Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności

Okładka książki Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności Jolanta Mikołajczyk
Jolanta Mikołajczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog poradniki
poradniki
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-04-01
2021-04-01
perfumy zapach świat arabski arabistyka

Perfumy, attar i bankhur. Przewodnik po świecie arabskich wonności. J. Mikołajczyk, to moja kolejna 📖na temat perfum. Tu bardziej autorka skupią się na świecie arabskim i jakie jest tam podejście do zapachu aniżeli na Markach produkujących perfumy z uwzględnieniem najbardziej flagowych produktów. Z książki dowiemy się, że nawet w Koranie jest wezwanie do używania środków higieny osobistej, a używanie m.in.perfum jest godne pochwały. Zapach stanowi bardzo ważny pierwiastek życia wśród muzułmanów. Zapach towarzyszy od narodzin aż do śmierci. Pali sie bankhur, smaruje attarem. Wśród emiratczuków panuje pogląd, ze im zapach pomieszczenia, w którym gromadzą się mężczyźni jest piękniejszy tym większy prestiż dla gospodarza i uznanie dla gospodyni bo to ona o to zadbała. Mało tego, w emirackich domach w holu domu stoją flakoniki z perfumami dla odwiedzających , a ci z kolei chetnie z nich korzystają🙂. W książce znajdziemy również spis "produktow" pochodzenia zwierzecego i roślinnego, które są używane najczęściej do produkcji pachnideł (wykorzystywanie produktów od zwierzęcych uważam za barbarzyństwo😡 i mam w nosie słabą trwałość bo akurat jest syntetyk zamiennie zastosowany. Jakim kosztem uzyskuje się piżmo?Co z tego, ze jest oficjalnie zakazane? Jak i tak istnieją firmy, które zapłacą krocie i będą mogły się poszczycić,ze komponenty są full nature). Wracając do tematu, w książce są również przepisy na własne perfumy na bazie olejków eterycznych, spis firm arabskich produkujących wonności (m.in.znany Ajmal, Rasasi, Świstak Arabian czy Al Harmain) z krótką charakterystyką. Ciekawostką jest to, że jedna z firm My Perfumes, która wykorzystywana alkohol etylowy do produkcji perfum od kilku lat Na wstępie mamy zarys historyczny. Na końcu znajdziemy kilka porad technicznych na temat używania perfum wraz a objaśnieniem co znaczy dana nuta. Czy książka jest warta uwagi. Według mnie tak. Ja generalnie mam podejście otwarte na literaturę jeśli coś mnie interesuje

Świetna książka o zapachach w świecie arabskim. A znajdujące się na końcu receptury na własne perfumy- prawdziwe złoto.

"Perfumy..." to książka niezwykła, przenosi nas do źródeł wszystkiego, co pięknie pachnące. Autorka pisze tu nie tylko o specyfice arabskich perfum i kadzideł, o całej otoczce kulturowej związanej z pachnidłami (bardzo ważnej i bardzo ciekawej),ale przedstawia także niezwykłe fakty z historii perfum w ogóle, charakterystykę różnorodnych naturalnych składników perfum oraz tajniki perfumeryjnego rzemiosła. Znajdziemy tu nawet receptury na własne, proste perfumy! Czyta się świetnie, a ilustracje również stanowią tu pokarm dla oczu :)

Na początku trochę obawiałam się tej książki. Najbardziej chyba tego, że będą to suche fakty, skład chemiczny i zastosowanie danych surowców.
Ale na szczecie nic bardziej mylnego. Ta książka to wciągająca opowieść o perfumach, pełna historii, folkloru i mitologii.
Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o pozyskiwaniu materiałów do tworzenia zapachów ale także o ich łączeniu czy niezwykle ważnym ich miejscu w religii Islamu.
Najbardziej niezwykłe są rozdziały opisujące składniki perfum np. historia kadzidła, henny, mirry czy cynamonu są niezwykle ciekawe i pełne mitów i baśni.
Jest też tutaj świetny rozdział o tym jak ważny jest zapach i perfumy w islamie. Przy jakich wydarzeniach są używane i że mają wręcz religijne znacznie. Jest tu podanych dużo przykładów z życia codziennego.
Znajdziecie tu też wiele ciekawostek np. jak i gdzie aplikować perfumy, jak je przechowywać, jest też rozdział o robieniu perfum domowym sposobem.
Wszystko to w otoczce mitów i historii handlu i rozprzestrzeniania się arabskich wonności. Od prehistorii do współczesności.

• Perfumy
  • 03. a. Posiadam
  • Mam
  • Współczesność
  • Aromaterapia | kosmetyki

Dodaj cytat z książki Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności