rozwińzwiń

Kalkowska. Biogeografia

Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
712
585

Na półkach:

„Kalkowska. Biogeografia” Anny Dżabaginy była dla mnie jak odkrycie nowego lądu. Choć nie należy do lektur łatwych i przyjemnych, to pokazała mi w drobiazgowy sposób zapomnianą, choć w swoich czasach popularną sylwetkę poetki, prozaiczki i dramatopisarki, której poglądy trzeba przywoływać w dzisiejszych czasach z całą mocą.
Eleonora Kalkowska żyła w latach 1883-1937. Jest przedstawicielką modernistycznego nurtu w literaturze, docenianą przez współczesnych jej krytyków, jednak niemal całkowicie zapomnianą. Autorka jej biografii upatruje przyczyny tego w trudnościach w przyporządkowaniu jej twórczości do konkretnych ram narodowościowych. Choć Polka, tworzyła w większości w języku niemieckim i to w Berlinie zyskała największą sławę i uznanie.
Jej twórczość zasługuje dzisiaj na uwagę, gdyż Kalkowska wyrażała w niej swoje feministyczne poglądy, pacyfizm, sprzeciw wobec kary śmierci, penalizacji aborcji. Opowiadała się za wspólnotą kobiet, które mogły zmienić świat, tak niespokojny w jej czasach.
Książka Anny Dźabaginy pierwotnie była pracą doktorską na Wydziale Polonistyki, skupia się zatem na jej twórczości literackiej, interpretacji utworów i przedstawieniu szerokiego kontekstu kulturalnego, społecznego i politycznego. Jest to o tyle uzasadnione, że utwory sceniczne Eleonory Kalkowskiej miały charakter interwencyjny, opowiadały o bieżących, głośnych wydarzeniach. Jednym z najsłynniejszych jest „Sprawa Jakubowskiego”, odnosząca się do wyroku skazującego na śmierć polskiego chłopa, oskarżonego, prawdopodobnie niesłusznie, o morderstwo. Sztuka ta swego czasu wywołała głośny skandal w Warszawie, gdzie na deskach teatralnych zmieniono jej wydźwięk, pomijając kluczowe sceny. Inny, równie popularny, to „Notatki prasowe”, komentujący falę samobójstw, jaka pojawiła się w Niemczech w wyniku kryzysu gospodarczego i niespotykanego nigdy wcześniej bezrobocia.
Analizy utworów Kalkowskiej są bardzo drobiazgowe, a z drugiej strony pokazują szeroki kontekst sytuacji, do których się odnoszą. Kiedy Kalkowska mówi o sytuacji kobiet, Dżabagina szczegółowo omawia tą kwestię w tamtych czasach. Ta ogólna wiedza o epoce jest w tej książce istotna i wspaniale pokazuje nie tylko warunki, w jakich przyszło tworzyć pisarzom pierwszej połowy XX wieku, ale też ważne kwestie, które przyciągały uwagę opinii publicznej.
Anna Dżabagina przywołała w swojej książce pamięć o nietuzinkowej postaci i jej twórczości. Omawia jej zainteresowanie nietzscheanizmem oraz psychologią freudowską. Włożyła ogrom pracy w sklejenie z fragmentarycznych i szczątkowych informacji źródłowych opowieść o utalentowanej pisarce, którą trudno uznać za wyłącznie niemiecką, czy też wyłącznie niemiecką. Nie mówiąc już o tym, że w innych językach też tworzyła. Nie sposób jednak dostrzec, że jest to praca naukowa, która pomija niemal całkowicie życie osobiste i charakteryzuje się specyficznym językiem. Wzbogacają ją dosyć liczne zdjęcia i oczywiście przebogata bibliografia. Nie polecam jej każdemu – ale osobom zainteresowanym kulturą początku XX wieku – zdecydowanie. Odnajdą w niej bogate źródło wiedzy podanej w przystępny sposób.

„Kalkowska. Biogeografia” Anny Dżabaginy była dla mnie jak odkrycie nowego lądu. Choć nie należy do lektur łatwych i przyjemnych, to pokazała mi w drobiazgowy sposób zapomnianą, choć w swoich czasach popularną sylwetkę poetki, prozaiczki i dramatopisarki, której poglądy trzeba przywoływać w dzisiejszych czasach z całą mocą.
Eleonora Kalkowska żyła w latach 1883-1937. Jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    2
  • Biografie
    1

Cytaty

Więcej
Anna Dżabagina Kalkowska. Biogeografia Zobacz więcej
Anna Dżabagina Kalkowska. Biogeografia Zobacz więcej
Anna Dżabagina Kalkowska. Biogeografia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także