Zakazana żona

miłość, Arabia
typ
papier
malinowy_rum
6,55 (500 ocen i 71 opinii)

Opis książki

Niewiarygodna, ale prawdziwa historia dramatycznych losów pewnej miłości, którą do tej pory okrywało milczenie. W swojej pasjonującej książce Autorka przedstawia losy miłości do arabskiego szejka, który przez lata zataja swoje pochodzenie. Pokazuje problemy wynikające z różnic kulturowych, z wszechwładzy islamskich praw i tradycji oraz bezwzględnego podporządkowania władzy rodziny. Pewnego...

W swojej pasjonującej książce Autorka przedstawia losy miłości do arabskiego szejka, który przez lata zataja swoje pochodzenie. Pokazuje problemy wynikające z różnic kulturowych, z wszechwładzy islamskich praw i tradycji oraz bezwzględnego podporządkowania władzy rodziny. Pewnego dnia Verena widzi już tylko jedno wyjście: bez uprzedzenia zrywa kontakt z ukochanym i znika bez śladu. Nie spotkają się już nigdy więcej.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Agnieszka | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Kochani dziś spotkanie z książką traktującą o losach kobiety europejki zakochującej się w Arabie.

Kiedy Verona poznaje Chalida niemal od pierwszej chwili jest nim zauroczona.Jest urzeczona jego krajem, kulturą.Choć los daje nie raz naszej bohaterce znaki ostrzegawcze,a nawet szansę by się z tej znajomości wycofać i zakończyć ten związek,a może przyjaźń bo sami zainteresowani nie potrafią jednoznacznie tego określić dziewczyna ślepo brnie za mężczyzną.Wraz z przyjaciółką przyjeżdża do jego kraju. I właśnie wtedy dostrzega,że Chalid nie do końca jest tym, za kogo się podawał.Mimo to jednak nadal ufa mężczyźnie i stara się znaleźć wytłumaczenie przed samą sobą dla jego każdego zachowania, które ją zaniepokoi lub choćby da jej do myślenia.
Dokąd ją ta bezgraniczna,ślepa ufność zaprowadzi, czy postępuje słusznie?A może przyjdzie czas kiedy będzie żałowała,że człowiek ten pojawił się w jej życiu? Drogi czytelniku zaciekawiła Cię ta historia, chcesz znać odpowiedzi na te pytania; nie...

Alicja | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Prawdę mówiąc ta książka mnie zmęczyła. Bardzo lubię historie pisane przez życie i arabskie klimaty, jednak to nie było tym czego oczekiwałam.Verena Szwajcarka poznaje na studiach szejka Chalida i zakochują się w sobie. Zderzenie kultury Wschodu i Zachodu to jak burza w szklance wody.Prawa i zwyczaje arabskie są niezrozumiałe dla Europejczyka, i albo je zaakceptuje i przyjmie do wiadomości, bo jeśli tego nie uczyni mogą być problemy i to duże.Wiele trzeba się nauczyć o kulturze arabskiej, aby uniknąć błędów w stosunkach i kontaktach międzyludzkich.Słowo jest dla Arabów sprawą honoru, znaczy więcej niż umowa pisemna.Tak więc więc mamy wielką miłość, cierpienie, oczekiwanie, a to wszystko ukierunkowane jest na samozniszczenie.Verena osoba słaba psychicznie, nieustannie zmieniająca decyzje, pozwalająca na manipulowanie sobą i swoimi uczuciami nie miała siły ani odwagi by zakończyć ten związek.Przypominała piłeczkę ping-pongową, którą szejk odbijał w zależności od nastroju, a ona mu na...

Verena Wermuth ogromnie mnie zachwyciła swoim stylem pisania. Ogólnie uważam, iż książka jest dziełem, oczywiście mam inne zdanie na temat bohaterów całej powieści.
Doskonale wiem, iż wszystkie wydarzenia były prawdziwe, realne i postępowania oraz zachowania bohaterów nie można było zmienić, ale pierwsza moja myśl po przeczytaniu książki:
- Co Verena widziała w Chalidzie, za co go tak kochała?
Wciąż nasuwa mi się to pytanie ponieważ Chalid jest zwykłym facet, który w dodatku potrafi być kłamliwy i irytujący. Ukrywał wiele przed Vereną, którą kochał ponad życie. Sam miał zawrzeć związek małżeński, a był zazdrosny o Verenę gdy spotykała się z przyjaciółmi. Urażony o najmniejszą głupotę doprowadzał Verenę do rozpaczy. Był mądry i przebiegły, ale mnie, osobiście niczym by nie zachwycił.

Jak każdy "związek" mieli swoje trudne chwilę. Były kłótnie i rozstania. Chociaż nie wiem czy mogłabym tak ostatecznie nazwać ich bliskość - związkiem. Walka Vereny i determinacja doprowadziła do...

To historia o miłość dość dramatycznej, niemożliwej ze względu na różnice kulturowe, dla czytelników wręcz wydaje się ona niewiarygodna, wymyślona. Czytało mi się łatwo i przyjemnie, a najbardziej podobało mi ukazanie różnic między światem Zachodu a Wschodu, a także opis arabskich tradycji i miejsc, jakie odwiedziła autorka podczas jej burzliwego i pełnego niepewności związku z arabskim szejkiem.

Nie uwierzyłam w większość faktów z książki, jest ona dla mnie kompletnie niewiarygodna.

fiszunia | 2011-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2011

O czym jest ta książka? Moim zdaniem o naiwności, dopiero gdzieś na drugim planie jest miłość, choć i tak nie ma pewności, czy to rzeczywiście to uczucie.

"Zakazana żona" to historia opowiedziana ustami Szwajcarki - Vereny uwikłanej w związek z arabskim szejkiem - Chaidem. To historia miłości wychodzącej na przekór obyczajom, tradycji i zakazom arabskiego świata. Opowieść jest oparta na faktach i choć może się wydawać nieprawdopodobna, to jednak jestem w stanie w nią uwierzyć. Historia zaczyna się banalnie, Verena i Chalid poznają się na kursie angielskiego i zakochują w sobie niemalże od pierwszego wejrzenia, taka jest przynajmniej wersja Vereny, bo jeśli chodzi o Chalida nie pozostaje nam nic innego jak tylko się tego domyślać. Ich uczucie rozwija się przez 10 lat, Chalid obiecuje Verenie gruszki na wierzbie, a ona w to wszystko wierzy i czeka, aż piękny Arab raczy się z nią ożenić. I tak na tym czekaniu mijają jej lata wypełnione odwiedzinami w ojczyźnie ukochanego, podczas...

Książkowo | 2011-12-16
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Akcja książki toczy się pomiędzy Europą, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Wspomnienia autorki doskonale ukazują zderzenie dwóch skrajnie odmiennych kultur oraz tradycji wschodu i zachodu....
Jeśli chcecie wiedzieć jak potoczą się losy Chalida i Vereny oraz czy wpłynie na nie jakoś ogromna fascynacja kobiety światem arabskim sięgnijcie koniecznie po tę pozycję, którą czyta się niezwykle szybko!

Bed | 2011-01-03
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Myślałam, że to będzie coś autentycznego. Mimo wszystko trudno uwierzyć w 10 letnią platoniczną miłość zakończoną wymarzonym małżeństwem, które rozpadło się po paru miesiącach, w wyniku nieporozumień kulturowych. Przez te 10 lat czegoś bym się dowiedziała o moim ukochanym. Brakuje w tej książce jakiejś logiki, no ale uczucie do szejka wszystko usprawiedliwia.

Muminka | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Przyznam ze spodziewałam się wartkiej akcji, a w tym względzie srodze się rozczarowałam. Historia miłością Chalida i Vereny ciągnie się i ciągnie. Najpierw spotykają się w Torquay, jest silna fascynacja, namiętne listy. Po pewnym czasie Chalid donosi, że jedzie studiować do Stanów. Niby przypadkowe telefony podsycają uczucie Vereny, która momentami irytuje niewiarygodną naiwnością.
Chalid kilka lat zawraca jej głowę, choć w międzyczasie dziewczyna jest np. rezydentka na Krecie, zdobywa potrzebne jej w pracy zawodowej szlify.
Irytowała mnie tez maniera, że po paru stronach narratorka sama rujnuje budowane przez siebie napięcie, stwierdzając,że z tym wymarzonym partnerem się rozwiodła a obecnie ma innego męża.

Naiwna Verena ulega czarowi bogatego i przystojnego Chalida, który ściąga ją do Emiratów, potem na romantyczny weekend w Kairze. Tym niemniej na jego zbroi pojawiają się rysy. mieli odwiedzić jego rodziców, a tylko przejechali koło jego domu. Okazuje się, że jest wielkim...

nicavera | 2011-02-17
Przeczytana: luty 2011

Niektórzy piszą, że naiwna jest ta książka - jakby na to popatrzeć, to naiwna jest po prostu miłość, albo może prędzej - fascynacja Vereny Chalidem. Ale co innego dostrzegam w tej książce - w świetny sposób uchwyconą arabską mentalność i niemożność pogodzenia jej z zachodnimi wzorcami. I okazuje się to niczyją winą - w tym związku meczy się zarówno Verena jak i Chalid - oboje czują to "coś", ale różnice kulturowe niepozwalają im właściwie odczuwać uczuć drugiej osoby. Historia bardzo smutna, ale dla osób tak jak ja zainteresowanych islamem - bardzo dobra pod względem merytorycznym. A przy okazji dobrze się ją czyta.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku