123 superważne fakty o miłości i seksie

Okładka książki 123 superważne fakty o miłości i seksie Mathilda Masters
Okładka książki 123 superważne fakty o miłości i seksie
Mathilda Masters Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: 123 fakty popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
123 fakty
Nasza Księgarnia
2023-05-17
2023-05-17
Alicja Oczko

Co każdy nastolatek wiedzieć powinien

Człowiek jest dorosły, doświadczony, ma rodzinę, dzieci. Myśli więc sobie, że czym taka książka o miłości, seksie, dojrzewaniu może go zaskoczyć? No bo czym? A potem czyta, czyta, tu szeroko otwiera oczy, tam zbiera szczękę z podłogi i na koniec lektury wpatruje się tępo w ścianę, bo po raz kolejny uświadamia sobie jak wiele musi się jeszcze w życiu nauczyć. Tak, to o mnie😉

Czym tak zaskoczyła mnie książka "123 superważne fakty o miłości i seksie"? Przede wszystkim chyba tym jak dobrze się ją czyta. Przyznam, że spodziewałam się faktów rozsypanych, wyrwanych z kontekstu, tymczasem dostałam uporządkowaną i harmonijną treść, w której jedno łączy się z drugim.

Nie będę się jednak kompromitować i wyliczać moich braków w wiedzy 😂 Opowiem Wam za to co tam znajdziecie.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, w które pogrupowany zostały tytułowe fakty:
👉 Jak wygląda twoje ciało?
👉 Witamy w okresie dojrzewania.
👉 Zakochanie.
👉 A potem... jest seks.
👉 Rozmnażanie.
👉 Każdy człowiek jest inny.
👉 "Nie" jest jak najbardziej okej.
👉 Nagość i seks są wszędzie.

Zawarte w niej informacje są szczegółowe, interesujące i podparte wiedzą naukową. A jednocześnie zaspokajają ciekawość w każdym chyba obszarze. Tłumaczą jak różnorodna jest sfera intymna nie tylko w świecie ludzi, ale także zwierząt. Znajdziecie tam informacje jak duży jest penis wieloryba, czym zajmuje się filematolog czy z czego dawniej robiono prezerwatywy. Będziecie przecierać oczy z wrażenia czytając jak dawniej wyglądały ludzkie wyobrażenia na temat rozmnażania i przestudiujecie obraz miłości i seksu w sztuce.

To fascynująca lektura, idealna dla dzieciaków w okresie dojrzewania, a także krnąbrnych dorosłych, którym się wydaje, że o seksie wiedzą już wszystko 😉 Gorąco polecam!

