto kupować przetworzone produkty i czy cukier jest zbędny w diecie dziecka.

Zdecydowanie większą część książki stanowią przepisy. Coś co uwielbiam i w czym namiętnie się zaczytuję. Przepisy podzielone są na 5 kategorii, które wpisują się w standardowych pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dania są różnorodne a niektóre zaskakują. Na przykład pasztetowa według receptury babci, ale w zupełnie nowej formie - wegańskiej pasztetowej z tofu. Czujecie się zachęceni? Ja jestem zafascynowana tą książką i jestem dumna, że dołączyła do mojej kulinarnej biblioteczki.

"Wege dzieci" autorstwa szanowanej ekodietetyk Katarzyny Gubały to książka, która w przyjemny i bardzo rzeczowy sposób rozwiewa wątpliwości dotyczące żywienia bez mięsa, laktozy i bez jajek. Proponuje roślinne zamienniki i opisuje w przystępny sposób, jak minimalizować czas, także przy użyiu pomocnych nam w kuchni sprzętów. Cała masa wspaniałych przepisów jest wisienką na wegańskim torcie, bo i słodkości tu nie brakuje. Wspaniała książka dla świadomych odbiorców. I dla tych, którzy pragną zmienić coś w swoim życiu na lepsze.

Słowem wstępu Autorka przypomina jak ważna jest zbilansowana, pięcioposiłkowa dieta zgodna z piramidą żywieniową. Warto przeczytać o roślinnych podstawach żywienia (jakie działania mają poszczególne zioła, co warto samodzielnie hodować, jak uzupełniać białko).
Wskazówki dietetyczne na pewno docenią rodzice chcący wychowywać swoje pociechy ograniczając bądź eliminując produkty mięsne. Znajdziecie tu wiele zachęt i propozycji przekonania dzieci do zdrowej żywności!

Możemy znaleźć w książce zarówno przepisy na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację! 😍
Przepisy są idealne dla wegan, wegetarian bądź alergików . Przy każdym posiłku znajduje się informacja czy dana potrawa jest bezglutenowa! Ponadto do każdego przepisu dołączono zdjęcie (uwaga! Będzie ślinka leciała!)

Szczególnie urzekła mnie pasta z bakłażana i orzechów włoskich, pasztet z soczewicy z marchewką i słonecznikiem, smalec z fasoli z suszoną śliwką, burgery z ciecierzycy oraz zupa z pieczonej marchwi!
Palce lizać!

„… Ma być smacznie, ale szybko. Nawet przepis na chleb jest tutaj podany w najprostszej formie…”

WEGE DZIECI to idealna pożywka dla rodzicielskiej wyobraźni i zielony impuls do działania dla małych kucharzy. Kuchnia roślinna nigdy nie była prostsza! Zależy, jak kto umie gotować – dodajmy 😉 Alergik, niejadek, a może młody amator dań wege? Jeśli masz taki egzemplarz w domu, ta książka jest naprawdę dla Ciebie. Wiele mam zastanawia się, jak tu urozmaicić jadłospis, by ulubionymi daniami nie były tylko frytki i pizza.

Pomidory, buraki, papryka, marchewka, orzechy, ryż, a nawet soczewica sprawią, że zastanowimy się, jakie mamy preferencje smakowe. Czytamy etykiety, albo nawet zastanawiamy się, jak wygląda nasz talerz. Świat zatracił się w chęci zysku. Mnie do gustu przypadły trzy przepisy 😉 To zupa wiśniowa, chałwa marchewkowa po hindusku i sakiewki z ciasta francuskiego na słodko 😉

Dzięki publikacji rodzić przestanie się zastanawiać, co przygotować na obiad zamiast mięsa, czym zastąpić jajko w cieście i czy szklanka mleka każdego dnia ma jeszcze sens. Pozbędziemy się obaw dotyczących niedoborów składników odżywczych, słodyczy i fast foodów.

Znajdziemy również przepisy na posiłki bez mięsa, jajek i nabiału, za to z pełnym bukietem witamin. Czy wiesz, że większość tych dań możesz ugotować z najmłodszymi, a sporo przepisów wykona nawet kilkuletnie dziecko? Powiecie zdolna bestia … Niemożliwe … A jednak 😉 Fajne jest to, że odbiorca nie musi być wege 😉 Ma smakować całej rodzinie 😉

Katarzyna Gubała to diet coach. Ekoosobowość i wege ambasadorka. Współpracuje z najlepszymi kucharzami, dietetykami i przedstawicielami świata kulinarnego. Przeszkoliła już ponad 100 restauracji z kuchni wege i diet wykluczeniowych. Ma na swoim koncie szkolenia dla takich hoteli, jak: sieć AC Marriott, sieć Accor, Górskie Resorty, sieć Q Hotels czy sieć Vienna House.

