Zakazana żona

Maria Skalska
Die verbotene Frau: Meine Jahre mit Scheich Khalid von Dubai
miłość, Arabia
malinowy_rum

Niewiarygodna, ale prawdziwa historia dramatycznych losów pewnej miłości, którą do tej pory okrywało milczenie. W swojej pasjonującej książce Autorka przedstawia losy miłości do arabskiego szejka, który przez lata zataja swoje pochodzenie. Pokazuje problemy wynikające z różnic kulturowych, z wszechwładzy islamskich praw i tradycji oraz bezwzględnego podporządkowania władzy rodziny. Pewnego...

W swojej pasjonującej książce Autorka przedstawia losy miłości do arabskiego szejka, który przez lata zataja swoje pochodzenie. Pokazuje problemy wynikające z różnic kulturowych, z wszechwładzy islamskich praw i tradycji oraz bezwzględnego podporządkowania władzy rodziny. Pewnego dnia Verena widzi już tylko jedno wyjście: bez uprzedzenia zrywa kontakt z ukochanym i znika bez śladu. Nie spotkają się już nigdy więcej.

• Prawo do życia

8,4 (5 ocen i opinii)
Ballada o przestępcach
Marcin Hybel

0 (0 ocen i opinii)
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Dariusz Kortko , Marcin Pietraszewski

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
sola255 | 2015-12-28

Gdyby to była wymyślona historia , to mogłabym ją potraktować z przymrużeniem oka (co często czynię).
Natomiast tutaj , autorka pisze , że to biografia . Cóż. Nie znam tej Pani , ani kolei jej losu , ale...
No właśnie - ale.
Nie zaprzeczam ,że arabski mężczyzna może być dla Europejki atrakcyjny . Tak , jak blondynka ponoć dla arabskich mężczyzn.
To taki typ urody , który mnie osobiście zawsze również zachwycał. Co tu dużo pisać , najpierw się "patrzy" , a już na pewno jest tak , jak się jest młodym.
Bo jeśli chodzi o charakter i różnice kulturowe , to już inna sprawa. Chociaż raczej tym się Verena nie bardzo przejmowała , a powinna.
Cała masa nielogicznych wątków . Naiwność bohaterki i przebiegłość jej ukochanego , aż kłuje w oczy.
Przekonywanie ,że nie znała , że nie wiedziała. Może tak było, ale może miała nadzieję na dobry mariaż i dlatego ciągnęła to tyle lat? Może go jednak kochała ? Chociaż za dużo , jak dla mnie , u dorosłej osoby wycieczek do "Baśni z 1000 i...

Agnieszka | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Kochani dziś spotkanie z książką traktującą o losach kobiety europejki zakochującej się w Arabie.

Kiedy Verona poznaje Chalida niemal od pierwszej chwili jest nim zauroczona.Jest urzeczona jego krajem, kulturą.Choć los daje nie raz naszej bohaterce znaki ostrzegawcze,a nawet szansę by się z tej znajomości wycofać i zakończyć ten związek,a może przyjaźń bo sami zainteresowani nie potrafią jednoznacznie tego określić dziewczyna ślepo brnie za mężczyzną.Wraz z przyjaciółką przyjeżdża do jego kraju. I właśnie wtedy dostrzega,że Chalid nie do końca jest tym, za kogo się podawał.Mimo to jednak nadal ufa mężczyźnie i stara się znaleźć wytłumaczenie przed samą sobą dla jego każdego zachowania, które ją zaniepokoi lub choćby da jej do myślenia.
Dokąd ją ta bezgraniczna,ślepa ufność zaprowadzi, czy postępuje słusznie?A może przyjdzie czas kiedy będzie żałowała,że człowiek ten pojawił się w jej życiu? Drogi czytelniku zaciekawiła Cię ta historia, chcesz znać odpowiedzi na te pytania; nie...

Alicja | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Prawdę mówiąc ta książka mnie zmęczyła. Bardzo lubię historie pisane przez życie i arabskie klimaty, jednak to nie było tym czego oczekiwałam.Verena Szwajcarka poznaje na studiach szejka Chalida i zakochują się w sobie. Zderzenie kultury Wschodu i Zachodu to jak burza w szklance wody.Prawa i zwyczaje arabskie są niezrozumiałe dla Europejczyka, i albo je zaakceptuje i przyjmie do wiadomości, bo jeśli tego nie uczyni mogą być problemy i to duże.Wiele trzeba się nauczyć o kulturze arabskiej, aby uniknąć błędów w stosunkach i kontaktach międzyludzkich.Słowo jest dla Arabów sprawą honoru, znaczy więcej niż umowa pisemna.Tak więc więc mamy wielką miłość, cierpienie, oczekiwanie, a to wszystko ukierunkowane jest na samozniszczenie.Verena osoba słaba psychicznie, nieustannie zmieniająca decyzje, pozwalająca na manipulowanie sobą i swoimi uczuciami nie miała siły ani odwagi by zakończyć ten związek.Przypominała piłeczkę ping-pongową, którą szejk odbijał w zależności od nastroju, a ona mu na...