Seks ciągle jest tematem tabu. W swoim otoczeniu spotykam się z tym, że osoby, które niby są wyzwolone i swobodne mają jednak problem, kiedy trzeba o płciowości i rozmnażaniu powiedzieć dzieci i młodzieży. Każdy młody człowiek przechodzi przez okres poszukiwnia informacji na ten temat i zderza się ze ścianą milczenia, infantylizacji lub wulgaryzacji. Do tego płciowość otoczona jest wieloma mitami religijnymi i uprzedzeniami kulturowymi. A co, by było, gdybyśmy po prosty sięgnęli po rzetelne źródło z profesjonalnym słownictwem, pokazali dziecku, że jego cielesność jest w porządku i każdy doświadcza dylematów?
Od czasu do czasu staram się podsuwać córce książki z taką tematyką, aby wiedziała, że zmiany, które dzieją się w jej ciele są naturalne, aby nie bała się i nie doznała szoku, kiedy dojrzeje. W moim domu pojawiły się takie książki jak „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej, która świetnie wprowadza w świat emocji i zmian, z jakimi mierzy się nastoletnia bohaterka. Przeczytałyśmy też taką całkiem poważną publikację jak „Ciało. Instrukcja użytkownika” Billa Brysona. Było również „Moje ciało jest okej” Góreckich, „Dojrzewanie” Lizzy Cox, a teraz przyszedł czas na kolejną publikacje i sporą dawkę wiedzy, czyli „123 superważne fakty o miłości i seksie” naszej ulubionej pisarki Mathildy Masters. Jej książki stały się jednymi z tych, obok których nie możemy przejść obojętnie, ponieważ są to zbiory ciekawostek, duża dawka wiedzy i przede wszystkim to, co ułatwia nam poszerzanie wiedzy, czyli pytania z odpowiedziami. W ten sposób łatwiej pracować nie tylko z dzieckiem, które nie mówi, ale też zachęcać inne do stawiania pytań, pokazywania, że nie ma głupich ani kłopotliwych zagadnień. W nauce jedynie brak umiejętności udzielenia prostej odpowiedzi może być problematyczny.
Plusem publikacji autorki jest to, że mogłyśmy czytać je tradycyjnie (czyli od deski do deski) i wybiórczo (poszukiwać tematy, do których jeszcze chcemy wrócić). Podział na większe obszary tematyczne zdecydowanie ułatwia poruszanie się po nich. Do tego naprawdę szerokie spojrzenia na każdy temat. Ponad to niektóre zagadnienia wracają w kolejnych publikacjach: raz są pokazane jako ciekawostki ze świata zwierząt, raz jako obrzydliwe fakty, a raz jako ciekawostki na temat klimatu lub fakty historyczne lub nudne fakty czy superważne fakty o miłości i seksie. Za każdym razem opisane nieco inaczej, z uwzględnieniem innych ważnych obszarów, odmiennego kontekstu (tematu przewodniego) i dzięki temu publikacje stają się intertekstualne i uświadamiają, że w zależności od punktu spojrzenia inne aspekty tematu są ważne. Autorka uczy też, że jedno pytanie może prowadzić do kolejnego, zachęca do stawiania własnych, poszukiwania w innych książkach. Każde poruszone przez nią zagadnienie to pewnego rodzaju zakotwiczenie, wprowadzenie w obszar wiedzy, podpowiedź co młody czytelnik może wyszukać samodzielnie w internecie lub innych książkach, a także w czasie podróży. Warto sięgnąć po wszystkie napisane przez nią prace i rozwijać dziecięce zainteresowania. Moja córka uwielbia te publikacje, bo jest w nich wszystko, czego potrzebuje: wyszczególnione tematy, niedługie informacje zawierające przykuwające uwagę ciekawostki, którymi można zabłysnąć w szkole. Do tego każdy temat omówiony naprawdę bardzo treściwie i z dużym poczuciem humoru. Niedługie notki na różne tematy pozwalają na czytanie tych informacji, które w danym momencie nas interesują i nie zmuszają młodych czytelników do ślęczenia kilka godzin z książką, żeby dowiedzieć się czegoś o świecie. Forma i odesłania do różnych źródeł sprawiają, że można spędzić z tymi publikacjami wiele czasu.
„123 superważne fakty o miłości i seksie” podzielono na osiem większych części. Na początku przyjrzymy się ciału. Jeśli opowieść dotyczy chłopięcego i męskiego ciała mamy męskiego adresata, jeśli do dziewcząt i kobiet mamy odbiorczynię informacji. W każdym przypadku dokładnie przyjrzymy się narządom płciowym, temu, co dzieje się w czasie dojrzewania. Później zobaczymy jakie zmiany następują w okresie dojrzewania, a następnie przechodzimy do zjawiska zakochania i związanych z tym pragnień oraz dążeń, czyli pojawia się temat całowania, bliskości i seksu. W tym kontekście nie zabraknie tematu poszanowania cudzych granic, a także zabezpieczania w czasie stosunku płciowego. Sporo miejsca poświęcono również różnorodności ludzi, pokazania że jest to piękne i naturalne. Znajdzie się tu też miejsce na bezpieczeństwo w sieci.
