Aptekarz

2021-05-19
2021-05-19
9788382193411
groza morderstwo

Oryginalny pomysł, gorzej z wykonaniem. Książka mi się dłużyła. Nie polubiłam się z żadnym z bohaterów.

10 za pomysł, 1 za styl literacki. Zdania budowane, jak w podstawówce (masakra),dodawanie za każdym razem nazwiska do imienia, mimo że imona nie powtarzały się (autorka miała zamówienie na określoną liczbę słów?). Sam pomysł świetny, ale przez całą książkę czułam słowotok, który mnie niesamowicie drażnił.

Do przeczytania zachęcił mnie tytuł ( sama z zawodu jestem farmaceutką) oraz gatunek, który bardzo lubię czytać. Choć z autorką spotkałam się pierwszy raz, to nie zawiodłam się i na pewno sięgnę po inne jej książki. Ma ona dość sporo stron, lecz bardzo szybko się ją czytało i nie od razu udało mi się zgadnąć mordercę co jest na plus książki. Akcja toczyła się sprawnie i może w przyszłości autorka pokusi się o kontynuację przygód czy to komisarza Nowaczka z asystentem Doleckim czy rodziny aptekarzy Tiliańskich to na pewno chętnie po nie sięgnę.

Powieść, która wzbudziła we mnie nieco mieszane uczucia. Początkowo lekkie znudzenie. Z biegiem czasu jednak powolny rozwój akcji wciągał mnie coraz bardziej. W końcówce wsiąkłam całkowicie. Historia nietuzinkowa, może opowiadana nieco zbyt długo i rozwlekle, stąd też raczej nie dla wielbicieli kina akcji, ale mająca swój nieodparty urok. Niby całkowicie współczesna, a doskonale współbrzmiąca z melodyką Agaty Christie. Tajemnica, powolne dochodzenie do prawdy, nieustające zaskoczenie, pomimo tego, że czytelnik od początku jest przeświadczony, iż doskonale wie co się stało, z jakiej przyczyny, za czyją sprawą. A gdy się okazuje, że to jednak nie tak jak sądził, z pelnym przekonaniem typuje kolejnego pewniaka. I znów trafia kulą w płot. I to chyba największa zaleta tej książki. Zawiłość intrygi, utrzymująca czytelnika w ciągłym podnieceniu.

"Coś mi się przesłyszało" a może "trochę mi się zeszło"? Będzie tak stylowo, ale współcześnie.
Produkt do sprzedaży jest, odpowiednio opakować i zareklamować trzeba to pójdzie. No i poszedł. Dałam się nabrać.

Niebanalny wątek powoduje, że kisążkę czyta sie prawie jednym tchem. Bardzo intrygująca akcja i zakończenie w sumie też. Bardzo polecam!

Stary farmaceuta Julian Tuliński jest obdarzony pewnym darem ,słyszy złe myśli innych .Pewnego dnia na terenie Wejcherowa dochodzi do zabójstw,które zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego.

Kiedy Aptekarz trafia do szpitala ,a policja wpada na trop dowodów, które jednoznacznie wskazują na staruszka.
Tylko wnuczka Kasia może mu pomóc.

Skończyłam czytać po dwóch dniach ,książka jest fantastyczna, wciągająca od pierwszych stron ,niby taka zwykła opowieść o staruszku ,tajemnicy rodzinnej i chęci pomocy innym.Na jaw wychodzą co raz to nowe fakty ,kto tak naprawdę chce zaszkodzić Julianowi ?Komu zależy aby zaszkodzić rodzinie Tulińskich.
Polecam dla lubiących trochę mało popularne książki.

Tylko wnuczka Kasia może mu pomóc.

Skończyłam czytać po dwóch dniach...

