To, co ukryte

Okładka książki To, co ukryte Agnieszka Nikczyńska-Wojciechowska
Okładka książki To, co ukryte
Agnieszka Nikczyńska-Wojciechowska Wydawnictwo: Plectrum literatura obyczajowa, romans
Plectrum
2021-06-28
2021-06-28
romans muzyka tajemnica thriller trudna przeszłość

Okładka książki Świąteczna magia Dakota Arizona, Justyna Dziura, Magdalena Jachnik, K.E. December, Katarzyna Lemiesz, Marta Milda, Agnieszka Nikczyńska-Wojciechowska, Karolina Staszak, Angela Węcka, Karolina Zielińska
Świąteczna magia Dakota Arizona, Jus...
Okładka książki Pocałunki pod jemiołą Małgorzata Falkowska, Katarzyna Grabowska, Magdalena Jarząbek, Marta Matulewicz, Ewelina Nawara, Agnieszka Nikczyńska-Wojciechowska, Agnieszka Zakrzewska, Agnieszka Zawadka, Maria Zdybska
Pocałunki pod ... Małgorzata Falkowsk...

Przyjemna, lekka, odprężająca.
Minus za śpiącą redakcję.

Przyjemna, lekka, odprężająca.
Minus za śpiącą redakcję.

Słuchałam, więc nie wypowiem się o stronie technicznej, ale jeśli jest na tym samym poziomie co treść, to znaczy że jest źle.
Jeśli chodzi o treść, to jest żadna. Straciłam kilka godzin życia na wysłuchanie czegoś, co nie miało ani jednej emocji, miało nierówne tempo i było napisane w ten sposób, że nie dziwię się, że autorkę wydało wydawnictwo, któremu trzeba płacić za realizację marzeń.
Czasem, po ukończeniu jakiejś książki, mam ochotę cofnąć się gdzieś, gdzie książkę oceniłam nisko i dać tam więcej gwiazdek, bo okazuje się że jednak można pisać gorzej. To właśnie przykład na to - wydaje mi się, że każda przeczytana wcześniej książka była lepsza.

Słodka, urocza, taka na jeden wieczór (jest bardzo króciutka, ma zaledwie 250 stron),jednak nie mogę dać wyższej oceny, mimo że chciałabym autorkę jakoś zmotywować, w końcu był to debiut i ta historia miała potencjał, ale... no właśnie, ale... i pytanie po czyjej stronie teraz leży wina?

Strasznie dużo błędów, które powinna korekta lub redakcja wyłapać, a tutaj niestety tego zabrakło i ja rozumiem literówki, ale niestety trafiały się akapity z narracji Kamila w narracji Elizy, co wytrącało z historii.

Co do samej historii, tak jak pisałam jest urocza, ale coś mi w niej brakowało. Strasznie szybko wszystko się tam dzieje. Bohaterowie się nie znają, a potem od jednego przypadkowego spotkania idzie lawinowo. Przeskakujemy z lata do zimy, z zimy do Wigilii, a potem gdy między bohaterami wszystko się układa jak należy szybkie wyjaśnienie sekretu pojawiającego się na początku historii i w sumie na końcu.

I to do czego muszę się przyczepić, bohaterowie nie mieli żadnych trudności w zejściu się, żadnego problemu, wszystko się układało, gdy zaczęli się spotykać, mimo że Eliza wpierw nie chciała mieć z Kamilem nic wspólnego...

Trzymam kciuki za autorkę, bo pomysł jak pisałam był fajny, ale trzeba rozwinąć jeszcze mocno warsztat i pochylić się bardziej nad szczegółami powieści, jak to zostanie opanowane, to myślę, że historie autorki mogą być bestsellerami :)

Bardzo przyjemna książka !

Bardzo przyjemna książka !