Po raz kolejny Mathilda Masters oddała w ręce czytelników świetną publikację będącą rzetelnym źródłem wiedzy, z profesjonalnym językiem, pozbawioną tabu kulturowego. Mamy tu nacisk na poszerzanie wiedzy i poznawanie własnego ciała. Bardzo podoba mi się forma, w jakiej opowiedziano o ludzkim ciele. Pytania i odpowiedzi pozwalają na wyszukiwanie informacji, ale uczą też ważnej rzeczy: w jaki sposób stawiać pytania.
Ciekawostki lub książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma już jedenaście lat i jeszcze nie mówi. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnego formułowania potencjalnych pytań, ponieważ komunikacja alternatywna w jej przypadku opiera się na prostych komunikatach. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci też, ponieważ ciągle chce mieć czytane nowe książki, poznawać nowe rzeczy. Do przeczytanych wraca tylko w przypadku, kiedy jest w nich sporo faktów. I właśnie z tego powodu do książek napisanych przez Mathildę Masters ciągle wracamy, przeszukujemy, co chciałybyśmy przeczytać ponownie. Pierwsze czytanie było od strony do strony, czyli tak jak zamieszczono informacje w tej publikacji. Kolejne to już było wertowanie, wskazywanie, co konkretnie mam przeczytać. Z tego powodu do niektórych haseł nie wracałyśmy, a inne przeczytałyśmy po kilka razy. A wszystko po to, aby wiedzę utrwalić i poukładać w głowie. I właśnie za to uwielbiam takie książki, bo pozwalają mi skuteczniej pracować z córką, dostarczać informacji, które właśnie ją interesują, podsuwać jej tematy do poszerzania zainteresowań. Z tego powodu wyczekiwałyśmy kolejnej publikacji autorki. Opowiadając o nowej książce nie sposób nie wspomnieć o jej wcześniejszych, dlatego bardzo krótko opowiem Wam, dlaczego są to lektury, które powinny się znaleźć w bibliotece Waszych pociech.
Mathilda Masters w swoich książkach zabiera nas w gąszcz ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet dorośli czytelnicy. Z tego powodu chętnie z córką po raz kolejny czytałam i odkrywałam tajniki naszej przyrody, ludzkich wynalazków, eksperymentów, dokonań. Autorka, dzięki podsuwanej wiedzy, pozwala nam na wiele rzeczy popatrzeć z innej perspektywy. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na dobrodziejstwo istnienia takich owoców jak pomarańcze, o których dowiemy się, że zostały stworzone przez człowieka.
Całość dopełnia solidna oprawa, estetyczne i oryginalne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony i dobry papier oraz duży format. Dzięki temu książka jest estetyczna i trwała. Plusem jest przekazywanie naprawdę wielu informacji w lekki i zabawny sposób, sprawiający, że całe otoczenie zaczyna wydawać nam się jeszcze ciekawsze niż do tej pory. Zdecydowanie polecam wszystkie książki Mathildy Masters! Jeśli Wasze dzieci poczują naukowego bakcyla to na końcu książki znajdą spis lektur, które pomogą im poszerzyć swoje zainteresowania i ułatwią obserwacje. Zapewniam, że wszystkie pięknie wprowadzą Was w świat przyrody, nauki i kultury.

„123 superważne fakty o miłości i seksie” to książka, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To prawdziwe kompendium wiedzy na ten temat, które może się przydać dzieciom. Książka porusza życiowy temat, który prędzej czy później dotyczy wszystkich. Z tej książki czytelnicy dowiadują sie najważniejszych informacji o miłości, ludzkim ciele, związkach, płci i tak dalej. W książce jest mnóstwo ciekawostek i ważnych faktów związanych z dojrzewaniem i rozmnażaniem człowieka. To bardzo ważna pozycja czytelnicza, którą warto polecić dorastającym dzieciom. To z pewnością lektura, która poszerza horyzonty i pozwala zgłębić ważne wątki. Autorka Mathilda Masters podzieliła książkę na kilka rozdziałów, z których młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy człowiek jest inny, że trzeba mówić "nie", gdy nie ma się ochoty czegoś robić, z czym się wiąże zakochanie i do czego może prowadzić, na czym polega rozmnażanie, jak zmienia się ciało człowieka w okresie dojrzewania, z czym się wiąże nagość i mnóstwo innych ważnych wątków. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/123-superwazne-fakty-o-miosci-i-seksie.html

• Biblioteka (01)
  • Do kupienia