Miłość i wojna

Filia
2021-03-24
2021-03-24
9788381954235
II wojna światowa lata powojenne literatura polska okrucieństwo poszukiwanie prawdy przemoc relacje rodzinne rodzina rozrachunek z przeszłością walka o przetrwanie
Inne

Wyróżniona opinia i

Miłość i wojna

przeczytanych książek 792 napisanych opinii 790

"Miłość i wojna" jest to powieść rozgrywająca się naprzemiennie w ostatnich latach dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej oraz w czasach współczesnych. To książka o miłości zdolnej przezwyciężać wszelkie granice, silniejszej od różnych przeciwności losu, której akcja ma miejsce w Łodzi - miejscu, w którym przenika się wiele różnych kultur. Czornyj ukazuje tutaj różnice między zamieszkującymi to miasto społecznościami, ich przyjaźnie oraz konflikty. Ukazuje tutaj świat, który przemija na skutek brutalnej i niszczącej siły wojny rozpętanej przez owładniętych nazistowską ideologią zbrodniarzy dążących do czystości krwi i narzucenia innym swoich drakońskich praw.

Historia miłości Ewy i Franciszka jest pełna przeżyć, wzlotów i upadków, a także radości i smutków. Mimo dzielącego ich pochodzenia zaczyna łączyć ich głębokie uczucie, które zmienia nie tylko ich, lecz także ma wpływ również na ich najbliższych. Łączące ich relacje okazują silniejsze od uprzedzeń, zaś trudna sytuacja sprawia, że stają się dojrzalsi i są gotowi, by walczyć o wspólną przyszłość u swego boku.

"Miłość i wojna" to książka napisana pełnym emocji językiem. Narracja jest sprawnie prowadzona przez autora. Zdarzają się tu również zwroty akcji, zaś samo zakończenie okazuje się wstrząsające. Mnie się ta powieść się spodobała i myślę, że za jakiś czas znowu po nią sięgnę.

No cóż przebrnęłam,nie lubię książek niedoczytanych.Najmniej w tej książce tytułowej miłości i wojny.To historia rodziny Brilke prowadzącej antykwariat z dziełami sztuki,obrazami,meblami żyjącej w przedwojennej Łodzi. W tle rodzinne zawiłości rodziny uwikłanej w uczuciowe zawiłości, problemy finansowe i dylematy moralne. Ukazane jest życie różnych narodowości w obliczu wojny. Na pewno ta książka to duży zasób wiedzy antykawarystycznej i szczegółów dotyczących dzieł sztuki wybitnych malarzy.Dla mnie zbyt dużo szczegółów a mało akcji. Cóż wiem, że to nietypowa książka tego autora,sięgnę po inne

"Miłość i wojna" to pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. I podobno nietypowa, gdyż Max Czornyj pisze przede wszystkim kryminały. A że za tym gatunkiem nie przepadam to, trochę przypadkowo, sięgnęłam po książkę historyczno-obyczajową.
Franciszek Brilke, w którym miesza się krew kilku narodowości, mieszka i pracuje w przedwojennej Łodzi i razem ze swoim ojcem prowadzi ceniony antykwariat z dziełami sztuki. Jak nikt inny nie tylko zna się na sztuce ale ma i do niej nosa: potrafi bezbłędnie rozpoznać falsyfikaty. Czasy są niespokojne, nastroje nie sprzyjają ani interesom ani nie do końca polskiemu pochodzeniu familii Brilke. W życiu Franza pojawia się tajemnicza kobieta, Ewa, która zajmuje jego myśli i serce i która odciśnie niezapomniany ślad na jego życiu.
Ciekawa fabuła, dobrze przedstawione sylwetki psychologiczne bohaterów, ciekawe wątki tożsamości narodowej, przedwojenna Łódz, jako ziemia obiecana, oraz trudne, nieoczywiste wybory bohaterów to zdecydowane zalety tej książki. Nie ma podziału na tych dobrych i złych, nie ma wydawania osądów moralnych.
Miejscami jednak występują tu niepotrzebne wydłużenia i chaos konstrukcyjny, które utrudniają czytanie. No i pojawiają się w powieści nie do końca jasne i oczywiste wątki poprzedniego pokolenia czy wątek Marii Magdaleny...Jakoś nie znajduję tu dla nich uzasadnienia...
Ale ogólnie mogę książkę polecić. Zwłaszcza, że wątek sztuki jest tu bardzo ciekawie przedstawiony 😀

Uwaga! to nie czytadło czy romansidło, to literatura piękna o miłości, życiu i poświeceniu. O sztuce oraz więzach rodzinnych. Do lektury wymagany jest mózg. Literatura naprawdę wybitna.

Książka z miłością ma mało wspólnego, a o wojnie tez dużo tam nie ma. Totalne rozczarowanie. Opis jak i sam tytuł książki wprowadzają odbiorcę w błąd gdyż aby tytuł był adekwatny powieść z 400tu stron powinna mieć 50.

Bardzo nierówna powieść - momentami mocno ciekawiła, by za chwilę wywoływać ziewanie. Na plus - zakończenie całości. Przyznam, że udało się autorowi mnie zaskoczyć.

Bardzo dobra powieść, w inny niż dotychczas sposób przedstawia wojnę i całe to okrucieństwo. Nie rozumiem tylko komentarzy ludzi, że to romansidło. Tytuł: Miłość i wojna. Na okładce pytanie: czy zakazana miłość ma szansę przetrwać w obliczu koszmaru wojny? - czego się, więc spodziewać? Miłość to element życia, w czasie wojny ludzie też kochali.....

Miłość i wojna, młodość i trudne wybory, przyjaźń i nienawiść. Do tego historia i sztuka. Warto przeczytać!

Ciekawa, wzruszająca historia.

Ciekawa, wzruszająca historia.

Max Czornyj - autor znany z kryminałów, w których króluje krwawa zbrodnia, tym razem zabiera nas w emocjonującą historię w powieści obyczajowej.
"Miłość i wojna" to przede wszystkim opowieść o miłości na przekór wszelkim przeciwnościom - wojnie, zazdrości, a nawet tajemnicom z przeszłości. Zdecydowanie w "moich klimatach".

• Max Czornyj
  • Przeczytane 2021