"To, co ukryte" nie jest książką wysokich lotów. Widać, że to debit autorki. Sięgnęłam po nią, bo zaciekawił mnie opis książki i związek muzyka i piosenkarki. Bardziej chyba nie mogłam się rozczarować. Autorka nie przybliża, na czym polega ich praca, skupia się na ich przeszłości, na tym, co złamało głównych bohaterów. Wątek muzyczny jest mocno rozrzedzonym tłem, nie licząc wplatanych w powieść piosenek.
Jeśli chodzi o kwestię techniczną, pojawia się mnóstwo literówek, korektor w ogóle się nie postarał. Przecinki i kropki też często zostały "zjedzone". W dodatku pojawia się mnóstwo powtórzeń słówek "gdyż", "aby", "niemniej" i to, które znienawidziłam najbardziej - "aczkolwiek". Naprawdę, można było inaczej formułować zdania. Wypowiedzi bohaterów są odwalone na jedno kopyto, może coś tam lepiej jest przy Kamilu, ale i tak szału nie ma. Też notorycznie ma wplecione te słowa w swoje wypowiedzi. Pojawiły się też błędy ortograficzne, a to już duży minus - podpowiedź "niepochamowany". No i niedopatrzenie z imieniem managera - przez całą książkę był Maks, ale pojawiło się też imię Marcel.

Co do fabuły - nie da się mówić o wzajemnym zainteresowaniu bohaterów. Przez pierwsze 100 stron książki to głównie Kamil jest zafascynowany Elizą, ale tylko on ją poznał, ona jego nie. Potem natomiast w przeciągu 30 stron bohaterowie zakochują się w sobie, chociaż wcześniej nie było między nimi żadnej interakcji. To uczucie pojawiło się jakby wymuszenie, nie wspominając już o wplatanych w tekst erotycznych myśli bohaterów. To nie było prawdziwe, ani trochę wiarygodne.
Dialogi niestety są drętwe, nienaturalne, szczególnie rozmowa Antka i Elizy o Kamilu.
Autorka w przemyśleniach bohaterów za często odpływała w dygresje, które były całkowicie zbędne akurat w tym momencie fabuły, jak na przykład, gdy pan Jacek wylądował w szpitalu. Po co w takiej sytuacji opisywać historię jej przyjaciela, Antka?
Podobnie sprawa się ma z "tragicznym" przeżyciem Kamila. Mówię tu o historii jego związku. Jakoś mnie to nie przekonało, chłopak nie wydawał się ani trochę być ostrożny i powściągliwy przy nowych związkach. Ale oczywiście Eliza była "tą jedyną" i facet od razu zmienił postrzeganie związków. Nie, to jest po prostu niewiarygodne. Jeszcze bardziej niewiarygodną jest scena, gdzie Eliza wraca po wigilii do domu, Kamil zostaje ją zapłakaną, a on zamiast ją wesprzeć i pocieszyć, rzuca jednoznacznymi tekstami o podłożu erotycznym. Moim zdaniem było to nie na miejscu i taka wrażliwa osoba jak Eliza, najzwyczajniej w świecie tak by nie zareagowała, jak to opisała autorka.
Nie pochylono się też głębiej nad problemem w budowaniu więzi przez osoby, które pochodziły z domu dziecka, ani nad tym, z czym zmagają się na co dzień celebryci, jaka jest cena ich sławy i jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają.
Po opisie książki spodziewałam się, że uczucie między bohaterami zacznie rodzić się podczas ich współpracy nad nową płytą. Niestety był to wątek potraktowany bardzo po macoszemu. Nie dokończono wątku pana Jacka, nie wiadomo, co się z nim stało.
Naprawdę chciałabym napisać coś dobrego o tej książce, ale nie znajduję w niej żadnych zalet poza pomysłem na historię no i może końcówką, którą moim zdaniem ujawniono za późno; oprócz SMS-ów i paczek dla Elizy wątek tajemniczego "przepraszacza" nie został pociągnięty, a potem nagle (!) Kamil zorientował się, kto wysyłał jej paczki. Bohaterowie zachowywali się infantylnie i niewiarygodnie, miejscami byli bardzo irytujący. W dodatku autorka przeczyła samej sobie, pisząc np. o tym, że Kamil był odporny na wdzięki kobiet na siłowni, ale jednocześnie nie potrafił oprzeć się, by ulec pokusie albo z zastawą świąteczną, którą podarował rodzicom na święta. Twierdzenie, że Kamil nie widział od roku (czy od jakiegoś czasu, już nie pamiętam) tej zastawy, a potem, że w zasadzie to co on mógł o tym wiedzieć, bo przecież nie odwiedzał rodziców, jest nielogiczne. Albo nie widział tej zastawy w ogóle, albo jednak ją widział, trzeba się na coś zdecydować, lub po prostu inaczej to opisać. W takich miejscach daje się wyłapać niekonsekwencję autorki. Oczywiście w takim momencie powinien wkroczyć redaktor i zwrócić na to autorce uwagę. Tutaj, jak widać, tego zabrakło. Redakcja i korekta niestety pozostawiają wiele do życzenia i dziwi mnie, że w takiej wersji książka w ogóle została wydana. Autorka zdecydowanie musi jeszcze baaardzo popracować nad warsztatem.