Marzeniem większości rodziców jest, by ich pociecha jadła zdrowo, zrezygnowała z białego cukru i pamiętała o zjedzeniu drugiego śniadania w szkole. Wiele maluszków nie ma kanapki, ale pozostaje im do wyboru tylko sklepik. Dzięki Kasi Gubale małe marzenie może się ziścić. I nieważne, czy jesteś wege, czy dopiero zaczynasz ograniczać spożycie mięsa. Tutaj zielona kuchnia jest szybka i prosta. Najważniejsze, by pozwolić dziecku maczać w niej palce!

To 104 przepisy na śniadania, dania do szkoły, obiady, podwieczorki i kolacje. Chyba muszę zaprosić moje siostrzenice do kuchni 😉 Będziemy miały co jeść i sprzątać 😉

Gorąco polecam z humorem 😉 i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania książki, która nie tylko jest dla mnie taką nowością, ale to także świetne zdjęcia potraw, które wpływają na wyobraźnię i oddają klimat.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Helion SA – Septem
Premiera: 05.05.2021 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Projekt graficzny i skład: Inga Król
Public relations: Justyna Sudak – Hartung
Liczba stron : 272
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Dzieci i dieta wegetariańska to kontrowersyjny temat. Jest grupa osób, która uważa, że na zieleninie maluch nie urośnie. Faktem jest, że taki sposób odżywiania to nie tylko eliminacja mięsa, ale również zastąpienie go takimi produktami, aby dieta była pełnowartościowa. Dla mnie brzmiało to nieco przerażająco, jednak można znaleźć świetne źródła informacji, jak to zrobić. Katarzyna Gubała przygotowała książkę pt. „ Wege dzieci”, gdzie znajdziemy zarówno przepisy, jak i kilka słów o rozsądnym wegetarianizmie.

Pierwsza część publikacji to „Roślinne podstawy”, w której autorka przekonuje nas, że dieta bezmięsna nie jest taka straszna. Pisze głównie o tym, na co zwracać uwagę, kiedy chcemy jeść wege (podaje chociażby alternatywne źródła żelaza czy białka). Przekonuje też nas, że dziecko w kuchni to świetny kompan. Znajdziemy również kilka słów o kształtowaniu nawyków żywieniowych.

Jest to bardzo dobrze napisany rozdział. Skierowany głównie do tych, którzy mają wątpliwości co do diety roślinnej. Katarzyna Gubała obala mity, którymi obrosła i wskazuje rozwiązania najczęstszych problemów. Na pewno nie wyczerpała tematu – nie oszukujmy się, to jest tylko wstęp do książki kucharskiej – ale poruszyła te najważniejsze.

Dalej przechodzimy do tego co pyszne, czyli przepisów. W książce znajdziemy propozycje dań wegetariańskich na śniadanie, drugie śniadanie, obiad podwieczorek i kolację. Co mogę o nich powiedzieć? Autorka nie bez powodu pisał wcześniej o wspólnym gotowaniu. Dania, które proponuje są szybkie i proste – spotkałam dosłownie dwa składniki, których nie znałam, co na 104 przepisy jest do wybaczenia. Faktycznie można je przyrządzać wspólnie, a nieco starsze i sprawniejsze w kuchni dzieci część z nich przygotują samodzielnie. Co mi rzuciło się w oczy, to że Katarzyna Gubała często wykorzystuje hummus i tofu – co kto lubi. Poza tym autorka stara się być różnorodna jest domowe pieczywo, wegeburgery, coś do makarony, ale też zdrowe, słodkie przekąski. Podobno są to dania „testowane na dzieciach” podczas różnych warsztatów, powstałe w wyniku rozmów o tym, co młodzi lubią jeść, jak i na podstawie tego co zamawiają w restauracji, w której pracuje autorka.