To historia o miłość dość dramatycznej, niemożliwej ze względu na różnice kulturowe, dla czytelników wręcz wydaje się ona niewiarygodna, wymyślona. Czytało mi się łatwo i przyjemnie, a najbardziej podobało mi ukazanie różnic między światem Zachodu a Wschodu, a także opis arabskich tradycji i miejsc, jakie odwiedziła autorka podczas jej burzliwego i pełnego niepewności związku z arabskim szejkiem.

Verena Wermuth ogromnie mnie zachwyciła swoim stylem pisania. Ogólnie uważam, iż książka jest dziełem, oczywiście mam inne zdanie na temat bohaterów całej powieści.
Doskonale wiem, iż wszystkie wydarzenia były prawdziwe, realne i postępowania oraz zachowania bohaterów nie można było zmienić, ale pierwsza moja myśl po przeczytaniu książki:
- Co Verena widziała w Chalidzie, za co go tak kochała?
Wciąż nasuwa mi się to pytanie ponieważ Chalid jest zwykłym facet, który w dodatku potrafi być kłamliwy i irytujący. Ukrywał wiele przed Vereną, którą kochał ponad życie. Sam miał zawrzeć związek małżeński, a był zazdrosny o Verenę gdy spotykała się z przyjaciółmi. Urażony o najmniejszą głupotę doprowadzał Verenę do rozpaczy. Był mądry i przebiegły, ale mnie, osobiście niczym by nie zachwycił.

Jak każdy "związek" mieli swoje trudne chwilę. Były kłótnie i rozstania. Chociaż nie wiem czy mogłabym tak ostatecznie nazwać ich bliskość - związkiem. Walka Vereny i determinacja doprowadziła do...

Nie uwierzyłam w większość faktów z książki, jest ona dla mnie kompletnie niewiarygodna.

Książkowo_czyta | 2011-12-16
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Akcja książki toczy się pomiędzy Europą, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Wspomnienia autorki doskonale ukazują zderzenie dwóch skrajnie odmiennych kultur oraz tradycji wschodu i zachodu....
Jeśli chcecie wiedzieć jak potoczą się losy Chalida i Vereny oraz czy wpłynie na nie jakoś ogromna fascynacja kobiety światem arabskim sięgnijcie koniecznie po tę pozycję, którą czyta się niezwykle szybko!

fiszunia | 2011-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2011

O czym jest ta książka? Moim zdaniem o naiwności, dopiero gdzieś na drugim planie jest miłość, choć i tak nie ma pewności, czy to rzeczywiście to uczucie.

"Zakazana żona" to historia opowiedziana ustami Szwajcarki - Vereny uwikłanej w związek z arabskim szejkiem - Chaidem. To historia miłości wychodzącej na przekór obyczajom, tradycji i zakazom arabskiego świata. Opowieść jest oparta na faktach i choć może się wydawać nieprawdopodobna, to jednak jestem w stanie w nią uwierzyć. Historia zaczyna się banalnie, Verena i Chalid poznają się na kursie angielskiego i zakochują w sobie niemalże od pierwszego wejrzenia, taka jest przynajmniej wersja Vereny, bo jeśli chodzi o Chalida nie pozostaje nam nic innego jak tylko się tego domyślać. Ich uczucie rozwija się przez 10 lat, Chalid obiecuje Verenie gruszki na wierzbie, a ona w to wszystko wierzy i czeka, aż piękny Arab raczy się z nią ożenić. I tak na tym czekaniu mijają jej lata wypełnione odwiedzinami w ojczyźnie ukochanego, podczas...

Bed | 2011-01-03
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Myślałam, że to będzie coś autentycznego. Mimo wszystko trudno uwierzyć w 10 letnią platoniczną miłość zakończoną wymarzonym małżeństwem, które rozpadło się po paru miesiącach, w wyniku nieporozumień kulturowych. Przez te 10 lat czegoś bym się dowiedziała o moim ukochanym. Brakuje w tej książce jakiejś logiki, no ale uczucie do szejka wszystko usprawiedliwia.

nicavera | 2011-02-17
Przeczytana: luty 2011

Niektórzy piszą, że naiwna jest ta książka - jakby na to popatrzeć, to naiwna jest po prostu miłość, albo może prędzej - fascynacja Vereny Chalidem. Ale co innego dostrzegam w tej książce - w świetny sposób uchwyconą arabską mentalność i niemożność pogodzenia jej z zachodnimi wzorcami. I okazuje się to niczyją winą - w tym związku meczy się zarówno Verena jak i Chalid - oboje czują to "coś", ale różnice kulturowe niepozwalają im właściwie odczuwać uczuć drugiej osoby. Historia bardzo smutna, ale dla osób tak jak ja zainteresowanych islamem - bardzo dobra pod względem merytorycznym. A przy okazji dobrze się ją czyta.