"Każdy z nas popełnia błędy.Najważniejsze, aby się do nich przyznawać;wówczas być może inni ludzie nie musieliby przechodzić takiego piekła,z jakim przyszło się zmierzyć mi."

Kariera Elizy rozwija się z błyskawicznym tempie. Jednak młoda wokalistka nie potrafi się z tego cieszyć tak, jakby chciała. Nie miała łatwego dzieciństwa. Zaraz po narodzinach została podrzucona do domu dziecka. Nawet nie wiadomo kim byli jej rodzice. Odkąd skończyła 18 lat dostaje anonimowe prezenty, listy i smsy. Czy dziewczyna w końcu odkryje kto za tym wszystkim stoi?

Kamil jeszcze do niedawna królował na szczycie listy przebojów, jednak teraz króluje na portalach plotkarskich. Lubi imprezować i zabawiać się z panienkami. Kiedy po raz pierwszy usłyszał jak Eliza śpiewa przy fortepianie zapragnął zaśpiewać z nią w duecie. Zamiast jego na spotkanie z Elizą idzie jego menadżer,jednak dziewczyna nie zgadza się.

Los ponownie stawia ich na swojej drodze. Tym razem spotykają się w szpitalu, gdzie obydwoje odwiedzają swoich bliskich. Jeden spontaniczny czuły gest sprawia, że nie mogą przestać o sobie myśleć, a ponowne spotkania jeszcze bardziej zbliżają ich do siebie.

Idealna książka do popołudniowej kawki! Krótka, lekka i przyjemna, na pewno spędzicie z tą historią miło czas. Myślę, ze na początku było trochę za dużo opisów. Ale jak już bohaterowie się spotykają to jest coraz ciekawiej. Obydwoje czują się w swoim towarzystwie bardzo dobrze. Kamil wiedział, że Eliza jest inna od dziewczyn, z którymi się do tej pory spotykał. Od samego początku czuł, że jest wyjątkowa, dlatego dbał o to, aby ich relacja rozwijała się w swoim tempie. Kamil dzięki Elizie zaczął patrzeć inaczej na życie. Fajnie tak w środku lata przenieść się w świąteczny klimat. Piękny gest ze strony Kamila, który zaprosił Elizę na święta do swojego rodzinnego domu. Podobało mi się jak brali udział w charytatywnych akcjach, w których występowali dla chorych dzieci. Autorka zaskakuje nas co do przeszłości Elizy. Na przykładzie książki widzimy, że jedna nieodpowiedzialna decyzja może mieć wpływ na całe życie innego człowieka!

Eliza to młoda wokalistka, której kariera rozwija się w błyskawicznym tempie. Bardzo ciężko pracuje na swój sukces, jednak nie potrafi się tym cieszyć w pełni, bo jej przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć...
Ich drogi się krzyżują, gdy Kamil postanawia namówić Elizę do zagrania duetu a ona nie jest tym pomysłem zachwycona. Czy między nimi zaiskrzy? Jak potoczą się ich losy?
Muzyka jest ich całym światem, przeszłość koszmarem a miłość wybawieniem.....
Może historia jakich wiele a może różni się od stereotypów, co nie zmienia faktu, że jest idealna na zimowe wieczory, aby ogrzać troszkę serducho a tym bardziej, że zbliżają się Walentynki💝. Polecam, bo świetnie i szybko się czyta, jednak pozostawia mały niedosyt.

Kamil, gwiazda rocka, której blask zaczyna przygasać a ostatnio głównie króluje na portalach płotkarskich. Jednak jego branża nie potrafi z niego zrezygnować.......

"To, co ukryte" to debiut @ksiazki_takie_jak_my. Historia nie jest może wyjątkowa, ale zdecydowanie chwyta za serce. Jest jak ciepły kocyk w te deszczowe dni. To historia Elizy i Kamila. Ona jest wschodzącą gwiazdą, na swój sukces bardzo ciężko pracuje i konsekwentnie brnie do celu. On natomiast zdobył sławę i masę pieniędzy, jednak teraz zwyczajnie ma to wszystko gdzieś. Nie przykłada się do pracy, imprezuje i olewa spotkania. Do momentu gdy usłyszy w studio jej śpiew i postanawia, że chce nagrać z Elizą duet...