Chciałam napisać jeszcze kilka słów o wspólnym gotowaniu. Dieta roślinna jest bardzo wdzięczna, kiedy dziecko chce pomagać w kuchni. Ja bardzo lubię gotować z córką, ale nie ukrywam, że trzeba mieć wtedy oczy dookoła głowy. Kiedy przygotowuję mięso trudno znaleźć mi dla niej zadanie, za to kiedy do gara idą warzywa dziecko ma roboty po same łokcie. Nie mam stresu, że dotknie czegoś i obliże palce, albo posmakuje na surowo, bo większość rzeczy, jest w takiej formie jadalna. Dlatego też chętnie sięgam po roślinne przepisy. Dla mnie jest to komfort gotowania, a dla córki obcowanie ze smakami, fakturami, konsystencjami.

Na koniec dodam tylko, że my nie jesteśmy wege rodzinką. Raczej ja, znudzona monotonią tego co jem zaczęłam szukać i znalazłam świetne smaki pośród kuchni roślinnej – warzywne pasztety czy potrawki na stałe zagościły w naszym menu. Nie ustaje w poszukiwaniach ciekawych receptur i wiem, że te z książki „Wege dzieci” dołączą mojego stałego repertuaru.

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzi się dzieci alergików – uczulenie na mięso, gluten, laktozę, cukier biały czy jajka. Katarzyna Gubała napisała cudowna książkę – „Wege dzieci”. Do kogo więc, skierowana jest ta książka? Odpowiedź jest bardzo prosta, potencjalnymi odbiorcami są przede wszystkim: rodzice i dzieci, także ci zapracowani, miłośnicy zdrowej i pożywnej kuchni, a nawet, tutaj niespodzianka – fani słodyczy w zdrowej i prostej formie.

„Wege dzieci” to 104 przepisy na śniadania (jaglanka, owsianka, kaszotto lub hummus),dania do szkoły (do pudełka z drugim śniadaniem zawsze się zmieści zdrowa kanapka lub wegańskie naleśniki z dżemem),obiady (klopsiki z soczewicy i pęczaku, z cukinią lub pierogi babci Tosi),podwieczorki, czyli zdrowe słodycze (muffinki z czekoladą, batony marcepanowe, ciasto marchewkowe) oraz kolacje (świeże bułki do upieczenia w mig, cukiniowe roladki z ziołami czy sushi). Zostaje nam tutaj zaprezentowany pełen pakiet zbilansowanych dań, które autorka przetestowała na setkach dzieci podczas warsztatów kulinarnych.

Dieta wegetariańska to dieta eliminująca z jadłospisu mięso, a wegańska także nabiał i jajka. Dieta roślinna musi być pełnowartościowa i bogata w białko, a więc stawiamy na soczewicę, soję, komosę ryżową, ciecierzycę, fasolę, owies, żyto, ryż, kukurydzę, orzechy i nasiona, pełnoziarniste pieczywo i makarony oraz warzywa zielone – jarmuż, szpinak, natkę pietruszki. Im mniej chemii zjemy, tym będziemy zdrowsi. Im mniej zjemy produktów odzwierzęcych, tym mniej zanieczyszczeń trafi do atmosfery.

„Wege dzieci” jest przepięknie wydana, to 104 przepisy i każdy z nich zaopatrzony jest w kolorowe zdjęcia. To nie tylko książka dla rodziców lecz także i dzieci, dla których przygotowanie wspólnego posiłku jest wielką frajdą, a jednocześnie świetną zabawą. Przecież każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko jadło zdrowe produkty, nieprzetworzone, bez chemii i polepszaczy smaku, przygotowane w domu.

Zatem Drodzy Rodzice i Dzieci książka – „Wege dzieci” jest stworzona z myślą o Was. Ta zielona kuchnia jest szybka i prosta, a co najważniejsze, że dziecko też ją może przygotować wspólnie z rodzicami.
Polecamy – Dobre Recenzje

Książka "Wege dzieci" zawiera 104 proste wegańskie przepisy dla dorosłych i dzieci. Zawsze byłam przekonana, że kuchnia wegetariańska, czy tym bardziej wegańska jest skomplikowana, pracochłonna i droga. Okazuje się jednak, że wykorzystywanie w tych dietach sezonowych warzyw i owoców czyni je dość tanimi, a przepisy zawarte w książce Katarzyny Gubały są tak proste i szybkie w przygotowaniu, że rzeczywiście z pomocą rodzica może je przygotowywać nawet mały kucharz.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Egzemplarz recenzencki
  • Sprzedane
  • #WyzwanieLC2021
  • Książki kucharskie
  • Podarowana książka od Autorki
  • Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Wege dzieci. 104 proste wege przepisy dla rodzica i małego kucharza