Mordercy

2021-03-24
9788381954259
Martyna Plisenko
przestępca morderca

Bardzo ciekawa książka, Autor nie tylko omawia zjawisko morderstwa, ale skupia się również na więzieniu oraz na jego wpływie na człowieka - rzeczy niewątpliwie związanej z true crime. Sposób wypowiedzi przejrzysty i przyjemny w odbiorze, brak rzucających się w oczy nieścisłości. Na duży plus zasługuje również spis książek polecanych przez Autora dla osób chcących zgłębiać temat - miło z jego strony. Polecam ;)

Druga część znacznie ciekawsza. Daję mocne 6 💪

Druga część znacznie ciekawsza. Daję mocne 6 💪

Mordercy' Davida Wilsona to historia napisana przez naczelnika więzienia i profesora kryminologii, który w czasie swojej kariery zawodowej przebywał i przesłuchiwał wielu potworów w ludzkiej skórze. Każde morderstwo jest inne, a mordercy kierują się rożnymi pobudkami.

Autor opisuje stan więziennictwa w Wielkiej Brytani, przedstawia czytelnikowi kilka przypadków najgroźniejszych przestępców, z którymi miał do czynienia w swojej pracy i analizuje wymiar sprawiedliwości.

Przyznaję, że ciężko było mi się za nią zabrać, nie mniej fani kryminologii powinni być zadowoleni 😉

„Przemoc, morderstwa i seryjne zabójstwa mówią nam coś o nas samych, o naszych wartościach i o tym, co możemy nazwać naszym społeczeństwem obywatelskim”

Dlaczego tak nas fascynuje zło? Dlaczego książki, filmy, podcasty true crime są tak popularne? Skąd w ludziach bierze się ciekawość tego wypaczonego i morderczego świata?

„Mordercy” Davida Wilsona to reportaż, na którego kartkach dostajemy analizę nie tylko seryjnych morderców, ale także wymiaru sprawiedliwości. Autor dogłębnie analizuje stan więziennictwa w Wielkiej Brytanii. Wszystkie obserwacje i uwagi wysnuwa na podstawie swojego doświadczenia.

Muszę przyznać, że do książki siadałam z lekką obawą. Przeczytałam recenzje i uwagi innych uczestników #booktour, w którym brałam udział i nie były one zbyt pochlebne. Wiele osób nie skończyło tej książki. Więc bałam się, że ja też jej nie skończę.

Jednak stało się zupełnie inaczej. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Od samego początku autorowi udało się przykuć moją uwagę. I to na tyle, że nie chciałam odkładać tej książki. A przeważnie przy takiej tematyce muszę sobie robić przerwy.

Tym razem chciałam więcej i więcej. Dużą zasługę ma tutaj styl autora. Profesor David Wilson pisze tak, jakby opowiadał historię. Jego gawędziarki styl nadał lekkości tej tematyce. Dzięki temu nie czułam się przeładowana.

Książka składa się z 10 rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu. I chociaż nie wszystkie są równie ciekawe, to finalnie książka przypadła mi do gustu. W tej pozycji widać niesamowity profesjonalizm autora. Nie próbował nas zaszokować krwistymi i brutalnymi opisami. Jednak wplatając historie morderców, skutecznie przyciągnął moją uwagę.

Książka jest raczej poświęcona rozważaniom psychologicznym. Autor analizuje zachowania morderców na konkretnych przykładach. Analizuje także społeczeństwo i wymiar sprawiedliwości. Pokazuje, w jaki sposób pracuje z mordercami. W jaki sposób udało mu się wypracować skuteczny sposób komunikowania się z psychopatami czy mordercami.

Fantastyczne jest to, że autor każde swoje rozważanie opiera na własnych doświadczeniach. Wiele z faktów, którymi raczy nas Wilson, pochodzą z jego życia. Z jego pracy w więziennictwie, z jego rozmów z mordercami. Widać, że autor wie, co robi i o czym pisze.

Na koniec nie dostajemy suchej bibliografii. Autor przy prawie każdej pozycji dodaje coś od siebie. A właściwie najpierw robi krótki wstęp, żeby następnie dopasować książki do danej tematyki. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ możemy sięgnąć po książki, które najbardziej pasują do tematu, który nas interesuje.

„Mordercy” Davida Wilsona to reportaż, na którego...

„Mordercy” to znakomita książka - reportaż. Jest to opowieść o pracy profesora Davida Wilsona, najsłynniejszego brytyjskiego kryminologa, który został najmłodszym, w całej historii więziennictwa, naczelnikiem. Spędzał czas z najniebezpieczniejszymi przestępcami, których nosiła ziemia, nie tylko studiując ich pod kątem psychoanalizy, ale także rozmawiając o sprawach zwykłych przy różnych trunkach. Cała książka jest zapisem historii przestępców, ale także przemyśleń, uczuć samego autora, które - co zwyczajnie fascynuje - były bardzo różne. Od złości, obrzydzenia, smutku, po swoiste uczucie przyjaźni, które tworzyło się między nim a osadzonymi. Dzięki Davidowi Wilsonowi możemy zrozumieć pewne postępowanie, tych których ludzkość bała się najbardziej, ale także z zaciekawieniem obserwować to jak działa natura ludzka i jak bardzo może zmienić się ktoś uważany za zwykłego.

,,Mordercy" reportaż Davida Wilsona. Książka z gatunku literatury faktu opowiadająca o więziennictwie w Wielkiej Brytanii oraz seryjnych mordercach. Autor David Wilson jest emerytowanym profesorem kryminologii, wykładał na Birmingham City University. Był naczelnikiem więzienia. Jako kryminolog specjalizuje się w seryjnych mordercach.

Po początkowych interesujących dwóch pierwszych rozdziałach książki kolejne nie były jak dla mnie takie ciekawe. Pełne suchych faktów i trochę przynudzające. Mój ulubiony rozdział, który przypadł mi najbardziej do gustu to ,,Psychopaci". Następny również ciekawy o masowych zbrodniach i masowym szale. Polecam również rozdział o płatnych zabójcach.

Książka jak książka jednemu się spodoba, a drugiemu wręcz przeciwnie. Na mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia, jednak każdy kto lubi taką tematykę wybierze z niej interesujące kawałki. Pan profesor Wilson ma ogromną wiedzę i doświadczenie, ale jak to niejeden profesor starszej daty na wykładach trochę przynudza. Nie zabrakło wywiadów z mordercami, ale nie były jakoś porywające.

Po początkowych interesujących dwóch...

Początek szedł mi bardzo topornie, ponieważ autor skupia się na opisywaniu miejsc, w których pracował, czy programów resocjalizacji w Wielkiej Brytanii. Dopiero w połowie dostałam to, na co czekałam. W książce nie znajdziecie szczegółowych opisów spraw, a bardziej psychologiczny portret morderców.

PS Autor ma chyba coś do Amerykanów. W większości swojej książki ich krytykuje.

PS Autor ma chyba coś do Amerykanów. W większości swojej książki ich krytykuje.

Książka rozczarowująca i po prostu nudna. Spodziewałam się fajnych opisów zbrodni, portretów psychologicznych, pikantnych ciekawostek z życia więziennego. A tak wertowałam tylko strona po stronie ziewając z nudów. Nie polecam.

David Wilson
"Mordercy"

Książka ma 10 rozdziałów. Trafiały się gorsze i lepsze od tych gorszych.

Książka „Mordercy” jest dla tych, którzy lubią czytać o mordercach i ich ofiarach. Lecz nie nastawiajcie się tutaj na zbyt wiele, bo za dużo to tutaj nie ma. Momentami byłam trochę znużona, za dużo tych opisów, za mało treści wartościowych i budzących ciekawość. Nie ma tutaj głębszego wejścia w umysł mordercy, nie ma tutaj opisanego rozwoju mordercy, jak to się stało, że się zmienił, w sensie bardziej wejścia w jego historie.

Aczkolwiek styl autora jest przyjemny i lekki i książkę czyta się sprawnie.
Widać, że została napisana z niezwykłą starannością i zamiłowaniem do tego.

Emocji tutaj nie czułam żadnych, bardziej znudzenie, bo czasami miałam po prostu dość czytania o tym jak autor miał kaca, albo że przegrali mecz.

Książka składa się z samych przemyśleń autor tego jak przebiegały spotkania, ale nie było w nich nic takiego wow. Rozmów z mordercami też prawie żadnych nie było. Taka po prostu książka, która opisem i okładką przyciąga, ale środek jest nudny 🙄

Ale trafiły się dwa rozdziały, które czytało mi się naprawdę całkiem dobrze.

Mnie nie porwała 😣

David Wilson
"Mordercy"

Książka ma 10 rozdziałów. Trafiały się gorsze i lepsze od tych gorszych.

Od wieków ludzi pociąga to co złe. Mimo negatywnego wpływu przestępców na nasze życie ogromnym zainteresowaniem cieszą się opowieści z dreszczykiem, kryminały, seriale o zbrodni oraz sensacyjne nagłówki. Życiorysy przestępców osiągają milionowe wyświetlenia. Bezpieczni w domu rozkoszujemy się poznawaniem nieznanego. Chcemy lepiej zrozumieć sposób myślenia i motywy największych zwyrodnialców. A może sami, w głębi ducha, chcielibyśmy złamać prawo, ale boimy się konsekwencji?

David Wilson swoje życie spędził w więzieniach. Jako element sprawiedliwości pracował z różnymi przestępcami. Najpierw był naczelnikiem więzienia, potem kryminologiem. Wykorzystując swoje wykształcenie oraz możliwość rozmowy z pozbawionymi wolności badał ich psychikę. Co może dziwić, zawarł z tymi ludźmi przyjaźnie (nawet był gościem na weselu jednego z nich). Swoje doświadczenia przelał na papier. W ten sposób powstało dzieło "Mordercy". Już sam tytuł obiecuje nam możliwość zagłębienia się w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Zapewniam, że będzie to doświadczenie nietuzinkowe.

Sama książka napisana jest przystępnym językiem. Podzielona jest na dziesięć rozdziałów, które omawiają inne zagadnienie. Padają tu nazwiska, opisy przestępstw. Jest analiza psychologiczna, która pozwala nam na rozważanie - czy ten człowiek o którym mowa faktycznie jest zły? Autor naprawdę jest specjalistą - widać to po sposobie przedstawienia postaci i zdarzeń. Nie chce on zszokować czytelnika, dba jednak by nie było nudy. Mimo iż porusza tematykę akademicką użyte słownictwo jest tłumaczone tak by laik mógł zrozumieć. David Wilson przeprowadził również wywiady z mordercami, ich bliskimi, świadkami zdarzeń. Pozwala to na poznanie różnych perspektyw i obserwacji.

Dużym atutem jest również rozdział dodatkowy, w którym autor poleca wszystkim zainteresowanym dalszą lekturę. Jest to nietypowe, ale bardzo przydatne rozwiązanie. Krótki opis polecanych pozycji pozwala na wybór tego co najbardziej jest przydatne lub umożliwi rozwój wiedzy najciekawszej dla czytelnika. Uważam, że "Mordercy" to ciekawa pozycja, która zainteresuje każdego kto lubi czuć dreszczyk strachu.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem FILIA.

• Reportaż

Dodaj cytat z książki Mordercy