Przez tę książkę się dosłownie płynie. Napisana jest lekko, a treść jest idealnie wyważona. Razem z bohaterami odkrywamy sekrety przeszłości, obserwujemy jak powoli i delikatnie zbliżają się do siebie i jak rozwija się ich relacja. Zauważamy też zmianę jaka zachodzi w Kamilu, to jak zaczyna dostrzegać innych, a nie tylko czubek własnego nosa. Jak zaczyna zwracać uwagę na uczucia bliskich mu osób i jak jego zachowanie na nich wpływa. Całość okraszona jest muzycznym wątkiem z pięknymi tekstami piosenek napisanych przez autorkę. Ta historia bawi, wzrusza i relaksuje. Traktuje o rzeczach błahych jak i o odkrywaniu siebie i tajemnic sprzed lat. Książkę pochłonęłam w jeden wieczór i czekam na więcej, bo ta zdecydowanie Agnieszce się udała. Jeśli lubicie romantyczne historie, szukacie czegoś lekkiego, aczkolwiek nie banalnego to koniecznie sięgnijcie po "To, co ukryte", a na pewno się nie zawiedziecie.

❤TO, CO UKRYTE❤
Agnieszka Nikczyńska- Wojciechowska

Eliza-piosenkarka. Wychowała się w domu dziecka, jedyne bliskie osoby to manager i Pan Jacek, którego poznała w dzieciństwie.
Kamil- piosenkarz. Nie cieszy się dobrą opinia, a jego kariera jest niepewna.
Połączyła im miłość do muzyki i pragnienie chłopaka o wspólnym utworze.
Książkę czyta sie baaaardzo szybko. Dużo opisów, a mało dialogów aczkolwiek wcale mi to nie przeszkadzało i nie odbierało to emocji całej powieści.
Pomysł na fabułę bardzo fajny, w której odnajdujemy miłość, trudy przeszłości i pasję. Bohaterowie ciekawie wykreowani.
Zakończenie woow, nie spodziewałam się tajemnicy, która wyszła na jaw, chociaż cały opis wydawał się lekko naciągany.
Powieść niby banalna, ale ma w sobie urok ❤

❤TO, CO UKRYTE❤
Agnieszka Nikczyńska- Wojciechowska

Kamil- piosenkarz. Nie cieszy się dobrą opinia, a jego kariera jest niepewna.
Połączyła im miłość do muzyki i pragnienie chłopaka o wspólnym utworze.
Książkę czyta sie...

Sekrety i miłość przy akompaniamencie przyjemnych dźwięków muzyki - to właśnie znajdziecie w książce "To co ukryte" autorstwa Agnieszki Nikczyńskiej- Wojciechowskiej.

Kamil to typowy lekkoduch, upadająca gwiazda muzyki i jak dla mnie... rozpuszczony dzieciak 🙈 Eliza to dziewczyna z trudną przeszłością, która ciężko pracowała na wszystko co ma. Pogubiony chłopak poznaje dziewczynę, która wskazuje mu właściwą drogę.

Jest to debiut autorki i muszę przyznać, że mimo kilku literówek czy małych potknięć (pomyłka imienia bohatera) książkę czyta się szybko i przyjemnie 🙂
Agnieszka ma bardzo lekkie pióro i sprawnie prowadzi historię od początku do końca, przy okazji serwując nam tajemnice, której rozwiązanie znajdujemy na ostatnich kartkach lektury!

Szkoda, że taka krótka, bo tak na prawdę nie zdążyłam się jeszcze związać z bohaterami, a już byłam na końcu książki. Chciałabym wiedzieć jak ta historia się rozwinie i czy Kamil z Elizą (tak różne charaktery) zostaną na zawsze razem?

Jedyne co mnie dość drażniło, to jak Eliza nazywała Kamila - "kami" nie wiem czemu, nie podobało mi się, ale to kwestia gustu. No i to, że autorka dość mocno podkreślała atrakcyjność fizyczną bohaterów (Eliza piękna blondynka, Kamil ma sześciopak itd) a nie skupiła się za bardzo na ich osobowościach. Eliza bała się miłości, a Kamilowi od razu rzuciła się na szyję. Troszkę naiwne.

Lektura fajna na jeden wieczór :)

• Przeczytane 2021