Wyobraź sobie, że potrafisz czytać w myślach.
Nie, nie po to żeby spełniać życzenia najbliższych.
Nie usłyszysz również o co jej/jemu tak naprawdę chodzi i czy to co mówi to również to co myśli.
Nie usłyszysz tego co chciałbyś...
Usłyszysz najczarniejsze, złowrogie słowa, których nigdy nie chciałbyś usłyszeć...
Usłyszysz, gdy ofiara nie radząc sobie z oprawcą, będzie planowała ostateczność.
Usłyszysz okrutne, pełne nienawiści myśli oprawcy...
A co najgorsze, ten głos nie umilknie, jeśli czegoś z tym nie zrobisz...
Jeśli nie pomożesz uniknąć najgorszego...
🩹🩹🩹
Julian Tilianski został obarczony tym darem, bądź przekleństwem już jako mały chłopiec, jak się potem okazało nie tylko on doświadczył tych nietypowych umiejętności w jego rodzinie. Zmagali się z tym już jego przodkowie. Nie jest to łatwa przywara, kiedy jest się empatycznym człowiekiem wrażliwym na krzywdę innych. Julian w młodości radził sobie z tym bez zarzutu, ale teraz kiedy na karku siedemdziesiatka i chęć odpoczynku jest ogromna, głosy powracają i burzą spokój poczciwego aptekarza. Czy w tym wieku uda mu się jeszcze zawalczyć ze złem tego świata? Czy pozwoli głosom zniknąć, wypełniając swoje przeznaczenie?
🩹🩹🩹
Dziwnym trafem w mieście Juliana - Wejherowie, zaczynają ginąć osoby, których tak naprawdę nikomu nie żal, bo mieli wiele niewyobrażalnych grzechów na sumieniu. Niefortunnie wszystkie tropy prowadzą do sędziwego aptekarza. Czy to możliwe, że tak wygląda jego sposób na walkę ze złem? Czy staruszek byłby w stanie obezwładnić i zamordować, by uciszyć głos zła?
🩹🩹🩹
Niesamowicie wciągnęłam się w tą kryminalno - obyczajową podróż do Wejherowa, okraszoną nadprzyrodzonymi zdolnościami i fascynacją ziołolecznictwem. Postaci, które wykreowała autorka są bardzo wyraziste i choć od razu wiadomo kto jest dobrą duszą, a kto złym charakterem, to może się to okazać bardzo złudnym wrażeniem. Teraźniejsze wydarzenia są przeplatane wieloma sytuacjami z bliższej, bądź dalszej przeszłości. Dzięki temu poznajemy wiele tajemnic i wszystkie elementy układanki wskakują na właściwe miejsce.

Wyobraź sobie, że potrafisz czytać w myślach.
Nie, nie po to żeby spełniać życzenia najbliższych.
Nie usłyszysz tego co chciałbyś...
Usłyszysz, gdy ofiara nie radząc sobie z oprawcą, będzie...

Nie rozumiem zachwytu książką. Narracja na poziomie ucznia liceum. Zwroty akcji dzieją się przez przypadek (co jest sprzeczne z zasadami pisania powieści detektywistycznych!). Bohaterowie niedojrzali i nie chcą dać się lubic. Książka infantylna i irytująca. Ledwie przebrnęłam.

„(…) jeśli my, ludzie, sami sobie nie będziemy pomagać, to nikt inny nam nie pomoże”.

W Wejherowie swoją aptekę prowadzi Julian Tiliański. Farmaceuta, wdowiec, starszy człowiek u schyłku życia. Posiada on niezwykły dar, rodzinną spuściznę, a może piętno. Julian Tiliański potrafi czytać w myślach innych ludzi. W myślach wypływających z najciemniejszych zakamarków ludzkiego mózgu. „To” nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Męczące go głosy nie milknął dopóki Julian nie zdecyduje się rozwiązać danego problemu.
Pewnego dnia w Wejherowie dochodzi do zabójstw, które na początku zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego poza tym, że zabici czerpali przyjemność z krzywdzenia innych ludzi.
Starszy człowiek po raz kolejny w swoim życiu zaczyna słyszeć złe myśli. To doświadczenie go osłabia ze zdwojoną siłą. Z racji wieku męczą go również zaniki pamięci.. jawa miesza się ze snem.
Tymczasem policja odkrywa zadziwiająco dużą ilość dowodów, które jednoznacznie wskazują na to, że zabójcą jest Tiliański. Aptekarz wie, że tym razem nie będzie w stanie sam stawić czoła napierającemu złu.
„Aptekarz” to nieprawdopodobna historia osnuta realnym wątkiem. Powieść kryminalna i obyczajowa z elementami fantasy. Wciąga od pierwszej strony. Zaciekawia i intryguje. Autorka buduje niezwykły klimat. Porusza wiele ważnych tematów. Pozwala niespiesznie dopasować wszystkie puzzle tej tajemniczej i nieszablonowej układanki, która w całości prezentuje się magicznie.
Podobało mi się.
Było to „coś” innego, świeżego, zaskakującego.
Polecam.
Bardzo jestem ciekawa, czym zaskoczy Autorka następnym razem.

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane 2021